Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma ><<  8    9    10    11    12    13    14  >>
Téma: New Horizons Pluto-Kuiper Belt
27.1.2014 - 00:19 - 
quote:
Zdá se, že NASA hodlá opakovat chybu z letu Voyageru-1, který klidně mohl letět k Plutu již před Třiceti lety a provést základní výzkum soustavy.
Možnost navštívit tehdy Pluta byla obětována maximálnímu průzkumu soustavy Saturnu, která byla stejně později kvalitativně i kvantitativně překonána sondou Cassini.


To je docela odvážné tvrzení...

Voyager 1 letěl tak jak letěl především kvůli Titanu. Pokud by měl letět dál a jinam, tak ho nebyla šance blíž prozkoumat a pokud by se mu to nepovedlo nebo by u toho selhal, tak by tak letěl Voyager 2, takže můžeme být rádi, že to dopadlo tak, jak to dopadlo...

Nevím, jak dalece do budoucnosti se plánují tak náročné mise jako je Galileo nebo Cassini, ale z dostupné literatury vím jen to, že s Galileem se počítalo v podstatě ihned po průletu Voyagerů kolem Jupiteru a byla už i načrtnut jeho návrh vycházející primárně z Voyagerů (tedy už někdy okolo roku 1980). Po průletu obou Voyagerů kolem Saturnu však v podobné literatuře není zmínka o tom, že by se plánovala flag mission k Saturnu, takže to vědci možná chtěli, snili o tom, ale vůbec to neměli jisté, takže se vůbec nedivím zvolené trajektorii. Návrh tuším začal až asi 2 roky (?) po průletu Voyageru 2.

A vůbec... Proč někam posílat sondy teď, když je za pár let budeme mít modernější a lepší a můžeme je tedy poslat až pak?

 

____________________
Andy
https://www.instagram.com/polar_andy_cz/
 
27.1.2014 - 00:46 - 
Abych jen nemlel o minulosti, tak přináším další novinky o New Horizons pro ty, kteří neovládají angličtinu.

Během hibernace nebyly vypnuty všechny přístroje a třeba PEPSSI stále operoval a měřil. Stejně tak Student Dust Counter, který měří distribuci prachových částeček ve vnější části sluneční soustavy. Zatím to rozdělení prý vypadá jako americká kobliha s mezerou okolo Neptunu (který prach asi "vysává" svou gravitací).

Stále existuje riziko, že trajektorie okolo Pluta bude nebezpečná kvůli velkému množství prachových částic, takže se 99 dní před setkáním začne s opakovaným sledováním místa průletu, které bude pokračovat 65, 47, 41, 29, 21, 18, a možná i 12 dní před průletem. Až do 18 dnů před průletem je poměrně bezpečné a palivově reálné změnit trajektorii za bezpečnější, po pozdějším zjištění je jediná bezpečná možnost použít jako štít vysokoziskovou anténu, ale to by hodně omezilo vědu, takže se to použije jen v extrémním případě.

Tak držme palce! Je to mimochodem další důvod, proč asi nejde jen tak použít gravitaci Pluta k "prakovému" manévru...

Nějaké další info v článku ještě je:

http://www.planetary.org/blogs/guest-blogs/2014/20140124-new-horizons-updates-part-2.html

Ale to nejdůležitější už tu zmiňoval Machi.

 

____________________
Andy
https://www.instagram.com/polar_andy_cz/
 
27.1.2014 - 08:05 - 
@planovanie:
v sucasnosti nasa neplanuje nic dlhodobe (bolden sa v podstate vyjadril, ze na flagship mission nemaju peniaze), okrem mars 2020 (a podla nsf aj na toto maju mensi rozpocet ako by potrebovali)...
budu nejake discovery-class misie (insight, to je opat mars + nejake pristroje na exomars a na bepicolombo)
dovodom su samozrejme nedostatok penazi a rozpoctova nestabilita (imo, hlavne toto sposobuje, ze v sucasnosti nemozu planovat ani tak, ako esa - ktora ma sice podstatne mensi rozpocet, ale podstatne stabilnejsi, kedze sa urcuje na 4 roky)

 

____________________
Per aspera ad astra - 42
 
28.1.2014 - 13:13 - 
Prachové částice se v soustavě s mnoha měsíci asi vyskytovat nebudou zejména vzhledem k tomu, se se měsíce pohybují prakticky po kruhových drahách, z čehož plyne, že soustava je dlouhodobě stabilní, otázkou je ovšem ev. prstenec.
Pravda je, že jedním z cílů Voyagerů byl i Titan. V té době bylo již ale jasné, že NASA zvládla dlouhodobou životnost svých sond a příležitost letu k Plutu jaká tehdy byla se jen tak opakovat nebude, zejména proto, že Pluto byl v blízkosti periastra.
 
28.1.2014 - 18:12 - 
Pro Voyagery byl primární cíl Jupiter, Saturn a hlavně Titan. Tak to prostě bylo... Bylo v plánu letět i kolem Pluta (byla to jedna z variant) - ale prostě se rozhodli, tak jak se rozhodli (tedy hlavně Titan a pak Uran + Neptun). Myslím, že to byla dobrá a rozumná volba ...

 

____________________
Andy
https://www.instagram.com/polar_andy_cz/
 
28.1.2014 - 21:02 - 
Přesně jak píše Andy. Cíle byly Jupiter, Saturn, Titan. Pluto bylo v původním návrhu, ale ten počítal se čtveřicí sond.
Navíc pokud by V1 neuspěl u Titanu, nahradila by ho V2 a neletělo by se ani k Uranu a Neptunu, což byly tak jako tak bonusové cíle. Jinak doporučuji k tomuto tématu knihu "Příběh nesmrtelných poutníků" od Zdeňka Pokorného.
 
28.1.2014 - 21:10 - 
Navíc odklon pomocí Pluta je jen malý, protože ač se snaží lidé okolo New Horizons prosazovat Pluto jako regulérní planetu jakkoliv, oproti dalším, klasickým planetám, je to muší váha a při geometrii průletu, která je nezbytná(!) k ideálnímu průzkumu soustavy Pluto-Charon je případný odklon prakticky vyloučen. New Horizons je tak závislá jen na svých motorech.
 
29.1.2014 - 06:30 - 
Pokud by sonda proletěla dostatečně blízko zcela jistě by se dráha změnila dostatečně k zacílení ke vybraným KBO 
17.2.2014 - 07:42 - 
4 AU a 500 dní k Plutu. 
17.2.2014 - 11:44 - 
quote:
Pokud by sonda proletěla dostatečně blízko zcela jistě by se dráha změnila dostatečně k zacílení ke vybraným KBO


tím se ale paradoxně dostaneš do situace, kdy budeš BUĎ pozorovat Pluto, nebo jiný KBO... během příliš blízkého průletu nestihneš podniknout dost pozorování...
 
17.2.2014 - 17:04 - 
Ve vzdálenosti , kde jsou oběžné doby ve stovkách let, nebude tak "nacpáno" asteroidy jako za drahou Marsu, takže nemusí být vůbec snadné najít objekt, k němuž se dostaneme do 10 let. Navíc hmotnost Pluta je hodně malá, takže změna rychlosti nemusí být žádná sláva. Pokud by něco bylo poblíž a dosažitelné, asi by už existovaly úvahy a propočty. 
17.2.2014 - 19:29 - 
quote:
Ve vzdálenosti , kde jsou oběžné doby ve stovkách let, nebude tak "nacpáno" asteroidy jako za drahou Marsu, takže nemusí být vůbec snadné najít objekt, k němuž se dostaneme do 10 let. Navíc hmotnost Pluta je hodně malá, takže změna rychlosti nemusí být žádná sláva. Pokud by něco bylo poblíž a dosažitelné, asi by už existovaly úvahy a propočty.


presne o tom som hovoril, proste vzdialenosti pri KBO su tak velke a zasoma dV tak mala, ze prielet okolo nejakeho telesa by bola nahoda rovnajuca sa vyhre v loterii
 
18.2.2014 - 14:23 - 
Zajímalo by mne, zda se dráha čtyř amerických sond, které se v té oblasti pohybovaly cca 3O let, dostala do polohy k nějakému, nyní známému KBO, že by se mohlo tehdy uskutečnit nějaké měření ? 
18.2.2014 - 22:59 - 
quote:
Zajímalo by mne, zda se dráha čtyř amerických sond, které se v té oblasti pohybovaly cca 3O let, dostala do polohy k nějakému, nyní známému KBO, že by se mohlo tehdy uskutečnit nějaké měření ?


Tak trochu se obávám, že v té době se o existenci nějakých KBO nevědělo... objev Quaoar byl ve své době menší senzace.
 
18.2.2014 - 23:58 - 
Pokud by se některá z dřívějších sond dostala k nějakému KBO tak blízko, aby mělo smysl pořizovat data, pak by došlo k odchylce dráhy způsobené gravitačním polem tělesa, která by se dala zpětně relativně snadno zjistit. Nevím o takovém případu, myslím že všechny sondy minuly blízké KBO ve značné vzdálenosti (zmínka o zvážení KBO pomocí sond by se objevila v přehledových článcích o KBO).
Kdyby byl Kuiperův oblak objeven o nějakých patnáct let dříve, určitě by bylo možné upravit dráhu Voyagerů a provést blízký průzkum, ale bohužel technologie dalekohledů přelomu 70. a 80. let nebyla připravená k efektivnímu průzkumu této oblasti a proto došlo k objevu až v roce 1992. Ne že by i dalekohledy 70. let nezvládly vyfotit jasnější KBO, ale v té době prostě astronomové ještě dost "nevěřili" na tělesa v této oblasti a proto se ani moc nehledaly.
K víře ve větší tělesa v oblasti Pluta a za ním snad jeden citát z konce 80. let z pera slavného českého astrofyzika - "Žádné takové těleso však nalezeno nebylo, takže téměř určitě je současný seznam planet Sluneční soustavy již úplný."
Pro doplnění, je to z doby, kdy byl znám už přesně rozměr Pluta, to znamená, že tato domněnka byla vyvrácena objevem několika dalších trpasličích planet.
Nehledě k tomu, že spousta velkých těles je ve větších vzdálenostech (~>200AU) stále mimo dosah většiny přehlídek oblohy. [Upraveno 18.2.2014 Machi]
 
19.2.2014 - 04:48 - 
Nechci zbytečně spekulovat, ale před nějakým časem se hojně diskutovalo, cože to stojí za "záhadnou" změnou rychlosti Pioneeru 10 i 11. Už si nevybavuji rozuzlení. Nebyla tam nějaká souvislost s KBO? 
19.2.2014 - 08:11 - 
quote:
...před nějakým časem se hojně diskutovalo, cože to stojí za "záhadnou" změnou rychlosti Pioneeru 10 i 11...


Příčinou změny rychlosti bylo tepelné záření vyzařované proti směru letu, které je dostatečně intenzivní, že dokáže sondu lehce brzdit. Vyzařování po směru letu není u sondy možné, protože zde k Zemi míří velká parabolická anténa (průměr 275 cm), která vyzářenou energii odráží. Efekt se projevil až ve větší vzdálenosti od Slunce, kde přestával působit sluneční vítr "tlačící" sondy a vyrovnávající brzdící sílu.

Podrobněji např:
http://www.nasa.gov/topics/solarsystem/features/pioneer_anomaly.html
http://www.space.com/448-problem-gravity-mission-probe-strange-puzzle.html
 
19.2.2014 - 22:56 - 
Relativní porovnání velikosti objektů v systému Pluta za použití objektů, které se pohybují kolem Saturnu.Více povídání v:

http://www.planetary.org/blogs/emily-lakdawalla/2014/02191127-predicting-plutos-moons-and-moondust.html

 

____________________
Andy
https://www.instagram.com/polar_andy_cz/
 
20.2.2014 - 07:00 - 
Souhlasím s tím, že v době letu amerických sond v sedmdesátých létech m.s. nebylo ani potuchy o existenci KBO a navíc nikdo nepočítal s enormní dlouhověkostí sond, nebylo vůbec jisté, zda průlety okolo obřích planet vůbec " přežijí".
Měl jsem na mysli to, že nyní jsou známy polohy stovek KBO a dráhy amerických sond. Ve vztahu k úkolu NH prozkoumat jedno či dvě KBO jsem si položil otázku, zda by tyto sondy, kdyby měly podobný úkol jako NH měly tehdy šanci některé KBO zkoumat.
Samozřejmě jen v rovině hypotézy, obdobně jako je úvaha, že V-1 před průletem u Saturnu mohl být zacílen k Plutu.
 
20.2.2014 - 13:35 - 
... ja som si stale myslel ze V-1 a V-2 lietali na Londin ....

... sorry za vtipek
 
22.2.2014 - 07:00 - 
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=yqzL12kHOl4 [Upraveno 22.2.2014 dodge] 
07.5.2014 - 11:19 - 
Tým HST požádán o vyhledání vhodného cíle v Kuiperově pásu.

http://aviationweek.com/space/new-horizons-needs-hubble-find-kuiper-belt-target?sfvc4enews=42&cl=article_1 [Upraveno 07.5.2014 dodge]
 
07.5.2014 - 14:24 - 
quote:
HST hledá vhodný cíl v Kuiperově pásu.Bohužel zatím nehledá. Tým New Horizon požádal o pozorovací čas na HST (až 200 oběhů) s tím, že i v případě optimistických předpovědí je šance na nalezení dosažitelného KBO pozemními dalekohledy jen do 50 %. Pokud by se zapojil HST, šance by vzrostly na 90-95 %.
Za New Horizons se postavily jak skupiny pro vnější planety (OPAG), tak pro malá tělesa (SBAG) v dopise z 30. dubna.
Teď se čeká, jestli ten pozorovací čas bude nebo nebude přiklepnut.
 
07.5.2014 - 14:30 - 
on ten clanok ani nehovori, ze hst nieco hlada...
len to, ze nh poziadali o cas na hst

 

____________________
Per aspera ad astra - 42
 
16.6.2014 - 17:30 - 
HST začal hledat cíl pro New Horizons.

http://www.nasa.gov/press/2014/june/nasa-hubble-to-begin-search-beyond-pluto-for-a-new-horizons-mission-target/#.U58NI_l_t8F
 
17.6.2014 - 07:09 - 
quote:
HST začal hledat cíl pro New Horizons.

http://www.nasa.gov/press/2014/june/nasa-hubble-to-begin-search-beyond-pluto-for-a-new-horizons-mission-target/#.U58NI_l_t8F


Začne hledat - nejdřív udělá zkušební pozorování, pokud na snímcích najde alespoň dva objekty Kuiperova pásu, začne dlouhodobá sledovací mise.
 
19.6.2014 - 07:04 - 
New Horizons volá na pomoc Hubbleův dalekohled.

V létě bude sondě New Horizons zbývat už jen rok do setkání s Plutem. Všichni si přejí, aby toto setkání proběhlo podle plánu a získali jsme tak co nejvíce dat o objektu Kuiperova pásu planetek. Jenže v cestě nemusí být jen Pluto. Vědci intenzivně hledají další tělesa za Plutem poblíž plánované dráhy letu. A ta zatím nebyla nalezena. Na pomoc je nyní povolán Hubbleův vesmírný dalekohled a naděje sondy jsou upřeny už vlastně jenom na něj. Podívejme se na to detailněji, proč.

http://www.astro.cz/clanek/6337?utm_source=news&utm_medium=mail&utm_campaign=clanky
 
19.6.2014 - 11:41 - 
quote:
New Horizons volá na pomoc Hubbleův dalekohled.
...


Pro ty kdo se orientují v angličtině, bych doporučil tento článek od Emily Lakdawally, kde toho najdou více - http://www.planetary.org/blogs/emily-lakdawalla/2014/06170922-hubble-to-the-rescue.html.
 
19.6.2014 - 15:00 - 
Hubble rules!!!
Emily to skvěle napsala. Tým NH používal deset let největší teleskopy světa, aby našli další měsíce Pluta a nenašli nic. Hubblu stačily dva oběhy a objevil Nix a Hydru, při dalších pozorováních pak P4 a P5. Tady je vidět, že řeči o tom, že HST je překonaný pozemskými teleskopy (Keck, Subaru, ESO) - jsou jen řeči. V určitých oblastech nic Hubbla nenahradí. Proto je taky potřeba dokončit a vypustit Webb.
Držme palce, ať ty dva KBO objeví co nejdřív.
 
19.6.2014 - 17:36 - 
HST není překonaný pozemními teleskopy, ale to platí jen pro některé oblasti. HST stále exceluje v pásmu 0,1-1 mikronů a to jak rozlišením, tak velikostí zorného pole a pro část pásma i citlivostí.
Bohužel ani JWST nenahradí HST v pásmu 0,1-0,6 mikronů. Zde bude částečnou náhradou jedině WSO a to jen pro pásmo 0,1-0,3.
Jakmile odejde HST do věčných lovišť, tak pro pásmo 0,3-0,6 (převážně viditelné světlo) nebude žádná náhrada.
Nejlepší snímky planet ve viditelném světle pak zřejmě budou pořizovat někteří "astroamatéři"!
 
<<  8    9    10    11    12    13    14  >>  


Stránka byla vygenerována za 0.392827 vteřiny.