Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Pilotované lety > ISS > Moduly ISS > Kibo (japonský laboratorní systém)
tisk 

Hlavní části systému KiboKibo

Laboratorní systém Kibo (japonsky Naděje) je hlavním příspěvkem japonské kosmické agentury JAXA k mezinárodní kosmické stanici ISS.

Jedná se o multifunkční vědecký systém, složený z několika hlavních částí:
PM (Pressurized Module) - hlavní přetlakový modul se skříněmi na experimenty;
ELM-PS (Experiment Logistics Module - Pressurised Section) - malý přetlakový skladovací modul;
EF (Exposed Facility) - externí plošina pro experimenty;
ELM-ES (Experiment Logistics Module - Exposed Section) - externí skladovací plošina;
JEM RMS (Japanese Experiment Module Remote Manipulator System) - manipulátor.

Hlavní modul PM obsahuje dva spojovací uzly CBM (Common Berthing Mechanism). Jedním z nich bude připojen na levoboční uzel modulu Harmony a ke druhému (hornímu) bude připojen modul ELM-PS. Délka PM je 11,2 m, průměr 4,4 m a prázdná hmotnost 15,9 t.

V modulu PM je celkem 23 úložných skříní, z toho 10 je určeno pro vědecké experimenty. V ostatních skříních je vybavení pro řízení a provoz celého systému Kibo.

Modul PM také obsahuje menší přechodovou komoru (Airlock), která bude sloužit pro dopravu nákladu k plošině EF. Náklad (především experimenty v otevřeném kosmu) bude obsluhován manipulátorem JEM RMS.

Kresba modulu Kibo u stanice ISSModul ELM-PS bude svým CBM uzlem připojen k horní části modulu PM (před startem modulu PM bude dočasně umístěn na horním CBM portu modulu Harmony). Modul ELM-PS má délku 3,9 m, průměr 4,4 m a hmotnost 4,4 t. Tento modul obsahje 8 úložných skříní pro uskladnění materiálů a vybavení pro experimenty v modulu PM a na plošině EF.

Plošina EF je nehermetizovaná určena pro experimenty v podmínkách volného kosmického prostoru. Má rozměry 5,6 x 5 x 4 m a hmotnost 4 t. K PM bude EF připevněna pomocí EFBM (Exposed Facility Berthing Mechanism). Kolem plošiny EF může být připevněno celkem 10 úložných skříní, z toho 9 pro vědecké experimenty. Jedna pozice je určena pro systém ICS (Inter-orbit Comunication System), který obstarává nezávislé spojení se Zemí. Na každé boční straně jsou čtyři skříně a na čelní straně jsou dvě skříně. S každou skříní a v ní probíhajícím experimentem je plošina propojena a monitoruje všechny údaje, které posléze odesílá na Zemi, nebo k systémům stanice ISS.

ELM-ES má rozměry 4,2 x 4,9 x 2,2 m a hmotnost 1,2 t. Má být namontována na konec plošiny EF. Je to nehermetizovaná plošina pro dočasné uskladnění dokončených experimentů před jejich dopravou na Zemi. Celkem je na plošině místo pro tři skříně s experimenty.

JEM RMS se skládá z vlastního manipulátoru MA (Main Arm) o délce 9,9 m a nosnosti 7 tun. Má 6 stupňů volnosti. Na konec hlavního manipulátoru MA může být připevněno menší a jemnější rameno SFA (Small Fine Arm) o délce 1,7 m a nosnosti 300 kg. Také SFA má 6 stupňů volnosti. Rameno SFA bude skladováno na ELM-ES. Účelem manipulátoru JEM RMS je obsluha vnějších experimentů (jejich přemisťování mezi přechodovou komorou a plošinou EF nebo ELM-ES) a případně i podpora kosmonautů při výstupech do kosmu.

Celý systém Kibo byl do kosmu vynesen postupně v tomto pořadí: ELM-PS v březnu 2008 (ISS-1J/A, mise STS-123), PM a JEM RMS v první polovině roku 2008 (ISS-1J, mise STS-124), EF a ELM-ES pak v červenci 2009 (ISS-2J/A, mise STS-127).


Aktualizováno: 21.07.2008

[ Obsah | Pilotované lety | Přehled letů a kosmonautů | ISS | Moduly ISS ]


Pokud není uvedeno jinak, jsou použité fotografie z NASA (viz. Using NASA Imagery) a dalších volně přístupných zdrojů.


(originál je na https://mek.kosmo.cz/pil_lety/mezinar/iss/moduly/kibo/index.htm)

Stránka byla vygenerována za 0.091244 vteřiny.