Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma ><<  1    2  >>
Téma: Astrofotografie
25.10.2005 - 12:47 - 
Jako vlastník digitálního foťáku jsem občas zkoušel fotit měsíc či noční oblohu, ale bez dalekohledu to samozřejmě nemá valné výsledky. Zabývá se někdo spojením běžné digitální polozrcadlovky či zrcadlovky a dalekohledu? Rád bych zjistil, jaké výsledky tak lze dosáhnout a na co si dát pozor. 
25.10.2005 - 15:06 - 
Chzstám se na totéž. Mám také digiyrcedlovku a běžně se Měsíc špatně fotí. Snímek y ruky a nebo s oporou vzcháyí stejně,až.... až na to že snímek se více podaří,kdzž je Měsíc na letní obloye a není taková tma. Kdzž je na kontrastním poyadí vzjde ya snímku jen flek. Pořídil jsem si polaroid filtr, ya pivko. Je to na 14 palců monitor a y toho si hodlám vzrobit na statív před fotoaparát filtr. Jsem yvědavý na výsledek,ale snímkz hodlám pak poslat na MEK. Jen čas je to co mne tak trochu drží ypět...není jej mnoho cha
Daniel
 
25.10.2005 - 15:36 - 
Poměrně obtížná odpověď.

Lépe na tom budeš se zrcadlovkou, ale pokud nebude dalekohled na montáži sledující hvězdy, pak se omez zpočátku tak na Slunce (s folií) nebo na Měsíc. Dá se pak zkusit i nějaká ta planeta s nevalným výsledkem.
Přidělání foťáku je snazší, pokud má nějaký závit. Digitály ho mívaj vepředu na objektivu kvůli nasazení předsádek, zrcadlovky jsou na tom lépe, u těch je totiž potom lepší fotit jen tak bez objektivu a okuláru - tedy připojit je k dalekohledu přímo.

Celkově vzato více by ti poradili na Astrofóru, nebo stačí vůbec jen si tam téma Astrofotografie trochu pročíst a snad budeš mít více jasno.

http://www.astro-forum.cz
 
27.10.2005 - 09:31 - 
Na stránkách hvězdárny a planetaria Hradec Králové najdete informace o astrofotografii zde:
http://astrohk/kinosal/Astrofyzika/astrodal/astrfoto.html
http://astrohk/kinosal/Astrofyzika/astrodal/astrodal.html#foto

nebo také jsou další stránky:
hhttp://fotografiefk.3web.cz/astro.htm
ttp://foto.astronomy.cz/

Fotit oblohu a objekty na ní je krásné a snadné ( po delší době praxe a s patřičnou výbavou )
 
27.10.2005 - 18:20 - 
odkazy yde uvedené tak nějak nefungují, není tam někde chybka ?
Daniel
 
28.10.2005 - 16:55 - 
Tak to zkouším, horní jdou (hvězdárenské) dolní ne , aha chyba je v množství h v http!
Opravuji:
http://fotografiefk.3web.cz/astro.htm
http://www.astrofoto.cz.

Mají to sc chybou i v originále na Google.
 
28.10.2005 - 16:56 - 
doplňuji:
http://foto.astronomy.cz/
 
28.10.2005 - 21:22 - 
> Tak to zkouším, horní jdou (hvězdárenské) ...

Bohužel si myslím, že adresa osahující http://astrohk/... může fungovat jen na počítači p. Bejčka a jinde asi ne. Není to totiž klasická kompletní veřejná URL, ale jen nějaký lokální alias. Dále bohužel musím ještě konstatovat, že ani na kompletní adrese hvězdárny a planetária Hradec Králové ( http://www.astrohk.cz/ ) se mi uvedené informace (o astrofotografii) nepodařilo nalézt.
 
28.10.2005 - 23:05 - 

Ano je to tak, jsou to vnitřní stránky a od této:
http://sirrah.troja.mff.cuni.cz/~mira/astronomie/Astrofyzika/astrodal/astrodal.html

se dostanete na stránku "Fotografování nebeských objektů" kde se doklikáte na astrofotografii atp. Je tam toho poměrně hodně, je to součástí CD-1 / Astronomie. Z adresy:
http://www.astrohk.cz
se dostanete kliknutím na "CD Astronomie" a pak na odstavec "Astrofyzika" a dál na "Astronomické dalekohledy" a tam už je odkaz " Fotografie nebeských objektů"

Omlouvám se, vzal jsem to "zkratkou" a odpovídám až nyní, je otevřeno a super noc a tak jsem se věnoval celý večer návštěvníkům a dalekohledům. Mars je vidět opravdu pěkně a vlevo od něho jsou Plejády.
 
03.11.2005 - 13:40 - 
Tak doufám, že už ty stránky chodí, dělám zmatky.

Pro astrofotografy jsou dvě info ve SKY&TELESCOPE /NOVEMBER 2005:
"Canon's Astrocamera: The EOS 20Da.
(odstartuje nová digitální SLR kamera revoluci v astrofotografii?)
, Alan Dyer, zpráva o testování, camera má 8.2-megapixel (digital SLRs), 20Da nabízí rozšíření cilivosti na červenou ( red sesitivity) a unikátní "live fokus mode", nízký šum při dlouhé expozici - všechno to je důležité v astrofotografii. Doplněno snímky, s. 84 - 88.
adresa v USA: www.canonusa.com
cena v USA $2199.
"Digicam Astrophotography", Alan Adler, (píše o výběru kamery, připojení na teleskop, o expozici,),s. 114 - 118.

 
03.11.2005 - 14:27 - 
Byl jsem ujištěn, že se na našich stránkách CD1 (kde je astrofotografie) špatně hledá.
Asi to tak bude, po otevření stráky jsou polévé straně převážně modré ikonky. Astrofotografie je v zelené ikonce KINOSÁL CD1, po otevření je nabídka a tam klikněte na Astrofyziku.
V těch modrých ikonkách je POVĚTROŇ, což je časopis vydávaný Astronomickou společností Hradec Králové. Občas je tam něco z kosmonautiky.
 
21.11.2005 - 16:01 - 
Zde jsou údaje o té kameře k astrofotopgrafii, už se dá koupit v Česku:
http://www.fotoskoda.cz/default.asp?ids=334&idc=1486&idm=352
 
22.11.2005 - 16:57 - 
Ahoj vespolek,

jen navazu na starsi debatu - o tom, zda lze i obycejnym fotakem delat "astrofoto". LZE, ale musite mit primerena ocekavani.

Pro ilustraci posilam fotku komety Macholz ze zacatku letosniho roku. Foceno je to digitalem Olympus C60, proste jsem v Dobrusce sel asi 50m od osvetlene cesty, nastavil maximalni expozici (8s), polozil fotak na patnik a stiskl spoust. Prilozeny snimek je negovany vyrez. Pokud je k dispozici vic snimku, pak je lze slozit a dostat se na lepsi kvalitu.

Podobne jsem zkousel podrzet fotak za okularem. Jde to, ale je treba nejake pevnejsi upevneni.

zdravim
Honza
 
22.11.2005 - 20:00 - 
Také dodávám
- jako začátek, není li k dispozici digitální zrcadlovka, jeví se mi jako nejlepší kinofilmová zrcadlovka, kterou lze dnes zakoupit velmi levně. Začít fotkama ze stativu není ostuda a velmi se to může pro další vývoj hodit. Později to samozřejmě chce zkusit vést foťák za hvězdami (sklopnou plošinou, montáží).
Jinak s malým "levným" digitálem lze dělat také hezké fotky, ale vyloženě na fotky hvězd není moc vhodný, kvůli velkému šumu a krátkým expozičním časům (do 15 s). Výborně se sním však nafotí např. seskupení a dobře uspěje přes dalekohled i jen tak z ruky, jak už bylo uvedeno.
 
24.11.2005 - 14:43 - 
Přítel Martin Lehký fotografuje oblohu a objekty na ní dlouho ,určitě poradí. Má stránky:
http//astro.sci.muni.cz/lehky/uho,
 
24.11.2005 - 14:45 - 
!!!!!!!Samože správná adresa je :http://astro.sci.muni.cz/lehky/

já se z toho zjevím, kde se tam to uho vzalo?
 
17.1.2015 - 18:50 - 
citace:
Vidím, že hlavní parametr, o který jde, je co největší zisk. Je potřeba celou sféru zaneřádit jak mechanicky, tak vizuálně tak i elektromagneticky. A mít to hezky pod svoji kontrolou.


No z něčeho se ta cesta na Mars zaplatit musí.

citace:
Jako astronomovi se mi samozřejmě nelíbí, že na minimálně každých 10°^2 budu mít těleso, které je vidět neozbrojeným okem. Pokud budu radioastronom, týká se mě i to elmag. spektrum.


Mno, člověk by skoro řekl, že v dnešní době bychom si snad s takovými věcmi měli dokázat poradit automaticky. Časování, filtrace snímků ze CCD apod. Zvlášť pokud aktuální dráhy satelitů budou automaticky dostupné. No a víc peněz na levnější kosmonautiku snad bude v konečném důsledku znamenat i víc astronomických přístrojů ve vesmíru.
 
17.1.2015 - 19:05 - 
citace:

Mno, člověk by skoro řekl, že v dnešní době bychom si snad s takovými věcmi měli dokázat poradit automaticky. Časování, filtrace snímků ze CCD apod. Zvlášť pokud aktuální dráhy satelitů budou automaticky dostupné. No a víc peněz na levnější kosmonautiku snad bude v konečném důsledku znamenat i víc astronomických přístrojů ve vesmíru.


ako si to casovanie predstavujete? Skuste si zobrat fotak a urobit vecer zopar 5min. zaberov nocnej oblohy. Garantujem vam ze zopar satelitov chytite Jedine co pomaha je nafotit co najviac snimok a poskladat ich do jednej, to potlaci "sum" zanechany satelitmi a lietadlami
 
17.1.2015 - 22:03 - 
citace:

Mno, člověk by skoro řekl, že v dnešní době bychom si snad s takovými věcmi měli dokázat poradit automaticky. Časování, filtrace snímků ze CCD apod. Zvlášť pokud aktuální dráhy satelitů budou automaticky dostupné.

Může tě omlouvat jen to, že netušíš, o co jde.
1/ filtrovat není co. Družice září odraženým slunečním světlem, takže v celém rozsahu spektra, co projde atmosférou. Zrovna tak, jako od těles, co se fotí. Filtr ( jaký ? ) nepomůže.
2/ družice jsou na nízkých drahách. Takže , pokud budou v rozestupu 3 ° po celé obloze, vletí do záběru po několika sekundách. Tady při několikaminutové expozici na CCD nic nepomůže, bude jich tam několik.

Buhužel, fotím nějaký konkrétní objekt, nemohu se družicím, i když budu znát jejich dráhy a polohu, vyhýbat. ani při malém zorném poli.
Už dnes nelze vyfotit objekt, který má polohu takovou, že zasahuje do oblast geostacionárních družic. A tam se jedná o daleko nižší jasnost a daleko pomalejší pohyb, takže se s tím dá ještě něco dělat.
Tady máš malý příklad : velikost zobrazeného pole 20 x 30´, během 120 minutové expozice pošlo zorným polem celkem 15 geostatcionárních satelitů.
http://www.astrofotky.cz/~MilAN/1413748235.jpg
 
17.1.2015 - 22:39 - 
citace:
Může tě omlouvat jen to, že netušíš, o co jde.
1/ filtrovat není co. Družice září odraženým slunečním světlem, takže v celém rozsahu spektra, co projde atmosférou. Zrovna tak, jako od těles, co se fotí. Filtr ( jaký ? ) nepomůže.

Uhuh. Neměl jsem na mysli filtry elektromagnetického záření, ale imagingové filtry při zpracování datasetu. Jinak řečeno, vzhledem k tomu, že polohy satelitů známe s velmi vysokou přesností, můžeme je promítnout do roviny snímku a odstranit. (Ona při troše snahy by takovéhle věci mohla umět i ta kamera, ale na to si asi technologicky počkáme...)

Jinak si nemyslím, že lidstvo po stránce astronomických poznatků kvůli pokrokům v kosmonautice prodělá, takže mě to opravdu nijak nebere.

Mimochodem, jaké světlo odráží družice na LEO nad noční stranou? Člověk by řekl, že zóny s neosvětlenými družicemi musejí z principu existovat.
 
17.1.2015 - 23:36 - 
citace:

Mimochodem, jaké světlo odráží družice na LEO nad noční stranou? Člověk by řekl, že zóny s neosvětlenými družicemi musejí z principu existovat.

Jsme na kosmonautickém fóru, takže předpokládám , že to ví každý, kdo se o kosmonautiku nebo astronomii alespoň trochu zajímá.
 
28.9.2015 - 17:47 - 
Troška OT, s humorom to má málo spoločné, ale keď už sme včera mali to zatmenie Mesiaca tak dám sem niekoľko mojich najlepších fotiek Mesiaca:

Spln s aeroplánom 28.8.2015 21:00:


Z Mesiaca postupne ubúda. 03.09.2015 06:35:


Zatmenie 28.09.2015 04:23:


Foto © Fritz Lochmann, Fuji Finepix HS20 ZOOM 30x 720 mm

[Editoval 28.9.2015 fritz.lochmann]
 
23.1.2019 - 09:15 - 
Parádní úlovek Petra Horálka

 
23.1.2019 - 12:52 - 
Tak to blahoželám!
A povedal by som, že vzhľadom na "jas pozadia" a veľkosť obrázku to nebolo žiadne "zrnko prachu", ale skôr niečo, čo by sa už dalo zobrať bez obáva do ruky.
 
02.6.2019 - 00:28 - 
Asi nejstarší filmový záznam zatmění Slunce
https://www.iflscience.com/space/watch-the-oldest-ever-footage-of-a-solar-eclipse/

 
15.7.2019 - 13:26 - 
 
15.7.2019 - 13:33 - 
...tak z toho si vytisknu litofanii... 
01.9.2019 - 02:17 - 
Měsíc při zatmění. Prý reálné foto(nedokáži posoudit).
Má to 8,5MB, tak jen odkaz: https://i.redd.it/gelo0rdretj31.jpg
 
01.9.2019 - 07:36 - 
Asi si čítal text autora:
" I used a combination of shots from that night with other lunar data to create a composite that shows what I saw through my telescope that night."

https://www.reddit.com/r/pics/comments/cxxpts/after_over_6_months_of_working_with_the_data_here/

Teda nie je one shot, nie je to HDR photo, je to kompozícia
a v kompozícii je možné poskladať všetko.

Za HDR foto uznávam napríklad takúto kompozíciu:



http://jodrellplankobservatory.blogspot.com/2019/01/total-lunar-eclipse-21st-january-2019.html

 

____________________
Lamid
 
01.9.2019 - 09:24 - 
Problém je ale v tom, že ani HDR není one shot - vzniká také složením minimálně 2 fotografií.
Navíc, uváděný kompozitní snímek je drasticky a rušivě přeostřen v detailech
 
<<  1    2  >>  


Stránka byla vygenerována za 0.109984 vteřiny.