Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Pilotované lety > Sojuz TM
tisk 


Sojuz TM
Kosmická loď pro dopravu posádek na orbitální komplexy Mir a ISS.


Popis lodi.

Kosmická loď Sojuz TM byla vyvinuta na bázi lodě Sojuz T a určena pro dopravu osádek na stanici Mir (později loď sloužila i pro dopravu návštěvnických posádek na ISS a jako záchranné plavidlo u ISS). Podobně jako Sojuz T, se loď skládá z orbitálního, přistávacího a přístrojového úseku, ale liší se především technickým a přístrojovým vybavením, které vylepšuje charakteristiky lodi.

Systém navádění a přibližování.

Byl použit nový systém navádění a přibližování lodi ke stanici KURS, který nevyžaduje vzájemnou orientaci lodi a stanice, což vzhledem k rozměrnosti a hmotnosti kompletní modulové stanice výrazně přispívá k úsporám KPL. Ve srovnání se starším systémem IGLA, pracuje systém KURS z větší vzdálenosti.

Další zdokonalené prvky.

Loď byla vybavena novým motorovým systémem s vyšší spolehlivostí, zdokonaleným záchranným systémem SAS, novými padáky zhotovenými z pevnějších a lehčích materiálů apod.

Loď Sojuz TM je konstruována pro max. tříčlennou posádku. Odlehčením celé lodě vzrostla hmotnost vynášeného užitečného zatížení o 200 kg více než u lodi staršího typu Sojuz T. Zvýšila se i hmotnost nákladu přepravovaného zpět na Zemi.


Aktualizováno: 04.11.2001

[ Obsah | Pilotované lety ]


Pokud není uvedeno jinak, jsou použité fotografie z NASA (viz. Using NASA Imagery) a dalších volně přístupných zdrojů.


(originál je na https://mek.kosmo.cz/pil_lety/rusko/sojuz_tm/sojuz_tm.htm)

Stránka byla vygenerována za 0.052959 vteřiny.