Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen
Poslední návštěva: 13.5.2024 - 04:03

< Předchozí téma   Další téma ><<  36    37    38    39    40    41  >>
Téma: Davidoviny (uzavřeno)
08.5.2016 - 23:39 - 
citace:
Zrejme sa neposunieme dalej, preto navrhujem vzdy, ked nas David "upozorni" aki su americania uzasni a nikto na nich nema, povieme: wooow, fiiiiha alebo jeeee ☺ A tvarte sa uzasnuto 😉

Dobrý nápad, ale mám lepší. Co kdyby nikdo nereagoval vůbec nijak a každý to ignoroval? Třeba ho to časem přejde.
 
09.5.2016 - 07:22 - 
Neprejde 😢 
09.5.2016 - 07:42 - 
citace:
Neprejde 😢
Přesně tak. Je tam až příliš podobností s Vladovým schématem - neustále se vracet ke svým teoriím, ignorovat dokumenty NASA, popichovat ("skalní příznivci sovětské kosmonautiky" vs. Vladovy "ovce"), po vytržení věty z kontextu pochválit jednoho z diskutujících, že prozřel (naposledy pana Pinkase), apod.

Pod pseudonymem Jaroslav Alois teď David učí kolegy z kosmonautixu, jak správně psát článek o výzkumu Venuše:
http://www.kosmonautix.cz/2016/05/vyzkum-venuse-1-dil/
Zítra by měl vyjít druhý díl, kde by se měly probírat sondy Veněra 4 a Mariner 5.
 
09.5.2016 - 08:46 - 
citace:
citace:
Neprejde 😢
Přesně tak. Je tam až příliš podobností s Vladovým schématem - neustále se vracet ke svým teoriím, ignorovat dokumenty NASA, popichovat ("skalní příznivci sovětské kosmonautiky" vs. Vladovy "ovce"), po vytržení věty z kontextu pochválit jednoho z diskutujících, že prozřel (naposledy pana Pinkase), apod.

Pod pseudonymem Jaroslav Alois teď David učí kolegy z kosmonautixu, jak správně psát článek o výzkumu Venuše:
http://www.kosmonautix.cz/2016/05/vyzkum-venuse-1-dil/
Zítra by měl vyjít druhý díl, kde by se měly probírat sondy Veněra 4 a Mariner 5.


Tohle je ale podepsáno jinak a není to Davidův styl ...

jinak souhlas, větší zacyklenost jsem už dlouho neviděl

Edit: aha, on trolí v diskusi, omlouvám se [Upraveno 09.5.2016 Petr_Šída]
 
11.5.2016 - 06:35 - 
Nechápu tuto kampaň, vždyť jsem snad nic tak hrozného nenapsal. Jen jsem do všeobecného nadšení na letem Rusko/ESA k Marsu, který ani nemá splnit hlavní cíl mise, ale " jen " sbírat zkušenosti pro let v roce 2020, uvedl, že americké Vikingy přistály na Marsu před cca 40 lety / tady jsem se o rok spletl a hned mě nějaký čipera opravil / a dále jsem poznamenal u sondy Juno, že se k Jupiteru a dále za 60 let nikdo krom USA neodvážil. Když tam kdosi " zatáhl " jako žolíka sovětské výkony u Venuše tak jsem napsal, že Sověti ani nevěděli že jejich sonda zkrachovala, což jsem doložil dobovým článkem z L+K.
Faktem je, že mé názory prakticky nikdo nepodpořil, z čehož plyne závěr : A/ jsou chybné
B/ nikdo se nechce nechat vystavit podobné kampani.
Neberu do osobně, vždyť je to jen diskuze a jsme dávno za rokem 1989.
 
11.5.2016 - 21:02 - 
citace:
Sověti ani nevěděli že jejich sonda zkrachovala, což jsem doložil dobovým článkem z L+K.
Prolezl jsem celé vlákno, ale ten článek jsem nenašel, nemohu si ho tedy přečíst a diskutovat o něm. Ani náhodný, ani dlouholetý návštěvník fóra si ho nemůže přečíst a diskutovat. Tak kde si to doložil?
Nevím, proč si myslíš, že česky psaný dobový článek, vydaný pár měsíců po uskutečněných letech, považuješ za jedinou možnou pravdu, nebo interpretaci oněch událostí. O Veněrách a Marinerech bylo za ty desítky let napsáno spousta informací, třeba zde, jež jsou ucelené a obsahují údaje, jež v době psaní do L+K ještě třeba nebyli oficiálně známé. Pokud cheš vykládat historii výzkumu Venuše, měl by si nastudovat informace z co nejvíce zdrojů, porovnat je a na tomto základě vše interpretovat.

citace:
Faktem je, že mé názory prakticky nikdo nepodpořil, z čehož plyne závěr :
A/ jsou chybné
B/ nikdo se nechce nechat vystavit podobné kampani.

Zkus odpověď zjistit tak, že ty sám napíšeš článek o výzkumu Venuše, podobně, jako Martin Gembec píše na Kosmonautix. Pokud ti to někdo vydá, tak se pak v diskusi pod článkem dozvíš, jestli tvé názory někdo podpoří, nebo se nebude chtít vystavit nějaké kampani.

citace:
Povl napsal - 25.4.2016 - 15:31
Zde se totiž píše něco úplně jiného, než co tu propaguješ:

From the data beamed back to Earth, Mariner scientists at JPL calculated a value for the radius of Venus that was compatible with that determined by their Soviet colleagues, 6,080 ± 10 km.
http://history.nasa.gov/SP-4218/ch6.htm

Povl napsal - 27.4.2016 - 17:16
Samotný Mariner 5 to nevyvrátil.
http://history.nasa.gov/SP-4218/ch6.htm

Povl napsal - 27.4.2016 - 23:06
Změřili poloměr planety, což je docela podstatné. To by si věděl, kdyby si četl ty odkazy.

Jiří Hošek - 08.5.2016 - 07:48
Davide, super. Nejvíc se mi líbí Vaše argumentace, že skalní příznivec sovětské kosmonautiky Povl zbytečně mate náhodné návštěvníky aprílovým žertem http://history.nasa.gov/SP-4218/ch6.htm (odstavec The Radar Radius of Venus).
citace:
Nechápu tuto kampaň, vždyť jsem snad nic tak hrozného nenapsal.
Kampaň? Takováhle rétorika mi připomíná offčáčka.
To, že nemáš špetku sebereflexe nesváděj na nějakou kampaň.

Tak po čtvrté: http://history.nasa.gov/SP-4218/ch6.htm
Už si to konečně přečteš?

Nebo chceš rozporovat pravdivost informací na NASA History? Tak prosím, třeba se návštěvník fóra dozví, že NASA celé roky klame.
 
12.5.2016 - 06:43 - 
Aj keby mal David s Venerami pravdu, neviem preco by sme mali v kazdom vlakne a pri kazdej teme neustale dookola pocuvat o tom, jak to americania uz pred 40 rokmi, jak sa nikto iny neodvazil, jak je to ci ono iba vykovok, lebo americania take mali uz davno...

Dnes tu mame pristavajuce rakety, nuklearne rovery, chysta sa komercna doprava nakladov na mars, kongres tlaci na misiu k europe. To asi vacsinu z nas zaujima daleko viac, ako mariner co pred 50 rokmi zmeral inak nez venera (pre normalneho cloveka je podstatne ze nakoniec mame presne data)
 
12.5.2016 - 10:19 - 
Zřejmě všem rozčíleným diskutérum nedošlo, že se zabývám historií kosmonautiky. Prameny pro mne jsou dobové zprávy, nikoli současný pohled . Zhruba za hodinu a půl poběží dokument NASA na ČT 2, Obsahuje právě časem zkreslený pohled na ony události a krom toho i jasné nepravdy. Takže ohánět se popis události v odstupu desítek let je z hlediska zkoumání historie zcela zbytečné.
Po zhlédnutí to budu pro zajímavost recenzovat.
 
12.5.2016 - 12:16 - 
citace:
Zřejmě všem rozčíleným diskutérum nedošlo, že se zabývám historií kosmonautiky. Prameny pro mne jsou dobové zprávy, nikoli současný pohled .


Si robis srandu, nie? Prave pohlad s odstupom casu byva objektivnejsi, komplexnejsi a zbaveny doboveho ideologizmu.

Dobove spravy hovorili o sireni civilizacie, dnes tomu hovorime vyhladzovanie povodneho obyvatelstva. Dobove spravy hovorili o produkcii bavlny, dnes to volame otrokarstvo.
Dobove spravy su asi ten najhorsi pramen
 
12.5.2016 - 14:07 - 
Tak jsem e podíval na oficiální dokument NASA o Apollu do č. 11. Nestačil jsem se divit i když může být chyba v překladu komentáře či vstupů aktérů. Uvedu několik podivností :
A/ Hned na začátku si scénář spletl sondy Pioneer s Voyagery.
B/ U Apolla 1 tvrdí komentář, že tlak 110 kpa imituje podmínky kosmického letu, není to pravda za kosmického letu je kabině tlak 35 kpa, přetlak byl součástí zkoušky těsnosti.
C/ tvrdí, že let A-8 byl motivován snahou předstihnout Sověty, kteří údajně koncem roku 1968 připravovali pilotovaný oblet Měsíce. Není to pravda, let A-8 měl vyzkoušet kompletní sestavu na LEO. Jelikož se dodávka LEMu z výrobního závodu opozdila bylo rozhodnuto nečekat a letět bez LEMu na protáhlou elipsu, případně na oblet Měsíce s maximem uvedení na dráhu s deseti oblety.
D/ Prezentovaná rizika jsou přehnaná a některá nesmyslná, zejména v sekvencích u Měsíce. Do přistání zbývalo půl roku, kosmické lodi byly vyrobeny, řádně vyzkoušeny a zbývalo již jen s nimi létat. Někde jsem četl výrok Armstronga, či jiného amerického astronauta, který řekl, že let v Apollu byl stejně /ne/bezpečný jako v dobře vyrobeném letadle.
E/ při přistávání Apola-11 nezavinil odchylku od místa přistání počítač, ale fakt, že závěrečný manévr nastal ve špatném místě vlivem poruch gravitačního pole Měsíce podpovrchovými mascony.
F/ Aldrin zase tvrdí v případu poplachu 1202 něco jiného " prý si význam nemohli pamatovat ". Kranz zase přiznává, že se s tímto poplachem řídící středisko již setkalo během výcviku.
Další podivnosti jsou méně významné a je zbytečné se jimi zabývat, zejména výroky manželek astronautů.
Z toho plyne, že pohled na historii se časem zkresluje, historii lze zkoumat jen pomocí dobových pramenů

 
12.5.2016 - 18:09 - 
citace:
Z toho plyne, že pohled na historii se časem zkresluje, historii lze zkoumat jen pomocí dobových pramenů
Vostok podle dobového pramenu
 
12.5.2016 - 20:36 - 
citace:
citace:
Z toho plyne, že pohled na historii se časem zkresluje, historii lze zkoumat jen pomocí dobových pramenů
Vostok podle dobového pramenu



Ale to je Ja koze a Ty o voze!!!To se srovnava bolsevicka kosmicka propaganda a ne seriozni podavani informaci.Pamatuju si i vysmátou Lajku něco podobného jak je dnes na MS v hokeji.

-Ten seriál je opravdu scestny (casove) ale zabery jsou zajimave hlavne jak lide tehdy hulili jak zacpane kamna a nikdo to neresil.To je něco jak když resi 20-ti lety historik leteckou valku v Koreji a dokonce tomu sam veri(plete si interceptory se sloty a krízi kormidla)a pod.Kazdy si na netu něco at chtene nebo nechtene prida a blbost je na svete.Dnes něco studovat z dobovych dokumentu je něco nemozne.Zrovna dnes jsem mel nového montera v naboru a ukazal jsem mu"posuvne meridlo(šupleru)" ptal se me jak s tim ma merit když to nemá display!!!Za dvacet let to bude opravdu zajimave.
 
12.5.2016 - 22:33 - 
Zrovna dnes jsem mel nového montera v naboru a ukazal jsem mu"posuvne meridlo(šupleru)" ptal se me jak s tim ma merit když to nemá display!!!Za dvacet let to bude opravdu zajimave.

Jojo, to můžu potvrdit. Studenti na vysoké škole počítají součty dvou jednociferných čísel na kalkulačce, na vlastní oči jsem taky viděl jednoho, jak na kalkulačce násobil deseti; bez toho prostě nebyl schopný připsat na konec čísla jednu nulu. Kam tahle debilizace spěje, na to se radši neptat, a to nás v dohledné době čeká ještě "dobrodiní" inkluze a multikulturní obohacení o islámské přistěhovalce, plánující, jak v Evropě vystudují vysokou školu - hned co se naučí číst a psát.
 
13.5.2016 - 02:56 - 
citace:
David - 12.5.2016 - 14:07
Tak jsem e podíval na oficiální dokument NASA
Trvalo mi asi 30vteřin než jsem zjistil, že píšeš nesmysl.

Space Age: NASA's Story, The
Dokumentární
Velká Británie, 2009, 4x51 min
ZDE
O nějakém oficiálním dokumentu NASA nemůže být ani řeč.
Dokument BBC je určen především laické veřejnosti a podle toho jsou vyzdvyženy emoce a drama, na úkor přesných a konkrétních informací. Naprosto běžný jev u dokumentů tohoto typu.
Řešit konkrétní nepřesnosti je na kosmofóru zbytečné, zvlášť, pokud si sám interpretuješ to, jak to bylo myšleno z českého překladu překladatele, který sám kosmonautice nerozumí, jen dělá svojí práci.

citace:
David - 12.5.2016 - 10:19
Zřejmě všem rozčíleným diskutérum nedošlo, že se zabývám historií kosmonautiky. Prameny pro mne jsou dobové zprávy, nikoli současný pohled.

Ano Davide, to rozčíleným diskutérum fakt nedošlo. Zvlášť, když si prohlédnou dřívější diskusi.
Vytrhal jsem pár vět z kontextu, tak na něj zárověň odkazuji.začátek diskuse

citace:
David - 25.8.2015 - 15:23
Pokud by sám Aldrin v dokumentárním pořadu Ve stínu Měsíce neprohlásil, že setkávací radar uvedl v činnost úmyslně a jeho zdůvodnění nebylo " chatrné", vůbec bych se problémem nezabýval,

David - 26.8.2015 - 07:48
... ale nedalo mi to a předmětný dokument jsem znovu podrobně, vteřinu po vteřině a slovo od slova prostudoval a bohužel, pro Aldrina, jsem dospěl k ještě horšímu výsledku !

Povl - 30.8.2015 - 00:06
Ten dokument nemůžeš brát jako přesný popis konkrétních událostí.
Věrohodnější, respektive přesnější a důkladnějším popis toho co se přesně stalo najdeš zde:
https://www.hq.nasa.gov/alsj/a11/a11tcdb.html#092
A přečti si jak to vlastně bylo s tím setkávacím radarem.
Aldrin v tom dokumentu říká něco trochu jiného než co říkal týden po přistání.

David - 30.8.2015 - 07:19
Příkladně výrok Aldrina " že jej nezajímal letový plán " snižuje váhu oponentury ve smyslu " že jednal dle tohoto plánu ".

Povl - 30.8.2015 - 12:30
Máš tu přepis debriefingu posádky týden po přistání, ale ty si jako ten správný výklad toho co se stalo, vybereš Aldrinovo povídání směrem k laickému divákovy v dokumentu, který vznikl 40let po přistání.


Proč při tvém hodnocení jedné události kosmonautiky používáš jako zdroj současný dokumentární film s pohledem na věc s odstupem desítek let, ignorujíc dobové prameny, a v hodnocení jiné události kosmonautiky tvrdíš, že takový zdroj časem informace zkresluje a je nutné ji zkoumat pomocí dobových pramenů?

citace:
David - 12.5.2016 - 10:19
Zhruba za hodinu a půl poběží dokument NASA na ČT 2, Obsahuje právě časem zkreslený pohled na ony události a krom toho i jasné nepravdy. Takže ohánět se popis události v odstupu desítek let je z hlediska zkoumání historie zcela zbytečné.

David - 12.5.2016 - 14:07
Z toho plyne, že pohled na historii se časem zkresluje, historii lze zkoumat jen pomocí dobových pramenů


Z toho plyne, že tvá interpretace historie kosmonautiky není objektivní, ale subjektivní.
Proto nechápu, jak zrovna ty si můžeš dovolit napsat: "Mohlo by se stát, že by čtenáři nabyli mylného dojmu...." zde

 
13.5.2016 - 03:13 - 
citace:
Kam tahle debilizace spěje, na to se radši neptat, a to nás v dohledné době čeká ještě "dobrodiní" inkluze a multikulturní obohacení o islámské přistěhovalce, plánující, jak v Evropě vystudují vysokou školu - hned co se naučí číst a psát.
Jiříku, můžeš být tak laskav a psát ty svoje apokalyptické vize někam na Novinky nabo Parlamentní listy? Toto fórum je o něčem jiném. Tvé politické názory tu asi nikoho nezajímají.
 
13.5.2016 - 06:01 - 
citace:
Proč při tvém hodnocení jedné události kosmonautiky používáš jako zdroj současný dokumentární film
Můžu se mýlit, ale mám dojem, že proto, že je v češtině, stejně jako L+K.
hq.nasa.gov a history.nasa.gov do češtiny přeloženy nejsou.
 
13.5.2016 - 07:55 - 
Pro porovnání časové škály vývoje Orionu uvedu " odpočet " projektu Apollo.
T - 11 let a 10 měsíců - první družice Země ruský/sovětský Sputnik
T - 11 let a 6 měsíců - první družice USA
T - 9 let a 4 měsíce - první těleso USA na únikové dráze ze Země
T - 8 let a 2 měsíce - první Američan na balistické dráze v kosmu
- projev JFK - start programu Apollo
T - 6 let a 2 měsíce - konec programu Mercury
T - 3 roky, 2 měsíce - přistání americké sondy na Měsíci
T - 2 roky, 8 měsíců - konec programu Gemini
T - 7 měsíců - pilotovaný oblet Měsíce americkými astronauty
T = 0 - přistání amerických astronautů na Měsíci.
Ve srovnání s kabinou Orion byl CM+SM Apolla připraven k letu 7 let po projevu JFK včetně vyzkoušeného nosiče Saturnu 5 a 11 let po první americké družici o váze osmi kg.
Myslím, že je zajímavé jak rychle byl proveden vývoj Apolla před půl stoletím, který šel od začátku " nevyšlapanými" cestičkami v porovnání s rychlosti jakou dnes v novém století postupuje srovnatelný projekt Orion.
 
13.5.2016 - 08:36 - 
Film prezentuje současný pohled na Apollo, který je zcela odlišný od reality. Zejména se obecně přehání rizika letu. Celý let byl rozfázován a v každé situaci bylo připraveno nouzové řešení, příkladně při letu k Měsíci mohli prakticky kdykoli odhodit LEM a vrátit se. Po oddělení na dráze kolem Měsíce byli na dráze se stejnou dobou oběhu a kdyby 15 km nad Měsícem nezahájili sestup automaticky se vrátili k CM. Při přistávání se nemohlo stát, že by jim došlo palivo, při poklesu na minimum byl sestup přerušen a automaticky zahálen návrat k CM. Celý tým odborníků na zemi dle telemetrie neustále kontroloval jednotlivé systémy soulodí a vydával pokyn " pokračuj" , totéž dělal na palubě počítač. Samozřejmě byly okamžiky , kdy to prostě muselo fungovat, vše se nedalo zálohovat, ale tyto systémy byly navrženy na maximální možnou spolehlivost. Prezentované odhady 50/50 a podobně jsou nesmysl, spolehlivost byla daleko vyšší než jedna havárie na 100 letů. Samozřejmě nelze zcela vyloučit selhání lidského faktoru jako při letu A-13, ale to je zcela jiná kapitola. 
13.5.2016 - 09:10 - 
citace:
Film prezentuje současný pohled na Apollo, který je zcela odlišný od reality.


Zle. Film prezentuje dokumentarny projekt BBC, ktory musi predovsetkym zaujat dost divakov na to, aby sa zaplatil. A divaci maju holt radi drama.

citace:
Samozřejmě nelze zcela vyloučit selhání lidského faktoru jako při letu A-13, ale to je zcela jiná kapitola.


nie, to je prave tato kapitola. Kazdy lietajuci stroj je navrhnuty tak, aby fungoval spolahlivo. Napriek tomu sa stavaju nehody, a vo vacsine pripadov niekde v procese zlyha prave ludsky faktor.
 
13.5.2016 - 12:43 - 
citace:
spolehlivost byla daleko vyšší než jedna havárie na 100 letů.

Jako technika by mě zajímal zdroj téhle informace
 
13.5.2016 - 16:59 - 
citace:
... je zajímavé jak rychle byl proveden vývoj Apolla před půl stoletím, který šel od začátku " nevyšlapanými" cestičkami v porovnání s rychlosti jakou dnes v novém století postupuje srovnatelný projekt Orion.

nevím, jak hodně jsou ty projekty srovnatelné, jistě ve velikosti a v ambicích, ale ve financích už méně. Do Apolla šlo mnohonásobně víc prostředků. A tak je rozdíl v udržitelnosti, Apollo byl jednorázový projekt, který prakticky nepřežil ukončení měsíčního programu. Pak už letěly jen tři "Skylaby" a Apollo-Sojuz. Čili sice první Apollo startoval jen 7 let po Kennedy, ale provozovali ho jen dalších 7 let. To Orion bude fungovat aspoň 30 let jak raketoplány.
 
13.5.2016 - 17:50 - 
Kam tahle debilizace spěje, na to se radši neptat, a to nás v dohledné době čeká ještě "dobrodiní" inkluze a multikulturní obohacení o islámské přistěhovalce, plánující, jak v Evropě vystudují vysokou školu - hned co se naučí číst a psát.
Jiříku, můžeš být tak laskav a psát ty svoje apokalyptické vize někam na Novinky nabo Parlamentní listy? Toto fórum je o něčem jiném. Tvé politické názory tu asi nikoho nezajímají.

A jéje, sluníčkář se ozval. Jenže právě proto, že je tohle fórum zájemců o kosmonautiku, tak si stojím za tím, že:
a) Kosmonautika vždy byla a nepochybně i nadále bude aktivitou, opírající se o špičkovou vzdělanost, a to ne v oborech "genderová či multikulturní studia", nýbrž o špičkovou vzdělanost v oborech technických a přírodovědných.
b) Pokud vzdělanost výše uvedeného typu v zemích tzv. Západu půjde do kopru, tak půjde do kopru i kosmonautika jako taková, poněvadž "vzdělanci" s IQ tykve raketu nepostaví a neodstartují.
Nevím, co je na tomto konstatování tak pobuřujícího...
 
13.5.2016 - 20:45 - 
citace:

a) Kosmonautika vždy byla a nepochybně i nadále bude aktivitou, opírající se o špičkovou vzdělanost


no... Kerbal Space Program ukazuje, že kdyby si šlo z Pirate Bay stáhnout šablony pro 3D tisk motorů Draco (nebo, když jsme u toho, třeba motorů Rutherford v chystěné raketě Elektron od RocketLab), a podomácku si je vytisknout, tak by se do toho zřejmě metodou pokus-omyl v kombinaci s použitím volné šířitelného řídícího software mohl pustit kde kdo :-)

jinými slovy - způsob, jak setřít země typu Severní Korea, které se snaží s tou kosmonautikou machrovat (a pochopitelně jim jde o vojenské aplikace), je udělat z toho DIY záležitost, ve stylu Copenhagen suborbitals.

V podstatě se dá říct, že iracionální motivace k létání do kosmu je lepší, než řada jiných motivací... no a dnes taky třeba jezdíš autem, aniž bys byl inženýr schopný ho navrhnout... resp. to samé informatika, programování.. ano, vyvinout a vyrobit CPU je pořád obrovská technologická výzva... ale používáme to všichni a programovaní pomocí existujících nástrojů je dnes spíš běžné řemeslo...
 
13.5.2016 - 22:13 - 
Komplexná spoločnosť/kultúra/civilizácia má obrovské výhody - a zároveň je nebezpečnou a zákernou pascou. Presne ako píšeš - dnes už v rozvinutých krajinách 99% ľudí nedokáže 99% nástrojov a predmetov, ktoré bežne využívajú pri svojej práci vyrobiť ani v "náhradej forme".

Som čital akýsi prehľad, podľa ktorého si ešte pred cca desiatimi rokmi vedelo zostaviť a oživiť svoje PC (v Nemecku) zhruba 10% "domácich" užívateľov. Dnes tento podiel klesol na menej ako jedno percento domácich užívateľov. Príčin je samozrejme viac, vyslovene sa však uvádzalo, že veľký rozmach laptopov a notebookov prispel len menšou časťou. Myslím, že podobný vývoj by sa dal vysledovať napríklad aj u automobilov.

Čo tým chcem povedať - so stúpajúcou zložitosťou a komplexnosťou technických zariadení rýchlo klesá počet ľudí, ktorý dokážu danú techniku alebo technológiu pochopiť v celej jej zložitosti a komplexnosti. A tento trend sa zrýchľuje - na jednej strane za to môže samozrejme zvyšujúca sa zložitosť a komplexnosť, ale z druhej strane veľmi silne pôsobí aj pokles záujmu o technické smery vzdelania. Ale mám obavu, že tu silne pôsobí aj zmena zamerania vzdelávania v školskom/vzdelávacom systéme ako celku.
 
13.5.2016 - 23:23 - 
citace:
Kam tahle debilizace spěje, na to se radši neptat, a to nás v dohledné době čeká ještě "dobrodiní" inkluze a multikulturní obohacení o islámské přistěhovalce, plánující, jak v Evropě vystudují vysokou školu - hned co se naučí číst a psát.
Jiříku, můžeš být tak laskav a psát ty svoje apokalyptické vize někam na Novinky nabo Parlamentní listy? Toto fórum je o něčem jiném. Tvé politické názory tu asi nikoho nezajímají.

A jéje, sluníčkář se ozval. Jenže právě proto, že je tohle fórum zájemců o kosmonautiku, tak si stojím za tím, že:
a) Kosmonautika vždy byla a nepochybně i nadále bude aktivitou, opírající se o špičkovou vzdělanost, a to ne v oborech "genderová či multikulturní studia", nýbrž o špičkovou vzdělanost v oborech technických a přírodovědných.
b) Pokud vzdělanost výše uvedeného typu v zemích tzv. Západu půjde do kopru, tak půjde do kopru i kosmonautika jako taková, poněvadž "vzdělanci" s IQ tykve raketu nepostaví a neodstartují.
Nevím, co je na tomto konstatování tak pobuřujícího...



To máte sice pravdu, ale to není důvod pro to si brát do úst humanitní vědy

a to píši jako někdo, kdo nejenom dokázal absolvovat jak humanitní (dokonce 2), tak přírodovědný obor VŠ, ale na obou směrech i aktivně učím


jakákoli jednosměrnost vzdělání je v tomhle ohledu špatně (a proto s oblibou trápím své humanitní studenty s matematikou a přírodovědným zase vysvětluji, že život není o tom naplánovat pokus, změřit výsledek a bezmyšlenkovitě napsat článek)
 
14.5.2016 - 00:28 - 
citace:
A jéje, sluníčkář se ozval.
Názory na uprchlíky, migraci, inkluzi, politické postoje ostatních, samotné politiky a tak podobně sem nepatří. Ty to víš moc dobře, je to i v pravidlech, tak nenálepkuj jen proto, že ti to někdo připomene.

citace:
Nevím, co je na tomto konstatování tak pobuřujícího...
Ty jsi prve psal něco jiného, proč to "pobuřující" vztahuješ na to, co jsi napsal až potom a co nikoho nepobouřilo?



citace:
citace:
spolehlivost byla daleko vyšší než jedna havárie na 100 letů.

Jako technika by mě zajímal zdroj téhle informace

To máš Milane asi smůlu. Já čekám na odpovědi už nějakou dobu, ale Davit si toho asi nevšiml. [Upraveno 14.5.2016 Povl]
 
14.5.2016 - 07:13 - 
@Alchymista
citace:
Komplexná spoločnosť/kultúra/civilizácia má obrovské výhody - a zároveň je nebezpečnou a zákernou pascou. Presne ako píšeš - dnes už v rozvinutých krajinách 99% ľudí nedokáže 99% nástrojov a predmetov, ktoré bežne využívajú pri svojej práci vyrobiť ani v "náhradej forme".

Som čital akýsi prehľad, podľa ktorého si ešte pred cca desiatimi rokmi vedelo zostaviť a oživiť svoje PC (v Nemecku) zhruba 10% "domácich" užívateľov. Dnes tento podiel klesol na menej ako jedno percento domácich užívateľov. Príčin je samozrejme viac, vyslovene sa však uvádzalo, že veľký rozmach laptopov a notebookov prispel len menšou časťou. Myslím, že podobný vývoj by sa dal vysledovať napríklad aj u automobilov.

Čo tým chcem povedať - so stúpajúcou zložitosťou a komplexnosťou technických zariadení rýchlo klesá počet ľudí, ktorý dokážu danú techniku alebo technológiu pochopiť v celej jej zložitosti a komplexnosti. A tento trend sa zrýchľuje - na jednej strane za to môže samozrejme zvyšujúca sa zložitosť a komplexnosť, ale z druhej strane veľmi silne pôsobí aj pokles záujmu o technické smery vzdelania. Ale mám obavu, že tu silne pôsobí aj zmena zamerania vzdelávania v školskom/vzdelávacom systéme ako celku.

otázkou asi je - čo by malo byť pokladané, za "základné vzdelanie"?
ale to už patrí na toto fórum, asi ešte menej, než moja "separatistická" téma o "peniazoch"
tu to akurát zapadne a beznádejne sa stratí medzi Davidovinami
čo keby sme si na FSP, založili čosi ako "fakt široké súvislosti kozmonautiky",
a debatovali o takýchto problémoch tam?

toto je internet, sieť, funguje tu zjav čo sa volá hypertext, tak sa ho naučme používať..
a potom budeme môcť rýpať do ľudí, za to že nevedia používať šubléru, s omnoho kľudnejším "svedomím"
..
okrem toho
časom tam nevyhnutne začnem, tlačiť ľuďom "do kedluben", aj také "príšernosti" a "totálne alamoviny" ako "supernosič je krávovina".. "BFR MCT je obrí rotoped".. a "Elon Musk je.." atď.
a pretože tam nebude nikoho (zatiaľ), kto by im povedal že "hlásam bludy"..
..mohlo by sa stať aj to, že to začnú "békať" tiež [Upraveno 14.5.2016 alamo] [Upraveno 14.5.2016 alamo]
 
14.5.2016 - 09:36 - 
Technicke vzdelanie je samozrejme must, ale niektori ludia tu trpia zafixovanou predstavou ze humanitarne smery su len flakanie (tak si to vykladali komunisti). V tomto regione sme mali dost dlhu dobu jednosmerne technicky zamerane skolstvo, aj prazdne regaly a rady na toaletak...

Komplexna spolocnost potrebuje viac nez len matematiku, a delbu prace sme vymysleli uz davno. A v dnesnej dobe IT, ked 99% "matiky" robia pocitace a za chvilu bude AI navrhovat stroje a softver, je zrejme ze matikou a technikou sa bude zivit len mala cast populacie.
 
14.5.2016 - 09:43 - 
citace:
Technicke vzdelanie je samozrejme must, ale niektori ludia tu trpia zafixovanou predstavou ze humanitarne smery su len flakanie (tak si to vykladali komunisti). V tomto regione sme mali dost dlhu dobu jednosmerne technicky zamerane skolstvo, aj prazdne regaly a rady na toaletak...

Komplexna spolocnost potrebuje viac nez len matematiku, a delbu prace sme vymysleli uz davno. A v dnesnej dobe IT, ked 99% "matiky" robia pocitace a za chvilu bude AI navrhovat stroje a softver, je zrejme ze matikou a technikou sa bude zivit len mala cast populacie.

nemohol by tento prístup, zájsť až tak ďaleko, že "vedieť čítať je zbytočné, veď nám ten text prečíta nejaký stroj.."
 
14.5.2016 - 10:12 - 
Dědovy materiály jsou hotový poklad a já jsem v něm našel perlu. Tou perlou je , cituji " Záznam z tiskové konference věnované letu meziplanetární sondy VENUŠE 4 ", otištěné v dobovém časopise RADAR, což byl odborný časopis věnovaný výhradně kosmonautice.
President Akademie věd SSSR Mstislav Keldyš : ... To že se podařilo dosáhnout povrchu planety, znamená obrovský úspěch celého pokusu. ...
Kabina pozvolna sestupovala atmosférou a v okamžiku, kdy dosáhla povrchu činila její rychlost jen asi 3 m za vteřinu. Rychlost sestupu a její cesty byly určovány rádiovými metodami a výpočty ... Všechny tyto údaje potvrzují, že kabina dosáhla povrchu planety. ...
Kandidát technických věd V.J. Iševskij :
... Kabina se oddělila v 7 hodin 34 minut moskevského času. ... v 7 hodin 29 minut moskevského času začala Země přijímat první radiové signály svého posla dopraveného k jiné planetě Sluneční soustavy. V 9 hodin 14 minut bylo spojení se zařízením automatické stanice Venuše 4 ukončeno, když byl splněn program výzkumu atmosféry Venuše.
Akademik A.P. Vinogradov :
Poprvé byla přímo změřena teplota atmosféry Venuše ve výši od 26 km až k jejímu povrchu. Činila 40-270 stupňů Celzia. Tlak v této výšce se pohyboval průměrně od 0,7 - 20 atmosfér. ...
Na tiskové konferenci ... pak přítomní vědci odpověděli celou řadu otázek :
...
V zahraničí se vyskytly pochybnosti, zda vědecká laboratoř Venuše 4 skutečně přistála na planetě. Co je možno k tomu říci ?
" Nepochybujeme, že na Venuši přistála a máme pro to mnoho důkazů. "

Je třeba ještě něco dodávat ?
 
<<  36    37    38    39    40    41  >>  


Stránka byla vygenerována za 0.165421 vteřiny.