Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Nosiče > X-34
tisk 

Kresba X-34X-34 měl být podpůrným projektem v programu vícenásobně požitelného nosiče USA RLV (Reusable Launch Vehicle). Původně navrhovaný bezpilotní raketoplán byl omezen na konstrukci technologického demonstrátoru. V červenci 1996 se NASA rozhodl svěřit vývoj a stavbu tohoto demonstrátoru firmě Orbital Sciences Corporation (OSC). Kontrakt měl hodnotu přes 50 mil. USD.

Projekt X-34 proto vycházel z rakety Pegasus, kterou OSC vyrábí a provozuje. Mělo jít o okřídlenou raketu startující z podvěsu letounu k suborbitálním letům. Během tohoto letu (výška max. 75 km, rychlost do M=8) měla raketa vypustit z nákladového prostoru užitečné zatížení s vlastním motorem, který jej měl uvést na oběžnou dráhu. Raketa X-34 pak měla přistát jako letadlo.

Koncem roku 1997 sice NASA u OSC za 10.3 mil USD objednala ještě druhý kus X-34, aby se omezilo nebezpečí, že v případě ztráty prvního prototypu, nebude možno ve zkouškách pokračovat (tak jako u DC-X), ale v roce 2001 bylo financování zastaveno a celý projekt byl nakonec zrušen.


Aktualizováno : 04.02.2006

[ Obsah | DC-X | X-33 ]


Pokud není uvedeno jinak, jsou použité fotografie z NASA (viz. Using NASA Imagery) a dalších volně přístupných zdrojů.


(originál je na https://mek.kosmo.cz/nosice/usa/x34/index.htm)

Stránka byla vygenerována za 0.034332 vteřiny.