Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma >
Téma: Blue Moon Mark1 pre Artemis V
31.10.2023 - 20:42 - 
Blue Origin ukázal maketu lunárneho pristávacieho modulu Blue Moon MK1 pre Artemis V.

Maketa je o dosť viac ako ppt, ale ak to s termínmi myslia vážne, tak maketa je tiež o dosť menej, ako by sa rozumne očakávalo... 
06.11.2023 - 17:42 - 
Blue Origin toho moc nezverejňuje... to pomaly pyramídové hry dávajú viac informácií. https://www.blueorigin.com/blue-moon/mark-1

takže taja, sú neschopný komunikácie, alebo nič nemajú?
 
06.11.2023 - 19:44 - 
Nič nemajú. Všimni si ich dlhodobú stratégiu - prezentovať projekt, ukázať tak maximálne nafukovaciu maketu, a čakať že to niekto zaplatí (dostanú kontrakt). Keď ho nedostanú, tak sa súdia.
Reálne funkčný výsledok ich 23-ročnej histórie je čo? Jedno sub-orbitálne skákadlo. To je o 4 roky viac ako VirginGalactic, ktorý má tiež sub-orbitálne skákadlo, ale neašpiruje na kontrakty na mesačný lander.
 
06.11.2023 - 20:33 - 
Blue Moon MK1 má být jednosměrný nákladní lander schopný dopravit na povrch Měsíce tři tuny nákladu. Má prokázat schopnosti kritických systémů pro plánovaný nepilotovaný let HLS pro program Artemis, což bude Blue Moon MK2. Blue Moon MK2 má být schopen dopravit na Měsíc 20 tun v opakovaně použitelné konfiguraci a 30 tun v jednosměrné. Na rozdíl od MK1 na fotografii výše má být MK2 16 metrů vysoký.

Tým vedený společností Blue Origin byl vybrán pro vývoj lunárního landeru 19. května 2023. NASA se ale k objednání landeru od Blue Origin dosud plně nezavázala. Smlouva s Blue Origin sice obsahuje potenciální datum ukončení 17. července 2028, ale aktuální datum ukončení je už 21. března 2024. V souvislosti s tím je mnoho milníků ve smlouvě sjednáno jako volitelné, nikoli povinné. Dosud vyplacená částka je 0 USD, aktuální smluvní částka 0,425 miliardy USD a potenciální smluvní částka včetně volitelných milníků 3,150 miliardy USD.

NASA má na Národní tým stejný soubor požadavků jako na SpaceX, založených na podobných, ale odlišných technologických výzvách. Jde o různá paliva a různé architektury, ale pro oba dodavatele bude klíčové zvládnout řízení a skladování kryogenních kapalin (SpaceX metan, Blue Origin vodík). V případě Blue Origin jde tedy o to, udělat z vodíku skladovatelnou pohonnou látku s nulovým varem.

Blue Origin zatím dokončil dva milníky, z nichž jedním bylo dokončení makety s malou věrností, druhým milníkem byl zřejmě tréninkový simulátor. NASA teď v listopadu zahájí s Národním týmem certification baseline review, což je obdoba klasického SRR (system requirements review). NASA bude v tomto milníku zjišťovat, zda Národní tým plně rozumí požadavkům, které NASA stanovila, a jestli Národní tým může skutečně požadavky NASA splnit. NASA i Národní tým provedou v rámci milníku svoje vlastní analytická posouzení, přičemž analytické posouzení od Národního týmu NASA přezkoumá. Jde o to, aby později nevznikal zmatek ohledně toho, jak by měl být systém postaven. Už teď NASA s předstihem kontroluje data.

Začátkem příštího roku má být proveden další milník, PDR (preliminary design review).

Pro porovnání, smlouva se SpaceX na lunární lander pro Artemis 3 včetně dodatku na lander pro Artemis 4 obsahuje aktuální datum ukončení i potenciální datum ukončení 15. listopadu 2027. Dosud vyplacená částka je 1,528 miliardy USD, aktuální smluvní částka 3,505 miliardy USD a potenciální smluvní částka 4,208 miliardy USD.
 
08.11.2023 - 15:34 - 
Vdaka za rozbor. Ani nemam co by som k tomu dodal, len by som ti klikol palec hore, ak by to slo... 
 


Stránka byla vygenerována za 0.067718 vteřiny.