Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Nosiče > Raketa VLS
tisk 

VLS-1Brazilská raketa VLS (Veiculo Lancador de Satellites) má mít nosnost až 800 kg na LEO. Byla vyvinuta ve verzi na TPL a zatím nebyla úspěšná.

Raketa měla premiéru 02.11.1997. Pokus o vzlet s družicí SCD-2 pro sběr dat o životním prostředí však skončil neúspěchem. Při startu ze základny Alcantara nedošlo k zážehu jednoho ze čtyř urychlovacích motorů na TPL (zavěšených kolem centrálního stupně). I když se řídicí systém rakety snažil vyrovnávat asymetrii tahu, začala se raketa vychylovat z kursu a 65 s po odpálení musela být dálkovým povelem zničena. V té době se nacházela ve výšce 3 km a ve vzdálenosti 2 km od místa startu. Zbytky rakety i družice o hmotnosti 150 kg dopadly do Atlantského oceánu, odkud byla většina trosek vylovena.

Druhý pokus o vypuštění rakety VLS-1 se odehrál 11.12. 1999. Nákladem měla být sonda SACI-2. Ani tento pokus ale nedopadl úspěšně. Start sice proběhl úspěšně, ale 200 sekund po startu byla raketa zničena na příkaz z řídicího střediska. Druhý stupeň totiž při zážehu nepracoval správně.

Třetí pokus se měl uskutečnit 25.08. 2003, při kterém měl nosič dopravit na oběžnou dráhu dva malé zkušební technologické satelity. Bohužel ale 22.08.2003 došlo zřejmě při manipulaci se zážehovými složemi k výbuchu jednoho z urychlovacích motorů a následně pak i celé rakety. V té době bylo na odpalovací rampě přítomno 21 techniků, kteří při mohutném výbuchu okamžitě zemřeli.


Aktualizováno : 04.02.2006

[ Obsah | Rakety a kosmodromy ]


Pokud není uvedeno jinak, jsou použité fotografie z NASA (viz. Using NASA Imagery) a dalších volně přístupných zdrojů.


(originál je na https://mek.kosmo.cz/nosice/ostatni/vls/index.htm)

Stránka byla vygenerována za 0.084155 vteřiny.