Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Pilotované lety > STS > STS-87 Co/F-24
tisk 
M.označení Start Přistání Délka letu Poznámka
1997-073A 19.11.1997 05.12.1997 15d16h34m USMP-4, Spartan-201-4, 2 x EVA


Posádka STS-87
Posádka :
Kregel,K.R.[VE] | Lindsey,S.W.[PL] | Scott,W.E.[MS] | Chawla[ová],K.[MS] | Doi,T.[MS](Japonsko) | Kadenjuk,L.K.[PS](Ukrajina)

[ Popis letu | Obrázky | Experimenty | STS-87 v L+K 1/98 | STS-87 v NASA ]


Znak STS-87Popis letu :

Hlavními úkoly tohoto letu byly experimenty v mikrogravitaci v rámci USMP-4 (United States Microgravity Payload) a operace s modulem SPARTAN-201 určeného ke sledování atmosféry (korony) Slunce (vzhledem k poruše SPARTANu po vypuštění se pozorování neuskutečnila). Dále byl plánován výstup do otevřeného prostoru (EVA) za účelem ověřování montážních postupů pro ISS (International Space Station). Výstupy nakonec musely být uskutečněny dva, protože jeden z nich (první) musel být věnován ručnímu zachycení neovladatelného SPARTANu. Do kosmu vystoupili Scott a Doi. Zajímavým experimentem při druhém výstupu přitom byla zkouška volně létající kamery AERCam Sprint, která má tvar koule o průměru 35 cm (jen o málo větším než basketbalový míč) a hmotnost 16 kg. Těleso obsahuje dvě barevné televizní kamery (jeden objektiv o průměru 6 milimetrů a druhý o průměru 12 milimetrů), naváděcí elektroniku, dvanáct malých trysek na stlačený dusík a šest zábleskových diod na povrchu zviditelňující zařízení při pohybu ve stínu. Dálkové ovládání z paluby raketoplánu se provádí pomocí jednoduché anteny, dvojice laptopů a ručního ovladače. Maximální rychlost 25 centimetrů za sekundu. Lithiové baterie omezují délku letu na sedm hodin, což je normální doba trvání výstupu astronautů do volného kosmického prostoru. Kamera bude v budoucnu používána například k dokumentaci výstavby ISS.

Původní plán akcí na jednotlivé dny letu

Den 1. - Start (LC-39B, 19.11.1997, 19:46 UT [20:46 SEČ]), aktivace USMP-4
Den 2. - Vypuštění SPARTAN-201, experimenty USMP-4, CUE
Den 3. - Experimenty USMP-4, CUE, SOLSE
Den 4. - Zachycení SPARTAN-201, experimenty USMP-4, CUE
Den 5. - Příprava EVA, experimenty USMP-4, CUE
Den 6. - EVA (6 hodin, Scott a Doi), experimenty USMP-4, CUE
Den 7. - 12. - Experimenty USMP-4, CUE
Den 13. - Tisková konference, experimenty USMP-4, CUE
Den 14. - Experimenty USMP-4, CUE, SOLSE
Den 15. - Deaktivace USMP-4 a CUE, úklid kabiny
Den 16. - Přistání na KSC

Skutečný průběh letu

Předstartovní operace
17.07.1997 - Přesun do OPF-2 (příprava orbiteru)
24.10.1997 - Přesun do VAB (připojení ET a SRB)
29.10.1997 - RollOut z VAB na LC-39A
05.11.1997 - TCDT (Terminal Count Down Test)
16.11.1997 - Začátek odpočítávání

Start STS-87Popis letu
Raketoplán Columbia odstartoval k letu STS-87 přesně ve stanovený čas, tedy 19.11.1997 v 19:46 UT (20:46 SEČ). Zvláštností tohoto startu bylo to, že raketoplán byl už 6 minut po startu (ještě v průběhu hoření motorů SSME) otočen z polohy "na zádech" do nové polohy tak, aby mohl začít komunikovat s řídicím střediskem přes družice TDRS. Tento postup má umožnit NASA zrušit sledovací stanici na Bermudách a tak ušetřit prostředky pro jiné aktivity.

V podstatě nejdůležitější experiment letu – dvoudenní vypuštění sluneční observatoře, však bylo odloženo o 24 hodin. Důvodem jsou problémy, do kterých se dostala jiná evropsko-americká družice SOHO. Ve středu se totiž samovolně přepnula do klidového režimu. SPARTAN měl přitom svá pozorování koordinovat právě se sondou SOHO.


SPARTAN při vypouštění z RMSSluneční observatoř byla vypuštěna pomocí manipulátoru v noci z pátku na sobotu. Na SPARTANu však ihned po uvolnění selhal systém orientace a stabilizace a satelit se stal neovladatelným. Kosmonautka Kalpana Chawla[ová] se jej pak několikrát pokusila zachytit. zpět. Všechny pokusy však byly neúspěšné. Columbia se nakonec od SPARTANu vzdálila na cca 40 km a pokusy o jeho záchranu pokračovaly až při výstupu do kosmického prostoru, který byl plánován na noc z pondělí na úterý.


Scott a Doi čekají na SpartanVýstup se uskutečnil 25.11.1997 v 00:15 UT a byl úspěšný. Scott a Doi při něm zachytili neovladatelnou družici ručně. Oba kosmonauti ve skafandrech se postavili na protilehlé strany plošiny v nákladovém prostoru raketoplánu a odtud uchopili SPARTAN, vážící 1350 kilogramů. Velitel raketoplánu Kevin Kregel se předtím s Columbií přiblížil odspodu ke SPARTANu a manévroval s raketoplánem tak, aby družice byla mezi Doiem a Scottem. Po uchopení SPARTANu (v 02:00 UT), ho oba kosmonauti přidrželi tak, aby Kalpana Chawla[ová] mohla pomocí manipulátoru RMS zachytit kotvičku na boku tělesa a ulořit ho zpět do nákladového prostoru raketoplánu. Scott a Doi se po zachycení družice věnovali části původně plánovaných úkolů souvisejících s fungováním budoucí mezinárodní vesmírné stanice. Celý výstup trval téměř 8 hodin (7 hodin 45 minut). Kosmonautům se tak podařilo uskutěčnit většinu úkolů z původního programu (neuskutečnil se však například experiment s volně létající kamerou AERCam Sprint).


Kadenjuk pracuje na experimentu CUENASA také zvažovala možnost pokusit se vypustit SPARTAN k volnému letu ještě jednou, protože se ukázalo, že je v dobrém stavu, pouze před jeho uvolněním k volnému letu nedošlo (omylem kosmonautů nebo chybou programu) k zapojení všech jeho systémů. V neděli 30.11.1997 bylo ale nakonec rozhodnuto, že SPARTAN znovu vypuštěn nebude. Důvodem byla malá zásoba paliva pro manévrování raketoplánu a tím i velké riziko, že se SPARTAN při jakýchkoliv potížích, už nepodaří zachytit.

V dalších dnech se všichni kosmonauti na palubě Columbie věnovali plánovaným experimentům.


Scott vypouští AERCam SprintV pondělí odpoledne manažeři NASA rozhodli o tom, že Scott a Doi uskuteční ještě jeden výstup do kosmu. Ve středu 03.12.1997 dopoledne znovu vystoupili do nákladového prostoru Columbie a dokončili sérii experimentů zaměřených na ověření postupů plánovaných pro stavbu mezinárodní kosmické stanice ISS. Zatímco při prvním výstupu simulovali manipulaci s těžkou a rozměrnou baterií pro ISS, nyní naopak zkoušeli přemisťovat malé těleso, reprezentující drobné náhradní díly pro ISS. V průběhu této EVA také Scott ručně vypustil volně létající kameru AERCam Sprint, kterou potom z kabiny raketoplánu pomocí joysticku dálkově ovládal pilot Steve Lindsey. Kamera za 3 miliony USD se v okolí raketoplánu pohybovala 1 hodinu a 12 minut. Po úspěšném ověření její použitelnosti pro prohlídku kosmických těles ji Scott opět zachytil. Příští verze kamery už by měla být vybaveny zařízením, které jí umožní operovat i samostatně podle předem stanoveného programu bez přímé účasti pilota. Scott a Doi ukončili EVA-2 ve 14:09 UT (15:09 SEČ) po 4 hodinách 59 minutách a 40 sekundách v otevřeném kosmu. V součtu s EVA-1 je to pak celkem 12 hodin 44 minut. Byly to vůbec první výstupy do nákladového prostoru raketoplánu Columbia.

Columbia STS-87 se blíží na přistáníČtvrtek 04.12.1997 byl věnován dokončování všech experimentů a přípravě na přistání. To se uskutečnilo přesně podle plánu v pátek 05.12.1997 ve 12:20:04 UT (13:20 SEČ) na dráze 33 KSC. Columbia přiletěla na Floridu přes severní Mexiko, jižní Texas a Karibský záliv. I přes potíže s družicí SPARTAN byla mise STS-87 označena za mimořádně úspěšnou.


Aktualizováno : 19.12.1997

[ Obsah | Pilotované lety | STS ]


Pokud není uvedeno jinak, jsou použité fotografie z NASA (viz. Using NASA Imagery) a dalších volně přístupných zdrojů.


(originál je na https://mek.kosmo.cz/pil_lety/usa/sts/sts-87/index.htm)

Stránka byla vygenerována za 0.043195 vteřiny.