Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Pilotované lety > ISS > Moduly ISS > Airlock (Quest)
tisk 

Airlock (někdy také Joint AirLock - JAL), neboli přechodová komora (pojmenovaná Quest), je speciální modul ISS pro zajištění bezproblémových výstupů kosmonautů na povrch stanice do volného prostoru (EVA).

Modul přechodové komory se skládá ze dvou válcových komor propojených průlezem s poklopem. Komory slouží jako ukládací prostor pro uložení skafandrů a vybavení pro výstupy do kosmu, a také jako prostor pro přípravu kosmonautů na EVA. Pro odčerpávání atmosféry před EVA je použito kombinace ruské pumpy a vyrovnávacích ventilů v průlezech. Tím přechodová komora snižuje ztráty vzduchu uvnitř stanice při EVA.

Quest je vyroben převážně z hliníkových slitin, má celkovou délku 5,5 m a maximální průměr přes 4 m. Jeho prázdná hmotnost je cca 6000 kg.

Quest byl vynesen k ISS na palubě raketoplánu Atlantis STS-104 v červenci 2001 a byl připojen na uzel +Y (pravobok) modulu Unity.

Tato přechodová komora je používána jako primární průchod pro výstupy do volného prostoru z ISS. Komora je navržena jak pro americké skafandry, které jsou označovány jako EMU (Extravehicular Mobility Units), tak i pro ruské skafandry typu Orlan.

Na vnějším povrchu přechodové komory byly umístěny dvě kyslíkové a dvě dusíkové vysokotlaké nádrže HPGT (High Pressure Gas Tanks). Ke stanici byly vyneseny namontované na adaptéru (sestava je také někdy nazývána High Pressure Gas Assembly - HPGA) na dvojité paletě Spacelabu uvnitř nákladového prostoru raketoplánu STS-104. Pak byly instalovány na povrch přechodové komory. Každá nádrž má průměr 0,9 m a hmotnost 545,4 kg. Tyto nádrže slouží k doplňování plynů pro systém řízení atmosféry na ISS (rozšířují tak stávající systém umístěný v modulu Zvezda) a kyslík 6 MPa (900 psi) slouží také pro doplňování EMU. Samotné vysokotlaké nádrže jsou doplňovány z raketoplánu přes PMA-2, nebo PMA-3, pomocí příslušných potrubí.

V přechodové komoře je také kompresor ORCA (Oxygen Recharge Compressor Assembly) pro doplňování kyslíku z nádrží raketoplánu do vysokotlakých nádrží s kyslíkem na stanici.

Airlock při předstartovní přípravě v roce 2001

Rozměrové schéma modulu


Aktualizováno: 17.06.2001

[ Obsah | Pilotované lety | Přehled letů a kosmonautů | ISS | Moduly ISS ]


Pokud není uvedeno jinak, jsou použité fotografie z NASA (viz. Using NASA Imagery) a dalších volně přístupných zdrojů.


(originál je na https://mek.kosmo.cz/pil_lety/mezinar/iss/moduly/airlock/index.htm)

Stránka byla vygenerována za 0.066236 vteřiny.