Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Pilotované lety > STS > STS-107 > Vzdejte hold
tisk 

Vzdejte hold ...

Ilan Ramon na palubě raketoplánuAsi pro nikoho z Vás, kteří čtete tyto řádky, nebude žádným tajemstvím a dokonce ani novotou, když připomenu mimoděk, že let raketoplánu STS 107 absolvoval též vyslanec národa Izraele Ilan Ramon. Chtěl bych tímto způsobem vyjádřit jistý obdiv a pocit, že tak země Izrael vyslala svého astronauta do vesmíru. Připadá mi jako zadostiučinění ve prospěch tohoto národa za všechny utrpění a příkoří, které nesla v dějinách svého vývoje jakožto i dneška v zápase o svou svobodu, samostatnost a za svou demokracii. Díky iniciativě vyslance Izraele, který se vydal do vesmíru tedy již zmíněný Ilan Ramon, se Izrael a země Česká velmi úzce pojí a to nejen historicky. Připomenu, že astronaut Izraele souhlasil s žádostí jemu adresované ze strany historické sekce Jad Vašem v městě Jeruzalému, což je museum holocaustu, které jej požádalo o možnost vyvést při příležitosti svého letu a pozdějšího pobytu ve vesmíru nějaký předmět a nebo historický dokument zachycující holocaust národa židovského. Nutno podotknout, že hlavní iniciativu v tomto směru vynaložila dodnes žijící sestra Petra Ginze - paní Eva Ginzová-Pressburgerová. Vybraná kresba Petra měla být projevem posloupnosti tužeb po sobě jdoucích generací a též ze solidarity s umučenými obětmi holocaustu.

Petr GinzStalo se tak, že z mnoha navrhovaných předmětů nakonec padla volba na kresbu židovského chlapce, který ve svých 14ti letech zahynul ve vyhlazovacím táboře  Osvětim. Jeho jméno si prostě musíme zapamatovat, byl jim Petr Ginz. Nadaný chlapec, kterého tak jako mnoho jiných nadchly romány J.Verna. Chlapec, který žil zasněně s myslí o hvězdách a vesmíru, a to prosím v době války a nenávisti vůči jeho národnosti, přestože byl ještě chlapcem. V naprosto nepochopitelných podmínkách, nedostatku a ohrožení života vydával se svými kamarády týdenník s názvem VEDEM. Dnešní doposud žijící pamětnicí na něj vzpomínají jako na bystrého a nadaného chlapce, který v mnoha ohledech rychle dozrál i přes svůj věk. Snad nyní jen můžeme odhadovat a nebo se dohadovat co by dnes z chlapce resp. Petra Ginze bylo. Shoduji se s názory lidí, kteří jej znali a věřím, že by z něj byl světoznámý autor mnoha bestsellerů, špičkový novinář a stejně tak vynikající vládní činitel. Velice toužil po vesmíru a nakreslil spoustu obrázků podobných, jako jeden z nich dopravil I.Ramon, a tak bych řekl, že určitě by toužil po létání a prahnul i po tom se skutečně do vesmíru dostat osobně. Je skutečnost, že osud je nemilosrdný a lidé zlí. Společnost lidí, která vedla první a posléze druhou světovou válku bezesporu připravily svět o mnoho nadějných a talentovaných lidí. Naskýtá se a doslova vnucuje pak význam tužeb chlapce z Terezína ve spojitosti s dneškem a událostmi, které jak jsem již připomněl spojuje Izrael s Českem a to nejen s ním, ale doslova s celým světem. Tužby, fantazie a přirozená-vrozená vlastnost mladých lidí různého věku s odkazem na možnosti do budoucna, a jejich bouřlivý rozvoj pokud se včas jejich snahy podpoří a budou se rozvíjet. Obrázek Petra Ginze nám ukazuje jakým způsobem se lze ubírat a jak stavět budoucnost celé civilizace .

Kresba Petra Ginze, která byla v kosmuJe podivuhodné jakou fantazii tento mladý teprve 14ti letý člověk měl. Jeho obrázek v mnohé připomíná fotografie z letů Apollo, námět je defakto shodný, přestože mladý Ginz nikdy nemohl vidět Zemi tak jako to viděli astronauti při svých výpravách na Měsíc. Let astronauta Izraele je letem s mnohými symbolikami jak pro Izraelce samotné tak i pro celý svět, a symbolizuje naplnění snu mnoha lidí, kteří se do vesmíru nevydali a ani nevydají. Přesto vše tito všichni zůstali u svého snu, který přiznejme si sami je velice krásný. Vysněný svět Petra Ginze byl zcela jistě fascinující. Astronaut Ramon svým letem prokázal osobě čtrnáctiletého Petra obří službu, naplnil tak alespoň symbolicky jeho sen, který nestačil dále rozvíjet a realizovat.

Let raketoplánu STS107 probíhal po všechny dny tak, jak byly pečlivě naplánovány a připraveny, a vše vycházelo jako z partesu. Den návratu se uklízelo a všichni se již těšili na Zemi až se vrátí po složitém letu ke svým blízkým. Nečekané okolnosti a nepochopitelné příčiny nám všem oznámily z televize a rádia smutnou zprávu.

Dne 1.2.2003 ve výšce 62 200 m nad zemi ztratilo středisko řízení letu s posádkou definitivně kontakt., raketoplán se při návratu a průniku atmosférou rozpadl na kusy a v něm zahynula celá jeho posádka ... paradoxně se tak osudy Ginze a astronauta Ramona spojily. Kresba Petra, kterou astronaut I.Ramon vezl ponejprve do vesmíru se již nikdy nevrátí zpět. Dnes by měl Petr Ginz 75 let a snad by spokojeně sledoval jak čas ubíhá ...

Daniel Lazecký


Aktualizováno : 22.03.2003

[ Obsah | Pilotované lety | STS | STS-107 | Souhrn vyšetřování katastrofy STS-107 ]


Pokud není uvedeno jinak, jsou použité fotografie z NASA (viz. Using NASA Imagery) a dalších volně přístupných zdrojů.


(originál je na https://mek.kosmo.cz/pil_lety/usa/sts/sts-107/dl.htm)

Stránka byla vygenerována za 0.040850 vteřiny.