Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma ><<  1    2    3    4    5  >>
Téma: Šen-čou (Shenzhou) 7
14.3.2006 - 15:49 - 
Taky mám ten dojem - odklad z technických příčin, tak proč to neposunout ještě trochu a máme let s výstupem přímo na olympiádu. Ale pro kosmonauty je dost těžké čekat další dva roky. Jeden letěl v roce 2003, dva v roce 2005 a další dva až v roce 2008. Co dělají lidé z obsluhy rampy, výrobci lodi, záchranáři apod. v době, kdy se necvičí a nelétá - mají jiné úkoly ? 
15.3.2006 - 08:44 - 
Číňané zřejmě nechtějí kulminaci, olympiáda je zviditelní dost a až začne útlum zájmu tak se pustí do kosmonautiky. Nedělejme si ale iluzi, že kosmonautika oslovuje hodně lidí, opak je pravdou.
Takhle ještě vyfotit "marťany" to by bylo něco,to by byl zájem o kosmické dění, ty diskuze v Blesku a dalších Blééééé nad marťanským sexem!
 
17.3.2006 - 09:55 - 
Snad ten start proběhne na jaře, nejmíň měsíc před začátkem olympiády.
Jinak využití pilotovaných misí ve vojenství není tak malé - můžete vézt špičkovou kameru pro DPZ a až na objektiv ji dostanete zpátky nebo ji celou necháte v orbitálním úseku a za půl roku nebo rok vyšlete druhou loď, aby se spojila, vyzvedla filmy a další vzorky. nezapomeňte že Číňané se bojí předávat fotky digitálně (kvůli americkým dešifrovačům) a fotí stále na filmy, které přistávají v pouzdrech. Fotit můžete i vlastní objekty, aby jste zjistil, jak dobře se umíte maskovat. Fotíte co vás zajímá, pružně si vybíráte cíle. Můžete testovat spojovací prostředky, kalibrovat systémy, testovat vybavení pro špionážní družice.
Kosmonautika sice neoslovuje moc lidí, ale i ty články v Blesku alespoň vytvářejí povědomí o tom, že se něco děje a většině lidí stačí jednodušší forma informací, víc by si stejně nezapamatovali.
 
17.3.2006 - 10:59 - 
Odsuzuji něco ( Blesk o podobné) na základě hloupé zkušenosti s pár čísly. Ptám se: Píší vůbec o kosmonautice? Astrologie tam asi kvete a co astronomie?

Číňana vidím jako trpělivého, nespěchajícího člověka. Čína jako stát asi už tak trpělivá nebude, ale nemají důvod ke spěchu v kosmonautice. Pomalu, důkladně, aby to klaplo a nebyl průšvih. K atributu velmoci patří létat s lidmi do vesmíru a toho už dosáhli a je to velmi velký náskok proti nekosmonautické (po USA a Rusku)části světa.
 
04.4.2006 - 08:18 - 
Podle mého názoru byla taková trpělivost a nechuť ke spěchu hlavním důvodem úpadku Číny, takže v 19. a 20. století se země stala zaostalým státem ovládaným VB, USA, Německem, Ruskem a Japonskem. Potom se o další úpadek postaral Mao. To dnes nehrozí, ale zase to pro Čínu je neefektivní využití peněz vynaložených na pilotovanou kosmonautiku. Stárne technika i lidé. Malosériová výroba zvyšuje cenu lodí, raket i výcviku. sice je start potom větší sláva, ale čekat tři roky na další pilotovaný let.... 
04.4.2006 - 10:29 - 
Řekl bych, že neuspěchaná a trpělivá bude i Čína jako stát. Kdysi se Maova spolupracovníka Čou En-laje ptali na jeho názor na francouzskou revoluci. Odpověděl, že na historické zhodnocení je ještě brzy... A většina průšvihů ve 20. století postihla Čínu z důvodu "Velkých skoků" a pokusů urychlit vývoj. Číňani si už dají pozor.

Jak jsou Číňani trpěliví - i za komunistů - jsem si uvědomil, když jsem tuhle dostal do ruky sešitek Básní ve starém stylu Předsedy Maa v přebásnění Vítězslava Nezvala. Píše tam o stavbě mostu (prvního v historii) přes Jang-c´ ťiang. A naráží na budování přehrady tamtéž. Té přehrady Tři soutěsky, kterou nedávno začali napouštět. Básně jsou ze 40.let.
(Mimochodem, ty básně vůbec nejsou špatné a jsou srovnatelné s převody staré čínské poezie Bohumila Mathesia. Nevím, jestli za to může Mao nebo Nezval, ale trochu jsem si upravil na Maa názor. Žádný nevzdělaný primitiv, ale znalec čínské kultury. Tím hůř...)
 
23.4.2006 - 13:04 - 
Že by až po OH v Pekingu?

http://www.tiscali.cz/mult/tis_aktualita.phtml?clanekid=110536&chan=mult
 
24.4.2006 - 07:43 - 
Ta klidnost a pomalost mi připomíná pohrdání jednotlivcem. Světová dominance západní civilizace nám ukazuje, že to není dobrý přístup a posledních 20 let Číny tento trend potvrzuje.
Taky očekávám, že budou startovat až po OH, kdyby byly nějaké problémy, ať to nepoškodí obraz Číny při OH.
 
24.4.2006 - 08:20 - 
Taky to vidím až po OH. Zatím každá nová SZ byla tak trochu prototyp, protože byla oproti předchozí verzi o něco vylepšená, takže jisté zvýšené riziko problémů zde je. Takže vážně není důvod riskovat ztrátu image při OH, když dalši hry v Číně asi hned tak nebudou. 
01.5.2006 - 15:29 - 
Nějak nevidím souvislost mezi pomalým pohybem a pohrdáním jednotlivcem. Pohrdání jednotlivcem se nejvíc projevovalo v dobách Velkého skoku a Kulturní revoluce - tedy v obdobích nuceně zrychleného společenského pohybu. A nebuďte tak nadšení superioritou západní civilizace - z pohledu čínských dějin je tahle nadřazenost historická epizoda. Celkem krátká epizoda. Možná výjimka, možná pravidlo - ale "na hodnocení je ještě brzo", řekl by Číňan.

Jinak - ano, čínská, konfuciánská kultura bere člověka ne jako individuum, ale jako součást celku, v jehož rámci má co nejlépe fungovat.

Byl bych rád, kdyby Číňani zrychlili. Evidentně ne mé přání kašlou a nezbývá než se přizpůsobit. Nakonec - kdo by před takovými 10lety vsadil na čínského kosmonauta?
 
04.5.2006 - 10:43 - 
Tím pohrdáním jednotlivcem myslím hlavně to, že mám vybudovaný program pilotovaných letů s tisícem specialistů, a nevyužiju jejich potenciál, protože další let bude v roce 2008. Ti lidé dělají nějakou práci, ale nejsou plně využity jejich schopnosti a znalosti. Rusko dobře ví, proč dělá dva pilotované lety ročně.
Máte pravdu v tom, že holt Číňani šetří, protože nemají časově závazný program (například stanici) a taky se jim zdá, že to prostě za ty prachy nestojí, přitom mají vlastní úspěšný pilotovaný program. Hlavním důvodem je prostě nedostatek peněz, armáda nemá dost na vojenské družice, takže ani na pilotované lety.
 
31.10.2006 - 17:38 - 
Oni maj málo peněz a taky je v současnosti nikdo nemuže dostihnout proto maj takovy mezery mezi startama. 
04.11.2006 - 14:40 - 
Dne 2006-11-01 u příležitosti 6. mezinárodní výstavy letecké a kosmické techniky v městě Ču-chaj (Zhuhai) prohlásil hlavní konstruktér prvních pěti lodí Šen-čou (Shenzhou) Čchi Fa-žen (Qi Faren) a konzultant pro stavbu dalších lodí tohoto typu, že všechny díly pro SZ-6 jsou již ve výrobním závodě a její komplatace úspěšně pokračuje. Ve výrobě jsou i lodě č. 7 až 9 a že se počítá s tím, že intervaly mezi starty čínských pilotovaných lodí se budou zkracovat.

Na tiskové konferenci byli také přítomni astronauti Jang Li-wej (Yang Liwei), Fej Ťün-lung (Fei Junlong) a Nie Chaj-šeng (Nie Haisheng). Jang Li-wej odpověděl na dotaz novinářů, že všichni tři jsou kromě jiných členů oddílu taikonautů ve výcviku pro tento let a že samozřejmě doufají, že by mohli být vybráni, protože "vzhledem k náročným úkolům tohoto letu, zejména výstupu do volného prostoru budou na posádku kladeny velké fyzické a psychické nároky a jim jejich osobní zkušenosti hodně pomohou". Dále řekl, že Čína zatím nepočítá se zařazením žen do kosmonautického výcviku. Na otázku, kdy se podívají do vesmíru i obyčejní čínští občané řekl, že čínské pilotované lodě ještě nejsou tak daleko, aby v nich mohli létat kosmičtí turisté, ale že je to pouze otázka času.

Viz http://news.xinhuanet.com/english/2006-11/02/content_5282520.htm (anglicky)

http://news.xinhuanet.com/politics/2006-11/02/content_5280364.htm (čínsky, s dalšími citacemi z tiskovky)

 

____________________
Antonín Vítek
 
04.11.2006 - 19:24 - 
quote:
Dne 2006-11-01 u příležitosti 6. mezinárodní výstavy letecké a kosmické techniky v městě Ču-chaj (Zhuhai) prohlásil hlavní konstruktér prvních pěti lodí Šen-čou (Shenzhou) Čchi Fa-žen (Qi Faren) a konzultant pro stavbu dalších lodí tohoto typu, že všechny díly pro SZ-6 jsou již ve výrobním závodě a její komplatace úspěšně pokračuje.


Takze lod SZ-6, ktera uspesne absolvovala let v rijnu 2005, se jiz zacina kompletovat? Nejvyssi cas... :-)

Pochopitelne je to o jeden let posunute: kompletuje se SZ-7 a pripravuji se SZ-8 az -10.
 
04.11.2006 - 21:57 - 
quote:
Pochopitelne je to o jeden let posunute: kompletuje se SZ-7 a pripravuji se SZ-8 az -10.


Jsem samozřejmě pablb, i když římské číslice (jak je to v originále VII atd.) umím ... Sorry na entou!!!

 

____________________
Antonín Vítek
 
08.3.2007 - 09:37 - 
V rámci letu SZ-7, který by měl být v září 2008, krátce po skončení Olympijských her v Pekingu, by se měl uskutečnit první čínský výstup do volného prostoru. Posádka lodi by měla být tříčlenná.


Článek o přípravě skafandrů:

http://www.spacedaily.com/reports/Homemade_Suit_For_Chinese_Spacewalk_999.html

 

____________________
Antonín Vítek
 
02.8.2007 - 10:11 - 
http://www.spacenews.ru/spacenews/live/full_news.asp?id=21147
Čína zahájila tréning záchranářů pro zabezpečení přistání SZ-7.
Let se plánuje na podzim 2008 a má při něm dojít k výstupu do otevřeného kosmu.
 
14.7.2008 - 08:02 - 
2008-07-10 loď SZ-7 byla letecky přepravena z výrobního závodu na kosmodrom Ťiou-Čchüan (Jiuquan), kde byly zahájena jeho kompletace, předletové přípravy a testy.

Podrobněji (anglicky) včetně obrázků viz

http://news.xinhuanet.com/english/2008-07/10/content_8524416.htm

Originál (v čínštině, ale bez obrázků) tvrdí totéž:

http://news.xinhuanet.com/mrdx/2008-07/11/content_8528787.htm

 

____________________
Antonín Vítek
 
03.9.2008 - 11:13 - 
Podle některých informací (ne zcela ověřených) by loď SZ-7 mohla odstartovat už koncem září 2008 (o něco dříve, než se původně předpokládalo). Důležitou náplní letu SZ-7 má být první výstup čínského kosmonauta do otevřeného kosmu mimo loď.
Viz např.:
http://www.spacedaily.com/reports/China_to_launch_third_manned_space_flight_in_September_report_999.html
http://zpravy.idnes.cz/cina-bude-mit-dalsi-tchajkonauty-dop-/zahranicni.asp?c=A080902_111405_zahranicni_vik
 
03.9.2008 - 14:53 - 
Je skutečně načasování jejich prvního výstupu z lodi do kosmu jen těsně před dlouho odkládanou misí k Hubbleovu teleskopu (kterého jistě budou plná média) čistě náhodné ? :-) 
03.9.2008 - 15:45 - 
Nechtějí se dělit o popularitu s jinou kosmickou událostí, to je logické, posun tím byl určitě taky ovlivněn. Hlavně ale už mají vyřešené všechny problémy, kvůli kterým přesný termín nechtěli slibovat, neomezuje je žádné okno k cíli, takže můžou posouvat dle potřeby. 
04.9.2008 - 08:37 - 
Článek v ChinaView (angl. verze stránek státní tiskové agentury Xinhua) potvrzuje neoficiální zprávy o tom, že Šen-čou 7 by mohla být vypuštěna po ukončení Paraolympijských her (končí 2008-09-17) a před čínským národním svátkem (2008-10-01):

http://news.xinhuanet.com/english/2008-09/03/content_9760432.htm

"Early" blast-off tipped for spacewalk mission
www.chinaview.cn 2008-09-03 09:06:39


 

____________________
Antonín Vítek
 
04.9.2008 - 08:43 - 
Foto z příprav SZ-7 ze srpna:

http://www.chinadaily.com.cn/china/2008-08/07/content_6912853.htm

http://www.chinadaily.com.cn/china/2008-08/07/content_6912853_2.htm

http://www.chinadaily.com.cn/china/2008-08/07/content_6912853_3.htm

 

____________________
Antonín Vítek
 
07.9.2008 - 21:24 - 
V sobotu (2008-09-06) vydala agentura Xinhua zprávu

http://news.xinhuanet.com/english/2008-09/06/content_9815338.htm (anglicky)

citující mluvčího programu, že start SZ7 je plánován na období 2008-09-25 až 2008-09-30.

 

____________________
Antonín Vítek
 
12.9.2008 - 12:20 - 
Další upřesnění: start SZ-7 je připravován na 2008-09-25 14:10 UTC (16:10 SELČ).

 

____________________
Antonín Vítek
 
13.9.2008 - 07:07 - 
Jak mne upozornil kolega Waldemar Zwierzchlejski, ve zdroji, ze kterého jsem čerpal (Novosti Kosmonavtiki) špatně přepočítali čínský místní čas na evropský. podle originálního pramene

http://russian.people.com.cn/31517/6498528.html

to má být v 15:10 UTC (17:10 SELČ).

 

____________________
Antonín Vítek
 
13.9.2008 - 09:39 - 
quote:
Jak mne upozornil kolega Waldemar Zwierzchlejski, ve zdroji, ze kterého jsem čerpal (Novosti Kosmonavtiki) špatně přepočítali čínský místní čas na evropský. podle originálního pramene

http://russian.people.com.cn/31517/6498528.html

to má být v 15:10 UTC (17:10 SELČ).
Ve zdroji mame 21:10 CHN coz je 13:10 UTC, anebo 15:10 SELC.

Zdravim z Polska!

 

____________________
W. Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl
 
15.9.2008 - 21:54 - 
připomínka ke kosmickým letům Číny
http://spacedaniel.blog.cz
 
16.9.2008 - 08:56 - 
Podle neoficiálních zpráv (hongkongský list "Da Gong Bao"), jsou nejpravděpodobnější kandidáti na let SZ-7 následující (přepis phin-jin, česky, anglicky)

Liu Boming (Liou Po-ming; Liu Po-ming)
Zhai Zhigang (Čaj Č'-kang; Cha Chih-kang)
Jing Haipeng (Ťing Chai-pcheng; Ching Hai-p'eng)

Ze zprávy Xinhua z 2008-09-04

http://news.xinhuanet.com/tech/2008-09/04/content_9769372.htm

však pouze vyplývá, že jsou vzhledem k předchozím zkušenostem "horkými" kandidáty. Na webu Novosti kosmonavtiki je také uvádějí.

 

____________________
Antonín Vítek
 
16.9.2008 - 09:40 - 
Nejnovější článek

http://scitech.people.com.cn/GB/8043909.html

Byly ukončeny základní testy nosné rakety a kosmické lodi, včetně zkoušek spojení.

2008-09-10 bylo aktivováno středisko vyhledávací a záchranné služby v oblasti předpokládaného přistání.

2008-09-11 na kosmodromu proběhl nácvik záchranných oddílů pro příad havírie během startu.

2008-09-14 simulovaný nácvik letu (něco podobného americkému TCDT)

Je tam fotka do části prázdného řídicího střediska.

 

____________________
Antonín Vítek
 
<<  1    2    3    4    5  >>  


Stránka byla vygenerována za 0.240226 vteřiny.