Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma ><<  87    88    89    90    91    92    93  >>
Téma: MSL - Mars Science Laboratory / Curiosity
20.8.2014 - 08:42 - 
A ještě na téma větrné eroze a navátých písků na Marsu.

This Martian Basin Shows Off Our Solar System’s Violent Past.


A Mars Express image of craters in Hellas Basin, an impact basin on Mars that is one of the biggest in the solar system.

http://www.universetoday.com/114005/this-martian-basin-shows-off-our-solar-systems-violent-past/
 
21.8.2014 - 13:01 - 
V souvislosti s průletem komety jsem se podíval na astronomická pozorování roveru v archivu, proti MERům je to obrovský pokrok, přechody přes Slunce, tak satelitů Marsu, tak Merkuru, jsou fantastické, to že kamera zachytila i náš Měsíc v blízkosti zářící Země invokuje velká očekávání z pozorování komety.
Při té příležitosti doporučuji podívat se na str. -9- na snímek padáku vlajícího na šňůrách dle převládajících větrů v časové škále roku 2012.
Dále mě zaujal snímek kráteru ze dne 12.4.2013, na němž hypotetické jezero vyplňuje " jen" proláklinu v severní části kráteru a Mt.S. má na vrcholu náznak kaldery i se sopouchem a bočním kráterem v severní části, na jehož svazích jsou patrné lávové proudy. Takže Mt.S. může být dítětem sopečné erupce jíž inicioval impakt.
 
22.8.2014 - 08:12 - 
Sol 724 : Curiosity provedla cvičný mini-vrt. Pro omezenou komunikaci ještě nebyla všechna data vyhodnocena, takže odběr materiálu z plné hloubky zatím neproběhl. Nicméně během tohoto týdne probíhala řada fotometrických měření a snímkování, jako pozorování oblaků, světelné odrazivosti půdy, snímkování slunce pro měření obsahu prachu v atmosféře, chemické rozbory několika cílů, atd.

 
22.8.2014 - 13:49 - 
citace:
Skoro jako na zavolanou, Emily Lakdawalla napsala o problému MSL, který vedl ke zpomalení cesty k Aeolis Mons. Zde je výborný článek o poškození kol Curiosity, čím je způsobeno a také jak se tým snaží toto poškození minimalizovat.
Až teď mám dost času se do toho pořádně začíst a je to skutečně výborný článek, plný nových, přehledně seřazených a srozumitelných informací k tomuto tématu. Důkazem kvality článku budiž i to, že na něj na blogu USGS odkazuje a doporučuje ho Ryan Anderson, člen vědeckého týmu MSL.
Bravo Emily !
 
25.8.2014 - 11:10 - 
Po důkladném zvážení výsledků mini-vrtu bylo rozhodnuto, že do kamene Bonanza King se do plné hloubky vrtat nebude.
Jede se dál (sol 729).

 
05.9.2014 - 14:52 - 
Patnáctičlenná nezávislá vědecká komise tvrdě zkritizovala vědecký plán JPL na dvouleté prodloužení mise jako "postrádající vědecké zaměření a detaily". Komise byla údajně překvapena jak "slabý" byl návrh na další průzkum, postrádající nové vědecké otázky ke zodpovězení, hypotézy, které by měly být potvrzeny/vyvráceny s odpovídajícím odhadem nejistot, nepřesností a omezení v průběhu dalšího vědeckého průzkumu.
NASA na základě toho požádala vedení mise MSL o přepracování návrhu vědeckého programu Curiosity do roku 2016.

http://www.spaceflightnow.com/news/n1409/04seniorreview/#.VAmq9sJ_sn4
 
05.9.2014 - 15:28 - 
Doprčic, to už je jako by rozhodovali u nás. Přece hlavní je samotná Curiosity, výdrž, možná poškození, schopnost něco na dálku opravit nebo obejít... Ještě nejsme tak daleko, aby taková sonda byla jak houska na krámě. Až bude jedna z padesáti, tak prosím...

A koneckonců - kdo před pár lety věděl o marsovských "rarášcích"? když nevěděl, nemohl je ani zařadit do plánu zkoumání. Co my víme, co se tam objeví náhodou? O počasí víme málo i na Zemi - natož na Marsu. Vždyť všechna pozemská zkoumání tam jenom tak jemně hrábla - jako když se zkoumaly oceány pomocí olovnice namaštěné lojem...
 
05.9.2014 - 15:42 - 
citace:
Přece hlavní je samotná Curiosity, výdrž, možná poškození, schopnost něco na dálku opravit nebo obejít...

Co? To máte dost zkreslenou představu ...
Hlavní je samozřejmě vědecký výzkum, co má Curiosity provádět. Tato mise není primárně technologický demonstrátor, ale science mission.
Určitě není nejdůležitější vozidlo, nebo vědecké přístroje, které se na něm vezou ... hlavní jsou průzkum a vědecké výsledky !

MSL = Mars Science Laboratory
 
05.9.2014 - 15:53 - 
Každá taková mise je I technologický demonstrátor. Až budou v NASA budoucí "curiosity" sekat jak Baťa cvičky, tak nebude. Ale prozatím je největším experimentem Curiosity ona sama.
Stejně jako je nejdůležitějším experimentem ISS samotná ISS.

Pořád ještě posíláme experimentální technická zařízení do nejhorších podmínek, jaké umíme zvládnout - takže každý takový pokus je i technologický demonstrátor. A ještě dlouho bude - než zvládneme povrch Venuše třeba...
 
05.9.2014 - 16:01 - 
Vidím, že je to marné ... další slova jsou zbytečná.  
05.9.2014 - 18:25 - 
Porovnáme-li " výkony " MSL a MER s ohledem na jejich vybavení, tak u MSL je to opravdu " slabota", prakticky opakuje jen to co již provedly oba MERy. Zejména ne a ne dojet k středové hoře, kde se očekávaly zásadní výsledky. Je dobře, že jim " zvedli mandle ". 
05.9.2014 - 21:02 - 
Pro tebe jsou možná nejdůležitější výsledky: najeté kilometry a fotky. Pro výzkum jsou tohle nepodstatné věci. Podstatnější je množství sebraných dat, rozlišení aparatur , citlivosti měření, detailní průzkum všeho, co se na dálku jeví jako zajímavé, dosud neprozkoumané.  
06.9.2014 - 00:01 - 
Jestliže práci řídícího týmu kritizuje odborná komise, tak se nejedná o můj ojedinělý názor.
MSL, prakticky jen opakuje to co dokázaly neskonale jednodušší a levnější MERy. Místo aby jel ke středové hoře, která má umožnit pohled do hluboké geologické minulosti Marsu, babrá se na dně kráteru.
Ovšem pokud je středová hora z navátého písku, nikoli z usazenin ve vodním prostředí, pak se nelze divit tomu, že se jim tam " nechce, ukázALO BY SE, ŽE CÍL TAK DRAHÉ MISE BYL ZVOLEN CHYBNĚ.
 
06.9.2014 - 08:30 - 
Ta komise, na kterou se odvoláváš, ale nic takového nechce. Naopak, má za to, že rover málo zkoumá a příliš mnoho jezdí:
"The panel is deeply concerned that observations in the clays, which may be more relevant to the habitability question, could be cut short because traverse distance will take precedence over scientific analyses."
 
10.9.2014 - 06:11 - 
NASA Holds Teleconference to Discuss Science Campaign of Curiosity Mars Rover.


Artist concept features NASA's Mars Science Laboratory Curiosity rover, a mobile robot for investigating Mars' past or present ability to sustain microbial life.

http://www.nasa.gov/press/2014/september/nasa-holds-teleconference-to-discuss-science-campaign-of-curiosity-mars-rover/#.VA_PQ8J_vTp
 
12.9.2014 - 05:43 - 
NASA’s Mars Curiosity Rover Arrives at Martian Mountain.


This image shows the old and new routes of NASA's Mars Curiosity rover and is composed of color strips taken by the High Resolution Imaging Science Experiment, or HiRISE, on NASA's Mars Reconnaissance Orbiter. This new route provides excellent access to many features in the Murray Formation. And it will eventually pass by the Murray Formation's namesake, Murray Buttes, previously considered to be the entry point to Mt. Sharp.

http://www.nasa.gov/press/2014/september/nasa-s-mars-curiosity-rover-arrives-at-martian-mountain/#.VBJr2pR_vTp
 
13.9.2014 - 09:44 - 
An Incredible Journey, Mars Curiosity Rover Reaches the Base of Mount Sharp.


MRO image of Gale Crater illustrating the landing location and trek of the Curiosity Rover. In two years, Curiosity traversed 5.5 miles to reach the base of Mount Sharp. The next two years will likely be as challenging but also as rewarding.


“Seven Minutes of Terror” – the Entry, Descent and Landing (EDL) of the Mars Science Lab (MSL) – Mars Curiosity Rover.


Image taken by the MastCam of Curiosity Rover on August 23, 2012 which shows the buttes representing the base of Mount Sharp, including Murray Buttes. Today, two years later, Mars Curiosity now stands at entry points in the region of the buttes at 6.6 km (direct line distance). In the middle of the image is the boulder-strewn area in which much of Curiosity’s wheel damage occurred. At top are the expansive series of sendiments that is the great interest of Mars researchers.


As data and analysis has accumulated from not just Mars Curiosity Rover but rather from all the active Mars missions, the models and hypotheses describing the structure and morphology on Mars have become more complex. This model and explanation of how Mount Sharp built up over billions of years uses deposition of ice and dust.

http://www.universetoday.com/114499/an-incredible-journey-mars-curiosity-rover-reaches-the-base-of-mount-sharp/
 
19.9.2014 - 07:50 - 
Sandy Ridges Pose A Mystery For Future Martian Beach Vacations.

Větříček si hraje s pískem.


A September 2014 image from the High Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE) on the Mars Reconnaissance Orbiter showing transverse aeolian ridges.


A wider view of the Iapygia region on Mars, where transverse aeolian ridges (TARs) — dune-like features — were spotted in 2014. PIcture taken by the High Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE) on the Mars Reconnaissance Orbiter.


An image of Eridania Basin, a southern region of Mars that once could been a lake or inland sea. Picture taken by the High Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE) on the Mars Reconnaissance Orbiter.


Scientists are still puzzling out the nature and formation of these light-toned deposits in the old Vinogradov Crater on Mars. Picture taken by the High Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE) on the Mars Reconnaissance Orbiter.


Older lava flows in Daedalia Planum on Mars. Picture taken by the High Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE) on the Mars Reconnaissance Orbiter.

http://www.universetoday.com/114644/sandy-ridges-pose-a-mystery-for-future-martian-beach-vacations/
 
26.9.2014 - 14:38 - 
Curiosity Rover Report: A Taste of Mount Sharp.

Hi I’m Jennifer Trosper, the deputy project manager for the Curiosity rover and this is your Curiosity Rover Report.
We landed on Mars over one Mars year ago with the purpose of studying Mount Sharp. We’ve driven six miles to get to the base of this incredible mountain.

http://www.nasa.gov/mission_pages/msl/multimedia/curiosity20140925.html#.VCVd0ZR_vTp
 
27.9.2014 - 08:10 - 
What Is This Bizarre Ball That The Curiosity Rover Found On Mars?


A “ball” of material on Mars taken by the Curiosity rover on Sol 746

http://www.universetoday.com/114860/what-is-this-ball-that-the-curiosity-rover-found-on-mars/
 
01.10.2014 - 09:09 - 
Konečně u úpatí MS, nyní se ukáže jak MS vznikl, ale hlavně se rover bude konečně věnovat tomu proč na Mars přiletěl. 
01.10.2014 - 10:26 - 
citace:
... hlavně se rover bude konečně věnovat tomu proč na Mars přiletěl.

Huh, že by se tam ty dva poslední roky Curiosity jen tak projížděla a ty vědecké týmy seděly na stole, houpali nohama a koukali z okna?
.... Ó, Dio !!!
Davide, Davide, co mi to děláš ?!
 
01.10.2014 - 10:59 - 
Nechápu dost dobře popírání faktu, že cíl pro MSL byl vybrán právě kvůli centrálnímu vrcholu kráteru, kde se očekává pohled do hluboké geologické minulosti Marsu.
Samozřejmě, že cestou rover nezahálel a beze sporu poslal zásadní a zajímavé výsledky, ale MS je jednoznačná priorita, vždyť poslední výzkum na poslední zajímavé lokalitě cestou byl zrušen právě ve prospěch urychlení postupu k MS.
Samozřejmě na MS nemusí výsledky výzkumu převýšit poznatky získané cestou. To vědecký význam mise nijak nesníží, jen bude poněkud nepříjemné pro plánovače mise, resp. zpochybní kritéria která při výběru kráteru byla zohledněna a bude jistě zajímavé, která z teorií jak vlastně MS vznikl bude verifikována či se ukáže je vše jako zpravidl zcela jinak.
 
01.10.2014 - 13:53 - 
Cílem je zkoumat celkově geologii kráteru Gale včetně hory MS což už se dva roky děje, oddělovat to od sbe je kravina, sedimenty dna kráteru jsou ty nejmladší, které se v prostoru nacházejí 
01.10.2014 - 14:20 - 
Myslim ze by sa mal geodetickym meranim urcit presny vrchol hory Mt. Sharp, aby sme vedeli ci msl urobila vyskum skutocne na vrchole hory, pretoze vrchol hory je ciel misie, a teda nedosiahnutie vrcholu znamena zlyhanu misiu. Na znak uspechu by mala msl vypalit laserom do geodeticky urceneho vrcholu znacku, alebo napis "msl was here"  
01.10.2014 - 15:12 - 
citace:
Cílem je zkoumat celkově geologii kráteru Gale včetně hory MS což už se dva roky děje, oddělovat to od sbe je kravina, sedimenty dna kráteru jsou ty nejmladší, které se v prostoru nacházejí


Cílem mise je zjisti, zda existovaly, nebo dokonce existují na Marsu podmínky pro mikro život. Geologie kráteru byla zkoumána před letem sondy právě ve vztahu k cíli sondy. Výběr ovlivnil názor, že centrální hora je složena ze sedimentů ve vodním prostředí a její vrstevnatost má posloužit k datování hluboko do minulosti planety. Pokud příkladně ukáže že centrální vrcholek nevznikl sedimentací ve vodním prostředí, ale třeba ukládáním prachu a písku větry nebude zřejmě možno ve smyslu původního zadání exkursi do minulosti planety provést.
Samo zjištění, že v kráteru se vyskytovala tekutá voda, není ve vztahu k dřívějším zjištěním, že se kdysi tekutá voda na Marsu vyskytovala, nic převratného, neboť voda se vždy vyskytuje v prohlubních a tou nepochybně alespoň část dna kráteru je. Horší je situace centrální hory, ta je celá nad terénem přilehlým ke kráteru a jelikož kráterový val není zcela uzavřen, musela být hladina vody v kráteru shodná s hladinou vody v kráteru přilehlém terénu. Nad tímto terénem se centrální hora kráteru celá tyčí a pokud by měla vzniknou sedimentací ve vodním prostředí, musela by na Marsu téci voda do kopce a tam se držet dostatečně dlouhou dobu aby stačily sedimenty sednout.
 
01.10.2014 - 17:29 - 
Myslím, že vědcům v NASA je úplně jedno, jaké cíle jsi ty stanovil sondě a co si o nich myslíš. A zrovna tak mě, a domnívám se , že i ostatním. 
01.10.2014 - 17:43 - 
Cíle sondy jsou obecně známé, stačí se podívat třeba na WIKI. 
01.10.2014 - 19:05 - 
Kdybyste si byl býval byl prostudoval originální texty publikací, tak byste býval byl věděl, že centrální vrcholek je s vysokou pravděpodobností vzniklý při impaktu, a sedimenty je jenom obklopen na úpatí ....

wikina na tohle není úplně to nejlepší
 
27.11.2014 - 08:52 - 
Dnes je třetí výročí startu.

https://www.facebook.com/video.php?v=739642972752347&fref=nf
 
<<  87    88    89    90    91    92    93  >>  


Stránka byla vygenerována za 0.151364 vteřiny.