Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Pilotované lety > VKK Buran > Buran - články z tisku
tisk 
1. část
Přípravy sovětského raketoplánu

Zde uvádím články týkající se příprav sovětského raketoplánu Buran, které se objevily v našem tisku. Většina článků pochází z deníku Rudé Právo, dále pak Průboj, Mladá Fronta a Svobodné slovo.

[ 03.10.1987 ] -
[ 12.01.1988 ] Ještě letos první verze sovětského raketoplánu
[ 19.03.1988 ] A.Dunajev: sovětský raketoplán bude vypuštěn v nejbližší době
[ 10.05.1988 ] O sovětském raketoplánu
[ 16.07.1988 ] Zkoušky raketoplánu v závěrečné etapě
[ 29.08.1988 ] -
[ 17.09.1988 ] V Moskvě o startu raketoplánu
[ 26.09.1988 ] Závěrečné přípravy raketoplánu v SSSR
[ 30.09.1988 ] Přípravy ke startu rakety Energija
[ 01.10.1988 ] (první oficiální fotografie v tisku !)
[ 11.10.1988 ] Sovětský raketoplán odstartuje ještě letos
[ 25.10.1988 ] Start raketoplánu v nejbližších dnech
[ 27.10.1988 ] Start raketoplánu tuto sobotu
[ 28.10.1988 ] Start raketoplánu přímým přenosem


03.10.1987

Podle zprávy francouzské tiskové agentury AFP prohlásil sovětský kosmonaut Konstantin Feoktistov v rozhovoru, který AFP poskytl, že první vypuštění sovětského raketoplánu by se mohlo uskutečnit během druhého pololetí 1988.
"Myslím, že to je nejpravděpodobnější datum," řekl v rozhovoru. "Zbývá nám ještě provést četné různé zkoušky."
Kosmonaut dále řekl, že sovětský raketoplán "je přibližně stejně velký jako americký" a "jeho rychlost bude možná při přistávání menší".


12.01.1988
Ještě letos první verze sovětského raketoplánu
Se stanicí Saljut 7 se počítá ještě deset let

Moskva (ČTK) - Sovětští vědci se pokusí ještě letos dokončit první verzi raketoplánu bez osádky a v příštích pěti letech se možná uskuteční let k orbitální stanici Saljut 7, která stále pokračuje v letu na oběžné dráze. Uvedl to v rozhovoru pro tiskovou agenturu ADN zástupce náčelníka Střediska J. A. Gagarina pro výcvik kosmonautů Alexej Leonov.

Dále řekl, že k orbitálnímu komplexu Mir by se letos měly připojit další dva moduly, které odstartují v krátkém časovém období. Připojí se ke dvěma protilehlým bočním uzlům přechodové komory stanice Mir. Toto symetrické připojení je nezbytné pro udržení stability komplexu a nízkou spotřebu pohonných hmot.
Sovětská kosmická loď pro vícenásobné použití je nyní ve fázi zkoušek a dalších konstrukčních prací, oznámil dále A. Leonov Pokusíme se letos dokončit první nepilotovanou verzi, jak to vždy děláme. Potom budou následovat zkoušky s posádkou, řekl. Dodal, že nyní se provádějí zkoušky s horizontálním letem, které přinášejí dobré výsledky.
Na otázku ohledně osudu stanice Saljut 7 Alexej Leonov odpověděl, že tato stanice bude vyvedena na velmi vysokou oběžnou dráhu, kde bude obíhat ještě přibližně deset let. Všechny její systémy pracují dosud normálně. Také parametry všech systémů zajišťujících životní podmínky jsou v normě. Stanice je nepřetržitě kontrolována z řídicího střediska u Moskvy. Možná že do pěti let k ní poletíme a podíváme se, co se s ní stalo, řekl dále. Na konstrukční materiály stanice neustále působí částice s vysokou energií, mikrometeority a záření. Pro vývoj budoucích systémů je třeba vědět, jak se materiály ve vesmíru mění.


19.03.1988
Indická družice zkoumá přírodní zdroje země
"Vesmírného servisu" hodlají na obchodním základě využít rovněž firmy z NSR a USA. * A.Dunajev: sovětský raketoplán bude vypuštěn v nejbližší době

--- kus vynechán ---

Na páteční tiskové konferenci v Moskvě uvedl předseda Hlavní správy pro vývoj a využití kosmiché techniky pro národní hospodářství a vědecký výzkum A. Dunajev, že v nejbližší době bude v SSSR vypuštěn raketoplán. Jeho start se intenzívně připravuje a bude jej přenášet také sovětská televize. Sovětský představitel zároveň poznamenal, že sovětská kosmická loď vícenásobného použití není kopií amerického raketoplánu. Dodal, že v Sovětském svazu je při rozvoji pilotované kosmonautiky dávána přednost především bezpečnosti lidí. Proto je první let nového přístroje vždy řízen automaticky. Tohoto zásadního rozdílu mezi sovětským a americkým programem se budeme vždy držet, zdůraznil A. Dunajev.

LUBOR KAZDA


10.05.1988
O sovětském raketoplánu
Rozhovor V. Šatalova v týdeníku Argumenty i fakty

Moskva (ČTK) - Přestože se sovětský raketoplán bude lišit od amerického, vnějším vzhledem si budou podobné, prohlásil vedoucí sovětského střediska pro přípravu kosmonautů Vladimír Šatalov. V rozhovoru pro týdeník Argumenty i fakty uvedl, že to vyplývá z účelu raketoplánu. Kromě letu na oběžné dráze musí totiž absolvovat ještě průlet atmosférou, kde se chová jako moderní nadzvukový letoun.

Pokud jde o rozdíly mezi sovětskou a americkou kosmickou lodí pro vícenásobné využití, V. Šatalov připomněl, že americký raketoplán je současně nosičem-raketou a může vynést na různé oběžné dráhy užitečný náklad do 29,5 tuny. "Náš raketoplán představuje jednotný systém, který může spojovat výzkumnou raketu Eněrgija a loď pro vícenásobné použití," řekl V. Šatalov. "Nosná raketa Eněrgija může fungovat i samostatně, bez raketoplánu, a může vynést na oběžnou dráhu až 100 tun užitečného nákladu."
Metodika přípravy kosmonautů pro let v raketoplánu se bude lišit od tréninku posádek orbitálních stanic. Podle Šatalovových slov se prvního letu zřejmě zúčastní dva kosmonauti. Vedoucí střediska pro přípravu kosmonautů dále sdělil, že raketoplán bude využíván současně s raketami, které se uplatňují při letech do vesmíru, a s orbitálními kosmickými stanicemi. Tyto systémy se budou dále zdokonalovat.


16.07.1988
SOVĚTSKÝ SVAZ:
Zkoušky raketoplánu v závěrečné etapě

MOSKVA (Zpravodaj ČTK) - List Sovětskaja Rossija otiskl v pátek obsáhlý článek o kosmonautu Igoru Volkovi, který je považován za vážného kandidáta pro první let sovětského raketoplánu.
Igor Volk patří k nejzkušenějším sovětským zkušebním pilotům. Již v 70. letech byl vybrán do oddílu kosmonautů kteří se připravují na pilotované lety raketoplánů. Do oddílu bylo zařazeno 500 pilotů a po pečlivém výběru jich zůstalo devět.
Období bezprostřední přípravy ke startu raketoplánu začalo pro Igora Volka v roce 1884 kdy se spolu s Vladimírem Džanibekovem a Světlanou Savickou vracel na dopravní lodi Sojuz T 12 z pobytu v kosmu. Zatímco Džanibekov a Savická po přistání odletěli do Bajkonuru, Igor Volk přesedl do vrtulníku a vydal se do nedalekého Džezkazganu. Odtud odstartoval s letounem Tu 154 do Volgogradu, kde začala poslední etapa letu, tentohrát v kabině nadzvukového migu.
Dlouhá a složitá příprava Igora Volka se pravděpodobně blíží ke konci. Podle informací pracovníků sovětské organizace Glavkosmos vstoupily zkoušky prvního sovětského raketoplánu do záverečné etapy.
V Moskvě se proslýchá, že partnerem I. Volka na palubě nové kosmické lodi bude kosmonaut A. Levčenko.


Rudé Právo 29.08.1988

* Druhý start nové sovětské těžké rakety Energija lze předpokládat ještě letos, informoval předseda státní komise SSSR pro kosmické lety generál Kerimov. Energija je schopna vynášet do kosmu až stotunový náklad, a počítá se s ní mj. jako s nosnou jednotkou pro sovětský raketoplán.

(kd)


17.09.1988
V Moskvě o startu raketoplánu

MOSKVA (ČTK) - Myslím, že dokážeme ještě letos vypustit kosmickou loď vícenásobného použití (raketoplán). Technika je však technika, proto k vypuštění nepřistoupíme, dokud neprovedeme všechny pozemní zkoušky. Prohlásil to v pátek na tiskové konferenci v Moskvě předseda Hlavní správy pro vývoj a využití kosmické techniky pro potřeby národního hospodářství a vědecký výzkum SSSR Alexandr Dunajev.
Rovněž oznámil, že je nadále přerušeno spojení se sovětskou meziplanetární sondou Phobos 1. Dodal, že pokračuje úsilí o jeho obnovení. Podle názorů odborníků je příčinou přerušení technologická chyba řídicího střediska při řízení stanice. Ta vedla k destabilizaci kosmického aparátu.


26.09.1988
Závěrečné přípravy raketoplánu v SSSR

MOSKVA (Od našeho zpravodaje) - Přípravy sovětského kosmického systému mnohonásobného použití jsou v závěrečné fázi, informoval v sohotu sovětský deník Pravda v reportáži, která ukazuje funkci jednoho z trenažérů k výcviku posádek raketoplánu. Zvláštností sovětského kosmického letadla, které má do vesmíru vynést nová raketa Eněrgija, bude schopnost plně automatizovaného přistání na Zemi. Reportáž popisuje, jaké složité oříšky bylo třeba rozlousknout při konstruování raketoplánu. Aerodynamické údaje se například ověřovaly ve speciálním tunelu, do něhož tryska vháněla rozžhavený vzduch rychlostí téměř dvacetkrát vyšší než rychlost zvuku. Zkoušky na pevnost a odolnost proti extrémním teplotám pak probíhají ve zvláštních komorách kam jsou umísťovány celé části raketoptánu, jehož povrch je pokryt plastickými keramickými ochrannými destičkami. Reportáž doplňuje fotografie velitelshého místa v pilotní kabině raketoplánového trenažéru.

(kd)


30.09.1988
BAJKONUR:
Přípravy ke startu rakety Energija

MOSKVA (Od našeho zpravodaje) - Jak v pondělí informovalo RP, přípravy na start sovětského raketoplánu jsou v závěrečné fázi. Ve čtvrtek TASS oznámila, že na Bajkonuru již probíhají práce před startem univerzální nosné rakety Energija schopné dopravit do kosmu stotunový náklad. Právě nová těžká raketa Energija má na svých bedrech vynést první sovětský orbitální raketoplán. Cílem připravovaného startu Je komplexní letová zkouška konstrukce a palubních systémů raketoplánu, hterý nejdříve poletí bez posádky (jeho důležitou schopností je uskutečnit přistání v plně automatizovaném režimu). Zároveň bude nadchézející start ověřovací zkouškou nové rakety která byla poprvé z Bajkonuru od pálena loni v květnu. Na Bajkonuru nyní probíhají prověrky pozemního automatizovaného systému řízení přípravy startu a samotného startu, kontroly zařízení a palubnícb systémů nosné rakety Energija a orbitálního raketoplánu.

(kz)


01.10.1988 (Původní fotografie v tisku byla samozřejmě černobílá)

Energija / Buran

Jak jsme již informovali, v SSSR se připravuje start univerzálního raketového kosmického dopravního systému Eněrgija. Jeho součástí je nová výkonná raketa Eněrgija a orbitální loď pro výcenásobné použití - raketoplán (na snímku).

Telefoto ČTK


11.10.1988
Sovětský raketoplán odstartuje ještě letos

DILLĺ (Zpravodaj ČTK) - Vážné znepokojení nad snahami přenést horečné zbrojení do vesmíru vyjádřil v pondělí indický ministerský předseda Rádžív Gándhí.
V poselství delegátům 39. kongresu Mezinárodní astronautické federace v jihoindickém městě Béngalúru uvedl, že existence lidstva bude ohrožena, jestliže se nepodaří militarizaci kosmu odvrátit. Dobývání kosmického prostoru musí sloužit zájmům celého lidstva, zdůraznil.
Sovětský delegát Viktor Legostajev na zasedání prohlásil, že do konce tohoto roku SSSR vypustí svou první víceúčelovou loď, která bude obdobou raketoplánu. Na oběžnou dráhu ji vynese obří nosná raketa Eněrgija. První dva zkušebni lety budou bez posádky. Raketoplán bude létat ve výšce 250 kilometrů a v budoucnu ho bude možné využít k údržbě stálých sovětských kosmických stanic.


25.10.1988
Start raketoplánu v nejbližších dnech

MOSKVA (Od našeho zpravodaje) - Nejmocnější současná světová raketa-nosič, sovětská Eněrgija, je na startovní pozici na kosmodromu Bajkonur připravována ke startu. Je k ní připoután hosmicko-letecký prostředek mnohonásobného použití, raketoplán Buran (název v ruštině znamená sněhovou vichřici ve stepi). Vyplynulo to z reportáže sovětské televize v nedělním programu Vremja.
V detailních záběrech bylo možné prohlédnout si "šupinaté" tělo raketoplánu pokrytá keramickými destičkami i zrcadlové průzory pilotní kabiny. Podle slov komentátora si nynější chvíle vyžádala desetiletou práci konstruktérů a lidí ve více než tisícovce sovětských organizací celé země.
Start 2400tunového kosmického komplexu Eněrgija-Buran je očekáván v nejbližších dnech. Podle slov odborníků bude start pravděpodobně vysílán sovětskou televizí v přímém přenosu.

(ti)


27.10.1988
SOVĚTSKÝ SVAZ:
Start raketoplánu tuto sobotu

MOSKVA (ČTK) - Sovětský raketoplán odstartuje ke svému prvnímu kosmickému letu v sobotu 29. října ve 4 hodiny 23 minut středoevropského času. Oznámila to ve středu agentura TASS.
Ve zprávě se uvádí, že v souladu s plánem přípravy ke zkušebnímu vypuštění univerzálního hosmického dopravního systému Eněrgija se již pravádějí závěrečné operace. Kontrolují se palubní systémy a zařízení nosné rakety Eněrgija a raketoplánu Buran. Připravuje se také přečerpání paliva.
Raketa Eněrgija, která byla s úspěchem poprvé vypuštěna loni 15. května má hmotnost přes 2000 tun a může vynést více než 100 tun užitečného nákladu na oběžnou dráhu nebo vypravit 27 tun přímo ze Země na Mars.


28.10.1988
SOVĚTSKÁ TELEVIZE:
Start raketoplánu přímým přenosem

MOSKVA (Zpravodaj ČTK) - Sovětská televize bude přímým přenosem vysílat první zkušební start a přistání sovětského raketoplánu. Sdělil to ve čtvrtek v Moskvě novinářům zástupce vedoucího informační správy ministerstva zahraničních věcí SSSR Jurij Gremitskich.
Raketoplán odstartuje z Bajkonurského kosmodromu v sobotu v 6 hodin 23 minut moskevského času (tj. ve 4 hodiny 23 minut středoevropského času). Očekává se, že přistane týž den.


Aktualizováno: 2.11.1996

Pokud není uvedeno jinak, jsou použité fotografie z NASA (viz. Using NASA Imagery) a dalších volně přístupných zdrojů.


(originál je na https://mek.kosmo.cz/pil_lety/rusko/buran/bu_tisk1.htm)

Stránka byla vygenerována za 0.156466 vteřiny.