Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma ><<  1    2    3    4  >>
Téma: Vojenský vesmír
18.10.2006 - 15:50 - 
Možná, že by se to dalo zařadit do Politických souvislostí, ale to je už hóóódně dlouhé vlákno a válka je pře jen pokračování politiky JINÝMI (např. kosmickými) prostředky...

Pro začátek: http://ihned.cz/index.php?p=003000&m=d&article[id]=19553440

Pokud téma nikoho nezaujme, tak zajde na úbytě samo, že...

 
18.10.2006 - 15:54 - 
Ještě odkaz na původní článek: http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2006/10/17/AR2006101701484.html 
18.10.2006 - 16:10 - 
Pockame na Martina Kosteru.

Ten nam objasni, jak je militarizace kosmu nutna, spravna a potrebna ;-)
 
18.10.2006 - 16:22 - 
citace:
Pockame na Martina Kosteru.

Ten nam objasni, jak je militarizace kosmu nutna, spravna a potrebna ;-)


Proč bych to měl dělat?
 
18.10.2006 - 16:55 - 
Protože mám dojem, že většinou zastáváš pohled na svět shodný s americkým. A Spojené státy pravděpodobné zahájení nové vlny zbrojení za potřebné a žádoucí zřejmě považují.

No, nebudeme předbíhat. Uvidíme, jak se věci vyvinou. Ale že bych z toho měl nějaký extra dobrý pocit, tak to nemám.
 
18.10.2006 - 17:00 - 
citace:
Protože mám dojem, že většinou zastáváš pohled na svět shodný s americkým. A Spojené státy pravděpodobné zahájení nové vlny zbrojení za potřebné a žádoucí zřejmě považují.

No, nebudeme předbíhat. Uvidíme, jak se věci vyvinou. Ale že bych z toho měl nějaký extra dobrý pocit, tak to nemám.


Špatný dojem. Furt Ti to říkám a Ty to furt ignoruješ.
Jsem jenom realista - dříve či později k tomu stejně dojít muselo...
Mě může utěšovat jen to, že takovým hegemonem není nějaký komunistický, nebo islamistický stát...
 
18.10.2006 - 17:09 - 
StarTrek je taky o tom ze se mezi sebou porad mydli. Pokud teda chceme osidlit vesmir tak to beze zbrani asi nepujde.
Co az treba bude chtit kolonie na Marsu vyhlasit nezavislost?
Nebo jak budou honit zlocince? Prece nechcete, aby se mezi sebou kosmonauti mlatili klackama. Meli by se navzajem oddelat civilizovane nejakym paprskometem.
 
18.10.2006 - 17:40 - 
Problém je například v tom, že z principiálních fyzikálních důvodů nemůže například nějaká oběžná dráha patřit nějakému státu. Pokud vyšlu satelit dejme tomu na polární dráhu, dřív nebo později proletí nad kterýmkoliv místem na Zemi, ať se mi to jako autorovi líbí nebo ne.

Takže hned "právo na upření přístupu do vesmíru jakémukoli "nepříteli amerických zájmů" je naprostý nesmysl. Můžou někomu upírat právo umisťovat tam zbraně hromadného ničení, to je ostatně součástí mezinárodních smluv. Ale nemůžou nikomu upírat přístup do vesmíru jako takový.
 
18.10.2006 - 18:58 - 
Spíše bude zajímavé jak si USA a ostatní státy začnou kolikovat Měsíc či Mars. Rozhodně se na obou tělesech najdou velmi důležitá místa o která bude velký zájem. Např. Led na Měsíci atd. 
18.10.2006 - 20:29 - 
Pokud je informace, že by USA chtěli někomu zakazovat přístup do vesmíru, tak je to opravdu štatná zpráva a důlaz toho že se USA rozhodla stát vládcem světa. Obavy z podobného uvažování panovali vůči SSSR. Američané tehdy byli vlastně byli rádi, že první vypustil družici Sovětský Svaz, protože se báli, že on svůj vzdušný prostor bude promítat za hranice atmosféry a bránit tak rozvoji kosmonautiky jako takové. Když začal létat Sputnik, tak tyhle obavy padly. 
18.10.2006 - 22:30 - 
citace:
Pokud je informace, že by USA chtěli někomu zakazovat přístup do vesmíru, tak je to opravdu štatná zpráva a důlaz toho že se USA rozhodla stát vládcem světa. Obavy z podobného uvažování panovali vůči SSSR. Američané tehdy byli vlastně byli rádi, že první vypustil družici Sovětský Svaz, protože se báli, že on svůj vzdušný prostor bude promítat za hranice atmosféry a bránit tak rozvoji kosmonautiky jako takové. Když začal létat Sputnik, tak tyhle obavy padly.


Moje řeč, pořád lepší americká demokracie než ruská, čínská nebo iránská
Jen si myslím, že je to zas bublina, která za pár dní splaskne stejně jako hvězdný války v 80. letech. Jen doufám, že to neovlivní vývoj CEVu pokud jde o finance.
 
19.10.2006 - 10:31 - 
Prostě to naznačuje začátek vesmírného zbrojení. Skalní pacifisté tento postoj zřejmě nezkousnou, ale dříve či později k tomu dojít muselo. Pokud by s tím nezačalo USA, tak by s tím začal časem někdo jiný. Ale to se zavilým antiamíkům těžko vysvětluje.
Jinak v této souvislosti SDI zřejmě klepe na dveře. Tahle forma, pokud bude spolehlivá, je z hlediska USA určitě efektivnější, než vojensky válcovat každý stát, který se pokouší vyvinout ZHN. Protože kromě „teroristy s kufříkem“ mohou stávající nepřátele Spojených států dopravit do USA ZHN jedině prostřednictvím balistických raket.
 
19.10.2006 - 10:53 - 
Prilis zjednoduseny a jednostranny pohled, Hawku.

Myslim, ze se zbrojenim v kosmu nikdo zacit NEMUSI, avsak reagovat na cizi zbrojeni MUSI kazdy. Tohle se vysvetluje snadno. Proste nas ceka dalsi kolo :-(

Moznosti, jak dopravit ZHN do USA, je samozrejme rada. Nejhorsi klasicky scenar je krizujici strela s plochou drahou letu, odpalena z anonymni obchodni lodi za hranici vysostnych vod.

Neklasicke scenare snad rozpitvavat nemusim.
 
19.10.2006 - 11:45 - 
Ja myslim ze je to fakt takova bublina. S odpiranim pristupu do vesmiru nikdo zacit nemusi, protoze to uz fakticky funguje. Minimalne nekolik statu ma schopnost znicit jinemu subjektu prostredky pro vypusteni raket a setelitu a vlastni i prostredky pro niceni satelitu. Mozna ze americane chteji ty prostredky jeste zefektivnit.
Cili s faktem ze muzou prijit o satelity vsechny mocnosti uz musi davno pocitat. Dulezitejsi aktivita je vypousteni nahrad za znicene satelity a jejich ochrana.
Taky k tomu jsou zapotrebi inspekcni satelity aby zjistily, jestli nekdo neznicil satelit tak, aby to vypadalo jen jako nehoda.
Pak by ovsem nasledovaly konvencni metody valky, proti kterym nemuzou nic namitat ani pacifiste.
 
19.10.2006 - 11:58 - 
citace:
Jen doufám, že to neovlivní vývoj CEVu pokud jde o finance.

Ja myslim ze je to na CEVu naprosto nezavisle. AirForce vyviji tyhle prostredky uz docela dlouho a naopak to velice prospiva firmam, ktere se zabyvaji i stavbou telekomunikacnich druzic a vesmirnych sond. Cili spionazni satelity a satelity pro niceni satelitu a vubec balisticke rakety vyznamnym zpusobem prispely k vyvoji kosmonautiky. Dalo by se dokonce rict, ze bez vynalezu atomove bomby a balisticke rakety by zadna kosmonautika vubec neexistovala.
V soucasne dobe hvezdne valky pomahaji napriklad Space X ke splneni snu o kosmonautech v soukrome kosmicke lodi.
 
19.10.2006 - 12:02 - 
Další kolo zbrojení tady máme dávno - odstartoval ho Bush vypovězením ABMT. Rusové zareagovali Topoly a Bulavami se samostatně manévrujícími hlavicemi. Koncem ABMT taky končí omezení na počty hlavic atd atd...

Tady se jedná o militarizaci kosmu, ne prosté nové kolo zbrojení. A představa, že USA budou někomu bránit ve vstupu do kosmu, je děsivá. Už dnes létá íránská družice. Nechali si ji vypustit od Rusů. To budou Američani bránit Rusům ve vypouštění družic třetích států? Jakým právem? A jak? Sestřelením Sojuzu nebo rozbombardováním Plesecku?
Ale obé by byl válečný akt...
A co Rusové - ti si nesmějí stanovit, komu nesmí vypouštět družice NASA? Proč? Jakým právem jim to zakázat?
A co Čína?
 
19.10.2006 - 12:25 - 
Chtelo by to trochu sebeovladani a logickeho mysleni bez emoci. Pokud by Americane chteli zabranit Iranu ve vypousteni druzic, tak prece nemusi bombardovat Pleseck nebo strilet na Sojuz.
Izraelci uz davno mohli vybombardovat reaktory v Iranu a byl by klid. Proc to ti odpornaci jeste neudelali?
Treba se boji pacifistu, ze by vzali do rukou klacky a sli by si to s nima vyridit.
 
19.10.2006 - 13:16 - 
Ptám se, jak by Američané zabránili vstupu íránské družice do vesmíru. Popovídejte mi o tom, logiku bez emocí.
Já vidím buď se dohodnout s Rusy, aby ji nevypuštěli (a ESA, a Čína...) nebo je k tomu donutí. Nebo se pokusí "sestřelit" tu družici na orbitě, což ale zase znamená, že klidně může někdo sestřelit, resp. změnit v hromadu šrotu jejich družice. Umím si představit podstatně větší škody v USA v důsledku výpadku pár družic, než v Íránu.

A hlavně tohle všecko prostě znamená prolomení dalších mezí, dalších hranic ve zbrojení. Zkušenost ukazuje, že jednou prolomená hranice se nezacelí. Jednou vymyšlená A-bomba prostě je a navzdory všem dohodám s ní musíme počítat. Zrovna tak budeme muset počítat se zbraněmi v kosmu. A s tím, že si je časem pořídí i další státy - kdo v 45. počítal s tím, že SSSR bude mít A-bombu za pár let? A že za pár desítek let Indie a Pákistán, což byla tenkrát taky Britská Indie?
 
19.10.2006 - 13:58 - 
Myslím, že USA nebo Izrael testoval rakety vypouštěné z letadel určené k ničení družic na LEO. Irán ani KLDR podobné systémy zřejmě nevlastní.
Spíše si zkus odpovědět, jak by skončil stát, který by sejmul významnou americkou družici a způsobil USA významné ekonomické škody.
Udělej si exkurzi do historie (zničení WTC versus Taliban v Afgánistánu).
 
19.10.2006 - 14:15 - 
citace:
Ptám se, jak by Američané zabránili vstupu íránské družice do vesmíru.


Mozna nejde jen o vstup druzice do vesmiru, ale i o jeji provoz. Pak se daji pouzit akce proti infrastrukture na vyrobu druzice, proti infrastrukture na vypousteni druzice ci pro komunikaci s druzici, akce proti samotne druzici.
Clovek nemusi znat vubec konkretni prostredky, aby si toto domyslel. Konkretni prostredky ve vsech zminenych kategoriich samozrejme existuji. A maji je nejen Americane.
Cili strach z toho ze je pouziji je ekvivalentni obave z toho, ze pouziji napriklad klacek, kulomet ci bombarder at uz proti nekomu kdo tyto prostredky ma nebo nema.
Me osobne to zadnou hruzou nenaplnuje. Mnohem vetsi strach mam jit o pulnoci do centra mesta ve kterem ziju.
 
19.10.2006 - 17:28 - 
Zřejmě to tak docela nevyplynulo, ale ani reakce Íránu, ani KLDR se nebojím. Írán nemá nic, KLDR má Taepodong, který zatím dvakrát vyzkoušela - a on dvakrát selhal. I když první pokus byl (na první pokus) celkem úspěšný. Tedy blízko k úspěchu...

Ale - bude Rusko jen tak nečinně přihlížet, jak mu USA ničí kšeft? Co Čína - bude taky nečinně přihlížet? "Když si necháte od Rusů (Číňanů) vypustit družici, tak my vám ji sestřelíme, heč!". Co když si Írán nechá tu družici vyslat jako ruskou, brání mu v tom něco? Peněz má dost, Rusko peníze potřebuje, ruská kosmonautika obzvlášť. A nechá si Rusko zase jen tak líbit zničení de iure SVÉ družice, byť ta slouží de facto Íránu?
IMHO na takovou věc prostě Rusko nemůže nezareagovat. Že by se USA vypořádaly s RF stejně jako s taliby v Afghánistánu? Těžko, že... Pokud to zkusí, bude to ta horší varianta. Setsakra špatná varianta. Skoro bych řekl, že ta vůbec nejhorší varianta...

(BTW - ani s těmi taliby se NATO nevypořádalo. Resp. vypořádalo tak, že velitelé po 5 letech od "vítězství" zoufale volají po posilách, 2500 jednotek kanónenfutru přijde-li teď, 10 tisíc, pokud za pár měsíců...)

Právě o eskalaci jde. O nové kolo zbrojení, ovšem postavené na úplně novou úroveň - zbrojení v kosmu. ZAČÍT se s tím nemusí, ale když někdo začne, ostatní hráči odpovědět MUSÍ. Někdo to tady už psal.
Každý klacek má dva konce a tenhle klacek nebudou držet jen USA. Stejně jako ruská odpověď na zrušení ABMT by byla nemožná za Jecina, ale za Putina je reálná - až nemile reálná.
 
19.10.2006 - 17:39 - 
Myslím, že zbytečně panikaříte. Já to pochopil tak, že pokud bude mezi USA a státem X velmi vážný konflikt, tak USA nebudou dlouho přemýšlet a potenciálně nebezpečnou družci laserem, nebo ASATem sejmou. Nebudou čekat, až protivník pochopí extrémní důležitost GPS pro vojáky a začne družice GPS likvidovat(třeba naváděnými mikrosatelity).

A i tak se mi to zdá jen jako hypotetická možnost.

Navíc je zcela jasné, že tohle vyjádření Rusové, evropané nebo Číňané můžou s klidem ignorovat...
 
19.10.2006 - 17:53 - 
Je to zatím jen další ukázka slovní pyrotechniky nebezpečného maniaka v Bílém domě. Pokud by k podobným věcem v budoucnosti došlo, stejně jako boj o kolonializaci Měsíce a planet, jak o tom někdo mluvil kdosi už dříve, byly by to prohra pro celou civilizaci. OSN by v tomto měla jednat. Nebeská tělesaby měla být vyhlášena neutrálním územím, jako je nepř Antarktida. 
19.10.2006 - 17:57 - 
Ja si myslim, ze to neni jenom o zbranich na obezne draze (i kdyz tyto apokalypticke vize jsou nejatraktivnejsi). Ja si myslim, ze rec je napr.:
- O moznosti ruseni navigacniho signalu Galileo.
- O moznosti zasahu proti pozemnim cilum, ktery by ohrozovaly US kosmicke prostredky (lasery aj.).
- O moznosti zasahu proti "mirovym" technologiim (viz iranska nosna raketa Zelzal alias Shahab-4 udajne vyvijena jen pro civilni druzice).

Tezko Amerika "vycisti" prostor kolem nasi planety od druzic, kdyz nektera zeme "Osy zla" (lhostejno, kdo ji prave v dane chvili bude tvorit) zacne nakupovat treba druzicove snimky od Rusu, Francouzu, Izraelcu a dalsich zemi.

Faktem je, ze doktrina prinasi hodne otazek, ale malo odpovedi. A pokud se Americane kosmickych technologii v rukou druhych zemi boji, jen dobre - uvedomuji si jejich dulezitost a nebudou prehlizet vlastni programy (ostatne, zaznelo uz zde, ze doktrina podporuje programy soukromych firem?).

 

____________________
Tomas Pribyl
 
19.10.2006 - 18:38 - 

Dobrý večer.

zajímavé třeba zde:
http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=256458


relativně osamocený hlas na půdě
dnešní intelektuální Evropy...
ovšem konzistentní a možná relevantní
pro tuto debatu...
Zvláště zmínka o dlouholetém německém
kancléři je mi velmi blízká...
myslím si totéž..
m.k.
 
19.10.2006 - 19:06 - 
F15+ASAThttp://www.military.cz/usa/air/in_service/weapons/others/asm-135/asm-135.htm
 
19.10.2006 - 19:15 - 
Nevidím rozdíl v tom jestli mi družicové snímky umožni likvidovat prostřednictvím letadel nějáké cíle nebo je budu likvidovat přímo z vesmíru, patří to k evoluci využití vesmíru. Rusové a USA nad tím reálně uvažovali už v 80. letech. Myslím, že oficiální prohlášení je jedna věc a realita druhá. Budou existovat ty samé bojové prostředky které by stejně existovali jen se z toho dělá humbuk. Myslím si totiž, že by se ani minulý týden, před tímto prohlášení, nikdo z mocností neptal jestli má zlikvidovat nějákou družici nebo teroristickou základnu v Antarktidě teda na neutrálním území, pokud by mu způsobila ztráty. A v tom případě jsem rád, že toto prohlásila veřejně USA a je to právě z těch všech mocností zrovna USA a její demokracie. 
20.10.2006 - 09:51 - 
citace:
Ještě odkaz na původní článek: http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2006/10/17/AR2006101701484.html


Tohle rozhodně není "původní zdroj". Text nové kosmické politiky v plném znění (samozřejmě bez utajovaných bodů, které se zabývají zřejmě možností vývoje protidružicových zbraní) je např. na

http://www.ostp.gov/html/US%20National%20Space%20Policy.pdf (to je originál z Bílého domu v pdf formátu), nebo

http://www.spaceref.comnews/viewsr.html?pid=22286 (ve formátu HTML)

Přečtete si zejména body 1, 2 a 5 z kapitoly "Zásady" ("Principles")

 

____________________
Antonín Vítek
 
20.10.2006 - 11:33 - 
Pane Vítku, díky! 
18.1.2007 - 11:12 - 
Vypadá to, že Čína úspěšně otestovala protisatelitní zbraň.

Stará čínská meteorologická družice Feng Yun 1C (FY-1C) letící ve výšce 850 km byla zřejmě zničena 11.1. v 11:28 p.m. SEČ. Americké špionážní družice (zatím neoficiálně) zaregistrovaly start z kosmodromu Xichang a následně byla místo satelitu FY-1C zaregistrována na jeho dráze spousta "odpadků".

http://www.aviationweek.com/avnow/news/channel_awst_story.jsp?id=news/CHI01177.xml
 
<<  1    2    3    4  >>  


Stránka byla vygenerována za 0.181532 vteřiny.