Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Pilotované lety > Sojuz T > Sojuz T- 3 > Experimenty při letu Sojuz T- 3
tisk 

Hlavním úkolem byly další zkoušky zdokonalené kosmické lodi (viz. popis letu Sojuz T-2) a generální oprava stanice SALJUT 6.

      Na palubě orbitální stanice také pokračovaly biologické experimenty v aparatuře SVETOBLOK, do které byly vloženy vzorky rostliny Arabidopsis a semena hrachu, lnu a pšenice. Rostliny byly různě osvětlovány a umístěny v různě zpracovaných půdách. Byly prováděny technologické experimenty v aparatuře SPLAV. Tavena byla slitina kadmium - rtuť a tellur. Měření teploty, vlhkosti a dalších parametrů byly součástí experimentu MIKROKLIMAT.

      Na konci prvního týdne letu (3.12.) kosmonauti začali opravovat řídicí systém stanice. Vyměnili potřebné bloky elektroniky a prověřili činnost nových. Pomocí plynového (hélium-neónového) laseru byl poprvé proveden holografický záznam procesu rozpouštění krystalů cukru. Tento unikátní experiment byl nazván GOLOGRAMMA. Po vyvolání filmu na Zemi a jeho osvětlení laserem je možné studovat záznam třírozměrně. Ve dnech 2. a 3.12. byly v aparatuře KRISTALL zpracovány dva vzorky polovodičového materiálu galium - vizmut a pokračovaly biologické experimenty. Dne 4.12. kosmonauti opravili telemetrický systém a večer zkontrolovali systém pro automatické doplnění paliva ze zásobovacích lodí Progress. Osmý pracovní den (5.12.) kosmonauti zkontrolovali stav telemetrického systému po jeho opravě a opravili komutátor řídicího systému stanice.

      Nejsložitější byla oprava termoregulačního systému, kterou posádka provedla 6.12. Kosmonauti přepilovali potrubí s chladicí kapalinou, přičemž vzniklé piliny a kapky kapaliny byly pečlivě zachyceny, aby nepoškodily aparaturu stanice. Na uvolněná místo vložili nový blok čtyř čerpadel, která tak nahradila původní opotřebovanou aparaturu (původní čerpadla nebylo možné odstranit, a proto zůstala po opravě jako stále průchozí součást chladícího okruhu). Tentýž den opravili kosmonauti měnič napětí v systému kompresorů pro doplňování paliva unifikovaného pohonného systému stanice.

      Jako příprava na návrat na Zemi byl 7.12. prověřen řídicí systém dopravní lodi a pevnost konstrukce stanice, při zatížení prověřena v experimentu AMPLITUDA.


Aktualizováno : 28.10.2001

[ Obsah | Pilotované lety | Sojuz T | Sojuz T- 3 ]


Pokud není uvedeno jinak, jsou použité fotografie z NASA (viz. Using NASA Imagery) a dalších volně přístupných zdrojů.


(originál je na https://mek.kosmo.cz/pil_lety/rusko/sojuz_t/so-t3/exp.htm)

Stránka byla vygenerována za 0.197646 vteřiny.