Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Pilotované lety > ISS > Moduly ISS > Mobile Servicing System (MSS)
tisk 

[ SSRMS (paže) | MBS (základna) | MT (transportér) | SPDM (ruka) ]

Kresba MSS (MBS + SSRMS + SPDM)Mobile Servicing System (MSS) je univerzální manipulátor pro mezinárodní kosmickou stanici ISS. Je určen k přesunování vybavení na povrchu stanice, může pomáhat kosmonautům při jejich výstupech do kosmu (EVA), a také může přímo obsluhovat řadu zařízení a experimentů na povrchu ISS. Je tak jedním z klíčových prvků pro stavbu, údržbu i provoz stanice.

Podobně jako manipulátor pro raketoplán (RMS) byl vyroben v Kanadě. Je však o něco větší a různě vylepšený. Skládá se ze tří částí.

Space Station Remote Manipulator System (SSRMS) je vlastní mechanická paže (někdy nazývaná i Canadarm2). Má délku přes 17 m a celkem 7 motoricky ovládaných kloubů (7 stupňů volnosti). Každý z konců obsahuje tři klouby, jeden zbývající spojuje manipulátor uprostřed. Ramena jsou vyrobena z uhlíkových kompozitů a mají průměr 35 cm. Vlastní hmotnost je cca 1640 kg, ale může pohybovat předměty o hmotnosti až 116000 kg (116 tun). Systém je schopen se sám přepojit na různé základnové porty PDGF (Power Data Grapple Fixture) na povrchu stanice (nebo na MBS - viz. dále). Oba konce SSRMS jsou zakončeny mechanismem LEE (Latching End Effector), který se připojuje na PDGF (a tím i na napájení a video a datové kabely) a také zde mohou být připojeny různé speciální uchopovací mechanismy (např. SPDM - viz. dále). SSRMS je vybaven čidly snímajícími silové působení na uchycený náklad a pro operátora tak zprostředkovávají pocit dotyku s nákladem. Jsou zde také 4 barevné kamery (po jedné na každém rameni a na každém z konců LEE). Maximální rychlost pohybu konce SSRMS bez nákladu je 37 cm/s. SSRMS byl na ISS dopraven v dubnu 2001 při letu STS-100/ISS-6A.

Mobile Base System (MBS) je plošina, umístěná na "drezíně" Mobile Transporter (MT), která se pohybuje po kolejích, umístěných podél celé ISS (na hlavním příhradovém nosníku ITS). Slouží jako pohyblivá základna SSRMS. Rozměry plošiny MBS jsou 5.7 x 4.5 x 2.9 m a vlastní hmotnost 1450 kg. Může převážet náklad o maximální hmotnosti 20900 kg (cca 21 tun). Samotný Mobile Transporter má rozměry 2,7 x 2,6 metru, výšku přibližně 1 metr, hmotnost 885 kg a hodnotu 190 mil. USD. Dva lineární elektromotory mohou MT pohánět rychlostí až 90 metrů za hodinu. Mobile Transporter byl na stanici dopraven a namontován v dubnu 2002 při letu STS-110/ISS-8A a Mobile Base System byl vynesen a připojen v červnu 2002 při letu STS-111/ISS-UF2.

Special Purpose Dexterous Manipulator (SPDM) [nazvaný Dextre] je dokonalým zakončením SSRMS. Je to vlastně malý robot se dvěma samostatnými mechanickými pažemi, posazený na konci SSRMS. Má celkem 15 stupňů volnosti, maximální rozpětí paží je 3.5 m a vlastní hmotnost 1540 kg. Slouží pro tak jemnou manipulaci, jakou zatím prováděli jen kosmonauti při EVA.

Schéma MSS

Aktualizováno: 04.03.2008

[ Obsah | Pilotované lety | Přehled letů a kosmonautů | ISS | Moduly ISS ]


Pokud není uvedeno jinak, jsou použité fotografie z NASA (viz. Using NASA Imagery) a dalších volně přístupných zdrojů.


(originál je na https://mek.kosmo.cz/pil_lety/mezinar/iss/moduly/mss/index.htm)

Stránka byla vygenerována za 0.027057 vteřiny.