Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Kosmodromy > Kosmodrom Cape Canaveral / KSC
tisk 
Kód Název Stát Zeměpisná délka Zeměpisná šířka
CK Cape Canaveral USA 80°32' z.d. 28°27' s.š.


[ Cape Canaveral | KSC | Obrázky | HomePage KSC v USA ]
Články: Měsíční přístav [přípravy komplexu 39 na KSC] (L+K 20/1966, A.Vítek)
  Přístav za miliardu dolarů [popis komplexu 39 na KSC] (L+K 15/1967, SPACE)
   VAB - Chrám pro vesmír (L+K č. 15/1973, J.Kolář)
  Návštěvnické středisko KSC (reportáž z osobní návštěvy, 1999, A.Holub)

Znak KSCNejvětší americká kosmická základna se rozkládá na východním pobřeží Floridy poblíž městečka Titusville. I když oficiální název celého kosmodromu je Eastern Test Range (Východní zkušební střelnice), je běžněji znám pod názvem Cape Canaveral. (v letech 1963-1972 se nazýval Cape Kennedy). Provoz střelnice byl zahájen vypuštěním upravené ukořistěné německé rakety A-4 (V-2) 24.07.1950.

Základna má dvě části. Jižní polovina kosmodromu, Cape Canaveral Air Force Station, patří vojenskému letectvu. Kromě zařízení pro zkušební starty vojenských raket středního i dalekého doletu, jsou zde rampy pro nosné rakety Atlas a Atlas Agena (rampa č.13), Delta (17A a 17B), Atlas Centaur (36A a 36B) a Falcon (40). Dříve odtud startovaly kosmické lodi Mercury, Gemini, Titan a také rakety Saturn I a IB.

VAB v dobách ApollaSeverněji se nachází Kennedy Space Center (KSC), patřící Národnímu úřadu pro letectví a kosmický prostor (NASA). Této části dominuje montážní budova Vertical Assembly Building (VAB), ve které se montovaly rakety Saturn V pro lety lodí Apollo k Měsíci. Po rekonstrukci se ve VAB připravovaly ke startu kosmické raketoplány STS. Zhruba 5 km od VAB leží dvě rampy - 39A a 39B - původně užívané pro Saturny V a Saturny IB, později pro raketoplány a nyní pro rakety Falcon (39A) a SLS (39B). Severozápadně od VAB byla vybudována 5.2 km dlouhá přistávací dráha pro raketoplán.

Střelecký sektor míří jihovýchodním až severovýchodním směrem do Atlantiku a sahá prakticky až k pobřeží Afriky. Radarové a telemetrické stanice jsou umístěny na ostrovech v Atlantském oceánu. Sledovací síť doplňují lodě a letadla.


Aktualizováno : 26.08.2022

[ Obsah | Rakety | Kosmodromy ]


Pokud není uvedeno jinak, jsou použité fotografie z NASA (viz. Using NASA Imagery) a dalších volně přístupných zdrojů.


(originál je na https://mek.kosmo.cz/kdromy/usa/ksc/index.htm)

Stránka byla vygenerována za 0.085234 vteřiny.