Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Sondy > Spirit
tisk 

Spirit

Alternativní názvy MER-A, MER-2, Mars Exploration Rover A
Označení COSPAR 2003-027A
Stát USA
Start 2003-06-10
Cíl Mars

První z dvojice identických pojízdných geologických laboratoří programu Mars Exploration Rover. Jejím úkolem je pátrat po stopách vodního prostředí v dávné historii na Marsu. 2004-01-04 přistála sonda na předem určeném místě v kráteru Gusev. Plánovaná životnost na planetě asi 90 solů (marsovských dní) byla několikanásobně překonána.

Konstrukce

Sondu postavila a provozuje NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) pro NASA Office of Space Science (OSS).

Hlavním zařízením sondy je automatické pohyblivé vozítko - rover, které je doplněno zařízeními a systémy mající za úkol je přenést k Marsu a uskutečnit měkké přistání. Celková startovní hmotnost sestavy obnáší 1062 kg.

Přeletový modul o hmotnosti 183 kg má tvar disku o průměru 2.65 m a výšce 1.58 m a je vybaven na jedné straně fotovoltaickými panely o výkonu 600 W u Země a 300 W u Marsu a dobíjejícími 2 akumulátorové baterie a dvěma anténami pro spojení se Zemí. Z druhé strany jsou připojeny dvě kulové titanové nádrže paliva (hydrazin 52 kg) korekčních motorů. Na obvodu jsou umístěny vlastní korekční motorky, hvězdný skener a sluneční čidlo. Motory jsou soustředěny do dvou skupin se 4 tryskami mířícími do různých směrů. Přebytečné teplo se odvádí přes radiátory namontované na obvodu přeletového modulu freonovým chladícím okruhem.

Systémy vstupu do atmosféry, sestupu a přistání EDLS [=Entry, Descent and Landing System] sestává z aerodynamického krytu, padáku a airbagů. Aerodynamický kryt tvaru dvojitého komolého kužele je dělen na přední a zadní polovinu. V zadní části krytu je složen padák, který má po rozvinutí průměr asi 15 m. Nese dále měřič zrychlení, který stanoví správný okamžik pro uvolnění padáku. Na spodní straně pláště jsou rovněž raketové motorky na tuhé pohonné látky, které dále sníží rychlost klesání a dopřednou rychlost krátce před přistáním. Přední část krytu plní funkci tepelného štítu. Zadní díl s padákem má hmotnost 198 kg, přední tepelný štít dalších 90  kg. Airbagy mají definitivně utlumit náraz při přistání modulu na povrch. Na každé straně složeného přistávacího aparátu (lander) tvaru čtyřbokého hranolu je připojeno po šesti prázdných vacích těsně vedle sebe. Ze zásobníku plynu se prudce naplní vaky na tlak asi 6900 Pa.

Přistávací aparát (Lander) o hmotnosti 365 kg je zařízení, které zajistí otočení vozidla (roveru) do pracovní polohy a poté poslouží jako stavitelná plošina, ze které sjede rover na povrch Marsu. Mimo to nese radarový výškoměr sloužící k načasování jistých úkonů při sestupu a dále dvojici antén. Základní konstrukční prvek představují čtyři trojúhelníkovité desky vyrobené z kompozitního materiálu, které ve složeném stavu tvoří obal vozítka. Tři desky jsou připevněny na závěsech centrálního základního trojúhelníku. Boční desky jsou poháněny servopohony, které jsou dostatečně výkonné, aby převrátily celou sestavu přistávacího aparátu do správné polohy. Lander nese disk DVD, na kterém jsou zaznamenána jména 4 miliónů lidí z celého světa, kteří se přihlásili v kampani "Pošli své jméno na Mars", která skončila v listopadu 2002.

Automatické vozítko (rover) je hlavním objektem mise MER. Jedná se o mobilní geologickou laboratoř, která má provádět průzkum místa přistání a přejíždět k detailnímu zkoumání vybraných skalisek.

Rover - 800x593x16M (42 kB) MER [=Mars Exploration Rover] má rozměry 1.5x2.3x1.6 m (výška x šířka x délka) a váží 174 kg. Po vysazení na povrch planety je zcela nezávislý na zbylém přistávacím aparátu. Základní prvkem roveru MER je kompozitová voštinová konstrukce WEB [=Warm Electronic Box] izolovaná aerogelem, která v sobě ukrývá akumulátory a elektroniku citlivou na nízké teploty. Teplo uvnitř WEB se získává z elektrických topných těles, osmi radioizotopových topidel (8x2.7 g PuO2, výkon 8x1 W) a využívá se rovněž odpadního tepla z elektronických součástek. Shora je zakryta trojúhelníkovitou palubou, na níž jsou místěny tři antény, kamerový stožár a panel slunečních baterií. Další solární panely jsou připojeny na závěsech na bocích základního trojúhelníku paluby. Tyto panely se rozklápějí až na povrchu Marsu a spolu vytvářejí sluneční baterii o ploše 1.3 m2 o třech různých vrstvách (Ga-In-P, Ga-As, Ge). Články mohou vyrobit skoro 900 Wh za jeden sol (marsovský den) na začátku mise. Na konci tříměsíční primární mise se ale vlivem předpokládaného zaprášení a sezónních vlivů sníží tento výkon na 600 Wh/sol. Sluneční baterie dobíjejí dvě lithiové akumulátorové baterie umístěné uvnitř WEB. Solární články společně s bateriemi poskytují výkon 140 W.

Rover se pohybuje na šestikolovém podvozku s kyvným uložením kol, které umožňují překonávání překážek větších než je průměr kola (0.26 m). Rozložení hmotnosti roveru zajišťuje stabilitu i na svazích o sklonu až do 45° v kterémkoliv směru, přičemž ale palubní počítač povoluje maximálně 30°. Přední a zadní dvojice má samostatné ovládání. Rychlost přesunu je až 50 mm/s (180 m/h) na rovném a tvrdém povrchu ale při činnosti automatického navigačního systému je průměrná rychlost asi pětinová.

Pod úrovní paluby jsou namontovány dva páry stereoskopických kamer HazCam identifikace kolizí (zorný úhel 120°) - jeden vpředu a jeden vzadu. Kromě navigační funkce přední kamery snímají rovněž práci robotické ruky. Další dva páry stereoskopických kamer se nacházejí na stěžni PMA [=Pancam Mast Assembly] vystupujícím nad palubu. Panoramatická kamera PanCam je součástí souboru vědeckých přístrojů, širokoúhlá kamera NavCam s nízkým rozlišením (zorné pole 45°) je další součástí navigačního systému. Na stěžni se nachází ještě další z vědeckých přístrojů - miniaturní spektrometr měřící tepelné vyzařování. Zbytek vědeckých přístrojů se nachází na konci robotické ruky IDD [=Instrument Deployment Device], která je při pohybu schována pod přídí vozítka. Ruka se vysunuje dopředu jakmile se rover nachází v poloze vhodné pro průzkum jednotlivého kamene nebo kusu zeminy.

Počítač na palubě roveru používá 32 bitový procesor Rad 6000, který je odolnější proti radiaci (rychlost 20 Mips, 128 Mbyte RAM, 256 Mbyte flash memory) a malou pamětí uchovávající data při výpadku proudu.

Komunikace roveru se Zemí se předpokládá jednak přímo na stanice DSN [=Deep Space Network] v pásmu X (8 GHz) nebo se má využívat kapacity družic obíhajících v této době Mars - Mars Global Surveyor, 2001 Mars Odyssey a pokusně též Mars Express jako retranslačních stanic v pásmu UHF. Rover používá tyčovou anténu s malým ziskem a otočnou vysokoziskovou parabolickou anténu umístěné na horní podstavě vozítka.

Vědecké vybavení

Na otočné části stožáru PMA [=Pancam Mast Assembly] se nacházejí:

  • Stereoskopická barevná panoramatická kamera PanCam s vysokým rozlišením (ohnisková délka 38 mm, světelnost f/20, zorné pole 16.8x16.8°, úhlové rozlišení 0.28 mrad/pixel, expoziční časy 0 až 30 s) s detekčním prvkem CCD (pracovní pole 1024x1024 bodů, spektrální obor citlivosti 400 až 1100 nm) a osmipolohovým zásobníkem barevných filtrů. Kamery dodala JPL, Passadena (USA).
  • Miniaturní infračervený spektrometr Mini-TES s Michelsonovým interferometrem měřící tepelné vyzařování objektů (pásmo 5 až 29 µm, zorné pole 20 nebo 8 mrad). Přístroj poskytla Arizona State University, Tempe (USA).

Na robotické ruce IDD [=Instrument Deployment Device] se nacházejí:

  • Mikroskopový zobrazovač MI [=Microscopic Imager] je kombinací mikroskopu a televizní kamery. Poskytuje pohledy z extrémní blízkosti (řádově v desetinách mm) na povrchové detaily. Používá techniku CCD (ohnisková délka 20 mm, světelnost f/15, zorné pole 31x31 mm, rozlišení 30 mm). Přístroj dodala JPL, Passadena (USA).
  • Mössbauerův spektrometr je určen pro stanovení chemického složení minerálů především u těch, které obsahují 57Fe. Přístroj používá dva zářiče 57Co. Zařízení pro misi dodala Universita Johannesa Gutenberga, Mainz (Německo).
  • Rentgenový spektrometr APXS [=Alpha Particle X-ray Spectrometer] umožňuje přesnou prvkovou analýzu skal a půdy na základě rozptylu částic alfa (O a C) a indukované emise rentgenového záření (Mg, Al, Si, K, Ca, Fe, Na, P, C, Cl, Ti, Cr a Mn) do hloubky max. 0.1 mm. Jako zdroj záření se používá 6 zdrojů 244Cm s celkovou aktivitou 30 mCi. Za přístroj odpovídá Institut Maxe Plancka, Mainz (Německo).

Přístroje namontované na mechanické ruce jsou doplněny zařízením RAT [=Rock Abrasion Tool], dodaným firmou Honeybee Robotics, New York (USA), což je miniaturní bruska sloužící k odstranění prachu a horních vrstev zkoumaného objektu, silně poznamenaných povětrnostními podmínkami v oblasti o průměru 45 mm a hloubce 5 mm.

Jako pomocné zařízení pro vědecké přístroje nese rover dále:

  • 3 sady magnetů určené pro zachycení prachu pro analýzu dalšími přístroji. Magnety pro misi MER dodal Institut Nielse Bohra z Kodaně (Dánsko).
  • kalibrační etalony sloužící k jemnému nastavení nejenom televizních kamer ale i ostatních přístrojů.

Průběh letu

Průběh letu - část 1 - Od startu do přistání

Průběh letu - část 2 - Leden 2004

Průběh letu - část 3 - Únor 2004

Průběh letu - část 4 - Březen 2004

Průběh letu - část 5 - Duben 2004

Průběh letu - část 6 - Květen 2004

Průběh letu - část 7 - Červen 2004

Průběh letu - část 8 - Červenec 2004

Průběh letu - část 9 - Srpen 2004

Průběh letu - část 10 - Září 2004

Průběh letu - část 11 - Říjen 2004

Průběh letu - část 12 - Listopad 2004

Průběh letu - část 13 - Prosinec 2004

Průběh letu - část 14 - Leden 2005

Průběh letu - část 15 - Únor 2005

Průběh letu - část 16 - Březen 2005

Průběh letu - část 17 - Duben 2005

Průběh letu - část 18 - Květen 2005

Průběh letu - část 19 - Červen 2005

Průběh letu - část 20 - Červenec 2005

Průběh letu - část 21 - Srpen 2005

Průběh letu - část 22 - Září 2005

Průběh letu - část 23 - Říjen 2005

Průběh letu - část 24 - Listopad 2005

Průběh letu - část 25 - Prosinec 2005

Průběh letu - část 26 - Leden 2006

Průběh letu - část 27 - Únor 2006

Průběh letu - část 28 - Březen 2006

Průběh letu - část 29 - Duben 2006

Průběh letu - část 30 - Květen 2006

Průběh letu - část 31 - Červen 2006

Průběh letu - část 32 - Červenec 2006

Průběh letu - část 33 - Srpen 2006

Průběh letu - část 34 - Září 2006

Průběh letu - část 35 - Říjen 2006

Průběh letu - část 36 - Listopad 2006

Průběh letu - část 37 - Prosinec 2006

Průběh letu - část 38 - Leden 2007

Průběh letu - část 39 - Únor 2007

Průběh letu - část 40 - Březen 2007

Průběh letu - část 41 - Duben 2007

Průběh letu - část 42 - Květen 2007

Průběh letu - část 43 - Červen 2007

Průběh letu - část 44 - Červenec 2007

Průběh letu - část 45 - Srpen 2007

Průběh letu - část 46 - Září 2007

Průběh letu - část 47 - Říjen 2007

Průběh letu - část 48 - Listopad 2007

Průběh letu - část 49 - Prosinec 2007

1421. solu (2008-01-01) pokračovalo snímkování panoramatu "Tuskegee" nejprve mozaikou 4x1 a pak 2x1 záběrů.
Denní výroba energie činila k tomuto dni 255 Wh/sol, hodnota opacity atmosféry tau se udržovala na 0.487 a prachový faktor byl 0.49.

1422. solu (2008-01-02) dodala panoramatická kamera do panoramatu "Tuskegee" 4x1 snímků. Po čtyřech hodinách analýz skaliska Mössbauerovým přístrojem pokračovalo fotografování mozaikami 2x1 a 4x1 obrázků.

1423. solu měl Spirit za úkol zhotovit další obrázky do panoramatu "Tuskegee". Byla získána mozaika 2x1 snímek.

1424. solu přibyla do panoramatu další řada 4x1 záběr. Vrtačka podnikla první etapu přiblížení nástroje k povrchu kamene "Chanute". Tento krok označovaný jako "seek-scan" znamená posun běžící vrtačky k materiálu a v okamžiku, kdy se nástroj dotkne povrchu, je přísun i rotace zastavena. Zmíněná metoda byla již několikrát ověřena poté, kdy selhalo čidlo reagující na kontakt nástroje s pevným podkladem. Po skončené proceduře situaci zdokumentovala navigační kamera.

1425. sol byl prvním ze dvou solů věnovaných především regeneraci akumulátorů. Do panoramatu "Tuskegee" byly dodány 4x1 snímek.

1426. solu pořizovala panoramatická kamera ranní snímky oblohy s nižším rozlišením.

Rovněž 1427. solu byl výzkumný program zahájen zběžnou přehlídkou oblohy. Panoramatická kamera pak fotografovala nánosy prachu na kamerovém stožáru a navigační kamera se pokoušela zaznamenat oblaka. Vrtačka RAT očistila malou plochu na kameni "Chanute". Spirit pak složil ruku a navigační kamera zachytila čerstvě okartáčovaný povrch horniny.

1428. solu byl do panoramatu "Tuskegee" přidán pás 4x1 snímek. Po předchozí práci s vrtačkou byl tento den věnován v prvé řadě dobití akumulátorů.
Jelikož je činnost roveru do značné míry limitována energetickou situací a akumulátory je nutno dobíjet stále delší dobu, rozhodli se technici přistoupit ke dvěma důležitým opatřením. Především byly ve dnech, kdy se dobíjejí akumulátory, zrušeny rádiové relace v pásmu UHF s družicí Mars Odyssey (poprvé odpadlo spojení tento den). Dále se mělo urychleně změnit stanoviště a vozítko se mělo přesunout na svah s větším severním sklonem. V plánu bylo dosáhnou terénu nakloněného o 20°.

1429. solu (2008-01-09) zkoumal rover oblohu panoramatickou kamerou v době, kdy stálo slunce nízko nad obzorem. Vozítko se pak nepatrně zhouplo dolů po svahu asi o 10 cm, aby se solární panely naklonily více ke slunci. Posun byl úspěšný a rover zaujal stabilní polohu s náklonem 16° k severu. Změněnou situaci podchytily kamery HazCam a navigační kamera. Na další den byl přichystán průzkum obzoru panoramatickou kamerou a zhotovení série snímků navigační kamerou s odstupem 8 min, na nichž by mohli být zachyceni postupující prachoví čertíci.
Prozatím poslední měření efektivity solárních článků, provedené tohoto dne, udávalo denní produkci 268 Wh/sol. Toto měření ale proběhlo ještě před tím, než změnil rover stanoviště.
Stav počítadla překonané vzdálenosti vykazoval k dnešnímu dni 7527.52 m.

Ačkoliv se světelné podmínky po malé změně stanoviště vylepšily, nehodlal se řídící tým se současným stavem spokojit. Postupně se měla uskutečnit celá série krátkých posunů, během nichž by se našla poloha se severním náklonem 22° a později koncem ledna snad i 29°.

1430. solu byl vědecký program omezen na sledování obsahu prachu v atmosféře prostřednictvím snímků z panoramatické kamery.

1431. solu pořídila panoramatická kamera plně barevné záběry kamene "Chanute". Rover monitoroval atmosférický prach a pak rozložil robotickou ruku a zhotovil obrázky navigační kamerou. Mikroskop získal mozaiku 2x2x5 stereoskopických snímků z očištěné plošky "Chanute" a na místo byl posléze přiložen rentgenový spektrometr. Nakonec byla situace zdokumentována navigační kamerou.

1432. solu byla změřena na základě snímků panoramatické a navigační kamery opacita atmosféry. Navigační kamera po rozednění hledala oblačnost. Cíl "Chanute" byl po dobu 6 hodin analyzován rentgenovým spektrometrem APXS [=Alpha-particle X-ray Spectrometer].

1433. solu monitorovaly navigační a panoramatická kamera množství prachu v atmosféře a navigační kamera pátrala po oblačnosti. Sol byl věnován především dobití akumulátorů a kvůli tomu byla zrušena i obvyklá rádiová relace v pásmu UHF.

Atmosférický prach a oblačnost zajímaly vědce i zrána 1434. solu. Rover pak zhotovil mikroskopem mozaiky 1x1x1 a 1x1x3 očištěného povrchu "Chanute" a na místo byl opět přiložen spektrometr APXS. Přístroj spočívající na skalisku byl zdokumentován navigační kamerou. Po skončené rádiové relaci s družicí Mars Odyssey se rozběhla analýza horniny.
Předchozí rozbory ukázaly, že měření spektrometrem bylo do značné míry ovlivněno prachem a kamennými úlomky, proto se analýza opakovala dalších 6 hodin na poněkud čistším místě.

1435. solu měřila panoramatická kamera opacitu atmosféry a navigační kamera zhotovila sérii 5x1 snímků horní paluby. Panoramatická kamera pořídila pruh 2x1 obrázků a pak další dva záběry paluby. I tento den byla kvůli maximálnímu dobití baterií vypuštěna z programu rádiová relace se sondou Mars Odyssey.

1436. solu (2008-01-17) zhotovoval Spirit panoramatickou kamerou snímky oblohy s nižším rozlišením. Opět byla kontrolována opacita atmosféry. Technici si vyžádali obrázky čistícího nástavce vrtačky RAT. Na posledně opracovávaném povrchu kamene se objevily nezvyklé rýhy a nebylo známo, jestli nejsou způsobeny nějakou závadou na brusce.
Poté se rover opět mírně pohnul, aby zvětšil severní náklon solárních panelů. Po zastavení zdokumentovala nový stav kamera Hazcam a navigační kamera. Náklon roveru se podle prvních údajů zvětšil na 18°. Navigační kamera zhotovila rovněž obrázky objektu "Fuzzy Smith". Panoramatická kamera podchytila prostor v dosahu nástrojů na sérii 1x1 snímků. Ve zbytku dne měla panoramatická kamera změřit obsah prachu v ovzduší, prozkoumat nánosy prachu na kamerovém stožáru a pořídit další snímky horní paluby. Oblohy byla zachycena na několika náhodných záběrech. Produkce elektřiny činila 1436. solu 261 Wh.
Viruální počitadlo překonané vzdálenosti vykazovalo k dnešnímu dni stav 7527.71 m.

1437. solu se během rádiové relace s družicí 2001 Mars Odyssey prováděl průzkum kamene "Fuzzy Smith" infračerveným spektrometrem Mini-TES.
Vzhledem k omezeným energetickým možnostem jsou aktivity roveru silně redukované. Přesto se každodenně uskutečňuje spojení ze Zemí přes vysokoziskovou anténu a zjišťuje se obsah prachu v atmosféře na základě snímků panoramatické kamery.

1438. solu měřil infračervený spektrometr tepelné emise z několika směrů na obloze a z terénu. Panoramatická kamera fotografovala obzor a u spektrometru Mini-TES byl kontrolován drift (změny v průběhu delší doby).

1439. solu zhotovila panoramatická kamera plně barevné snímky vrstvy prachu na externích magnetech. Tatáž kamera pak pořídila několik náhodných snímků oblohy. Také tento den byl kontrolován drift infračerveného spektrometru. Mini-TES opakoval měření na kameni "Fuzzy Smith" a studoval další kámen "Winston Gaskins".

1440. solu pořídila panoramatická kamera několik obrázků horní paluby. Navigační kamera skenovala oblohu a hledala oblaka a několik náhodných snímků oblohy zhotovila i panoramatická kamera. Rover zkontroloval drift infračerveného spektrometru. Hlavní událostí byla ale opětovná úprava pozice, aby se zvětšil náklon panelů solárních baterií do severního směru. Spirit zdokumentoval situaci na obrázcích z kamer HazCam a na jednom záběru z navigační kamery.

1441. solu Spirit zkoumal obzor panoramatickou kamerou, sledoval kalibrační terč spektrometrem Mini-TES a pátral po prachových vírech. U infračerveného spektrometru byl opět kontrolován drift.
Řídící tým by bezpochyby uvítal zvýšenou aktivitu prachových čertíků. Zvětšila by se tak šance, že náhodný poryv větru zasáhne rover a očistí povrch solárních panelů, jak se to stalo již několikrát v minulosti. Situace s energií je jinak naprosto zoufalá. V současné době se sice trochu vyčistila atmosféra (opacita se snížila z 0.44 na 0.36) a produkce elektřiny se tudíž udržuje mezi 260 a 270 Wh/sol, i když se výška slunce nad obzorem snižuje. Prachový faktor, který říká jak velký podíl energie dopadající na povrch fotovoltaických článků, zůstává víceméně konstantní a činí 0.39 až 0.385.

1442. zhotovila panoramatická kamera mozaiku snímků prostoru v dosahu robotické ruky a několik obrázků oblohy s nižším rozlišením. Pokračovala měření driftu infračerveného spektrometru. Rover rozložil ruku a panoramatickou kamerou a kamerou identifikace překážek zhotovil diagnostické obrázky vrtačky RAT [=Rock Abrasion Tool]. Do pracovní pozice byl přemístěn rentgenový spektrometr. V době přeletu družice Mars Odyssey probíhal přenos naměřených dat na Zemi.

1443. solu pořídil Spirit navigační kamerou standardní řadu 5x1 obrázků směrem dopředu a stejný soubor v opačném směru. Panoramatická kamera pozorovala horizont a zhotovila další snímky vlastní paluby. U infračerveného spektrometru byl zjišťován drift. Uskutečnilo se spojení s retranslační družicí a po dobu 6.75 hodin byl v činnosti rentgenový spektrometr.

1444. solu (2008-01-25) pozorovala v poledne panoramatická kamera oblohu a spektrometr Mini-TES kontroloval drift. Dalšího jitra bylo v plánu skenování oblačnosti navigační kamerou a snímky oblohy z několika směrů panoramatickou kamerou.
Po poslední úpravě polohy se náklon roviny panelů zvětšil na 22.4° k severu. Tato poloha je v danou chvíli naprosto perfektní, protože aktuální pozice slunce je o 22° odchýlená od zenitu. Za dva až tři týdny bude ale nutno znovu přesunout vozítko do místa, kde se očekává náklon asi 28°. To bude pravděpodobně maximum, co bude možno z hlediska výběru vhodného stanoviště pro přežití roveru udělat. V okolí se nenacházejí žádné strmější severní svahy a i kdyby tomu tak bylo, je otázkou, zda by se technici na tak prudký svah odvážili.
Celková překonaná vzdálenost k dnešnímu dni činila 7527.83 m.

1445. solu provedl Spirit na cíli pojmenovaném "Freeman" pokus o proceduru "grind-scan", která se používá k přisunutí vrtací hlavy do správné pozice nad materiálem od doby poruchy kontaktního senzoru. Její princip spočívá v tom, že se rotující hlava přibližuje ke zkoumanému objektu a okamžik dotyku je rozpoznán podle zvýšeného odběru proudu.
Navigační kamera zhotovila sérii snímků s vysokým rozlišením, na jejichž základě se dalo posoudit, jestli dochází k podkluzování vozítka na skloněném terénu. Běžně se změny polohy kontrolují pomocí stereoskopických snímků nejbližšího okolí pořizovaných s časovým odstupem (tzv. metoda vizuální odometrie).

1446. solu byl opakovaně pořízen jeden ze snímků mozaiky zobrazující horní palubu a panoramatická kamera se poté věnovala fotografování oblohy s nižším rozlišením. Infračervený spektrometr pozoroval kamenné cíle "Fuzzy_Smith_2" a "Winston_Gaskins_2".

1447. solu monitoroval Spirit usazování prachu na kamerovém stožáru, panoramatická kamera pozorovala shluk kamenů a infračervený spektrometr Mini-TES se zaměřil na kalibrační terč a několik bodů na obloze a v terénu.
Aby se ušetřila energie, přistoupilo se k úspornému opatření, které spočívá v tom, že se ve dnech, kdy se dobíjejí akumulátory, vynechává podvečerní rádiová relace s družicí Mars Odyssey. Rover komunikuje s družicí v pásmu UHF (400 až 500 MHz). Na palubě družice se data ukládají a ve vhodnou chvíli jsou odeslána na Zemi vysílačem v pásmu X (7 až 8 GHz). Původně měly rovery komunikovat se Zemí přímo rovněž v pásmu X, frekvence UHF byla projektována jako záložní. Praxe ale ukázala, že použití pásma UHF je velice vhodné. Vysílač UHF dokáže přenášet data rychlostí 128 nebo 256 kbit/s. Vysílání v pásmu X probíhá rychlostí jen nejvýše 28.4 kbit/s, ale po většinu času se této rychlosti nedá dosáhnout. Naproti tomu vysílač X na palubě Mars Odyssey je výkonnější a dokáže data posílat na Zemi rychlostí 124.4 kbit/s. Efektivita komunikační linky přes retranslační satelit je z uvedeného zcela zřejmá.

1448. solu snímala panoramatická kamera náhodné záběry oblohy a zkoumala horizont. Navigační kamera skenovala oblohu a vyhlížela oblačnost. Rover kamerou PanCam dokumentoval změny, které se mohly objevit po dlouhé době na vzdáleném dunovém poli "El Dorado". Uskutečnil se druhý pokus o umístění vrtací hlavy na kámen "Freeman" procedurou "grind-scan". Opakovalo se měření klouzání roveru na svahu pomocí podrobných snímků navigační kamery.
Vrtačka, stejně jako celý rover, už mnohonásobně překročila projektovanou dobu. Zuby na vrtací hlavě jsou notně opotřebené a hloubení skal se nyní používá jen velice vzácně. Většinou se geologové spokojí jen s očištěním povrchu zkoumaného vzorku kartáčem. Jediným důvodem dvojnásobného použití zařízení RAT tento týden byla drobná změna polohy od solu 1440, po níž se do dosahu dostal materiál ležící níže na svahu. Předpokládá se, že i po dalším posunu se prostuduje skalisko s očištěným povrchem. Bude zajímavé zjistit, jak se charakter skály mění a možná se z toho dá odvodit, jak se zvláštní útvar "Home Plate" vytvořil.
Rover se nachází na poměrně strmém svahu a hrozí nebezpečí, že by manévrování s robotickou rukou mohlo způsobit sesun vozítka po svahu dolů. Ruka je sice velice lehká a představuje asi 1 až 2% celkové hmotnosti Spiritu ale na svahu je nutno vzít do úvahy i těžko odhadnutelné klopné momenty. Zvláště procedura "grind-scan" je ošidná. Při ní je nutno vrtačku přitlačit na povrch vzorku. I když je síla velice malá - pouze 15 N - nelze ji podcenit. Technici proto vymysleli různé bezpečnostní kontroly, které by nedovolily provádět takové manévry, které by ohrozily stabilní polohu roveru.
První pokus o "grind-scan" selhal, protože byl do bezpečnostní procedury vložen nesprávný údaj o maximálním povoleném náklonu. Zatímco se už Spirit nacházel na svahu o sklonu 22.4°, stanovený limit předpokládal jen 20°. Zákonitě byla celá operace okamžitě přerušena. Napodruhé 1448. solu už ale vše proběhlo bez potíží. Dalším úkolem bylo vybranou plochu očistit kartáčem.

1449. solu (2008-01-30) pozoroval Spirit oblohu a terén infračerveným spektrometrem. Navigační kamera pořizovala záběry do filmu, na němž mohly být zachyceny postupující větrné víry. Na příští den byla přichystána kalibrace spektrometru Mini-TES na externím terči.
Rover zatím zůstává i přes nedostatek energie v dobrém stavu. Denní produkce elektřiny činí přibližně 260 Wh/sol. Opacita atmosféry se nepatrně zmenšuje (což je dobře - průhlednost ovzduší se zlepšuje) ale zároveň klesá faktor zaprášení, který reprezentuje podíl světla, které pronikne prachem usazeným na solárních panelech (což je horší a znamená to, že prachová vrstva je stále silnější). Oba dva jevy se momentálně víceméně vyrovnávají.
Výška Slunce nad obzorem se stále zmenšuje. 1450. solu (2008-01-31) stálo v poledne 64.6° nad severním obzorem. Ideální náklon roveru měl být tudíž 25.4° od vertikály (90°-64.6°=25.4°). Současný náklon kolem 22° se tudíž blíží ideálnímu stavu. V polovině února ale už bude optimum činit 28° a to je zhruba maximální svah, ne nějž se může rover odvážit. V té době se skutečně očekává, že se vozítko na takový svah přemístí a zde bude čekat až na konec zimy.

1450. solu (2008-01-31) očistil drátěný kartáč připevněný na vrtačce RAT kámen "Freeman". Spirit pořídil navigační kamerou sérii snímků s vysokým rozlišením a po srovnání se stereoskopickými záběry terénu zhotovenými dříve se kontrolovala neplánovaná změna stanoviště (například sklouznutím). Této počítačové metodě se říká vizuální odometrie. Po skončené relaci s retranslačním satelitem fotografovala panoramatická kamera západ slunce.
Měření opacity ukázala, že množství prachu v ovzduší se mění jen nepatrně, dlouhodobější trendy naznačují, že se atmosféra pomalu čistí. 1450. solu se opacita zvýšila o 0.02 na tau=0.4, pak opět poklesla na 0.38. Situace odpovídá běžné podzimní a jarní sezóně. Zároveň se ale zvětšuje tloušťka vrstvy prachu na solárních panelech. Současná hodnota faktoru zaprášení obnáší asi 0.374, čili jen 37.4% sluneční energie dopadající na rover pronikne až na účinnou plochu fotovoltaických článků a může být konvertována na elektrickou energii. Výsledkem je, že množství vyrobené energie zůstává víceméně konstantní a činí asi 260 Wh/sol.
Dobou zprávou je, že pokles výroby elektřiny je pomalejší než činily dřívější odhady. Rozdíl činí asi 10 až 15 Wh/sol - není to mnoho, ale každý watt je při současné nouzi vítán.

1451. solu měřil infračervený spektrometr Mini-TES tepelné vyzařování kamene "Fuzzy Smith".

1452. solu provedl infračervený spektrometr kontrolní měření na kalibračním terči a mikroskop zhotovil sadu 2x2x5 snímků okartáčovaného povrchu kamene "Freeman". Na stejné místo pak byl umístěn rentgenový spektrometr.

1453. solu infračervený spektrometr kontrolně pozoroval venkovní kalibrační terč. Dále se zaměřil na kamenný cíl "Winston_Gaskins3" a pozadí kamene "Fuzzy Smith" (konkrétní bod měření dostal označení "Fuzzy Smith bg2". Poté, co byla předána data na družici Mars Odyssey měřil rentgenový spektrometr po dobu 6.3 hodiny složení horniny na očištěném místě.

1454. solu byl opakovaně pozorován kalibrační terč spektrometrem Mini-TES.

1455. solu pokračovala kalibrační měření infračerveného spektrometru. Ve večerních hodinách shromažďoval rentgenový spektrometr APXS data o složení horniny dalších 6.3 hodiny.

Ani 1456. solu (2008-02-06) nebyla vynechána kalibrační měření spektrometru Mini-TES. Následujícího rána bylo v plánu zhotovit plně barevné obrázky kamene "Samuel_Hughes" panoramatickou kamerou.

1457. solu měl Spirit za úkol prozkoumat oblohu a terén infračerveným spektrometrem. Následně složil mechanickou ruku nepatrně popojel dolů po svahu.

1458. solu fotografovala panoramatická kamera dunové pole "El Dorado", zkoumala situaci na horizontu a zhotovila snímky oblohy ke kalibračním účelům. Navigační kamera pořídila sérii záběrů do filmu, který měl zachytit postupující prachové čertíky.

1459. solu popojel Spirit dalších 12 cm dolů po severním svahu "Home Plate". Infračervený spektrometr měřil tepelné emise oblohy a terénu.

Rovněž 1460. solu bylo na programu měření infračervených emisí oblohy a terénu spektrometrem Mini-TES. Navíc zhotovovala panoramatická kamera obrázky oblohy s nižším rozlišením.

1461. solu pořizovala panoramatická kamera záběry terénu ve střední a velké vzdálenosti.

1462. solu byly na programu druhá část série snímků terénu ve středních vzdálenostech a orientační záběry oblohy panoramatickou kamerou.

1463. solu (2008-02-13) popojel Spirit další 4 cm. Pomocí panoramatické kamery zkoumal horizont, monitoroval pole "El Dorado" a fotografoval oblohu z náhodných směrů.
Po sérii drobných přískoků se zvětšil náklon plochy solárních baterií na 27.1° a šance na přežití zimy se opět zvětšila. Pro následují dny plánovali navigátoři ještě několik dalších drobných posunutí. Tím by se sklon zvětšil na více než 30°, více než se původně očekávalo, a v této poloze by Spirit zůstal až do příchodu jara.
Celková překonaná vzdálenost činila k tomuto dni 7528.01 m.

1464. solu popojel Spirit o další 4 cm dolů po svahu. Dalším úkolem bylo fotografování oblohy s nižším rozlišením sloužící ke kalibraci panoramatické kamery.

1465. solu snímkovala panoramatická kamera terén ve střední vzdálenosti od stanoviště a pokračovala v kalibraci pomocí snímků oblohy.

1466. solu zhotovoval Spirit záběry sloužící k preciznímu stanovení polohy vůči slunci. Panoramatická kamera obhlížela horizont a fotografovala oblohu z náhodných směrů. Infračervený spektrometr zkušebně pozoroval kalibrační terč.
Severní náklon plochy fotovoltaických panelů dosáhl hodnoty 29.9 °. Je to víc, než se původně počítalo a šance na přežití v zimě se opět nepatrně zvětšila. Jestli bude ještě spolupracovat počasí, může Spirit přečkat další mrazivou sezónu na Marsu.

1467. solu pořizovala panoramatická kamera snímky dunového pole "El Dorado" a navigační kamera se pokoušela natočit film s postupujícími prachovými čertíky. Kamera PanCam se pak věnovala zobrazování oblohy na záběrech s redukovanou velikostí.

1468. solu studovala panoramatická kamera v poledních hodinách oblohu.

1469. solu měřil infračervený spektrometr emise oblohy a terénu a za účelem stanovení aktuální polohy (metoda vizuální odometrie) pořizovala navigační kamera stereoskopické snímky krajiny. Kamera získala mozaiku 5x1 snímků mířících dopředu a 5x1 snímků směrem dozadu. Navigační kamera pak pomáhala stanovit opacitu atmosféry a skenovala oblohu, na níž hledala oblaka.

1470. solu (2008-02-21) rozložil rover mechanickou ruku a v rámci zkoušek stability ji vysunul na velkou vzdálenost. Panoramatická a navigační kamera zjišťovaly zaprášení atmosféry a infračervený spektrometr Mini-TES měřil tepelné vyzařování z terénu a oblohy.
Stav překonané vzdálenosti činil k dnešnímu dni 7528.07 m.

1471. solu měřil infračervený spektrometr tepelné vyzařování z oblohy a terénu. Mössbauerův spektrometr byl položen na povrch terénu a přitlačen silou 10 N. Takovým způsobem se ověřovala stabilita roveru, který momentálně spočíval na svahu skloněném 29.9°. Kamera zhotovila snímky s vysokým rozlišením cíle pojmenovaného "Gekko". Kamera PanCam absolvovala kalibraci pomocí snímků oblohy pořízených z různých směrů.

1472. solu ověřoval rover drift infračerveného spektrometru, provedl kontrolní meření na externím terči a proměřil emise z oblohy a terénu. Panoramatická kamera zhotovila obrázky s vysokým rozlišením cíle "Monolith".

1473. solu pořizovala kamera PanCam barevné záběry kamene "William A. Johnston". Byl proměřován drift infračerveného spektrometru Mini-TES a jako obvykle bylo proměřeno tepelné vyzařování terénu a oblohy. Mikroskop dostal za úkol získat sadu 2x2x1 snímků místa na solárních panelech a dále obrázky prachu zachyceného na vnějších permanentních magnetech. Navigační kamera vyfotografovala s plným rozlišením prostor před přídí.

1474. solu monitoroval rover zaprášení kamerového stožáru, infračerveným spektrometrem proměřoval terén a oblohu při různém úhlu elevace. Následovalo další zkrácené proměření infračervených emisí terénu a oblohy a kontrola driftu (změn v čase) spektrometru Mini-TES.

1475. solu fotografovala panoramatická kamera přes všech 13 barevných filtrů kamenný cíl "Bennett Hardy". Byl provedena další rutinní zkouška driftu infračerveného spektrometru a proměření emisí terénu a oblohy. Rover se pak poprvé pokusil přiložit vrtací nástroj na robotické ruce na povrch objektu "Wendell Pruitt" procedurou "grind-scan". Technici nebyli s výsledkem spokojeni a bylo rozhodnuto operaci opakovat o pár dní později. Navigační kamera pokračovala ve fotografování terénu.

1476. solu se pro tentokrát panoramatická kamera zaměřila na detailní zdokumentování kamene "Reuben C. Franklin". Znovu se ověřoval drift spektrometru Mini-TES a následně byly provedena kontrola emisí terénu a oblohy. Rover pořídil fotografie vrtací hlavy pro diagnostické účely a pak se věnoval dobíjení baterií.
Objekty v nejbližším okolí byly pojmenovány podle příslušníků letky Tuskegee (Tuskegee Airmen), což byla skupina černošských pilotů z druhé světové války, kteří jako první Afroameričané dokázali proniknout mezi doposud bílou elitu vojenských letců.
Překonaná vzdálenost se v průběhu týdne nezměnila a zůstala na 7528.07 m.

1477. solu (2008-02-28) zahájil rover sběr snímků do panoramatu "Bonestell" sloupcem číslo 1. Podobně jako na minulém zimovišti (panorama "McMurdo") má řídící tým v úmyslu pořídit úplný, podrobný a plně barevný obraz v rozsahu 360°. Panorama by mělo vzniknout složením přibližně 60 fotografických sérií snímků ve všech možných vlnových délkách z různých směrů. Panorama je pojmenováno podle ilustrátora sci-fi Chesleye Bonestella.
Infračervený spektrometr uskutečnil další sérii měření emisí oblohy a terénu. Spirit pak podnikl druhý a tentokrát úspěšný pokus o kontakt vrtací hlavy s kamenem "Wendell Pruitt" metodou "grind-scan". Navigační kamera zhotovila další podrobný záběr terénu.
Plán na příští den počítal se zaměřením panoramatické kamery na pravou stranu a zhotovením orientačních záběrů oblohy.

Aby se šetřila elektrická energie, zařadil řídící tým do dlouhodobějšího programu soly, během nichž nebude Spirit přijímat data ze Země prostřednictvím vysokoziskové antény v pásmu X a nebude ani vysílat data na retranslační satelit v pásmu UHF. I bez každodenního spojení pokračovalo pravidelné sledování úrovně zaprášení atmosféry pomocí snímků panoramatické kamery, kontrola driftu infračerveného spektrometru a měření tepelných emisí z oblohy a terénu. Kromě těchto bodů se program jednotlivých dnů měnil jen v drobnostech a rozsahem odpovídal energetickým možnostem roveru.

1478. solu pořídila panoramatická kamera barevné snímky 2. části sloupce číslo 1 panoramatu "Bonestell". Den byl přednostně určen k dobíjení akumulátorů.

1479. solu (2008-03-01) se drátěný kartáč, který je součástí vrtačky RAT [=Rock Abrasion Tool] pokusil očistit část povrchu kamene "Wendell Pruitt". Navigační kamera pořídila snímek terénu před vozítkem v nejlepší možné kvalitě (bezztrátová komprese). Večer se uskutečnila rádiová relace s družicí 2001 Mars Odyssey.
Kartáčování kamene nedopadlo zcela podle očekávání. Kontrola ukázala, že byl prach odstraněn jen asi na polovině požadované plochy. Technici proto částečně přepracovali proceduru "grind-scan" a vyzkoušeli ji o několik dní později (sol 1482).

1480. solu zhotovila panoramatická kamera snímky třetí části prvního sloupce panoramatu "Bonestell". Rentgenový spektrometr zjišťoval zastoupení argonu v atmosféře.

1481. solu bylo na programu fotografování první části druhého sloupce panoramatu "Bonestell". Spirit po zbytek dne dobíjel palubní baterie.

1482. solu se otočila panoramatická kamera do jižního směru a zdokumentovala situaci. Vrtačka RAT pak zopakovala proceduru "grind-scan" na kameni "Wendell Pruitt". Navigační kamera pořídila další obrázek situace před přídí s nejlepším rozlišením. Večer proběhla rádiová relace s družicí Mars Odyssey.

1483. solu (2008-03-05) zhotovila panoramatická kamera detailní portrét cíle "Frederic Brown half". Rover znovu odpočíval a dobíjel akumulátory. Následujícího dne mělo pokračovat snímkování panoramatu "Bonestell" druhou částí druhého sloupce.

1484. solu se Spirit pokusil okartáčovat povrch kamene "Wendel Pruitt". Navigační kamera zhotovila detailní snímek terénu před přídí a přední kamera identifikace překážek HazCam pořídila stereoskopický záběr nejbližšího okolí.
Předchozí pokus o očištění kamene z 1479. solu nedopadl tak, jak si to geologové představovali. Proto se tohoto solu pokusila vrtačka RAT o reparát - tentokrát už byl výsledek uspokojivý.

1485. solu bylo na programu snímkování poloviny objektu "Lucius Theus" v supervysokém rozlišení a pak se rover věnoval dobíjení akumulátorů.

1486. solu zkoumala panoramatická kamera situaci na horizontu a pořizovala snímky oblohy z náhodných směrů ke kalibračním účelům. Spirit monitoroval prach usazený na kamerovém stožáru a mikroskop získal sadu 2x2x5 stereoskopických snímků povrchu kamene "Wendel Pruitt". Navigační kamera zhotovila další podrobný záběr terénu před přídí a kamera HazCam další stereoskopické obrázky situace v popředí.

Ráno 1487. solu shromažďovala kamera další záběry do panoramatu "Bonestell" (sloupec 2, část 3 a sloupec 3, část 1) ve všech vlnových délkách. Většinu dne ale věnoval rover dobíjení baterií.

Ke kalibračním účelům fotografovala 1488. solu ráno navigační kamera oblohu a panoramatická kamera snímkovala kámen "Theopolis Johnson" s vysokým rozlišením. Nakonec se kamerový stožár otočil do polohy, ze které měla následovat příští prohlídka krajiny a pak už bylo nutno znovu shromažďovat energii v akumulátorech.
Ve dnech, kdy je na programu dobíjení baterií, se konají jen minimální výzkumné aktivity a nevysílají se data přes retranslační satelit.

1489. solu byl na povrch kamene "Wendell Pruitt" přiložen rentgenový spektrometr a po večerním přeletu spojové družice Mars Odyssey zahájil sběr dat. Hlavní analýza byla odložena až na sol 1491, protože bylo potřeba šetřit energií, která byla zapotřebí kvůli zkouškám spojení v rámci příprav techniky na přílet sondy Phoenix. Rover vysílal tón v pásmu UHF přímo na radioteleskop v Green Banku. Signál měl funkci majáku a nenesl žádná data.
Telemetrie ukázala, že fotovoltaické články vyrobily 1489. den pobytu na Marsu jen 254 Wh/sol. Takové množství nenechává příliš velké rezervy na intenzivní vědeckou činnost.

1490. solu (2008-03-12) pořídila panoramatická kamera další políčka do panoramatu "Bonestell" (sloupec 3, část 2). Plán na příští ráno předpokládal snímání oblohy s nižším rozlišením panoramatickou kamerou z pravého směru ke kalibračním účelům.
Spirit již oficiálně dosáhl definitivní pozice, v níž měl setrvat až do příchodu jara. Během několika příštích měsíců, jak bude klesat denní výroba elektrické energie, by se měl stále častěji uvádět do stavu hibernace, v níž jsou energetické nároky na přežití minimální, a trpělivě čekat, až se situace zlepší.
Spirit sice zaujal ideální pozici z hlediska účinnosti výroby elektřiny, komplikace ale nastaly se spojením v pásmu X. Vysokozisková anténa určená k přímé komunikaci se Zemí je částečně stíněná stožárem nesoucím panoramatickou a navigační kameru. Technici vyzkoušeli několik poloh natočení stožáru, aby bylo zastínění minimální.

1491. solu se Spirit po večerní rádiové seanci s družicí Mars Odyssey věnoval prvkovému rozboru kamene "Wendell Pruitt" rentgenovým spektrometrem APXS.

1492. solu bylo na pořadu - kromě měření množství prachu v atmosféře a monitorování tepelných emisí infračerveným spektrometrem Mini-TES - doplňování zásob elektrické energie v palubních akumulátorech.

1493. solu navázal Spirit přímé spojení se Zemí ve frekvenčním pásmu X a odvysílal soubor dat potřebný ke správnému nastavení palubních hodin.
Stejně jako ostatní zařízení na roveru i palubní hodiny se časem odchylují od správného údaje. Tuto nepřesnost (drift) je třeba čas od času korigovat. K tomu je potřeba odeslat na Zemi soubor dat nazývaný "time packet". Soubor se v řídícím středisku použije k stanovení synchronizačních údajů, kterými se palubní čas opět srovná s časem světovým UT. Předchozí pokus o odvysílání "time packetu" se nezdařil, což způsobilo, že hodiny na roveru se lišily od skutečného času o více než 1.5 minuty. Přenos na Zemi se děje přímou cestou pomocí palubní vysokoziskové antény v pásmu X. Vysílání v pásmu X je velice náročné na potřebu energie, naproti tomu příjem dat ze Země je o něco výhodnější, protože je v provozu pouze přijímací část rádiové stanice.
Přenos dat v pásmu X je, jak už bylo uvedeno dříve, poněkud zkomplikovaný. Rover se nachází v takové pozici, že stožár nesoucí kamery a infračervený spektrometr občas vadí ve výhledu a signál je rušen. Technici tudíž vyvinuli program, pomocí kterého dokáže Spirit samostatně vyhodnotit, zda toto nebezpečí existuje a eventuelně anténu natočit tak, aby se rušení minimalizovalo. 1493. solu proběhla - a hned úspěšně - zkouška tohoto softwaru.

Po energeticky náročném předchozím dni se vědecký výzkum 1494. solu omezil na ranní kontrolu zaprášení atmosféry a měření tepelných emisí spektrometrem Mini-TES. Zbytek dne se dobíjely palubní akumulátory.

Ráno 1495. solu zhotovila panoramatická kamera první díl třetího sloupce barevného panoramatu "Bonestell". Robotická ruka nastavila rentgenový spektrometr do polohy, v níž mohl být změřen obsah argonu v atmosféře. Jeden snímek si připsala na účet i navigační kamera. Měření argonu se rozběhlo až večer po přeletu a spojení s družicí 2001 Mars Odyssey.

1496. solu monitoroval Spirit usazování prachu na kamerovém stožáru a kamera PanCam získala záběry do třetí části třetího sloupce panoramatu "Bonestell". Barevně byl dále fotografován kamenný cíl "Freeman".
Zatím poslední měření denní produkce energie ukázalo, že 1496. solu vyrobila fotovoltaika 249 Wh/sol. Stačí to k udržování systémů v přijatelných podmínkách a k omezenému vědeckém programu.

1497. solu (2008-03-19) pozorovala panoramatická kamera dunové pole "El Dorado", na němž pak geologové hledali možné změny. Do panoramatu "Bonestell" byly doplněny políčka prvního dílu sloupce číslo 4. Rover pak dobíjel akumulátory.
Následujícího rána bylo na programu zhotovení filmu navigační kamerou, zabírajícího postupující oblaka, a pořízení detailních snímků cíle pojmenovaného "C. S. Lewis half" panoramatickou kamerou. Stejný přístroj obdržel příkaz prozkoumat horizont.

1498. solu umístil Spirit rentgenový spektrometr APXS na jeden z extrerních magnetů (capture magnet). Kamery HazCam zhotovily snímky terénu. Navigační kamera dodala obrázky, které po bezztrátové kompresi posloužily k upřesnění přesného stanoviště. Ve večerních hodinách se uskutečnila rádiová relace s družicí Mars Odyssey.
Na přední části solárních panelů jsou instalovány dva permanentní magnety. Jejich označení je "capture magnet" a "filter magnet". První je relativně silnější, filter magnet je přibližně poloviční. Už data získaná sondami Viking v 70. letech ukázala, že prach na Marsu je mírně magnetický. Je to dáno tím, že obsahuje 1 až 7% magnetických příměsí. Oba zmíněné magnety slouží k zachycení prachových zrnek k dalším analýzám. Silnější capture magnet přitahuje veškerý magnetický materiál, filter magnet dokáže zachytit jen "nejčistší" magnetické materiály. Zachycené částečky jsou podrobeny rozboru např. rentgenovým spektrometrem, jejich struktura se dá prohlédnout mikroskopem. Jelikož je prach unášen větrem na velké vzdálenosti, je šance prozkoumat specifický materiál i z míst, kam se rover nikdy nedostane. Z charakteru zrnek se dá usuzovat i na to, zda vznikla zvětráváním za přítomnosti vody nebo v suchém prostředí.

1499. solu zhotovila panoramatická kamera druhou část ze čtvrtého sloupce panoramatu "Bonnestell".
Panorama "Bonnestell" přestavuje 360° mozaiku plně barevných snímků s vysokým rozlišením, zachycující pohled na krajinu od vozítka až těsně nad obzor. Panorama je rozděleno do sloupců o šířce přibližně 5°, které obsahují obvykle 3 až 4 jednotlivé snímky (části sloupce).

Jubilejního 1500. solu bylo na pořadu snímkování třetí části čtvrtého sloupce panoramatu "Bonnestell".

1501. solu bylo první částí zahájeno fotografování 5. sloupce panoramatu "Bonnestell". Ve večerních hodinách se uskutečnilo rádiové spojení s retranslační družicí 2001 Mars Odyssey.

1502. solu pořídila navigační kamera sérii 6 snímků zachycujících pohyb oblačnosti. Panoramatická kamera měla na programu 2. část 5. sloupce panoramatu "Bonnestell" Rentgenový spektrometr zjišťoval prvkové složení prachových částic zachycených na magnetu (capture magnet).

1503. solu (2008-03-26) snímkovala kamera PanCam třetí část pátého sloupce panoramatu. Na pořadu byl přenos dat přes družici Mars Odyssey. Na příští den bylo připraveno velmi detailní fotografování kamene "Roger Zelazny" panoramatickou kamerou.
Ačkoliv se dny neustále zkracují a budou se zkracovat až do zimního slunovratu 2008-06-25 a množství prachu spočívajícího na povrchu fotovoltaických článku se prakticky nemění, produkce energie dostala nečekaný, ale příjemný impuls. Ovzduší nad roverem se vyčistilo na úroveň, které nebyla zaznamenána za celou dobu mise. Hodnota opacity kolísala v uplynulém týdnu kolem tau=0.2, na konci týdne byla dokonce menší než 0.17. Solární panely byly schopné momentálně dodávat 244 až 254 Wh/sol. Prachový faktor činil asi 0.36 (36% sluneční energie pronikne prachem na solárních článcích a může být konvertováno na elektřinu).

1504. solu Spirit kalibroval infračervený spektrometr Mini-TES a zhotovil snímku prachu zachyceného na jednom z externích magnetů.

Po rozednění 1505. solu zhotovila panoramatická kamera několik obrázků oblohy ke kalibračním účelům a pak fotografovala první díl šestého sloupce panoramatu "Bonnestell". Zbytek dne byl věnován dobíjení akumulátorových baterií.

Na programu 1506. solu bylo zhotovení snímků druhé části šestého sloupce panoramatu "Bonnestell". Kamera pak monitorovala nánosy prachu na kamerovém stožáru. Infračervený spektrometr podnikl několik měření kvůli kalibraci a mikroskop si prohlédl povrch solárních panelů. Panoramatická kamera fotografovala externí magnety se zachycenými prachovými zrnky.

1507. solu byly doplněny snímky třetí části šestého sloupce do panoramatu "Bonnestell" a rover doplňoval zásoby energie v akumulátorech.

1508. solu přišly na řadu záběry první části sedmého sloupce panoramatu. Večer bylo navázáno rádiové spojení s družicí Mars Odyssey, prolétající nad stanovištěm roveru.

1509. solu zkoumal Spirit za poledne oblohu panoramatickou kamerou a dále prováděl záložní aktivity, protože se nepodařilo dopravit na Mars nové instrukce. Na programu bylo dobíjení akumulátorů a rádiová relace s retranslačním satelitem.

1510. solu (2008-04-02) zhotovil rover sadu 1x1x3 mikroskopických snímků půdního vzorku informativně pojmenovaného "Arthur C. Harmon". Na povrch byl posléze přiložen rentgenový spektrometr. Plán na příští den předpokládal fotografování druhé části sedmého sloupce panoramatu "Bonnestell".
V uplynulém týdnu se produkce energie pohybovala v rozmezí 244 až 256 Wh/sol. Hodnota tau (reprezentující množství prachu v ovzduší) činila 0.16 a kolísala jen velice nepatrně. Znamená to, že atmosféra nad vozítkem byla neobvykle průzračná a tento fakt se pozitivně projevoval na činnosti fotovoltaických článků. Naproti tomu prachový faktor (představující procento sluneční energie, které pronikne nánosem prachu na solárních článcích), který obnášel asi 0.35 znamenal, že Spirit stále strádal energetickým hladem a veškeré činnosti pokračovaly jen v omezeném rozsahu.
Na stanovišti Spiritu vládne podzim. Astronomické podmínky odpovídají zhruba naší druhé polovině listopadu. Den se bude zkracovat ještě do 2008-06-25, kdy nastává na jižní polokouli Marsu, kde Spirit pracuje, zimní slunovrat. Do této doby je nutno stále počítat s tím, že se denní produkce elektřiny bude pravděpodobně zmenšovat. Zvrat by mohl přinést jen mimořádný poryv větru, který by pořádně sfoukl prach ležící na horní ploše solárních panelů.

1511. solu, kromě běžných denních pozorování spočívajících ve stanovaní opacity atmosféry a měření tepelných emisí infračerveným spektrometrem, zhotovil rover panoramatickou kamerou několik orientačních fotografií oblohy s nižším rozlišením.

1512. solu analyzoval rentgenový spektrometr APXS složení půdního vzorku "Arthur C. Harmon". Panoramatická kamera fotografovala s maximálním rozlišením cíl pojmenovaný "Arthur C. Clarke".

1513. solu přibyly do vznikajícího panoramatu "Bonnestell" snímky třetí části sedmého sloupce.

1514. solu zamířil Spirit rentgenovým spektrometrem k obloze kvůli měření obsahu argonu v atmosféře. Kamery zhotovily záběry dokumentující stabilitu roveru spočívajícího na 30° svahu. Večer proběhla rádiová relace s družicí Mars Odyssey a pak teprve následovalo vlastní měření atmosférického argonu v délce 4.5 hodiny. Panoramatická kamera zhotovila první čtverec osmého sloupce panoramatu okolní krajiny a nakonec se zaměřila na oblohu kvůli kalibraci.

1515. solu byla na programu přehlídka oblohy panoramatickou kamerou a fotografování prachu usazeného na kamerovém stožáru.

1516. solu (2008-04-08) pořídil Spirit panoramatickou kamerou snímky druhé části osmého sloupce panoramatu "Bonnestell".
Průzračnost atmosféry nad Spiritem dosáhla v uplynulém týdnu svého dalšího maxima. 1511. solu se hodnota tau pohybovala na úrovni 0.127. Pak nepatrně vzrostla (tzn. zvýšil se obsah prachu v ovzduší) a 1516. solu už činila 0.170. I tak jsou to podmínky, které rover za celou dobu pobytu na Marsu nezažil. Jejich zásluhou se dařilo udržovat denní produkci elektřiny na přibližně 250 Wh/sol. Pokud by se prašnost vrátila k normálnímu stavu, výroba energie by se snížila asi na 200 Wh/sol. To by už patrně znamenalo, že se budou muset nasadit drastická úsporná opatření. Již nyní se omezuje počet rádiových spojení jak přímou cestou, tak retranslací přes satelit 2001 Mars Odyssey. První na řadě by nyní pravděpodobně bylo vypnutí topidel infračerveného spektrometru.

1517. solu uskutečnil Spirit malou přehlídku oblohy a terénu infračerveným spektrometrem. Panoramatická kamera získala záběry do 3. části 8. sloupce barevného panoramatu "Bonnestell". Navigační kamera pořídila několik snímků do filmu zachycujícího pohyb oblačnosti.

Rovněž 1518. solu bylo prvním úkolem zjistit tepelné emise z oblohy a terénu infračerveným spektrometrem Mini-TES. Mikroskop zhotovil sadu 2x1x1 snímků povrchu solárních baterií. Do celkového panoramatu přibyly záběry 1. části 9. sloupce. Panoramatická kamera pak fotografovala oblohu ke kalibračním účelům.

1519. solu pozoroval infračervený spektrometr externí kalibrační terč a panoramatická kamera fotografovala 2. část 9. sloupce panoramatu "Bonnestell". Kvůli šetření elektrickou energií se tentokrát neuskutečnilo rádiové spojení s družicí Mars Odyssey.

1520. solu zkoumal - jako obvykle - infračervený spektrometr tepelné vyzařování oblohy a terénu. Navigační a panoramatická kamera měřily opacitu atmosféry a navigační kamera navíc hledala oblaka na sérii několika snímků. Kamera PanCam vyfotografovala oblohu v několika směrech a prozkoumala situaci na obzoru. I tentokrát byla z denního plánu vynechána rádiová relace s retranslačním satelitem.

1521. solu prováděl infračervený spektrometr běžný průzkum tepelných emisí. Přístroj byl kalibrován při různých elevacích. Panoramatická kamera dokončila 9. sloupec panoramatu "Bonnestell" třetí částí.

1522. solu se opakovalo měření tepelného vyzařování. Panoramatická kamera pořídila snímky oblohy s nižším rozlišením a prozkoumala situaci na obzoru. Kamera HazCam zhotovila a připravila k odeslání v bezeztrátové kompresi snímky návějí písku vedle roveru. Spirit i tento den vynechal rádiovou relaci s družicí 2001 Mars Odyssey.

1523. solu Spirit dobíjel baterie. Spojení s retranslačním satelitem odpadlo.

1524. sol (2008-04-16) byl věnován obnově zásob energie.
Opacita atmosféry, reprezentující obsah prachu v atmosféře, mírně narostla, přesto se daří vyrábět přibližně 240 Wh/sol, což je více, než by odpovídalo stavu vozítka a roční době. Jasná obloha má ale i jeden nepříznivý efekt. Teploty v noci prudce klesají a společně s tím se ochlazuje i blok elektroniky roveru. Teploty v tomto kritickém modulu se přibližují těsně k hranici, kdy by se měly zapínat topné elektrické články. To by znamenalo další náročný spotřebič energie. Technici se proto snaží udržet rover večer co nejdéle v provozu, aby se blok elektroniky udržoval v teple normálním způsobem. Tento způsob optimalizace doby provozu a doby spánku by měl být aplikován v průběhu celé zimy.

1525. solu doplnil Spirit plně barevné panorama okolní krajiny "Bonnestell" první částí 10. sloupce.
Dokončené panorama by mělo obsahovat celkem 27. sloupců, přičemž se předpokládá, že každý sloupec bude tvořen třemi barevnými snímky. Energetické možnosti roveru dovolují většinou zhotovit každý den jen jednu sadu 13 jednotlivých záběrů přes všech 13 barevných filtrů. Tato sada po složení do jednoho barevného obrázku reprezentuje zmíněnou první, druhou či třetí část příslušného sloupce.

Ráno 1526. solu prohlédl infračervený spektrometr externí kalibrační terč a pak Spirit nastavil stožár kamer tak, aby panoramatická kamera mířila pod horizont a tím se minimalizovalo usazování prachu na optice přístroje.

1527. solu pracoval zrána rover na záběrech druhé části 10. sloupce panoramatu. Následně byla panoramatická kamera opět uklizena do polohy s objektivem skloněným k zemi. Na robotické ruce se vyměnily nástroje a k měření na cíli "Arthur C. Harmon" se připravil Mössbauerův spektrometr.

1528. solu pokračovalo zkoumání Marsu ranním fotografováním 3. části sloupce číslo 10 panoramatu "Bonnestell". Večer se uskutečnilo spojení s družicí Mars Odyssey.

1529. solu přibyla do panoramatu okolí zimního stanoviště první část 11. sloupce. Mössbauerův spektrometr shromažďoval data o složení cíle "Arthur C. Harmon" po dobu 4.5 hodiny.
Zkoumaný vzorek je nenarušené políčko regolitu. Aby se dosáhlo dostatečně vypovídající analýzy minerálů obsahujících železo, pro něž je Mössbauerův spektrometr především určen, bude zapotřebí asi 24 hodin kumulovaného snímání spektra. Bohužel i v tomto případě se musí měření podřizovat energetickým možnostem. I přes nezvykle čistou atmosféru, která dovolí proniknout k solárním panelům skoro veškerému slunečnímu záření, mohou zaprášené fotovoltaické články vyrobit jen kolem 240 Wh/sol. Po 4 až 8 hodinách analýz, podle charakteru dalších činností, je nutno dobíjet palubní akumulátory. Spirit pokračuje v energetické dietě a šetří mj. na frekvenci rádiových spojení s retranslačním satelitem. Spojení se nyní navazuje nanejvýš jednou za dva dny.

Ráno 1530. solu monitoroval Spirit nánosy prachu na kamerovém stožáru a pořizoval snímky druhé části 11. sloupce panoramatu. Práci na sloupci číslo 11 třetím dílem dokončila panoramatická kamera ještě týž den a denní program byl završen rádiovou relací s retranslační družicí 2001 Mars Odyssey.

1531. solu (2008-04-23) dobíjel rover baterie. Na příští den bylo přichystáno fotografování další části panoramatu "Bonnestell".

Každodenní aktivity byly nadále zredukovány na kontrolu úrovně prachu v atmosféře pomocí snímků panoramatické kamery a příjem povelů ze Země přímou cestou přes palubní vysokoziskovou anténu. Další činnosti byly limitovány množstvím elektrické energie v akumulátorech a poslední dobou též snižujícími se nočními teplotami.

1532. solu pokračoval rozbor půdního vzorku "Arthur C. Harmon". Mössbauerův spektrometr citlivý na železo v minerálech sbíral data po dobu 8 hodin. Celková doba expozice na tomto místě se tak zvýšila na 12 h a geologové doufali, že získají ještě dalších 36 h navíc, aby měření ukázalo smysluplné výsledky.

Ráno 1533. solu fotografovala panoramatická kamera oblohu ke kalibračním účelům a pak zaměřila pozornost na známé dunové pole "El Dorado". Rover dobíjel baterie a technici vyřadili topné články v modulu elektroniky.
Riskantní odpojení topných článků má za cíl ušetřit elektrickou energii. Kromě vytápění je možné udržovat přijatelnou teplotu v modulu i přirozenou cestou - elektronika se nechá pracovat a odpadní teplo dokáže ohřát vnitřek modulu nad povolenou mez. Kvůli tomu musí být ale velice bedlivě sledován průběh teploty, aby nedošlo k tomu, že součástky "zamrznou". Elektronika nemusí být zapojená nepřetržitě, ale momentálně stačí, aby večer běžela přibližně o hodinu déle, než by vyžadoval normální vědecký program. 39 min je nejkratší doba, po kterou se dá provést minimální činnost, dalších 20 min je potřeba na přenos dat na retranslační družici. Později by se doba v bdělém stavu měla ještě prodloužit o 50 i více minut.
Spirit se tak vlastně nachází v jakémsi uzavřeném kruhu. Musí přes den nashromáždit dostatek energie, aby mohl provádět jakýsi minimální vědecký program nebo aby se mohlo uskutečnit spojení s družicí Mars Odyssey. Pokud se tyto činnosti zkrátí, ušetří se sice energie, ale schránka s elektronikou se méně vyhřeje odpadním teplem. Je nutno nalézt optimální kompromis a přitom mít na paměti, že předpokládaný pokles teploty v noci vychází jen z odhadů činěných na základě předchozích pozorování. Situace se bude ještě zhoršovat minimálně do okamžiku zimního slunovratu koncem června.

1534. solu Spirit dobíjel akumulátory a vysílal naměřená data na prolétající družici 2001 Mars Odyssey.

1535. solu Spirit dobíjel akumulátory. Ačkoliv opacita atmosféry zůstávala prakticky nezměněná, výkon solárních baterií mírně poklesl na 235 Wh/sol.

1536. solu Spirit dobíjel akumulátory a vysílal naměřená data na retranslační družici 2001 Mars Odyssey. U infračerveného spektrometru byl kontrolován drift (změny v čase) a přístroj pak sledoval tepelné emise oblohy a regolitu. Rover byl vzhůru celkem 61 minut.

1537. solu pořídila panoramatická kamera sadu snímků 2. části 12. sloupce barevného panoramatu "Bonnestell". Následovalo dobíjení baterií, infračervený spektrometr Mini-TES opět zkontroloval drift a proměřil vyzařování z oblohy a terénu. Spirit byl v provozu 39 minut.

1538. solu (2008-04-30) kontroloval infračervený spektrometr drift a následně jako obvykle proměřil tepelné vyzařování z oblohy a terénu. Po skončení rádiové relace s retranslačním satelitem měřil rentgenový spektrometr obsah argonu v atmosféře. Plán na další den počítal se snímkováním třetí části 12. sloupce panoramatu "Bonnestell".
Celková překonaná vzdálenost zůstávala již delší dobu na hodnotě 7528.0 m.

Popis průběhu solů číslo 1539 až 1545 nebyl umístěn na obvyklém místě na internetu.

1546. solu (2008-05-09) zjišťoval Spirit na snímcích panoramatické kamery opacitu atmosféry, reprezentovanou hodnotou tau. U infračerveného spektrometru byl kontrolován drift a následně bylo proměřeno tepelné vyzařování z oblohy a terénu. Tohoto dne nebyla vysílána data na družici Mars Odyssey.

Ráno 1547. solu fotografovala panoramatická kamera druhou část 16. sloupce panoramatu "Bonestell" přes úplnou sadu 13 barevných filtrů. Byly kontrolovány nánosy prachu na kamerovém stožáru. Protože se nepodařilo přijmout nové povely ze Země, pokračoval rover v náhradním programu. Večer byla vysílána naměřená data na satelit Mars Odyssey.
Nezdar při vysílání instrukcí na Mars techniky dost zaskočil. Původně se domnívali, že by příčinou mohl být déšť, který se v době rádiové seance vyskytoval v okolí vysílací stanice Madrid. Dešťové kapky jsou skutečně schopny pohltit mikrovlnné vysílání, déšť ale nebyl tak intenzivní, aby vysílání zcela přerušil. Dále se nabízelo vysvětlení, že chyba může být někde na vysílací aparatuře na Zemi nebo dokonce na přijímacím zařízení roveru. Ale teprve když konečně někoho napadlo se zeptat, kde se zrovna nacházel Měsíc, bylo vše jasné. V době spojení stál Měsíc přesně mezi vysílačem a Spiritem a blokoval cestu rádiových vln.
Zatmění Marsu Měsícem jsou poměrně vzácná. Od začátku mise k nim došlo zatím jen dvakrát. Tento jev trvá asi 30 min, vysílání ze Země se stihne za 20 min. Existuje tudíž jen nepatrná šance, že se tyto dva intervaly překryjí - a přece k tomu došlo. Další podobná komplikace už ale Spirit nejméně do konce roku 2009 nečeká.

Po rozednění 1548. solu se Spirit věnoval 10 min měření opacity atmosféry a pokračoval v náhradním programu, který zahrnoval vysílání dat uložených v palubní paměti na retranslační družici a dalších 10 min studia opacity atmosféry. Rover nemohl, jak bylo v plánu, pořídit orientační snímky oblohy a prohlédnout horizont panoramatickou kamerou.
Denní výroba elektřiny zůstává již delší dobu pozoruhodně stabilní a činí průměrně 231 Wh/sol, přičemž tato hodnota kolísá jen v jednotkách Wh. Opacita tau, která charakterizuje stupeň zaprášení atmosféry obnáší 0.23. Z tohoto čísla vyplývá, že 79% slunečního světla pronikne atmosférou na povrch planety. Zbylých 21% je buď pohlceno nebo rozptýleno. Rozptýlené světlo dokáže rovněž generovat energii v solárních panelech, ale neovlivňuje měření tau.
Faktor zaprášení zůstává na hodnotě 0.36, což říká, že 36% světla, které dopadne na fotovoltaické panely, pronikne nánosem prachu až na účinný povrch a může být využito ke konverzi na elektrický proud. Zaprášení panelů je momentálně největším problémem Spiritu.

1549. solu pokračoval rover v náhradním programu a nakonec přešel v 11:51 LST do autonomního režimu.
Dnešního dne (2008-05-12) v 10:00 místního času LST [=Local Solar Time] dosáhl Mars na své dráze největší vzdálenosti od Slunce. Vbrzku (2008-06-24) nastane na jižní polokouli, kde Spirit operuje, zimní slunovrat, tedy okamžik, kdy zima vrcholí. Slunce se bude pohybovat nejníže nad obzorem a podmínky pro výrobu energie ze slunečních baterií budou nejhorší. Od tohoto okamžiku by se situace měla dalšího půl planetárního roku zlepšovat.
Čas na Marsu se počítá úplně stejně jako na Zemi. Znamená to, že den má 24 hodin, hodina 60 minut a minuta 60 sekund. Rozdíl je ale v délce časových jednotek. Den na Marsu trvá 24.66 pozemských hodin. Všechny časové jednotky na Marsu jsou proto v poměru 24.66/24=1.027 delší. Podobně jako na Zemi je planeta rozdělena na časová pásma. Oba rovery MER se nacházejí v odlišných časových pásmech, které se taky někdy pracovně označují LSTA a LSTB.

1550. solu zůstal Spirit v autonomním režimu. Jedinou aktivitou bylo odvysílání další dávky naměřených dat.
Normálně je připravována povelová sekvence na tři soly společně. Takto byl přichystán program pro soly číslo 1547 až 1549. Těsně před tím než bylo tato sekvence rozpracována, zjistil řídící tým, že termín pro odvysílání dalších sekvencí 1550. solu je zablokován pro potřeby jiné mise. Existovala možnost vytvořit rozsáhlejší čtyřdenní plán nebo se smířit s tím, že pro sol 1550 nebude zadán žádný konkrétní program a rover bude pokračovat v náhradním režimu, kdy se provádějí jen velmi omezené a standardní aktivity. Zvolena byla nakonec druhá varianta s tím, že po jednom odpočinkovém dni dostane Spirit čerstvou dávku povelů.
Problém s přerušeným spojením 1547. solu kvůli zatmění Měsícem ale zamíchal karty. Rover pracoval v náhradním režimu delší dobu než je přednastaveno a potom podle vnitřních instrukcí přešel do autonomního módu, kdy se rover vypíná a pouze v naprogramovaných okamžicích se pokouší přijmout nové pokyny. Došlo k tomu o víkendu a protože se zařízení nacházelo v bezpečném stavu, bylo rozhodnuto počkat s oživováním až na nadcházející pondělí 1551. solu.

1551. solu (2008-05-14) Spirit obnovil normální činnost. Měl přemístit robotickou ruku do polohy, v níž by byla přes zimu hibernována. Komunikace s družicí Mars Odyssey se tentokrát neuskutečnila.
Ruka měla být uložena do hibernační pozice již 1547. solu, ukázalo se ale, že je podchlazená a bylo by potřeba zapojit topné články. Technici pak rozhodli přesunout operaci na 1551. sol na pozdější denní dobu, kdy se materiál poněkud nahřeje. Příslušné povely byly odeslány, na potvrzení úspěchu však bylo nutno počkat alespoň do dalšího dne.
Ruka zůstane v hibernaci několik měsíců. Vědci zvažovali, zda by nebylo nejlepší nechat Mössbauerův spektrometr položený na zemi, dokud nebude dost proudu, aby se mohl nastartovat. V úvahu se ale muselo vzít to, že pokud by se přes zimu něco přihodilo s klouby ruky a manipulátor ztratil pohyblivost, nemohl by rover na jaře odjet ze současného stanoviště. Tento argument nakonec rozhodl. Hibernační poloha je tudíž taková, že ruka nebrání jízdě a rentgenový spektrometr je natočen tak, aby mohl měřit atmosférický argon. Takto by měla robotická ruka přežít nejdrsnější zimní dny.

1552. solu kontroloval rover drift infračerveného spektrometru a následně přístrojem uskutečnil rychlou inventuru tepelných emisí z oblohy a terénu. Během odpoledního přeletu družice Mars Odyssey nad stanovištěm byla odvysílána nejdůležitější naměřená data.

Ráno 1553. solu bylo na programu fotografování sloupce 14 panoramatu "Bonnestell". Spirit měřil opacitu atmosféry (hodnota tau). Jako předešlého dne proběhla kontrola driftu infračerveného spektrometru a stanovení vyzařování z oblohy a z terénu.

1554. solu pozoroval zrána Spirit navigační kamerou oblačnost a panoramatickou kamerou zhotovoval snímky oblohy ke kalibračním účelům. Později byla panoramatická kamera použita ke stanovení množství prachu v atmosféře. Znovu byl zkontrolován drift infračerveného spektrometru Mini-TES a proměřeny tepelné emise oblohy a terénu.

Ráno 1555. solu byl infračervený spektrometr kalibrován zaměřením na referenční terč umístěný na palubě. Navigační kamera zhotovila film o šesti políčcích zachycující pohyb oblačnosti. K měření atmosférického prachu byla použita navigační kamera, která dále zkoušela zachytit prachové čertíky. Spirit provedl důležité měření opacity atmosféry a odvysílal data na prolétající družici 2001 Mars Odyssey.
Úsporná energetická opatření si vyžádala mj. vybrat určitá prioritní data, která mají být odvysílána na Zemi. Na ostatní údaje se dostane jen tehdy, zbude-li volná kapacita. Mezi nejdůležitější údaje, které řídící tým potřebuje, je zpráva o stavu atmosféry. Na základě měření opacity lze naplánovat další činnosti tak, aby rover pracoval maximálně efektivně a přitom nehrozilo vybití akumulátorů. Rozčlenění dat podle důležitosti bylo aplikováno poprvé dnešního dne.
Data se k Zemi přenášejí povětšinou retranslací přes družici Mars Odyssey. Družice přelétá nad stanovištěm roveru dvakrát denně - jednou časně ráno a jednou pozdě odpoledne. Ranní komunikační okno se už skoro rok nepoužívá kvůli nedostatku energie a nyní je nutno vynechávat i některá večerní okna. Jednotlivá komunikační okna nejsou stejná - někdy přelétá družice nízko nad obzorem, je vidět kratší dobu a spojení je horší. Objem přenesených dat je menší a v signálu se mohou vyskytovat poruchy.

1556. sol byl věnován dobíjení akumulátorů. Spirit neprováděl ráno žádné obvyklé vědecké pozorování, ani nepřijímal data ze Země přímou cestou v pásmu X.
Nouze o elektrickou energii si vynutila omezovat i přímé spojení se Zemí. Tato cesta se v poslední době používá výhradně k příjmu povelů ve směru Země-Mars. Přijímač je vždy aktivní, když je rover v bdělém stavu. Není tudíž možno ušetřit energii tím, že by nepřijímal signály. Jedinou možnou cestou by bylo přesunout veškeré aktivity na pozdější hodiny, kdy jsou vlivem vyšších teplot obecně menší nároky na elektrické napájení.

1557. solu zjišťovala panoramatická kamera opacitu atmosféry. Byl stanoven drift infračerveného spektrometru a zrychleně proměřeny tepelné emise oblohy a terénu. Odpoledne byla odvysílána data na retranslační satelit.

1558. solu (2008-05-21) byl prvním bodem ranního programu reset inerciální měřící jednotky. Jelikož se rover nepohybuje a ještě dlouho zůstane na stejném místě, je neustálé měření polohy momentálně zbytečné a spotřebovává drahocennou elektřinu. Spirit se pak věnoval pozorování mraků navigační kamerou a panoramatická kamera kontrolovala opacitu atmosféry. U infračerveného spektrometru byl standardně kontrolován drift a později proběhlo měření emisí z oblohy a terénu. Na další den bylo připraveno fotografování první části 16. sloupce barevného panoramatu "Bonnestell".
Množství vyrobené elektřiny se během týdne, i když jen nepatrně, znovu snižovalo. Zatímco začátkem týdne byly solární články schopny vyprodukovat asi 231 Wh/sol, na konci týdne to bylo už jen 226 Wh/sol.

V rekapitulaci solů číslo 1559 až 1566 uvádí NASA, že rover byl nucen zaznamenávat doposud nejmenší denní výrobu elektřiny. Během solu 1560 to bylo pouhých 220 Wh/sol. 1563. solu naopak spotřeboval dosavadní maximum na provoz topidel udržujících teplotu akumulátorů (30.6 Wh) a infračerveného spektrometru (54.0 Wh). Na ostatní činnosti už tudíž velké rezervy nezbývaly.
První omezení potkalo rádiové relace, v nichž se vysílají data v pásmu X přímo k Zemi. Spojení se uskutečňovalo jen v některých dnech. V opačném směru byl provoz rovněž zredukován. Obvykle každý den hned po rozednění natáčel rover anténu k Zemi a přijímal denní dávku nových povelů. Pokud se termín promeškal, rover byl schopen ještě zůstat vzhůru po kratší dobu a řídící tým měl tudíž stále možnost zopakovat příslušné instrukce.
Kromě akutního nedostatku energie zůstával ale rover v relativně dobrém stavu.

1559. solu (2008-05-22) přijal Spirit nové instrukce ze Země, měřil opacitu atmosféry (tau) panoramatickou kamerou a na prolétající družici Mars Odyssey odvysílal naměřená data.

1560. solu bylo na programu znovu měření atmosférického prachu a dobíjení palubních baterií.

1561. solu obdržel rover nové povely ze Země. Spirit proměřoval panoramatickou kamerou ztemnění oblohy způsobené rozptýleným prachem.

1562. solu dobíjel rover baterie.

1563. solu bylo opět kontrolováno množství prachu v atmosféře a na družici Mars Odyssey byly odvysílány výsledky vědeckých výzkumů.

1564. solu došly do palubní paměti nové instrukce ze Země.

1565. solu se Spirit věnoval dobíjení akumulátorů.

1566. solu (2008-05-29) studovala panoramatická kamera opacitu atmosféry a na retranslační satelit Mars Odyssey putovala další naměřená data.

1567. solu (2008-05-30) obdržel Spirit novou dávku příkazů ze Země a dále se věnoval dobíjení akumulátorových baterií.

1568. solu měřil rover opacitu atmosféry panoramatickou kamerou (hodnota tau), vysílal data na družici Mars Odyssey a dobíjel baterie.

1569. sol (2008-06-01) byl určen na dobíjení baterií.
Veškerá činnost je v těchto dnech zredukována na minimum. Snahou je udržet zásobu energie v akumulátorech nad hodnotou 8 Ah. V případě, že by bylo odčerpáno více elektřiny, přešel by rover do módu "low-power fault condition". Znamená to, že by se uložil do spánku a v něm by setrval tak dlouho, dokud by nezjistil, že má dostatek sil ke spojení se Zemí. Tomuto stavu se Spirit již několikrát přiblížil, ale i v nejhorším případě se obsah baterií pohyboval kolem 8.5 Ah. Pokud by nabití klesalo ještě více pod tuto hodnotu, mají operátoři v záloze ještě jedno drastické opatření - daly by se vyřadit z činnosti topné články infračerveného spektrometru, otázkou je ale, jak na nízké teploty přístroj zareaguje.

1570. solu zjišťovala panoramatická kamera opacitu atmosféry, rover předával naměřená data na retranslační satelit a shromažďoval energii v akumulátorech.

1571. solu dorazila na Mars další sada povelů a - jako každého dne - probíhalo doplňování energie do palubních akumulátorů.
Aby se uspořilo ještě více energie, bylo rozhodnuto, že instrukce k další činnosti budou odesílány jen každých sedm dní. Zároveň bude předán náhradní program na dalších 10 dní pro případ, že by se další spojení nezdařilo. Jako nejvhodnější den byl zvolen pátek, protože zapadal do čtrnáctidenného cyklu, v němž se aktualizují komunikační okna s družicí Mars Odyssey. Jistou možností úspor by bylo rovněž ještě více prodloužit intervaly mezi relacemi, kdy se přenášejí instrukce k Marsu přímou cestou v pásmu X na 14 dní, případně zredukovat četnost vysílání z Marsu. Všechny tyto eventuality mají svoje nevýhody, z nichž ta největší spočívá v tom, že se snižuje možnost operativně zasáhnout do dění v případě nějakých komplikací - ostatně pokud se omezí proud telemetrie z Marsu, řídící tým by se o těžkostech mohl dovědět až když by bylo pozdě.

1572. solu bylo stanoveno zaprášení atmosféry (tau) a dobíjely se baterie.
Výkon solárních článků dovoloval momentálně vyrobit asi 223 Wh/sol.

1573. solu (2008-06-05) dobíjel Spirit akumulátorové baterie.

1574. solu dobíjel Spirit baterie. Po dobu 5 minut přijímal přes nízkoziskovou anténu instrukce ze Země a vysílal data na družici 2001 Mars Odyssey prolétající nad stanovištěm. Pomocí panoramatické kamery vyhodnocoval opacitu atmosféry.
Vědci usoudili, že nejvyšší prioritou současné zimy je zachránit infračervený spektrometr. Přístroj nemůže být vystaven příliš nízkým teplotám a tudíž je ho potřeba v noci a brzy ráno temperovat zabudovanými topnými články. S klesajícími venkovními teplotami stoupá spotřeba elektrické energie a v současné době činí asi 55 Wh/sol. Nároky na vyhřívání akumulátorů vozítka jsou rovněž stále vyšší a pohybují se kolem 29 Wh/sol. Tato dvě zařízení, která nelze nechat zmrznout, tedy spotřebovávají dohromady 84 Wh/sol, což je celých 38% energie, kterou má rover k dispozici. Na ostatní přístroje a činnosti (palubní počítač, paměti, rádiový vysílač, kamery, senzory, servopophony atp.) zbývá pouhých 140 Wh/sol.
Tato situace si vynutila další redukci aktivit Spiritu. Rover teď vysílá data na družici Mars Odyssey jen každý čtvrtý den. Místo toho, aby vysokozisková anténa naslouchala každý sol po dobu 20 min vysílání ze Země, vysílání probíhá s výjimkou dvou solů týdně jen pět minut přes retranslační družici a nízkoziskovou anténu. Operátoři vymýšlejí program na celý týden najednou a vysílají ho na Mars každý pátek. Je to možné proto, že rover nepodniká žádné činnosti, které by vyžadovaly operativní kontrolu na základě snímků či jiných dat.

1575. solu bylo na programu dobíjení akumulátorů a příjem povelů ze Země po dobu 20 minut přes vysokoziskovou anténu.

1576. solu se kromě dobíjení baterií přijímaly po dobu 5 min povely vysílané retranslační družicí v pásmu UHF a panoramatická kamera zjišťovala prašnost atmosféry (opacitu).
Měření prachu v atmosféře probíhá nyní každé dva dny. Tato operace si vyžaduje asi 30 Wh. Kromě doby rádiového spojení je rover většinou vypojen. Všechna úsporná opatření umožnila zkrátit dobu, kdy je Spirit vzhůru asi na 16 min/sol. Ještě nedávno to bylo v průměru asi 39 min. Spotřeba energie tímto klesla o dalších 15 Wh/sol.
Roveru zatím přeje počasí. Atmosféra je průzračná a sluneční záření není významně blokováno ani prachem ani případnými oblaky ledových krystalků, které se často v zimě vyskytují.

1577. solu naslouchal rover přes nizkoziskovou anténu 5 minut instrukcím ze Země. Kromě toho bylo samozřejmě nejdůležitějším úkolem udržet zásobu energie v akumulátorech nad minimální hranicí.

1578. solu dobíjel Spirit baterie. Nízkozisková anténa po dobu 5 minut naslouchala pokynům ze Země. Panoramatická kamera měřila opacitu atmosféry a na družici Mars Odyssey byla odvysílána další data z palubní paměti.

1579. solu (2008-06-11) dobíjel rover akumulátory a nízkozisková anténa přijímal 5 minut instrukce z řídícího střediska.

1580. solu, kromě dobíjení akumulátorů, měřil Spirit panoramatickou kamerou opacitu atmosféry (hodnota tau), reprezentující prašnost ovzduší.

1581. solu dorazily na vysokoziskovou anténu nové instrukce přímou cestou ze Země. Rover po celý den akumuloval elektrickou energii.

1582. sol byl věnován doplňování zásob energie a měření opacity panoramatickou kamerou. Spirit odvysílal naměřená data na družici Mars Odyssey.

Pro sol číslo 1583 naplánoval řídící tým jedinou činnost - dobíjení akumulátorů.

1584. solu akumuloval rover energii, panoramatická kamera snímkovala oblohu kvůli stanovaní prašnosti a přes vysokoziskovou anténu dorazila další dávka příkazů za Země.

1585. sol byl určen k obnově zásob elektrické energie v akumulátorech. Obloha stále zůstávala pozoruhodně průzračná. Denní produkce energie byla stabilní a pohybovala se kolem 229 Wh/sol. Opacita se během týdne neznatelně snížila z původní tau=0.193 na tau=0.205 a naopak faktor zaprášení solárních panelů se stejně nepatrně zlepšil z 0.349 na 0.352.

1586. solu (2008-06-19) bylo kromě dobíjení akumulátorů předepsáno určité dálkové pozorování a vysílání dat na retranslační satelit.
Na energetické bilanci se nad očekávání dobře projevila redukce rádiových seancí, k níž přistoupil řídící tým před nedávnem. Měření stavu nabití akumulátorů ukázalo, že se zásoby energie zvětšily přibližně o 2 Ah, přičemž minimální stav činil v uplynulých dnech 10.92 až 12.97 Ah a maximální se pohyboval mezi 16.77 až 18.17 Ah. V nejpříznivějším případě se tato hodnota blížila k plnému nabití, které se uvádí 19.5 Ah.
Jelikož se situace v zajištění elektrického napájení zlepšila, rozhodl se řídící tým přidat 12 min denně na dálková měření. Prvního dne se program rozšířil o sledování prachu v atmosféře a na kamerovém stožáru panoramatickou kamerou a pořízení řady sedmi snímků postupující oblačnosti navigační kamerou.

1587. solu dobíjel Spirit baterie.

Kromě nezbytného doplňování zásob energie přijímal rover 1588. solu přes vysokoziskovou anténu instrukce ze Země. Panoramatická kamera zjišťovala opacitu atmosféry (hodnota tau).

1589. solu dobíjel Spirit baterie.

1590. solu se konalo měření opacity panoramatickou kamerou a rover vysílal naměřená data na družici Mars Odyssey. Ve zbylém čase se dobíjely akumulátory.
Denní produkce energie se momentálně pohybovala kolem 230 Wh/sol a byla dlouhodobě stabilní.

1591. solu, kromě obvyklého shromažďování elektrické energie, přijímal Spirit přes vysokoziskovou anténu v pásmu X záložní dávku příkazů ze Země.
Dnešního solu (2008-06-24) se Spirit konečně dočkal zimního slunovratu, dne s nejdelší nocí. Možnosti výroby elektrické energie by se od tohoto okamžiku, alespoň z astronomického pohledu, měly dalšího půl roku planetárního času zlepšovat.

1592. solu sbíraly panely solárních článků cennou energii a rover uskutečnil nenáročné dálkové pozorování.
Úspory energie po omezení rádiového provozu se ukázaly natolik velké, že bylo možno uvažovat o zmírnění některých restrikcí. Již dříve byl obnoven omezený vědecký průzkum. Ode dneška se operátoři vrátili k plánování v cyklu 3 až 4 dny - i když denní program zůstal velice sporý. Data na družici Mars Odyssey měla být přenášena jednou za čtyři dny ale jen v krátkém intervalu, nevyužívajícím celou délku komunikačního okna. Přistoupilo se k měření opacity každý den.

1593. solu dobíjel Spirit baterie.

1594. solu (2008-06-27) měl rover za úkol odvysílat data na retranslační satelit 2001 Mars Odyssey a vygenerovat pětiminutový signál, z něhož by pozemní středisko mohlo zkontrolovat odchylku palubních hodin od správného času.
Palubní hodiny je potřeba čas od času seřizovat. Obvykle je na to zapotřebí seance v pásmu X a vysílání ve dvou směrech. Tentokrát - opět z důvodu šetření energií - se uskutečnilo jen jedno krátké vysílání z Marsu a další pětiminutová seance v pásmu UHF přes družici Mars Odyssey. Přesnost se neočekávala příliš vysoká, přesto se odhadovalo, že konečná chyba palubních hodin bude menší než 1 minuta.

Ačkoliv už Spirit přečkal astronomický vrchol zimy, jaro je stále v nedohlednu. Rover udržuje minimální aktivitu - vědecká činnost v silně redukovaném rozsahu se provádí jednou za tři nebo čtyři dny a každé čtyři dny se vysílají data na prolétající družici Mars Odyssey. Po zbytek času rover převážně spí a sbírá elektrickou energii.
Dodatečně bylo oznámeno, že seřízení hodin, o které se technici pokusili 1594. solu, se nezdařilo, protože pozemní stanice nezachytila příslušný signál. Tým doufá, že druhý pokus 1604. solu (2008-07-07) už bude úspěšnější.

1595. až 1597. solu dobíjel Spirit baterie a panoramatickou kamerou měřil opacitu atmosféry (tau).

1598. solu obdržel rover nové instrukce ze Země cestou přes vysokoziskovou palubní anténu v pásmu X a odvysílal poslední naměřená data na retranslační satelit Mars Odyssey v pásmu UHF. Panoramatická kamera měřila ztemnění atmosféry rozptýlenými prachovými částečkami.
Fotovoltaické články dokázaly momentálně vyprodukovat 225 až 230 Wh/sol.

Na pořadu 1599. solu bylo nenáročné, blíže nespecifikované vědecké pozorování.

1600. solu (2008-07-03) znovu doplňoval Spirit zásobu energie v akumulátorech a měřil prašnost ovzduší.

Týden po zimním slunovratu si obloha nad Spiritem udržela perfektní průzračnost a sluneční články tudíž mohly doplňovat do akumulátorů stabilně mezi 225 a 230 Wh/sol. Zásluhou uspořené energie prováděl rover jednou za tři dny jednoduchá vědecká pozorování, mezi jinými pokračovalo snímkování dalších segmentů panoramatu "Bonestell", jak byl již dříve nazván výhled ze současného zimního stanoviště. Naměřená data byla vysílána každé čtyři dny na družici 2001 Mars Odyssey.

1601. solu bylo odhadnuto množství prachu vznášejícího se v ovzduší na základě vyhodnocení ztmavnutí snímků oblohy, které zhotovila panoramatická komora.

1602. solu bylo opět stanoveno zaprášení atmosféry. Panoramatická kamera pozorovala dunové pole "El Dorado" a fotografovala oblohu ke kalibračním účelům. Získaná data byla odvysílána na retranslační satelit.

1603. solu doplňoval Spirit zásobu energie v akumulátorech a panoramatickou kamerou měřil opacitu atmosféry.

1604. solu dorazil přes vysokoziskovou anténu v pásmu X na Mars nový plán aktivit na příští dny. Panoramatická kamera studovala prašnost v ovzduší.

1605. solu se opakovalo měření opacity atmosféry a panoramatická kamera pozorovala situaci na obzoru. Rover zhotovil sadu snímků přes kompletní výbavu barevných filtrů 4. části 16. sloupce panoramatu "Bonestell".

1606. solu měřil rover prašnost ovzduší a vysílal naměřená data na družici Mars Odyssey.

1607. solu (2008-07-10) dobíjel Spirit akumulátory a měřil atmosférickou opacitu.

1608. solu přijal Spirit přes vysokoziskovou anténu nové instrukce z řídícího střediska.

1609. solu pořídila panoramatická kamera 3. díl 17. sloupce panoramatu "Bonestell". Použila k fotografování celou sadu 13 barevných filtrů. Navigační kamera zhotovila sérii šesti snímků, které jako jednoduchý filmový záznam měly zachytit oblačnost postupující nad stanovištěm roveru.

1610. solu přišel čas na odvysílání získaných dat na prolétající družici 2001 Mars Odyssey.

1611. solu dorazily do počítače roveru instrukce ze Země přímou cestou přes palubní vysokoziskovou anténu v pásmu X. Rádiová aparatura vyslala signál (pípnutí), podle něhož mohly být seřízeny hodiny hlavního počítače.

1612. solu zhotovila panoramatická kamera 3. část 15. sloupce panoramatu "Bonestell".

1613. solu bylo na programu doplňování zásob energie v akumulátorech.
Počasí na Marsu se prozatím chová ke Spiritu celkem ohleduplně. Ovzduší zůstává průzračné a i přes silně zaprášené panely solárních baterií lze vyrobit přibližně 225 až 230 Wh/sol. K ohřevu akumulátorů a vytápění infračerveného spektrometru je zapotřebí denně asi 65 až 75 Wh. Ostatní energie se dá využít k rádiovému spojení a při dobrém hospodaření i k jistým vědeckým pozorováním. Nicméně v posledních dnech se zásoby v bateriích postupně snižovaly, což znamenalo, že bude nutné co nejdříve naplánovat častější dobíjení , resp. omezit alespoň na přechodnou dobu některé aktivity.

1614. solu (2008-07-18) odvysílal Spirit vědecká a technická data na retranslační satelit Mars Odyssey.

Poslední dva týdny postupně klesala zásoba energie v akumulátorech a nebezpečně se přiblížila spodní povolené hranici. Byl to především důsledek rádiových relací, které se konaly pozdě večer. Rover musel být vzhůru i v době, kdy už slabé sluneční světlo nestačilo doplnit spotřebovanou elektřinu. Bylo jasné, že prvořadým úkolem nyní bude zlikvidovat energetický deficit. Jestliže se náhle nezmění povětrnostní situace, mělo by trvat přibližně dva týdny, než bude znovu možné obnovit práce na panoramatu "Bonestell" a další vědecké činnosti.

1615. solu obdržel Spirit nové instrukce ze Země přímou cestou v pásmu X.

1616. solu byl monitorován nános prachu na kamerovém stožáru.

1617. sol byl věnován dobíjení akumulátorů.

1618. solu přišly ze Země nové pokyny přes vysokoziskovou anténu a a večer vysílal rover data na prolétající družici Mars Odyssey.

1619. solu zhotovila panoramatická kamera záběry oblohy ke kalibračním účelům. Navigační kamera pořídila sérii snímků oblohy, na nichž mohla být zachycena postupující oblaka.

1620. solu (2008-07-24) dobíjel Spirit palubní akumulátory.

Jak již bylo uvedeno dříve, zásoba energie v akumulátorech v posledních dnech poklesla až k nebezpečné hranici. Důvodem byly náročné rádiové relace, navazované ve večerních hodinách, po nichž už nezbýval čas na plné zotavení baterií. Jako primární opatření na vylepšení situace se tudíž logicky nabízelo omezení vysílání. Večerní rádiové seance byly skutečně na přechodnou dobu zrušeny a ranní příjem instrukcí ze Země se zkrátil z původních 20 min na 10 min. Úsporná opatření se okamžitě příznivě projevila na energetické bilanci a zhruba po týdnu se zásoba energie v akumulátorech dostala na úroveň, kde se nacházela naposledy 2008-07-07. Spirit pokračoval v pravidelném denním měření průzračnosti atmosféry, protože na ní především závisí, jestli se rover dočká jara ve funkčním stavu.

1621. solu dobíjel rover akumulátory.

1622. solu obdržel Spirit nové instrukce ze Země prostřednictví kanálu v pásmu X a odvysílal naměřená data na družici Mars Odyssey v pásmu UHF.

1623. solu pořídila zadní kamera HazCam a navigační kamera snímky pískové formace. Navigační kamera zhotovila film o šesti políčcích s objektivem zamířeným k obloze, na níž byla hledána postupující oblačnost. Kamera dále fotografovala oblohu ke kalibračním účelům.

Sol 1624 byl věnován obnovení zásoby energie v akumulátorech.

1625. solu zhotovila panoramatická kamera obrázky oblohy ke kalibračním účelům a navigační kamera zaznamenala další krátký film s pohybující se oblačností.
Závada na vysílači zabránila předat na Mars instrukce pro soly číslo 1626 až 1629. Rover tudíž pokračoval v náhradním programu, který je pro podobné případy přichystán v paměti řídícího počítače. Další pokus na odeslání nového pracovního rozvrhu byl naplánován na sol číslo 1629.

1626. solu uskutečnila panoramatická kamera přehlídku situace na obzoru a rover odvysílal data na retranslační satelit.

1627. solu (2008-07-31) dobíjel rover palubní baterie.

1628. solu pokračoval Spirit v provádění náhradního programu (runout), který byl aktivován, když rover nedostal ve stanoveném termínu nové příkazy.

1629. solu nejprve Spirit vykonával instrukce z náhradního programu a později konečně obdržel přes vysokoziskovou anténu nový rozvrh práce na další období.

1630. solu fotografovala panoramatická kamera 13. sloupec mozaiky snímků "Bonestell". Večer se uskutečnilo spojení s družicí Mars Odyssey, při němž byla odeslána získaná data.

Sol číslo 1631 byl věnován dobíjení baterií.
Situace v zásobování elektřinou se mírně zlepšuje. Jednak se zvýšila průzračnost atmosféry (hodnota tau) a jednak se začíná příznivě projevovat příchod jara.

1632. solu dostal rover v rádiovém pásmu X nové instrukce ze Země.

1633. solu pořídila navigační kamera šest statických záběrů oblohy, které ovšem po seřazení do sekvence vytvořily jednoduchý film zachycující postup oblačnosti. Panoramatická kamera snímala oblohu ke kalibračním účelům a monitorovala nánosy prachu na palubním stožáru.

1634. solu (2008-08-07) odvysílal Spirit čerstvá data na prolétající satelit 2001 Mars Odyssey.

1635. solu nejprve Spirit použil záložní sekvenci povelů (runout), kterou měl uloženu v paměti pro případ delšího přerušení spojení a pak teprve obdržel nové instrukce prostřednictvím rádiové linky v pásmu X přímou cestou ze Země. Důležitým bodem denního programu bylo dobíjení akumulátorů.

1636. solu pokračovala činnost podle runout sekvence a doplňovaly se zásoby energie v bateriích.

Po probuzení 1637. solu se nejprve rover pokoušel zachytit nové povely ze Země v pásmu X přes nízkoziskovou anténu. Panoramatická kamera pořídila barevné záběry do druhé části 13. sloupce panoramatu "Bonestell".

Rovněž 1638. solu bylo prvním bodem rádiové spojení se Zemí v pásmu X přes širokopásmovou nízkoziskovou anténu. Spirit dokončil program podle záložní sekvence a předal data na retranslační družici Mars Odyssey.

1639. solu nejprve naslouchal rover signálům ze Země přicházejícím na nízkoziskovou anténu. Poté byla na Mars vyslána další dávka příkazů v pásmu X na vysokoziskovou anténu. Program počítal s tím, že bude Spirit pozorovat horizont a monitorovat dunové pole "El Dorado" panoramatickou kamerou.

1640. solu se podle plánu prováděly činnosti odpovídající záložní sekvenci povelů. Spirit byl oživen, snažil se zachytit signály ze Země nízkoziskovou anténou a dobíjel baterie. Aby se ušetřila energie, neprovádělo se tohoto dne měření opacity atmosféry.
Energetická situace zůstávala v posledních dnech stabilní. Denní produkce solárních baterií představovala asi 235 Wh/sol.

Stejné činnosti jako předchozího dne, byly na programu i 1641. solu.

1642. solu (2008-08-15) bylo prvním úkolem po probuzení zachytit signály ze Země nízkoziskovou anténou. Později odvysílal rover na prolétající družici Mars Odyssey data nashromážděná za poslední čtyři dny.

1643. solu zkoumal Spirit průzračnost atmosféry prostřednictvím záběrů panoramatické kamery. Tatáž kamera pak zhotovila postupně přes všech 13 barevných filtrů druhé pole v 15. sloupci panoramatu "Bonestell".

1644. a 1645. sol byl věnován dobíjení akumulátorů.

1646. solu odvysílalo pozemní středisko na Mars nové instrukce přímou cestou v pásmu X. Spirit pak předal naměřená data na prolétající retranslační družici.

1647. solu monitoroval Spirit navigační kamerou opacitu atmosféry a panoramatická kamera shromáždila záběry druhé části 17. sloupce zimního panoramatu.
Denní produkce elektřiny se nadále pohybovala těsně kolem 230 Wh/sol. Opacita se mírně zhoršila z výchozí hodnoty 0.19 na 0.29. Na stanovišti roveru se přiblížila roční doba vyznačující se zvýšeným obsahem prachu ve vzduchu. To by mohlo ještě více zhoršit současnou energetickou bilanci, proto je vývoj na Marsu pozorován velice bedlivě. Pokud nedosáhne výroba elektřiny aspoň 250 Wh/sol, je zbytečné uvažovat o nějakém významnějším rozšíření současných aktivit. Jestliže roveru nepomůže náhlý poryv větru, který by očistil zaprášené panely slunečních článků, mohlo by se úrovně 250 Wh/sol dosáhnout teprve někdy v polovině října.

1648. solu dobíjel Spirit baterie.

1650. solu (2008-08-24) měl rover obdržet nový plán práce vysokoziskovou anténou v pásmu X. Další shromážděná data měla odejít na družici 2001 Mars Odyssey.

1651. solu měřil Spirit změny v průzračnosti atmosféry (hodnota tau) na základě údajů z panoramatické kamery. Kamera dále získala sadu snímků přes 13 barevných filtrů zimního panoramatu "Bonestell". Zkompletován byl první díl 17. sloupce.

1652. solu dorazily na vysokoziskovou anténu v pásmu X nové instrukce ze Země. Rover vyslal krátký signál, který měl po vyhodnocení posloužit k seřízení palubních hodin.

1653. solu dobíjel Spirit akumulátory.

1654. solu měřila panoramatická kamera opacitu atmosféry (tau) a zhotovila první část 16. sloupce panoramatu "Bonestell". Večer byla odvysílána shromážděná data na retranslační satelit Mars Odyssey.
Poloha roveru se již delší dobu nezměnila a virtuální počítadlo překonané vzdálenosti zůstávalo na hodnotě 7528.0 m.

1655. solu bylo na programu doplnění zásob energie v akumulátorových bateriích.

1656. solu (2008-08-30) měly na Mars dorazit nové instrukce přímou cestou v pásmu X.

1657. solu přibyla do velkého zimního panoramatu "Bonestell" první část 13. sloupce v úplných barvách.

1658. solu se uskutečnil přenos shromážděných dat na Zemi prostřednictvím retranslační družice Mars Odyssey.
Podle telemetrických údajů je stav roveru uspokojivý a všechny systémy pracují podle očekávání. Produkce elektrické energie se mírně zlepšila z nedávné hodnoty 235 na 245 Wh/sol. Opacita atmosféry, reprezentující množství rozptýleného prachu se zmenšila z tau=0.274 na tau=0.218 tzn. ovzduší se částečně pročistilo.

1659. solu obdržel Spirit v rádiovém pásmu X přes palubní vysokoziskovou anténu nové instrukce přímou cestou ze Země.

1660., 1661. a 1662. solu (2008-09-05) bylo hlavním úkolem obnovení zásob energie v palubních akumulátorech.

1663. solu dobíjel Spirit akumulátorové baterie.

1664. solu byl do zimního panoramatu "Bonestell" doplněn 18. sloupec barevných snímků.

Sol číslo 1665 a 1666 byl věnován doplnění energie v akumulátorech. Z vědeckých činností pokračovalo pravidelné denní monitorování stavu atmosféry.

1667. solu obdržel rover nové instrukce přes vysokoziskovou anténu přímou cestou za Země a nová data odešla v pásmu UHF na retranslační družici Mars Odyssey.
Údaje, které přišly z Marsu, potvrdily, že se situace příliš nezměnila. Opacita atmosféry se pohybovala kolem hodnoty tau=0.20, což dovolilo vyrobit značně zaprášeným fotovoltaickým článkům každého solu asi 245 Wh. Všechny systémy pracovaly podle očekávání a stav Spiritu se zdál být dobrý.

1668. solu (2008-09-11) monitorovala panoramatická kamera nánosy prachu na stožáru a pořídila 19. sloupec panoramatu "Bonestell".

Na stanovišti Spiritu se začaly zřetelněji projevovat účinky nadcházejícího jara. Světelné podmínky se sice příliš nezlepšily a mírné zvýšení produkce elektřiny na 255 Wh/sol se dostavilo zásluhou dalšího pročištění atmosféry (tau=0.141), ovzduší se ale oteplilo a rovněž den se prodloužil. Rover tudíž potřeboval méně energie k tomu, aby se teplota systémů a přístrojů udržela nad potřebnou hodnotou. Zatímco kolem zimního slunovratu (v červnu) spotřebovávala nejrůznější elektrická topidla asi 90 Wh/sol, nyní stačilo jen 30 až 40 Wh/sol. Část zásob elektřiny se tudíž uvolnila k použití na jinou smysluplnou práci. V této chvíli bylo možné například fotografovat po dvou polích zimního panoramatu naráz.

1669. solu dobíjel Spirit akumulátory.

1670. solu přijal palubní počítač nové instrukce ze Země přímou cestou v pásmu X. Večer odvysílal naměřená data v pásmu UHF na retranslační družici 2001 Mars Odyssey.

1671. solu pořídila panoramatická kamera záběry do první části 20. sloupce a první části 21. sloupce do barevného panoramatu "Bonestell". Kamera dále fotografovala oblohu ke kalibračním účelům.

Soly číslo 1672 a 1673 byly věnovány doplnění zásob elektřiny v bateriích.

1674. solu dorazil na Mars v pásmu X nový program činnosti a na oplátku odeslal Spirit na družici Mars Odyssey shromážděná data z palubní paměti.

V plánu 1675. solu bylo fotografování prvních částí sloupců číslo 22 a 23 panoramatu "Bonestell". Hlavní událostí dne bylo ale ověření, zda je infračervený spektrometr Mini-TES [=Miniature Thermal Emission Spectrometr] po dlouhé době nečinnosti ještě stále funkční. Naposledy byl spektrometr použit v průběhu 1558. solu (2008-05-21). Zkouška zahrnovala prohřátí ovládacího servomotoru, kalibraci přístroje, dálkové změření teploty terénu a několik měření tepelných emisí atmosféry při různém sklonu spektrometru. Odzkoušena byla i panoramatická kamera, která zhotovila snímky v temnu, dokud byl přístroj zahřátý.

1676. a 1677. solu (2008-09-17) byly dobíjeny akumulátorové baterie.

1678. solu (2008-09-21) zhotovil Spirit první části 24. a 25. sloupce panoramatu "Bonestell". Rover kontroloval drift infračerveného spektrometru Mini-TES a přístrojem pak měřil tepelné vyzařování terénu a oblohy. Večer byla odvysílána nová data na prolétající družici Mars Odyssey.

1679. solu pracoval Spirit podle náhradního plánu a dobíjel akumulátorové baterie.

1680. solu vyslal Spirit pětiminutový rádiový signál k Zemi, pomocí něhož byla zkontrolována synchronizace palubních hodin se správným časem. Dále pokračovaly aktivity připravené v náhradním (runout) programu a byly dobíjeny baterie.

1681. solu (2008-09-24) přešel Spirit z dvoudenního plánovacího cyklu na třídenní. Nový scénář činností umožňuje častější vysílání povelů ze Země a vyšší vědeckou aktivitu. Rover zkontroloval drift (časové změny) u infračerveného spektrometru a přístrojem prozkoumal terén a oblohu. Panoramatická kamera snímkovala přes kompletní sadu 13 barevných filtrů první části sloupců 26 a 27 a druhou část 18. sloupce panoramatu "Bonestell".

1682. solu ověřoval rover drift spektrometru Mini-TES, se kterým pak studoval oblohu a terén. Ke kalibračním účelům pořídila panoramatická kamera několik záběrů oblohy. Ve zbytku dne dobíjel Spirit akumulátory.

Program na 1683. sol zahrnoval příjem signálu přímou cestou ze Země přes anténu s nízkým ziskem, kontrolu driftu infračerveného spektrometru, standardní měření tepelných emisí oblohy a terénu a kalibraci spektrometru. Panoramatická kamera dodala 3. a 4. část sloupce číslo 18 a druhou část sloupce 20 panoramatu "Bonestell". Stejná kamera se pak kvůli kalibraci zaměřila na kontrolní terč na horní palubě.

1684. solu (2008-09-27) byl znovu kontrolován drift infračerveného spektrometru, který následně studoval tepelné emise oblohy a terénu. Nakonec zhotovila panoramatická kamera záběry druhé části 19. sloupce a druhé části 21. sloupce panoramatu kolem zimního stanoviště.

1685. solu (2008-09-28) přijal rover nové instrukce ze Země přes anténu s nízkým ziskem. Infračervený spektrometr Mini-TES ověřoval drift (časové změny) a pak měřil tepelné emise oblohy a terénu. Panoramatická kamera kontrolovala opacitu atmosféry (tau) závisející na množství rozptýleného prachu. Spirit monitoroval nánosy prachu na palubním stožáru a panoramatická kamera zhotovila druhou část 24. sloupce panoramatu "Bonestell". Použita byla opět kompletní sada barevných filtrů.

1686. solu dorazily v rádiovém pásmu X nové sekvence povelů na Mars. Po dobu tří hodin měřil rentgenový spektrometr APXS [Alpha-Particle X-ray Spectrometer] zastoupení argonu v atmosféře. Večer odešla získaná data na prolétající satelit Mars Odyssey.
Produkce elektřiny z fotovoltaických článků činila momentálně 262 Wh/sol. Opacita atmosféry se pohybovala kolem hodnoty tau=0.134, tzn. ovzduší bylo průzračné, s minimálním množstvím rozptýlených prachových částic. Je to zvláštní, protože v tuto roční dobu se v atmosféře vznáší obvykle mnohem více prachu. Nicméně letošní extrémní podmínky jsou vůči roveru velice příznivé a pomáhají částečně zmírnit dopad omezené výroby energie v silně zaprášených solárních panelech.

1687. solu kontrolovala panoramatická kamera zaprášení atmosféry a následně fotografovala druhou část 23. sloupce a druhou část 25. sloupce panoramatu "Bonestell".

1688. solu zjišťoval Spirit drift infračerveného spektrometru, který poté provedl obvyklou sadu měření tepelných emisí oblohy a terénu. Panoramatická kamera PanCam kontrolovala opacitu atmosféry a zhotovila snímky do druhé části 27. sloupce a druhé části 26. sloupce zimního panoramatu "Bonestell". Opacitu atmosféry měřila rovněž i navigační kamera, která pak zhotovila sadu čtyř snímků v rámci kampaně sledování pohybu oblačnosti.

1689. solu (2008-10-03) bylo v plánu úkolů pro panoramatickou kameru měření opacity atmosféry a fotografování 3. části 19. sloupce a 3. části 21. sloupce panoramatu "Bonestell". Navigační kamera kontrolovala zaprášení atmosféry a vyhotovila film o čtyřech záběrech s objektivem zaměřeným k obloze.
Energetická bilance roveru se s postupujícím jarem znatelně zlepšila. Projevilo se to mimo jiné tím, že se zvýšila frekvence rádiových relací, což dává operátorům možnost flexibilně reagovat na měnící se situaci na Marsu. Více energie zůstává i na vědecké činnosti. Kromě urychlení prací na úplném panoramatu okolí, bylo do plánů znovu zařazeno i měření infračerveným spektrometrem a analýzy atmosférického argonu.
Řídící tým už dokonce začal uvažovat o změně stanoviště. První jízda bude jen velice krátká a půjde v ní hlavně o to, aby se plocha slunečních baterií optimálně nastavila vůči slunci, které už putuje ve větší výšce nad obzorem, než tomu bylo v době vrcholící zimy. Podle současných úvah by se měl Spirit pohnout nejdříve koncem října. Tato operace by se měla uskutečnit ještě před začátkem sluneční konjunkce, kdy se dají očekávat problémy v rádiovém spojení.

1690. solu pokračovalo kompletování barevného a úplného 360° panoramatu "Bonestell". Panoramatická kamera pořídila třetí část 23. sloupce a třetí část 25. sloupce. Dříve než nastala chvíle k navázání spojení s retranslační družicí, navigační kamera zhotovila film o čtyřech políčkách v rámci studia pohybu oblačnosti.

1691. solu byly do panoramatu "Bonestell" zařazeny třetí části u sloupců 27, 26, 24 a 22. Obvyklé měření množství prachu v atmosféře, které provádí panoramatická kamera, bylo tentokrát doplněno snímky navigační kamery. Spirit získal další film zachycující oblačnost.

1692. solu byly práce na panoramatu dokončeny třetí částí 20. sloupce. Další případné záběry budou sloužit už jen k drobným doplňkům hlavní mozaiky snímků. Kromě toho pořídila panoramatická kamera záběr s velmi vysokým rozlišením vybraného místa v terénu, které bylo původně označeno písmenem "A" a později přejmenováno na "Hercules Joyner". Jméno bylo přiděleno na počest člena skupiny Tuskegee Airman, což byla letka černých pilotů z druhé světové války. Večer byl pořízen další film o čtyřech políčcích navigační kamerou zaměřenou na oblohu.

1693. solu zkoumala panoramatická kamera za poledne oblohu a zhotovila polovinu snímku s velmi vysokým rozlišením prostoru "General BO Davis", což byl další člen skupiny Tuskegee. Miniaturní infračervený spektrometr měřil tepelné emise cíle "Gernsback".

1694. solu (2008-10-08) po skončené rádiové relaci s družicí 2001 Mars Odyssey měřil rentgenový spektrometr zastoupení argonu v atmosféře. Pravidelná kontrola obsahu argonu slouží vědcům ke studiu pohybu vzdušných mas mezi póly planety v průběhu střídajících se ročních dob.
Produkce elektrické energie v uplynulém týdnu mírně poklesla na 255 Wh/sol. Na vině bylo zvýšené množství prachu rozptýleného v atmosféře. Opacita, což je veličina reprezentující stav zaprášení ovzduší, se zvýšila z hodnoty 0.134 na 0.209. Není to nic překvapivého, protože prašnost v tomto ročním období pravidelně narůstá.
Zvýšená aktivita roveru v posledních dnech měla za následek, že se pomalu zaplnila palubní paměť. Prozatím bylo spojení ze Zemí navazováno prostřednictvím družice Mars Odyssey jednou za čtyři dny. Při této frekvenci se nestačil odvysílat veškerý objem získaných dat. Navíc byla komunikace poměrně náročná vzhledem k momentální vzájemné poloze roveru a družice. Operátoři se proto rozhodli od 1700. solu zvýšit frekvenci rádiových relací na tři do týdne. Vědecká činnost se bude muset nicméně v dalších dnech poněkud zredukovat, protože se blíží období sluneční konjunkce, kdy je rádiové spojení blokováno Sluncem, které se nachází mezi Zemí a Marsem.
V minulosti rover potvrzoval příjem a aktivaci sekvence příkazů ze Země "pípnutím", které bylo odesláno přímou cestou v pásmu X přes anténu s nízkým ziskem. Když uprostřed zimy poklesla výroba elektřiny, přerušili inženýři vysílání těchto signálů. Nyní, když je energie relativně dost, bylo rozhodnuto obnovit starou zavedenou praxi. Signály z nízkoziskové antény se ukázaly jako slabé, proto byly přesměrovány na vysokoziskovou anténu. Tentokrát již byly naprosto zřetelné. Pomocí takovýchto pípnutí se dá rovněž hrubě ověřit přesnost palubních hodin. Rozbory ukázaly, že hodiny na Marsu a na Zemi se po několika měsících rozešly o 40 až 50 s.

1695. solu kontroloval Spirit změny (drift), ke kterým časem dochází u infračerveného spektrometru Mini-TES. Přístroj pak byl použit k proměření tepelného vyzařování oblohy a terénu. Panoramatická kamera zkoumala okolí a spektrometr Mini-TES se nakonec zaměřil na cíl "Jules Verne".

1696. solu bylo opět na programu měření infračervených emisí oblohy a terénu přístrojem Mini-TES. Panoramatická kamera zhotovila několik doplňujících obrázků na spodním okraji zimního panoramatu. Pořídila 3 sady snímků pracovně označených "Bonestell lover tiers" 1, 2 a 3.

Měření tepelných emisí se opakovalo i 1697. solu. Spektrometr Mini-TES sledoval dále cíl "Stapledon". Spirit nakonec natočil kamerový stožár tak, aby objektiv panoramatické kamery směřoval pod horizont a tím se omezilo usazování prachu na optice.

1698. solu zhotovila panoramatická kamera několik snímků oblohy ke kalibračním účelům. Většinu dne pak rover dobíjel akumulátory.

1699. solu zkoumal infračervený spektrometr oblohu a terén při různém náklonu objektivu. Panoramatická kamera fotografovala situaci na obzoru a pořídila snímky oblohy na pravé straně s nižším rozlišením.

1700. solu pokračovalo zkoumání tepelných emisí oblohy a terénu. Panoramatická kamera fotografovala oblohu a večer se uskutečnilo rádiové spojení s družicí Mars Odyssey.
Podle přijatých telemetrických dat se Spirit nacházel v relativně dobrém stavu. Denní produkce elektrické energie se pohybovala kolem 242 Wh/sol. Po týdnech s neuvěřitelně průzračnou atmosférou začalo pomalu stoupat množství prachu rozptýleného v ovzduší. Opacita se prozatím zvětšila na úroveň tau=0.294. Stále je to ještě velice málo, ale dá se očekávat, že - jako i v předchozích rocích - se prašnost v této roční době zvýší. Prachový faktor, který vyjadřuje podíl energie, který pronikne nánosem prachu na solárních panelech až na účinnou plochu (momentálně asi 32%), zůstával konstantní.
Řídící tým chystá brzkou změnu stanoviště. První přesun by měl mít za úkol najít takové místo, kde by se sluneční články naklonily do optimální polohy vůči slunci, které už s pokračujícím jarem vystupuje znatelně výše nad obzor. Stihnout by se všechno mělo ještě před začátkem sluneční konjunkce, která nastane mezi soly 1745 a 1760, tedy na přelomu listopadu a prosince.

1701. solu (2008-10-15) Spirit opakoval měření tepelných emisí a monitoroval nánosy prachu na stožáru.

1702. solu kontroloval Spirit drift infračerveného spektrometru a s přístrojem pak uskutečnil krátké měření tepelných emisí z terénu a oblohy.

1703. solu se doslovně opakoval program z předchozího dne. Rover kontroloval drift spektrometru Mini-TES a měřil tepelní vyzařování oblohy a terénu.

1704. solu dobíjel Spirit akumulátorové baterie.

1705. solu zhotovila navigační kamera mozaiku 5x1 snímků okolí. Panorama primárně poslouží jako orientační obraz během skládání jednotlivých políček barevného panoramatu "Bonestell".

1706. solu bylo na programu dobíjení baterií.
Opacita atmosféry reprezentující zamlžení ovzduší rozptýleným prachem mírně stoupla na hodnotu tau=0.45. Prachový faktor, který říká, jak silná vrstva prachu lpí na panelech fotovoltaiky, činil 0.33. Výsledný efekt přestavoval denní produkci energie 236 Wh/sol.

1707. solu byl nejprve zkontrolován drift infračerveného spektrometru Mini-TES a pak byly měřeny emise oblohy a terénu. Nakonec byl spektrometr ještě kalibrován. Spirit pak složil robotickou ruku do cestovní polohy. Tím byl připraven opět po dlouhé době vyrazit na cestu. Zimní stanoviště měl opustit během několika dnů.
První cesta roveru bude velmi krátká. Měl by popojet jen tak daleko, aby se náklon panelů slunečních baterií snížil ze současných 30° na momentálně optimálních 20°. Rover by měl zacouvat zpět na "Home Plate". Pouze, kdyby se mu to nedařilo, počítal záložní plán s tím, že by naopak sjel ze svahu na okolní rovinu.

1708. solu (2008-10-22) fotografoval rover oblohu ke kalibračním účelům.
Na virtuálním počitadle překonané vzdálenosti byl k dnešnímu dni údaj 7528.0 m.

1709. solu (2008-10-23) kontroloval Spirit drift infračerveného spektrometru Mini-TES a přístrojem změřil tepelné vyzařování několika bodů na obloze a v terénu. Následně se po velice dlouhé době znovu pohnul a začal vystupovat proti svahu ohraničujícímu plošinu "Home Plate". Po několika centimetrech se zastavil a navigační kamerou zhotovil jediný snímek, který měl zdokumentovat postup.

1710. solu zkoumala panoramatická kamera situaci na obzoru. Spirit pak znovu popojel. Postup byl dokumentován na záběrech kamer identifikace překážek HazCam. Panoramatická kamera pořídila obrázek horní paluby.

1711. solu byl u spektrometru Mini-TES zkontrolován drift a následně se měřily infračervené emise oblohy a terénu.

V průběhu solu číslo 1712 monitorovala panoramatická kamera nánosy prachu na palubním stožáru a jinak rover jen dobíjel akumulátorové baterie.

Sol 1713 byl opět věnován kontrole časových změn v přesnosti infračerveného spektrometru (drift) a měření emisí oblohy a terénu. Spirit se pak znovu pokusil vyškrábat pár centimetrů po svahu.
Spirit potřebuje nutně změnit stanoviště především kvůli potížím se zásobováním elektřinou. Na místě, kde prožil zimu, byl náklon panelů solárních článků 30° k severu. Nyní, když se slunce pohybuje ve větší výšce nad obzorem, by byl optimální náklon asi 20°. Kvůli většímu zaprášení atmosféry poklesla produkce elektřiny na 207 Wh/sol a vylepšení bilance vhodnějším natočením panelů se jeví jako velice důležité. Opacita atmosféry se dnes pohybovala na hodnotě tau=0.60.

1714. solu zhotovila navigační kamera jeden tzv. post-drive snímek, který měl za cíl zafixovat současnou polohu roveru v krajině. Další záběry získaly kamery HazCam.

1715. solu (2008-10-29) kontroloval Spirit drift spektrometru Mini-TES a měřil tepelné vyzařování oblohy a terénu. Spektrometr byl zkalibrován a rover znovu pokračoval v cestě vzhůru po svahu. Po zastavení pořídila navigační kamera jeden obrázek a další snímky pocházely z kamer HazCam.
Zaprášení atmosféry se opět zhoršilo. Opacita vzrostla na tau=0.69. Kvůli malé produkci elektrické energie musel rover během jízdy sáhnout do zásob v akumulátorech. Naštěstí se na Marsu znatelně oteplilo a značná část elektřiny se ušetří tím, že není třeba tak intenzivně vyhřívat důležité uzly vozítka.
Celková překonaná vzdálenost k dnešnímu dni činila 7528.42 m. Řídící tým je zatím spokojen s postupem. Během tří krátkých přískoků se sklon panelů fotovoltaiky zmenšil na 21.8°.

1716. solu kontroloval Spirit drift infračerveného spektrometru a přístrojem zkontroloval tepelné vyzařování oblohy a terénu. Rover se pak pokusil vyškrábat po svahu nahoru. Po zastavení zhotovila navigační kamera jeden orientační snímek a další zaběry dodaly kamery identifikace překážek HazCam.

1717. solu proběhla kontrola driftu infračerveného spektrometru Mini-TES a měření tepelných emisí oblohy a terénu. Ve zbytku dne, kromě pravidelné každodenní kontroly průzračnosti atmosféry panoramatickou kamerou, dobíjel rover akumulátory.

Kontrola driftu (časových změn) a měření infračervených emisí oblohy a terénu byly na programu i 1718. solu. Pak se Spirit pokusil znovu o několik centimetrů vystoupat po svahu. Postup byl dokumentován na záběrech navigační kamery NavCam a kamer HazCam.
Zatímco se první pokusy o zdolání svahu "Home Plate" v minulém týdnu (soly 1709 a 1713) zdály velice nadějné, následné úsilí již tolik radosti nepřineslo. Spirit se začal natáčet doprava do té míry, že pravému přednímu kolu hrozilo, že sjede z hrany plošiny. Pravé přední kolo je přitom to, které je již delší dobu zablokované, a pokud by se dostalo na skloněný terén, těžko by se ho podařilo dostat zpět na "Home Plate". Navigátoři mají naštěstí další nápady jak se se situací vyrovnat. Pokud se ukáže, že se rover nedostane brzy nahoru, může se spustit přímo dolů na okolní planinu a na "Home Plate" vyjet jinou trasou. Jestliže se snaží vyjet na současném místě, jedná se jen o hledisko úspory času.

1719. solu opakoval infračervený spektrometr stejné činnosti, jako v předchozích dnech. Navíc se spektrometr zaměřil na kalibrační cíl a ve zbytku času shromažďoval rover elektrickou energii v palubních akumulátorových bateriích.

1720. solu začal vědecký program měřením spektrometru Mini-TES. Navigační kamera zhotovila sérii čtyř záběrů oblohy, na níž mohla být zachycena postupující oblaka. Panoramatická kamera fotografovala oblohu ke kalibračním účelům. Spirit provedl stanovení přesné polohy zaměřením na Slunce (quck fine attitude). Poté pořídil snímky terénu přední i zadní dvojicí kamer HazCam. Nakonec na základě snímků vlastních stop byla určena aktuální poloha metodou tzv. vizuální odometrie.

1721. solu se Spirit znovu pokusil vystoupat nahoru po svahu. Na závěr zhotovila navigační kamera jeden kontrolní snímek a další záběry dodaly kamery HazCam.
Celková překonaná vzdálenost činila k dnešnímu dni 7528.56 m.

1722. solu (2008-11-06) kontroloval Spirit drift spektrometru Mini-TES, provedl přístrojem prohlídku oblohy a terénu a jinak jen dobíjel baterie.
Podle dat, která dorazila tohoto dne na retranslační satelit Mars Odyssey, byl Spirit v dobré kondici a subsystémy pracovaly podle očekávání. Denní produkce elektřiny představovala přibližně 230 Wh/sol.

1723. solu ověřoval Spirit drift spektrometru Mini-TES a posléze rychle změřil tepelné emise z terénu a oblohy. Rover se opět nepatrně pohnul a přesun následně zdokumentoval na jednom snímku navigační kamery a několika záběrech kamer identifikace překážek HazCam.

Naprosto stejnou náplň měl i sol číslo 1724. Spirit kontroloval drift infračerveného spektrometru, měřil tepelné emise oblohy a terénu. Popojel a novou polohu zafixoval na snímcích navigační kamery a kamer HazCam.
Řídící středisko obdrželo znepokojivou zprávu. Poblíž stanoviště Spiritu se rozpoutala prachová bouře a přesunovala se směrem k roveru. Technici přijali okamžitě první mimořádné opatření a kvůli úspoře energie zrušili rádiovou relaci plánovanou na 1726. sol.

1725. solu prohlížela panoramatická kamera situaci na obzoru a monitorovala nános prachu na palubním stožáru.
Aktuální data, která přišla z Marsu, potvrdila dřívější obavy. Opacita atmosféry se vinou prachové bouře skokově zvýšila na tau=2.3. Denní produkce elektrické energie poklesla na pouhých 89 Wh/sol, což bylo nejnižší množství, které vyrobily oba rovery MER za celou dobu mise na Marsu. Před Spiritem vyvstala reálná hrozba, že se automaticky vypojí, pokud zásoba v akumulátorech klesne pod určitou hladinu. V tomto takřka "mrtvém" stavu by čekal, dokud by se časem zásoba energie neobnovila.

1726. solu kontroloval Spirit drift infračerveného spektrometru a uskutečnil měření tepelného vyzařování oblohy a terénu.
Na tento den byla v plánu další rádiová relace směrem k Marsu. Řídící tým měl tudíž příležitost odvysílat další instrukce, které by pomohly překonat kritickou dobu. Především byly odpojeny další spotřebiče, mj. i topné články infračerveného spektrometru. Tím se ušetřilo asi 27 Wh/sol, hrozilo ale, že se přístroj nízkými teplotami nenávratně poškodí. Dalším opatřením bylo zrušení rádiových spojení až do solu číslo 1729. Spirit měl jinak provádět jen nejjednodušší monitorování energetické situace.
Jelikož nebylo jisté, jak se situace na Marsu vyvine, měl řídící tým připraveny dva plány. První by byl použit, pokud by se podařilo udržet Spirit v normálním stavu. Pak by se měl ozvat ve stanovenou dobu 1729. solu (2008-11-13) a do té doby by se v JPL připravoval další postup. Pokud by rover nezaznamenal poslední instrukce nebo z jakéhokoliv jiného důvodu přešel do bezpečnostního módu, nezbývalo než ve vhodných intervalech naslouchat, zda se vozítko samo neozve. První signál mohl být vyslán právě v okamžiku, kdy Spirit kvůli nedostatku energie přešel do nouzového režimu.

1727. a 1728. solu měřila panoramatická kamera opacitu atmosféry. Nebyl zaznamenán žádný pokus o odvysíláná signálu k Zemi.

1729. solu (2008-11-13) měřil Spirit opacitu atmosféry a odvysílal zprávu o svém stavu na Zemi.
Krátce po 11. hodině místního času se Spirit spojil s družicí Mars Odyssey a potvrdil, že kritickou dobu přečkal v normálním stavu. Výroba elektřiny se zvýšila na 161 Wh/sol a opacita atmosféry poklesla na tau=1.0. Bohužel přibylo prachu na povrchu solárních panelů. Prachový faktor se zmenšil z původní hodnoty 0.33 na 0.30, což znamenalo, že pouze 30% slunečního světla dopadajícího na povrch panelů pronikne až na účinnou plochu fotovoltaických článků a může být konvertováno na elektrickou energii. Prachová bouře byla očividně na ústupu, nicméně nikdo nemohl vyloučit, že se nerozpoutá další. Atmosférické turbulence jsou v tuto roční dobu zcela běžné. Řídící tým se proto rozhodl postupovat nadále velmi pozvolna, udržovat akumulátory v dobitém stavu a čekat, až prašné období skončí. Navíc se blížila sluneční konjunkce, kdy bude obtížné udržovat s Marsem spojení a tudíž opatrný přístup byl zcela na místě.
Celková překonaná vzdálenost činila k dnešnímu dni 7529.02 m.

1730. solu Spirit zběžně prohlédl oblohu infračerveným spektrometrem. Přístroj absolvoval poslední tři noci bez zapojeného elektrického vyhřívání, což ho mohlo nevratně poškodit. Zkušební měření naštěstí ukázalo, že se nízké teploty na stavu spektrometru nijak zvlášť nepodepsaly. Jelikož se produkce elektřiny příliš nezlepšila (aktuální denní produkce činila průměrně 169 Wh), bylo rozhodnuto, že topné články spektrometru zůstanou i nadále odpojené až do doby, kdy bude elektřiny dostatek.

Soly 1731 až 1733 strávil rover, kromě standardního měření opacity atmosféry, v nečinnosti a snažil se doplnit zásoby energie v akumulátorových bateriích.
Podle aktuální předpovědi by se měla obloha nad Spiritem v příštích týdnech dále projasňovat. V okruhu několika tisíc kilometrů nebyly pozorovány žádné příznaky prachových bouří.

1734. solu měl Spirit obdržet příkazy na dalších několik dní. Z dosud neznámých příčin ale vysílání ze Země nezaznamenal. Znamená to, že musel použít náhradní program (runout plan) uložený v palubní paměti pro podobné příležitosti a další aktivity probíhaly podle něho. Na Zemi se okamžitě přichystaly nové povelové sekvence, které mj. organizovaly intervaly rádiových seancí. Na Mars měly nicméně odejít až 1736. solu. Mezitím se rozběhlo pátrání, co mohlo způsobit, že se dnešní plán činnosti nedostal na správnou adresu.

1735. solu pokračoval rover v plnění náhradního programu.

1736. solu (2008-11-20) pokračoval rover v plnění náhradního programu. Na Mars měla být odeslána nová povelová sekvence.
Jelikož zůstal rover celý minulý týden na jednom místě, měřidlo překonané vzdálenosti zůstalo na nezměněné hodnotě 7529.02 m.
Poslední měření udávala, že opacita atmosféry se nepatrně zmenšila na tau=0.858 a faktor zaprášení solárních panelů dosáhl 29.12%.

1737. solu měřil Spirit panoramatickou kamerou změny opacity atmosféry, závislé na množství rozptýleného prachu.

1738. solu pokračovaly kontroly prachu v ovzduší. Rover dále ověřoval stav infračerveného spektrometru a panoramatická kamera zhotovila záběr horní paluby na snímku o čtvrtinovém rozměru.

Soly číslo 1739 až 1745 (2008-11-232008-11-29) se Spirit chystal na nadcházející sluneční konjunkci a veškerá vědecká činnost se omezila na měření opacity atmosféry panoramatickou kamerou PanCam.

V průběhu solů 1746 až 1760 (2008-11-302008-12-15) se nacházel Mars v horní konjunkci se Sluncem. Komunikace s roverem na planetě byla kvůli poruchám rádiového signálu, procházejícího neklidným prostředím kolem Slunce, dočasně přerušena.

1761. solu byl obnoven kontakt se Spiritem. Rover zkontroloval opacitu atmosféry, zhotovil čtvrtinový záběr horní paluby panoramatickou kamerou a prověřil stav infračerveného spektrometru Mini-TES [= Miniature Thermal Emission Spectrometer].
Ještě před začátkem konjunkce byly kvůli zhoršeným světelným podmínkám po slabší prachové bouři odpojeny topné články na spektrometru Mini-TES. Tak se dalo ušetřit několik cenných watů nedostatkové elektrické energie. Zkoušky spektrometru, které se uskutečnily ještě 1738. solu a pak dnes neukázaly, že by odpojení topidel vyvolalo nějaké problémy. Vyhodnocení telemetrie popisující stav ostatních zařízení roveru nebylo v této chvíli ještě uzavřeno. Spirit se nicméně nacházel v relativně dobrém stavu. Denní produkce elektřiny činila 192 Wh při opacitě tau=0.664 a prachovém faktoru 0.277.

1762. solu (2008-12-17) se opakovalo měření prachu rozptýleného v ovzduší panoramatickou kamerou. Spirit mírně seřídil polohu a navigační kamerou zhotovil jeden obrázek.
Celková překonaná vzdálenost na Marsu zůstala k dnešnímu dni na hodnotě 7529.02 m.
Severní svah, na němž prožil Spirit celou zimu a který mu pomáhal maximalizovat příjem energie, se momentálně už jeví jako nevýhodný. Slunce se pohybuje výše na obloze a náklon vozítka je příliš velký. V plánu dalšího vědeckého průzkumu jsou analýzy terénu jižně od plošiny "Home Plate". Aby se tam rover dostal nejkratší cestou - a aby si zároveň srovnal plochu slunečních baterií - pokoušel se ještě v listopadu vyjet na plošinu. Technici měli připraven pochopitelně i náhradní plán, pokud by se mu to nepodařilo. V takovém případě měl sjet ze svahu "Home Plate" na okolní terén a plošinu objet po západním okraji.

1763. solu zkontroloval Spirit drift (změny v čase) infračerveného spektrometru a stav přístroje ověřil zacílením na kalibrační terč, nacházející se na horní palubě. Poté, co byla změřena opacita atmosféry, natočil se kamerový stožár tak, aby panoramatická kamera PanCam mířila mírně k západu a dolů. Poloha se skloněnými kamerami brání, aby se na optice usazoval prach a pokud by nečekaně došlo k zablokování servopohonů ovládajících natáčení směrem nahoru a dolů (elevaci), dovoluje kvůli navigačním účelům alespoň výhled na nejbližší okolí. Spirit se pokusil vyjet nahoru po svahu a postup byl dokumentován na snímcích z kamer identifikace překážek HazCam a navigační kamerou NavCam. Večer se uskutečnila rádiová relace s družicí Mars Odyssey.
Dnešní pokus o dosažení náhorní roviny posunul rover o 0.23 m. Současně ale vozítko klouzalo na pravou (západní) stranu a po svahu sjelo o 6 cm. Počítač automaticky přerušil z bezpečnostních důvodů pohyb, když náklon dosáhl 29°.

1764. solu dobíjel rover baterie, měřil albedo (odrazivost) terénu panoramatickou kamerou a znovu zaparkoval stožár v poloze znesnadňující usazování prachu na objektivech kamer.

Po kontrole opacity atmosféry 1765. solu byl stožár zaparkován na vyzkoušené pozici a po zbytek dne Spirit akumuloval elektrickou energii.

1766. solu se podle plánu uskutečnilo měření stupně zaprášení atmosféry, nastavení stožáru do klidové polohy a rover po většinu času dobíjel baterie. Později přišlo na řadu ověření driftu infračerveného spektrometru Mini-TES, kontrolní měření infračervených emisí na kalibračním terči a vysílání dat na Zemi přes mezistanici na družici Mars Odyssey.

Po kontrole stavu zaprášení ovzduší 1767. solu byl fotografován prach usazený na palubním stožáru.

Prvním úkolem 1768. solu byla kontrola opacity atmosféry. Spirit nastavil kamery do klidové polohy a vyrazil směrem proti svahu. Jakmile se zastavil, zhotovil tzv. "post-drive" snímky kamerami HazCam a NavCam a navigační kamera navíc pořídila záběry, které měly posloužit k zaměření panoramatické kamery v případě snímkování s velmi vysokým rozlišením. Rover odeslal na retranslační družici další soubory dat.
Ani dnešní šplhání do kopce nedopadlo dobře. Rover opět podkluzoval na pravou stranu a sjel o několik centimetrů ze svahu dolů.

Program 1769. solu se omezil na kontrolu opacity atmosféry, driftu infračerveného spektrometru a kalibraci přístroje a doplnění zásob elektrické energie.

1770. solu se po běžném měření prachu v ovzduší panoramatickou kamerou věnoval Spirit dobíjení akumulátorových baterií.

1771. solu kontroloval rover drift spektrometru Mini-TES, zkušebně proměřil infračervené emise z kalibračního terče a po změření opacity atmosféry panoramatickou kamerou nastavil kamery do klidové, k zemi skloněné polohy.

1772. solu zhotovila navigační kamera snímky v novém směru postupu, mířícím dolů z kopce. Kamera pak pořídila ještě několik doplňkových navigačních snímků a panoramatická kamery vyfotografovala ve čtvrtinovém záběru horní palubu. Na snímku se mělo ověřit, zda se vibracemi, kterým byl rover vystaven při předchozích pokusech o přesun, nesesypalo nějaké množství prachu z panelů solárních baterií. Technici chtěli využít současného mimořádně velkého náklonu a setřepat prach z paluby. Před pokusem o přesun vždy chvíli točili prostředními koly. Pokud by kolo narazilo na zavátý kámen, mohlo by to vozítkem otřást a prach by se mohl sesunout. Spirit srovnal pravé přední kolo a kamerami HazCam zdokumentoval situaci po poslední změně polohy. Večer se uskutečnila rádiová relace s družicí Mars Odyssey.
Předchozí neúspěšné pokusy vyjet nahoru na "Home Plate" přiměly řídící tým, aby změnil strategii. Místo cesty do kopce, zamíří Spirit dolů a plošinu objede. Prvním krokem ale mělo být srovnání kol, které zůstaly v natočené poloze. První v řadě bylo pravé přední kolo. Jen zřídka způsobí srovnání kola nějaký pohyb roveru - tentokrát k tomu došlo, rover se naklonil a Spirit okamžitě přerušil operaci.
Úkolem Spiritu je dojet k výchozům kamenného podloží "Goddard" a "von Braun", nacházejícím se jižně od "Home Plate", asi 300 m od současného stanoviště. Nejkratší cesta vedla přes plošinu, ta ale byla nyní vyloučena, i když se první pokusy o zdolání svahu jevily nadějně.

1773. sol byl věnován běžné kontrole driftu a kalibraci infračerveného spektrometru a měření prašnosti atmosféry panoramatickou kamerou. Ve zbytku času se dobíjely baterie.

1774. solu byl ve znamení měření opacity atmosféry a doplňování zásob energie v akumulátorech.

1775. solu (2009-12-30) neobdržel Spirit kvůli problémům na pozemním zařízení nové instrukce, které ho měly poslat na další jízdu. Namísto toho tudíž nasběhla záložní sekvence, která zajistila proměření hodnoty tau (opacita), po skončení snímkování oblohy byly kamery nastaveny objektivem mírně dolů a večer program skončil odvysíláním dat na retranslační satelit.
K dnešnímu dni činila celková překonaná vzdálenost na Marsu 7529.87 m.
Denní produkce elektrické energie se pohybovala kolem 160 Wh/sol, hodnota tau činila 0.644 a prachový faktor 0.2413, což znamená, že pouze asi 24% slunečního světla dokáže proniknout vrstvou prachu ležícím na fotovoltaických panelech. Stav atmosféry se mírně zlepšil. Opacita (zaprášení) se sice nepatrně, ale přesto zmenšila z hodnoty kolem 0.73 mezi soly 1763 až 1768, po nichž nastal náhlý zlom, na současných 0.64.

O průběhu solů číslo 1776 až 1783 se prozatím nepodařilo získat detailní informace. Z jiných zpráv však vyplývá, že 2009-01-06 sjel rover ze svahu "Home Plate" a zahájil činnost na rovině lemující vyvýšenou plošinu. Nesmíme zapomenout ani na to, že rover začátkem ledna 2009 oslavil pětileté výročí práce na Marsu.

Mezi každodenní pravidelné činnosti Spiritu nadále patřilo sledování množství prachu rozptýleného v atmosféře. V situaci, kdy je pro přežití roveru důležitý každý kilowatt energie, je znalost prostupnosti ovzduší pro sluneční paprsky (reprezentované tzv. opacitou - tau) nesmírně důležitá. Opacita atmosféry se měří pomocí snímků, které dodává panoramatická kamera. Kromě těchto pozorování se Spirit věnoval činnostem, popsaným v následujícím textu.

1784. solu (2009-01-08) kalibroval Spirit náklon zrcátka infračerveného spektrometru. Sestavu kamer pak zaměřil na povrch terénu a zhotovil "post-drive" mozaiku 5x1 snímků navigační kamerou. Večer byla na programu rádiová relace s družicí Mars Odyssey.

1785. solu snímala navigační kamera po dobu osmi minut řadu záběrů v pravidelných odstupech, na nichž pak na Zemi specialisté hledali stopy postupujících větrných vírů.

1786. solu kontroloval Spirit drift (změny, k nimž časem dochází) infračerveného spektrometru. Přístroj pak zaměřil na kamenný cíl pojmenovaný "Eric Frank Russell". Panoramatická kamera vyfotografovala dunové pole "El Dorado" a ve velmi vysokém rozlišení cíl "Jack Williamson". Navigační kamera pořídila několik dodatečných obrázků.

1787. solu byl proměřen obsah prachu v ovzduší kromě běžné procedury prováděné panoramatickou kamerou ještě navíc navigační kamerou. Kamera PanCam zhotovila záběry oblohy ke kalibračním účelům a nakonec zdokumentovala stopy roveru v písečném povrchu.

1788. solu byl překontrolován drift infračerveného spektrometru a následně bylo stanoveno tepelné vyzařování z objektu "Stapledon2" a z jeho pozadí. Panoramatická kamera snímkovala kamenné vrstvy na svahu "Home Plate".

1789. solu pokračovala panoramatická kamera ve studiu stratigrafie plošiny "Home Plate".

1790. solu (2009-01-14) prováděl Spirit náhradní program a mezitím čekal na nové instrukce ze Země.
Celková překonaná vzdálenost činila k dnešnímu dni 7531.60 m. Spirit byl připraven na cestu k jižnímu okraji plošiny, kde měl prozkoumat objekty "Goddard" a "von Braun", nicméně cesta byla o několik dní odložena, aby bylo možné analyzovat zajímavé blízké prachové pole.
Denní produkce elektřiny činila momentálně 185 Wh/sol při hodnotě opacity tau=0.566 a prachovém faktoru 0.2411.

1791. solu se Spirit krátce přesunul. Původně plánovaná jízda se nemohla uskutečnit kvůli dříve uvedeným potížím na komunikační trase. Na konci cesty zhotovily kamery identifikace překážek HazCam a navigační kamera NavCam orientační snímky.

1792. solu pořídila panoramatická kamera plně barevné snímky přes všech 13 filtrů materiálu odkrytého koly na políčku "Thunderbolt".

1793. solu dokončil Spirit jízdu původně plánovanou na 1791. sol. Po zastavení pořídila navigační kamera pás 5x1 snímků, na nichž byla zafixována nová pozice.

1794. solu byl znovu panoramatickou kamerou barevně dokumentován cíl "Thunderbolt".

1795. solu pořídila panoramatická kamera pás 3x1 snímků ve směru jízdy.

1796. solu byl u infračerveného spektrometru zkontrolován drift a pak byly přístrojem proměřeny tepelné emise z cíle "Robert Heinlein". Rover složil robotickou ruku a znovu popojel, přičemž v polovině přesunu zastavil a panoramatickou kamerou vyfotografoval objekt "Stapledon". Na konečném stanovišti byla rozložena robotická ruka a mikroskop zhotovil sadu 1x1x5 stereoskopických snímků jmenovaného cíle. Na kémen byl pak umístěn rentgenový spektrometr a po večerní rádiové relaci s družicí Mars Odyssey se rozběhla prvková analýza horniny.

1797. solu bylo v plánu opět měření driftu infračerveného spektrometru Mini-TES a pak studium tepelného vyzařování cíl "Robert Heinlein". Spirit měl složit ruku, popojet, vyfotografovat panoramatickou kamerou "Stapledon" a na konci cesty měl zdokumentovat aktuální pozici kamerou HazCam a navigační kamerou. Tyto činnosti se ale musely odložit kvůli poškozené příkazové sekvenci. K poškození došlo během vysílání a rover odmítl vadné instrukce přijmout.
Produkce energie se dnešního dne vyšplhala na 199 Wh/sol při opacitě atmosféry tau=0.536 a prachovém faktoru 0.2461.
Celková překonaná vzdálenost na Marsu činila k dnešnímu dni 7531.60 m. (Někde se stala chyba, protože před týdnem, i přes popsanou změnu stanoviště, byla uvedena stejná hodnota.)

1798. solu (2009-01-23) dostal Spirit příkaz vyfotografovat panoramatickou kamerou skalní útvar "Mustang" a oblohu kvůli kalibraci přístroje.

Soly číslo 1797 až 1802 (2009-01-222009-01-27):
Od tohoto data přestala JPL ve svých zprávách popisovat aktivitu roveru den po dni, ale omezila se pouze na souhrnné hodnocení celého týdne.
Spirit objevil další důkaz přítomnosti křemene, vyskytujícího se v materiálu kolem plošiny "Home Plate". Jízda, plánovaná na 1797. sol, která byla odložena kvůli problémům na rádiové trase, se nakonec úspěšně uskutečnila 1798. solu. Měřila 9 m a zablokované pravé přední kolo při ní odhráblo světlý materiál.
Další přesun byl naplánován na sol číslo 1800. Tentokrát se vyskytla neočekávaná událost zase na straně Spiritu. Rover nezapsal žádné telemetrické údaje po dobu, po kterou se měl přesun odehrávat. Spustila se sice signalizace poruchy, ale příčina ztráty dat nebyla nikdy spolehlivě vysvětlena. Následné snímky prokázaly, že se v kritické době vozítko vůbec nepohnulo. 1802. solu proběhly aktivity, které měly stanovit přesnou polohu a orientaci vozítka. Při nich se potvrdil předpoklad, že rover v okamžiku, kdy měl zahájit jízdu, nedokázal zkontrolovat vlastní polohu, protože se obraz slunce nacházel mimo povolené limity. Palubní počítač dostal pokyny k dalším diagnostickým testům, kterými by se mělo najít vysvětlení zmíněného neobvyklého chování.
1802. solu činila denní produkce fotovoltaických článku 200 Wh/sol. Opacita atmosféry se pohybovala na hodnotě tau=0.573, tedy výše než před týdnem. Pouze 25.5% světla dopadajícího na plochu solárních článků proniklo prachovou vrstvou a mohlo být přeměněno na elektrickou energii. Spirit zůstával v relativně dobré kondici. Celková překonaná vzdálenost k dnešnímu dni obnášela 7540.67 m.

Soly číslo 1803 až 1809 (2009-01-282009-02-03):
Spirit prováděl aktivity, které měly napomoci pochopení anomálií, které se vyskytly během solů číslo 1800 a 1802.
1804. solu byla úspěšně zkontrolována paměť flash, sestava kamerového stožáru, inerciální jednotka a palubní hodiny. Podařilo se stanovit přesnou orientaci roveru. 1805. solu byly prověřeny akcelerometry inerciální jednotky, kde byla identifikována menší odchylka vektoru gravitace. To by mohlo být příčinou situace, kdy rover registroval slunce na nečekaném místě a vysvětlilo by to, proč odmítl zahájit jízdu.
1806. solu obdržel rover pokyn, aby změnil stanoviště a příkaz byl úspěšně vykonán. Problémy ze solu 1800 se už neobjevily. Důkladná kontrola letového softwaru našla možnost, že by zásah paprskem kosmického záření mohl způsobit zablokování paměti flash, tak jak se to stalo rovněž 1800. solu. Paměť typu flash uchovává data i v případě, že je přerušeno napájení. Data, která v ní nejsou uložena, jsou při vypnutí napájení v obdobích, kdy rover nevyvíjí žádné aktivity, nenávratně ztracena.
Další jízdu podnikl Spirit 1809. solu. Tohoto dne činila produkce elektřiny 202 Wh/sol. Atmosférická opacita se pohybovala na hodnotě tau=0.584, opět poněkud výše než před týdnem. Prachový faktor byl změřen ve výši 0.256.
K 1809. solu ukazovalo virtuální počítadlo překonané vzdálenosti celkem 7547.73 m.

Soly číslo 1810 až 1816 (2009-02-042009-02-10):
Spirit se přesunul k místu, kde se nachází příhodná nájezdová rampa, po níž by se případně znovu mohl vyšplhat na plošinu "Home Plate". Dosavadní terén byl velmi obtížný pro vozítko, které se pohybuje pozpátku s jedním nefunkčním kolem. Spirit obejel kámen, který překážel pravému přednímu kolu.
1811. solu provedl rover třímetrový oblouk proti směru hodinových ručiček a zamířil do úžlabiny táhnoucí se kolem vyvýšené plošiny. 1813. solu byl podniknut pokus vyjet po přibližně 16° svahu na ¨"Home Plate". Na konci jízdy byl pozorován jen malý progres. Ani při druhém termínu 1816. solu se rover nedostal příliš daleko, protože se dal pohyb jen těžko ovládat. Na sol 1818 je připraven ještě jeden pokus, do něhož už budou zahrnuty korekce, které by opravily potíže, které působí zhoršený stav podvozku vozítka. Pak by mohl rover konečně spočinout na rovině plošiny "Home Plate".
Podle posledních modelování chování akumulátorů je pravděpodobné, že se zhoršila možnost využívat kapacitu baterií. Dobrou zprávou ale je, že v průběhu solu 1812 byl rover zasažen prachovým vírem, který částečně očistil solární články. Denní produkce fotovoltaiky se poté zvýšila asi o 10%.
1816. solu činila denní produkce elektřiny 252 Wh/sol při atmosférické opacitě tau=0.500, tzn. množství prachu v ovzduší se oproti poslednímu údaji snížilo. Prachový faktor se zlepšil z 0.256 na 0.282, čili asi 28% dopadajícího slunečního záření proniklo až na povrch solárních baterií.
Celková překonaná vzdálenost se zvětšila na 7571.17 m.

Soly číslo 1817 až 1823 (2009-02-112009-02-17):
Spririt pokračoval v úsilí najít správnou nájezdovou rampu na plošinu "Home Plate". Terén stále vzdoroval vozítku pohybujícímu se pozpátku s jedním zablokovaným kolem. Jelikož se 1818. solu podařilo dosáhnout jen malého pokroku, Spirit vykonal sérii ostrých zpátečních oblouků. Celkem uskutečnil 29 oblouků po 60 cm, ale vinou podkluzování kol se posunul jen o 17 cm v žádaném směru.
1820. solu proto dostal příkaz odjet od "Home Plate" a otočit se. Rover se otočil asi o 45°, právě dost na to, aby se kola dostala z měkkého terénu, do kterého byla zapadlá. Příště se Spirit pokusí zajet k "Home Plate" a vyhnout se přitom písčitému povrchu.
Řídící tým pokračoval ve sledování funkce akcelerometrů v systému řízení orientace.
1820. solu zažil rover další zásah větrným vírem - již podruhé v tomto měsíci - který opět mírně odvál prach z povrchu solárních článků. Výroba energie se tím zvýšila o dalších 10%.
1823. solu činila denní produkce elektřiny 275 Wh/sol při atmosférické opacitě tau=0.530 a prachovém faktoru 0.306. Rover se nacházel v relativně dobrém stavu.
Celková překonaná vzdálenost na Marsu k 1822. solu (2009-02-16) se zvýšila na 7572.23 m.

Soly číslo 1824 až 1830 (2009-02-182009-02-25):
Spirit se pokoušel vyšplhat po rampě na severní straně "Home Plate" na plošinu. Terén se nakonec ukázal příliš obtížným, aby byl zdolán roverem pohybujícím se jen s pěti funkčními koly.
1825. solu se Spirit zkusil vyprostit ze sypkého materiálu na úpatí "Home Plate" a namířil si to na nájezdovou rampu. Postup byl ale jen chabý - rover popojel jen asi 1 m. 1826. solu dostalo vozítko příkaz, aby se otočilo na místě a kola se dostala z brázd, vyhloubených předchozími pohyby. Manévr se nepovedl, čímž došla řídícímu týmu trpělivost a rozhodl se vzdát dalšího úsilí na tomto místě a raději pokračovat v cestě kolem "Home Plate" směrem na východ.
1829. solu odjel Spirit asi 6 m od "Home Plate" a 1830. solu zdolal dalších 9 m již po nové trase.
Produkce elektrické energie činila 1829. solu 273 Wh/sol. Atmosférická opacita se mírně zhoršila na tau=0.710. Z celkového množství slunečního záření, které dopadalo na povrch solárních panelů, proniklo 30.4% nánosem prachu na účinnou plochu fotovoltaických článků.
Celková překonaná vzdálenost na Marsu k 1830. solu (2009-02-25) dosáhla 7596.20 m.

Soly číslo 1831 až 1837 (2009-02-262009-03-04):
Po původním nadějném postupu na trase objíždějící "Home Plate" narazil Spirit na severovýchodním cípu plošiny na horší terénní podmínky. Cesta vedla vzhůru po svahu, na němž se nachází spousta jemného sypkého materiálu, což rover s pěti funkčními koly nedokázal zvládnout.
Zatímco v minulém týdnu zdolal Spirit ve dvou etapách asi 15 m, tentokrát se 1831. solu prodral jen o 1.4 m dopředu. Další dva soly se mu podařilo posunout stanoviště vždy jen po dvou metrech a dokonce měl kvůli sypkému terénu obrovské potíže změnit směr.
Další plán počítá s tím, že vozítko trochu sjede dolů, tam se otočí a zaútočí na svah jízdou šikmo na spádnici.
1837. solu (2009-03-04) činila produkce elektrické energie 282 Wh/sol při atmosférické opacitě 0.742 a prachovém faktoru 0.320. Rover zatím překonal na Marsu celkem 7602.42 m.

Soly číslo 1838 až 1844 (2009-03-052009-03-11):
Spirit pokračoval v souboji s obtížným terénem na severovýchodním okraji "Home Plate". Během několika pokusů o jízdu se nepodařilo dosáhnout významnějšího pokroku v postupu na východ, vzhůru po mírném svahu, tvořeného sypkým materiálem.
1839. solu proběhl diagnostický test podvozku, který měl vyvrátit podezření, že problémy s otáčením kola, k nimž před časem došlo, mají souvislost se stavem elektrického pohonu. Podle testu je poháněcí motorek v pořádku.
Popojíždění během solů číslo 1839, 1841 a 1843 prokázalo marnost úsilí pokračovat v jízdě ve východním směru. Řídící tým se proto rozhodl zcela změnit plány a zahájit cestu kolem plošiny "Home Plate" po jejím západním okraji. Na novou trasu vyrazí rover v nejbližších dnech.
1844. solu dokázaly fotovoltaické články vyrobit 281 Wh/sol elektrické energie. Atmosférická opacita, zjišťovaná pomocí snímků oblohy panoramatickou kamerou, činila tau=0.755 a prachový faktor 0.317.
Celková překonaná vzdálenost na Marsu k 1843. solu (2009-03-10) dosáhla hodnoty 7607.68 m.

Soly číslo 1845 až 1851 (2009-03-122009-03-18):
I když bylo definitivně rozhodnuto, že se Spirit vydá podél západního okraje "Home Plate", nejprve se musel bezpečně dostat z místa se zrádným terénem na severovýchodním okraji plošiny. Obavy vzbuzoval především kámen velikosti rajského jablíčka u vnitřního okraje pravého zadního kola. Nedalo se vyloučit, že by se kámen zaklínil v konstrukci a kolo zablokoval. Opatrnými manévry provedenými 1845. a 1847. solu se podařilo překážce vyhnout a následně 1850. solu se rover jízdou na vzdálenost 5 m snad už zcela vzdálil od problémového místa.
Kromě uvedených drobných přesunů se Spirit věnoval i vědeckým pozorováním. Panoramatická kamera a infračervený spektrometr Mini-TES studovaly různé cíle v nejbližším okolí a rentgenový spektrometr APXS měřil obsah atmosférického argonu.
Atmosférické podmínky se oproti předchozímu týdnu výrazně zhoršily. Příznaky rozsáhlé prachové bouře nejsou ale prozatím hlášeny. Denní produkce elektrické energie poklesla 1851. solu na 230 Wh/sol, což je ztráta přibližně 18% výkonu oproti stavu před týdnem. Opacita se zvýšila na tau=1.19 a prachový faktor zůstal prakticky na stejné úrovni 0.313. I přes zvýšený obsah prachu v ovzduší zůstával Spirit v relativně dobrém stavu.
Počítadlo překonané vzdálenosti ukazovalo k 1850. solu (2009-03-17) 7612.49 km.

Soly číslo 1852 až 1858 (2009-03-192009-03-25):
Spirit úspěšně ujížděl kolem "Home Plate" směrem na západ. Jakmile se zbavil obtížného kamene, popojel 154. solu o 13.8 m. Další jízda se uskutečnila 1856. solu a při ní se podařilo překonat rekordní vzdálenost 25.82 m za situace, kdy se rover pohyboval s jedním zablokovaným kolem. Předchozí rekord byl o jeden metr kratší. Další přesun proběhl 1858. solu a na virtuálním tachometru přibylo dalších 12.9 m.
Technici hodlají v nejbližší době nainstalovat do palubního počítače novou verzi (R9.3) letového softwaru a hned následujícího dne se má nový program nabootovat.
1858. solu (2009-03-25) vyráběly solární baterie 233 Wh/sol. Atmosférická opacita se držela na zvýšené úrovni tau=1.15. Prachový faktor činil 0.309. I přes zaprášené ovzduší zůstával rover v poměrně dobré kondici. Celková překonaná vzdálenost na Marsu dosáhla 7665.02 m.

Soly číslo 1859 až 1864 (2009-03-262009-03-31):
Spirit pokračoval v jízdě vedoucí kolem západního okraje "Home Plate". Nově instalovaný řídící software R9.3 prozatím fungoval bez problémů.
Během jízdy 1861. solu se podařilo překonat téměř 23 m. Došlo zároveň k zajímavému objevu. Zablokované pravé přední kolo vyrylo mělkou brázdu a odkrylo, jako už po několikáté, světlejší materiál. Vědecký tým předpokládá, že se opět jedná o křemičitanové minerály. Bylo rozhodnuto detailně prozkoumat vzorek přístroji na robotické ruce. Manipulátor IDD byl rozložen 1863. solu a přesunul hlavu s nástroji ke světlé hmotě. Nejprve došlo na prohlídku struktury mikroskopem a pak zahájil analýzu chemického složení rentgenový spektrometr APXS. Sběr dat pokračoval až do 1864. solu. Kromě kontaktních přístrojů se do zkoumání světlého materiálu zapojil i infračervený spektrometr Mini-TES.
1864. solu (2009-03-31) vyprodukovaly fotovoltaické baterie 223 Wh/sol. Atmosférická opacita zůstala na zvýšené úrovni tau=1.19 a nánosy prachu na ploše solárních článků, reprezentované tzv. prachovým faktorem, se mírně zvětšily. Ze slunečního záření dopadajícího na povrch baterií proniklo vrstvou prachu jen 29.7%. I přes zaprášené ovzduší zůstával rover v dobrém stavu. Celková překonaná vzdálenost vzrostla od začátku mise k tomuto dni na 7686.61 m.

Soly číslo 1865 až 1871 (2009-04-012009-04-08):
Ve sledovaném týdnu se podařilo dosáhnout slušného pokroku na cestě vedoucí kolem západního okraje "Home Plate". Rover celkem čtyřikrát změnil stanoviště a do soupisu překonané vzdálenosti přibylo dalších více než 40 m.
Nejprve ale Spirit dokončil průzkum světlého materiálu, který se dostal na povrch po načechrání písku podvozkem vozítka. Na postup kolem plošiny navázal sol číslo 1866. Rover se vinou nadměrného prokluzování kol v sypkém terénu posunul jen o tři metry. Následný pokus 1818. solu už dopadl mnohem lépe. Spirit opustil nepříjemné pole a popojel asi 17.5 m. Další dva přesuny proběhly 1870. a 1871. solu a na jejich konci bylo zaevidováno dalších 20 m v žádaném směru.
1871. solu (2009-04-08) vyráběly fotovoltaické články asi 240 Wh/sol, přičemž atmosférická opacita se mírně zlepšila na tau=0.99. Přes prachovou vrstvu ležící na povrchu solárních baterií proniklo 30.4% dopadajícího slunečního světla. Rover zůstával v relativně dobrém stavu.
Celková překonaná vzdálenost na Marsu se k tomuto dni zvětšila na 7726.78 m.

Soly číslo 1872 až 1878 (2009-04-092009-04-15):
Spirit zaznamenal od solu 1872 několik překvapivých příhod.
V případě tří plánovaných činností se patrně rover neprobudil. Aktivoval se 27 hodin poté, co doběhla doba nastavená na časovači. Následně došlo 1874. solu k nečekanému resetování palubního počítače. Druhý reset byl zaznamenán o den později 1875. solu. Bylo rovněž zjištěno, že v paměti flash nejsou zaznamenána data ze solů 1874 a 1876.
Soly číslo 1877 a 1878 už proběhly podle očekávání bez jakýchkoliv chyb a anomálií. Napájení funguje bez problémů a baterie jsou každého dne dobity na plný stav. Všechna měření teploty leží v povolených mezích. Technici postupně vypínají a startují subsystémy a snaží se Spirit uvést do normálního provozu a současně zkoumají příčiny záhadného chování. Opětovné zahájení běžných operací se očekává v polovině příštího týdne.
1878. solu (2009-04-15) produkovaly solární články 241 Wh/sol elektrické energie. Atmosférická opacita činila tau=0.964 a prachový faktor 0.316. Počítadlo překonané vzdálenosti zůstalo na hodnotě 7726.78 m.

Soly 1879 až 1885 (2009-04-162009-04-22):
Počítač Spiritu se znovu o víkendu resetoval, ale jinak se po zbytek doby choval "ukázněně".
Pokračovalo se v prověřování příčin zvláštního anomálního chování, důvod je prozatím neznámý. Konzultováni byli i experti, kteří se před několika lety podíleli na návrhu a konstrukci roveru. Ačkoliv je nepředvídatelné chování Spiritu znepokojující, rover nadále zůstává - co se týká energie, teplot a možnosti rádiového spojení - v dobrém stavu.
V plánu je nyní implementace nových příkazů do palubního počítače. Budou se týkat techniky sběru dat tak, aby řídící středisko získalo více údajů v případě, že budou podobné anomálie pokračovat. Poté se mají obnovit (takřka) normální operace. Na sol číslo 1886 se například naplánovala krátká ověřovací jízda.
Aby se jenom neprobíraly skutečné i možné potíže - 1881. solu (2009-04-18) byl Spirit zasažen menším poryvem větru, který částečně odfoukal prach z povrchu solárních baterií. Výroba energie se rázem zvýšila asi o 10%.
1885. solu (2009-04-22) produkovaly fotovoltaické články 306 Wh/sol. Atmosférická opacita se pohybovala na hodnotě tau=0.964 a prachový faktor se zlepšil na 0.377. Celková překonaná vzdálenost se nezměnila a činila 7726.78 m.

Soly 1886 až 1892 (2009-04-232009-04-29):
Spirit absolvoval 11 dní, aniž by došlo k další závadě nebo restartování palubního počítače. Anomální chování, které znepokojilo řídící tým, se už po solu číslo 1872 (2009-04-09) neopakovalo. Co bylo jeho příčinou, však pořád není jasné a pokračuje prověřování všech možných eventualit.
Aby se pokud možno eliminovaly škody, ke kterým docházelo při výpadku paměti flash, byl upraven denní režim roveru. Doposud se hlavní aktivity odehrávaly dopoledne, přes "oběd" se Spirit vypínal a odpočíval a teprve před plánovanou rádiovou relací pokračoval v činnosti a nakonec vysílal naměřená data na retranslační družici. Nyní byl největší objem prací přesunut do druhé části dne, aby byla možnost využít paměť RAM a z ní předávat získaná data. Paměť RAM funguje, jen když je připojena na elektrické napájení a během vypnutí roveru se vynuluje. Další změny se provedly v systému záznamu interních dat. Ta je nyní možno uchovávat po delší dobu, pokud by Spirit opět promeškal okamžik probuzení.
Tento týden rover čtyři dny věnoval popojíždění. Průjezdnost terénem se bohužel zase zhoršila a vozítko postupovalo jen velmi obtížně. Pokusy o jízdu, které se uskutečnily 1886., 1889., 1891. a 1892. solu znamenaly pouze asi 3 m překonané vzdálenosti.
Spirit si opět vylepšil energetickou bilanci. Vítr odstranil další prach z povrchu fotovoltaických článků a denní produkce elektřiny se zvýšila asi o 10%, tedy přibližně stejně, jako před týdnem.
1892. solu (2009-04-29) činila výroba elektrické energie asi 372 Wh/sol, přičemž ještě koncem března to bylo pouhých 223 Wh/sol. Atmosférická opacita se pohybovala na zvýšené úrovni tau=0.855. Prachový faktor se vylepšil na 0.418. Spirit se choval vzhledem ke svému stáří velice dobře. Celková překonaná vzdálenost se zvýšila na 7729.73 m.

Soly 1893 až 1899 (2009-04-302009-05-06):
Spirit už absolvoval 19 solů, aniž by se opakovaly závady, které ho potkaly začátkem dubna mezi 1872. a 1881. solem. K úpravám denního režimu a změně v ukládání dat byl do palubního počítače implementován program, který dokáže zaregistrovat další "amnézie", tedy výpadky paměti. Příčinu předchozího anomálního chování se stále nepodařila odhalit, odborníci se ale nevzdávají a na problému stále pracují.
Momentálně se rover potýká s velmi obtížným terénem na západním okraji "Home Plate". Cestou k jihu vjel do nesoudržného měkkého materiálu a momentálně se snaží vycouvat. Protože má ale k dispozici jen pět funkčních kol, pokračuje jen pomalu. Během posledních čtyř pokusů se posunoval jen po centimetrech a cesta na svobodu jistě zabere ještě několik dalších solů.
Dobrou zprávou je, že vítr odstranil další vrstvu prachu usazeného na horní ploše fotovoltaických baterií. 1899. solu se produkce elektřiny vylepšila o více než 25%.
1899. solu (2009-05-06) vyráběly solární články asi 500 Wh/sol. Atmosférická opacita byla stanovena na tau=0.821 a prachový faktor se značně vylepšil na 0.515. Znamená to, že více než polovina slunečního záření, dopadajícího na solární baterie může pronikat až na účinnou plochu článků. Spirit teď dokáže vyrobit více elektrické energie než Opportunity a to je situace, která nebyla zaznamenána již velmi, velmi dlouhou dobu. Celková překonaná vzdálenost činila k tomuto dni 7729.93 m.

Soly číslo 1900 až 1906 (2009-05-072009-05-14):
Spirit uvázl v nesoudržném, sypkém terénu na západní straně "Home Plate". Existuje podezření, že břichem leží na malém kamenném pahrbku. Aby špatných zpráv nebylo dost, 1899. solu zaznamenali technici, že se motor na levém kole neotáčí. Od této chvíle zůstal rover na místě a nebyl mu vydán žádný další příkaz k jízdě, nebo lépe řečeno k pokusu o změnu stanoviště.
Řídící středisko se nyní plně věnuje vyřešení nového problému. To vyžaduje rozsáhlý průzkum okolí, především studium vlastnosti půdy a pokusy na pískovém poli na Zemi, kde má JPL k dispozici zkušební exemplář vozítka.
Stále probíhá rozbor anomálního chování, které Spirit předvedl v solech 1872 a 1881. Vyšetřování ale dosud neposkytlo žádné konkrétní vysvětlení.
Jediné, s čím teď nemá Spirit potíže, je zásobování elektrickou energií. 1900. solu znovu odstranil vítr z plochy solárních panelů další vrstvy prachu. Produkce elektřiny se skokově zvýšila o 30%. Pro budoucnost to znamená, že nyní existují dostatečné rezervy, aby se mohly začít využívat ranní přelety družice 2001 Mars Odyssey k navázání spojení v pásmu UHF a k výměně dat zaznamenaných v palubní paměti. Tým Mars Odyssey upravil v tomto smyslu denní rozvrh družice.
1905. solu (2009-05-13) činila denní produkce energie 652 Wh/sol při atmosférické opacitě tau=0.774. Přes prachovou vrstvu proniklo na fotovoltaické články 67.8% dopadajícího slunečního záření.
Celková překonaná vzdálenost se k 2009-05-14 (sol 1906) nezměnila a zůstala na 7729.93 metrech.

Soly číslo 1907 až 1912 (2009-05-152009-05-20):
Celý řídící tým byl zaměstnán přípravou strategie, jak vyprostit Spirit ze sypkého materiálu, v němž uvízl na západním okraji "Home Plate". Rover sám pak pokračoval v intenzivním průzkumu vlastností terénu v nejbližším okolí.
Po několikerém sfouknutí prachu z povrchu fotovoltaických článků vzrostla produkce energie natolik, že mohla být do denního programu přidána ranní rádiová relace s družicí Mars Odyssey v pásmu UHF. 1908. solu (2009-05-16) se odvážili technici pohnout s problematickým levým středním kolem. Do hnacího motorku byl přiveden krátkodobě proud o nízkém napětí. Bylo zjištěno, že odpor vinutí odpovídá nepoškozenému motoru. I při nízkém napětí se kolečko nepatrně pootočilo. Skoro neznatelné otočení, které nebylo větší než 1°, nebylo překvapením, protože byl smysl otáčení zvolen opačný k poslednímu zaznamenanému, a převodovka, která má poměr převodů 1500:1, musela nejprve překonat mrtvý pohyb daný vůlemi v konstrukci. Zdá se tedy, že problém není v zablokované převodovce. V další etapě bude 1913. solu kolo zkušebně otočeno o 4°.
Na Zemi se mezitím připravuje v JPL zkušební pískoviště, pomocí něhož budou napodobeny aktuální terénní podmínky na Marsu. Pod jedno kolo testovacího exempláře roveru SSTB [=Surface System Testbed] bude nejprve umístěna bednička s čedičovým prachem, kde se ověří, zda se prach chová stejně, jako hornina na Marsu. Zkoušky se ale zdržely kvůli poruše na disku počítačového serveru.
1912. solu (2009-05-20) vyráběly solární panely 716 Wh/sol a atmosférická opacita se zlepšila na tau=0.628. Prachový faktor činil 0.680. Anomálie, které trápily techniky před měsícem se zatím neopakovaly. Překonaná vzdálenost se oproti minulému týdnu nezměnila.

Soly číslo 1913 až 1919 (2009-05-212009-05-27):
I další týden zůstal Spirit na stejném místě a čekal, až odborníci vyřeší, jak by se mohl uvolnit z prachové pasti, do níž zapadl na okraji plošiny "Home Plate".
Mezitím pokračoval intenzivní dálkový průzkum terénu v okolí. Kamery se věnovaly mimo jiné pořízení úplného kruhového panoramatu, nazvaného "Calypso", na němž je vidět i část horní paluby roveru. Infračervený spektrometr Mini-TES prováděl dodatečná měření tepelných vlastností povrchového materiálu. Díky tomu, že má Spirit momentálně dost energie, uskutečnilo se měření atmosférického argonu pomocí rentgenového spektrometru APXS [=Alpha Particle X-ray Spectrometer].
Pokračovalo sledování stavu prostředního levého kola, které se zablokovalo 1899. solu. 1913. solu se uskutečnila zkouška, během níž se kolo protočilo o 4°, další, odvážnější test, proběhl 1916. solu, kdy se podařilo otočit kolem o 16°. V obou případech se kolo chovalo normálně a neobjevily se žádné známky blokování pohybu při otáčení v opačném smyslu.
Jestliže se podaří zrektifikovat robotickou ruku IDD, prohlédne příští víkend mikroskop situaci pod břichem, aby se zjistilo, zda rover neleží na nějakém terénním hrbolku.
Na Zemi se bohužel zastavily pokusy se zkušebním exemplářem roveru v pískovišti. Důvodem byla porucha na disku serveru, který rover řídí. Data se dají obnovit, protože jsou uložena na záložní pásce, ale bude to chvíli trvat. Paralelně k tomu provádí jednodušší zkušební exemplář testy možných směsí prachu, který by měl simulovat skutečné podmínky na stanovišti Spiritu.
Spirit je nyní velmi aktivní, jelikož má k dispozici dostatek elektrické energie. Pravděpodobně absolvoval nový zásah větrným vírem a zbavil se další vrstvy prachu. Prachový faktor (měřítko čistoty solárních panelů) se zlepšil 1918. solu asi o 10%. 1919. solu (2009-06-27) činila výroba elektřiny 843 Wh/sol, přičemž opacita atmosféry (tau) byla stanovena na 0.606. Prachový faktor se zvýšil na 0.774, což znamená, že 77.4% slunečního záření proniká prachem na plochu fotovoltaických článků.
Celková překonaná vzdálenost se nezměnila a zůstala na 7729.93 m.

Soly číslo 1920 až 1926 (2009-05-282009-06-03):
Třebaže se už měl Spirit v těchto dnech snažit vyprostit ze sypkého terénu vedle "Home Plate", zůstalo u studia vlastností prachu a písku v okolí a zkoumání stavu, v jakém se nachází podvozek.
Tento týden zamířila robotická ruka IDD [Instrument Deployment Device] mikroskop MI [=Microscopic Imager] pod vozítko a zhotovila mozaiku snímků situace pod jeho břichem. Mikroskop MI je kamera s krátkou ohniskovou délkou a nikdy se nepředpokládalo, že by měla fotografovat tímto způsobem. Ještě před Spiritem vyzkoušela snímkování na dálku mikroskopem Opportunity a zkušební záběry ukázaly, že, i když jsou neostré, je na nich vidět dostatek podrobností.
První mozaika snímků z prostoru pod roverem byla zhotovena 1922. solu. Mikroskop pak pořídil sadu běžných snímků vzorků půdy. Na povrch terénu byl umístěn Mössbauerův spektrometr a zahájil několikadenní sběr vědeckých dat. Druhou série snímků prostoru pod břichem se podařilo shromáždit 1925. solu. Tentokrát se kamera s mikroskopem zasunula dál pod rover, aby bylo možno získat více detailů. Následně se mikroskop vrátil k úkolům, k nimž byl navržen, a zdokumentoval další vzorek půdy. Na chemické analýzy zeminy navázal na stejném místě rentgenový spektrometr APXS [=Alpha-Particle X-ray Spectrometer]. Panoramatická kamera pořizovala snímky do úplného barevného panoramatu "Calypso". Dálkové měření tepelných vlastností vybraných cílů prováděl infračervený spektrometr Mini-TES [=Miniature Thermal Emission Spectrometer].
Na Zemi se mezitím podařilo zdárně obnovit soubory v řídícím počítači zkušebního roveru SSTB [=Surface System Testbed], který konečně může zahájit zkoušky možných strategií, jak vymanit Spirit z terénní pasti. Bohužel se zatím nepodařilo najít správné složení materiálu, který by měl věrně napodobit vlastnosti zeminy, v níž rover uvízl. Nezbývá, než se pokusit namíchat lepší směs.
1926. solu (2009-06-03) vyrobily solární články bohatých 884 Wh/sol elektrické energie. Prach v ovzduší se trochu usadil, což se projevilo ve zlepšení opacity atmosféry na tau=0.458. Prachový faktor činil 0.772.

Soly číslo 1927 až 1933 (2009-06-042009-06-10):
I další týden zůstal Spirit na stejném místě západně od "Home Plate". Pokračovaly práce na ověřování vlastností povrchového materiálu, které by mohly pomoci při vyprošťovací operaci z prachové závěje, pojmenované mezitím "Troy".
Rover se zabýval rozsáhlým výzkumem, který zahrnoval jak kontaktní (in-situ) analýzy, tak dálková pozorování. Zemina, narušená marnými pokusy o změnu stanoviště, odhalila nesoudržný světlý materiál. Analýzy naznačují, že obsahuje odlišná množství sulfátů železa a vápníku, křemíku a dalších komponent.
1927. solu zhotovil mikroskop MI [=Microscopic Imager] na konci manipulátoru IDD [=Instrument Deployment Device] sérii stereoskopických snímků a pak byl na povrch přes noc přiložen rentgenový spektrometr a sbíral data o složení horniny. Následujícího dne byl spektrometr přesunut do jiné polohy a proběhla druhá analýza. 1929. solu pořídil mikroskop další sadu stereoskopických snímků a na místě se rozběhlo několikadenní měření Mössbauerovým spektrometrem.
1933. solu se uskutečnila zkouška otáčení podezřelého prostředního levého kola, při níž bylo kolem zcela otočeno. Nejprve byla potvrzena úplná otočka zpět a pak více než celá otáčka dopředu až do polohy, v níž došlo 1899. solu k zablokování. Kolo se pohybovalo zcela volně bez jakéhokoliv náznaku dalšího blokování.
Na Zemi pokračovaly přípravy na pokusy, které by měly odpovědět na otázku, jak nejlépe dostat Spirit z prachové závěje. Na základě zkoušek v bedničce o velikost krabice od bot, v níž se nechalo otáčet jediné kolo, byla vybrána nejvhodnější směs, která by měla simulovat skutečný materiál na Marsu. Nyní bude zapotřebí stejnou hmotu nasypat do větší nádoby a další zkoušky už provádět s kompletním podvozkem roveru za maximálně podobných podmínek.
1932. solu (2009-06-09) činila produkce solárních baterií 828 Wh/sol při atmosférické opacitě 0.502 a prachovém faktoru 0.749.

Soly číslo 1934 až 1940 (2009-06-112009-06-18):
Spirit zůstal další týden na stejném místě na západní straně "Home Plate" v lokalitě pojmenované "Troy". Rover pokračoval ve studiu okolí ať již dálkovými přístroji, tak i kontaktními metodami (in-situ) aparaturou na konci robotické ruky IDD [=Instrument Deployment Device].
Hlavní pozornost se soustředila na zeminu nakypřenou kolečky vozítka, když se pokoušelo vycouvat z prachové závěje. V pěti z uplynulých sedmi dní pořizovaly přístroje na IDD snímky a analýzy na pěti jednotlivých místech. Kromě toho snímkovala okolí panoramatická kamera a infračervený spektrometr Mini-TES zhotovoval záznamy tepelného vyzařování hornin. Jelikož má rover nyní nadbytek elektrické energie, plánují se rovněž rozsáhlá noční měření.
V laboratořích JPL pokračují zkoušky na zkušebním roveru SSTB [=Surface System Testbed]. Byla zkonstruována speciální zkušební nádoba, v níž se uchovává materiál simulující terén na Marsu. Tento materiál byl nejprve ověřen ve schránce o velikosti krabice od bot, v níž se nechalo otáčet pouze jedno kolo. Poté bylo objednáno větší množství vyzkoušeného simulantu a dodávka se očekává v nejbližších dnech.
1939. solu (2009-06-17) vyráběly solární baterie 853 Wh/sol. Opacita atmosféry se zlepšila na tau=0.486 a prachový faktor činil 0.760. Na tachometru již delší dobu nepřibyl ani centimetr a celková překonaná vzdálenost zůstala na údaji 7729.93 m.

Soly číslo 1941 až 1947 (2009-06-182009-06-24):
Spirit pokračoval v rozsáhlém průzkumu na lokalitě "Troy", přičemž využíval jak přímých, tak dálkových metod měření. Pomocí manipulátoru IDD prostudoval celou sérii povrchových cílů, které nesou stopy geologické historie místa nucené zastávky.
1941. solu zhotovil mikroskop sadu snímků na cíli "Penina3", načež bylo místo přes noc analyzováno rentgenovým spektrometrem APXS. Dalšího dne byl na jiné místo přiložen Mössbauerův spektrometr a zahájil rozbory, které byly rozvrženy na několik solů. Pár dalších dní byly v pozdních hodinách snímkovány Země a Venuše na večerní obloze.
1945. a 1946. solu studoval Spirit další skupinu cílů mikroskopem MI a v noci spektrometrem APXS. 1946. solu zaznamenal rover další zásah větrným vírem a sluneční baterie skokově zvýšili již tak skvělý výkon.
Ve středisku JPL byl mezitím instalován zásobník materiálu, v němž se bude testovat metoda, jak vyprostit Spirit z prachové závěje. Byl doručen požadovaný materiál napodobující podmínky na Marsu, momentálně se ještě míchá a upravuje.
1947. solu (2009-06-24) činila denní produkce elektrické energie 945 Wh/sol při atmosférické opacitě tau=0.834 a prachovém faktoru 0.834.

Soly číslo 1948 až 1952 (2009-06-262009-06-30):
Spirit stále stojí uvězněný v duně na západním okraji "Home Plate". V uplynulém týdnu pokračoval v důkladném průzkumu okolního terénu. Dálková studia měl na starosti infračervený spektrometr Mini-TES a panoramatická kamera PanCam. Kontaktní měření prováděly přístroje na konci robotické ruky IDD.
1948. solu umístila robotická ruka na cíl "Cyclops_Eye_3" Mössbauerův spektrometr, který zahájil několikadenní analýzu materiálu. 1952. solu se uskutečnila kalibrace brusky RAT. Pak se bruska přiblížila k povrchu terénu a připravila se na další krok, kterým bude okartáčování cíle.
Rover má stále nadbytek energie, a proto v noci pokračuje v různých aktivitách, aby se akumulátory aspoň částečně vybily a nebyly trvale udržovány v plně nabitém stavu, což jim příliš nesvědčí.
V pozemním středisku se rozběhly práce na různých pokusech, které by měly ukázat způsob, jak by se mohl rover uvolnit z prachové závěje. Bylo smícháno několik tun materiálu napodobujícího vlastnosti prachu na Marsu. Materiálem byla naplněna nádoba a 2009-06-30 do ní vjel zkušební model roveru SSTB [=Surface System Testbed].
1951. solu dokázaly solární baterie Spiritu vyrobit 927 Wh/sol. Atmosférická opacita byla tau=0.356 a prachový faktor 0.798.

Soly číslo 1953 až 1960 (2009-07-012009-07-08):
Spirit stále stál uvězněný v prachu na západ od "Home Plate" v lokalitě zvané "Troy". Na tomto místě se rozběhla ambiciózní vědecká kampaň. Kampaň zahrnovala rozsáhlé fotografování panoramatickou kamerou PanCam a měření infračervených emisí spektrometrem Mini-TES. Přístroje na robotické ruce IDD prováděly kontaktní analýzy.
1954. solu opakovala bruska RAT [=Rock Abrasion Tool] operaci přiblížení nástroje k povrchu půdního vzorku, který by měl být okartáčován, ale postup se nezdařil a nebylo dosaženo dostatečného kontaktu s cílem.
Rover teď po několika zásazích větrem, který očistil panely solárních článků, disponuje přebytkem elektrické energie a může se věnovat i nočním pozorováním, které žádoucím způsobem snižují nabití akumulátorů.
Na Zemi pokračují pokusy na modelu roveru SSTB, kde se má najít způsob, jak by Spirit mohl opustit nedobrovolné zajetí v prachu Marsu. 2009-07-06 se začaly zkoušky série vyprošťovacích manévrů v nové směsi napodobující skutečný materiál.
1960. solu (2009-07-08) produkovaly fotovoltaické články 938 Wh/sol při atmosférické opacitě tau=0.349 a prachovém faktoru 0.82.

Soly číslo 1961 až 1967 (2009-07-09 až 2009-07-15):
Spirit, nacházející se na západ od "Home Plate", pokračoval v rozsáhlé vědecké kampani, během níž zkoumal okolní terén dálkovými prostředky i kontaktně (in-situ) přístroji na robotické ruce.
1963. solu zvedla ruka IDD [=Instrument Deployment Device] brusku RAT [=Rock Abrasion Tool] z místa, na které byla umístěna před několika dny. Rover pak provedl kalibraci brusky, mikroskop zhotovil sadu detailních snímků a bruska byla opět přiložena na cíl. Správná výška nad povrchem kamene byla, jako obvykle, stanovena procedurou seek-scan.
1965. solu byl povrch kamene očištěn kartáčem, který je součástí brusky RAT. Vzápětí byla bruska z tohoto místa odstraněna. Dalšího solu si povrch zbavený prachu prohlédl mikroskop MI [=Microscopic Imager] a do pracovní pozice se přesunul rentgenový spektrometr APXS [=Alpha Particle X-ray Spectrometer] a přes noc analyzoval složení horniny. 1967. solu se hlava IDD s nástroji přemístila na jiný cíl, na němž opět nejprve mikroskop zdokumentoval vzhled objektu a pak byl připraven spektrometr APXS na další rozbory.
Rover nadále pokračoval v práci i přes noc, protože má dostatek elektrické energie a není vhodné nechávat akumulátory stále v plně nabitém stavu.
V pozemním středisku stále pokračovaly testy na zařízení SSTB [=Surface System Testbed]. Uskutečnilo je již několik zkoušek, jak dostat rover na Marsu z prachové závěje a v dalších dnech proběhnou ještě další.
1967. solu (2009-07-09) dokázaly solární panely Spiritu vyrobit 944 Wh/sol. Atmosférická opacita činila tau=0.398 a prachový faktor 0.844. Překonaná vzdálenost zůstávala již dlouhou dobu na 7729.93 m.

Soly číslo 1968 až 1974 (2009-07-162009-07-23):
Spirit, zaparkovaný na západ od "Home Plate", pokračoval v rozsáhlém dálkovém průzkumu i detailním studiu vlastností terénu všemi přístroji, které má k dispozici. Nehoda, která ho uvěznila v sypké půdě, měla i jeden pozitivní efekt. Při neúspěšné pokusu o vyproštění 1899. solu (2009-05-06) byly odkryty minerály, které byly kdysi pravděpodobně vystaveny působení vody.
1968. solu shromažďoval mikroskop MI [=Microscopic Imager] snímky do mozaiky cíle "Olive". Pak byl na jiné místo, označené jako "Cyclops_Eye_4" umístěn Mössbauerův spektrometr a přes víkend analyzoval železné sloučeniny v hornině. 1972. solu provedla vrtačka RAT [=Rock Abrasion Tool] proceduru přiblížení (tzv. seek-scan) do místa "Cyclops_Eye_5", na němž se měl uskutečnit další pokus s odstraněním horní zvětralé vrstvy. Následujícího dne vrtačka povrch kamene lehce očistila a do pracovní polohy byl přemístěn tentokrát rentgenový spektrometr APXS [=Alpha Particle X-ray Spectrometer].
Panoramatická kamera PanCam a infračervený spektrometr Mini-TES pilně zaznamenávaly snímky okolních cílů, mezi nimi i vertikálního profilu západní hrany "Home Plate".
Pozemský model roveru SSTB [=Surface Systém Testbed] dále zkoušel v "bedně písku" metody, jak by bylo možno vozítko na Marsu znovu dostat na sjízdný terén. Prozatím byly ukončeny zkoušky s homogenním materiálem. V další etapě se použijí jiné druhy materiálu na různých místech podvozku, což lépe vystihuje skutečnou situaci Spiritu.
1974. solu (2009-07-23) dokázaly solární články vyrobit 935 Wh/sol při atmosférické opacitě tau=0.376 a prachovém faktoru 0.819.

Soly číslo 1975 až 1980 (2009-07-242009-07-29):
Spirit, spočívající již několik měsíců na lokalitě "Troy", pokračoval v průzkumu terénu v dosahu robotické ruky a dálkových senzorů. Během kontaktního studia 1975. solu se zablokoval kloub číslo 2 (pohyb ramene v elevaci) manipulátoru IDD [=Instrument Deployment Device]. Došlo k tomu mezi dvěma sériemi snímků pořizovaných mikroskopem MI [=Microscopic Imager]. Roveru byla okamžitě naordinována sekvence diagnostických testů, do nichž se pustil 1979. solu.
Zkoušky robotické paže zahájilo otočení v loketním kloubu a natočení hlavice s nástroji, aby se zmenšily kroutící síly na kloub číslo 2. Proběhlo proměření odporu vinutí servomotoru kloubu a testy pokračovaly sérií malých pohybů podezřelým kloubem. Nakonec robotická ruka s mikroskopem shromáždila mozaiku záběrů a na povrchový cíl přiložila rentgenový spektrometr. Odpory v motoru kloubu 2 byly normální, kloub se pohyboval bez problémů a nástroje byly umístěny do správné polohy. Robotická ruka nesignalizovala žádné poruchy. Kloub číslo 2 se zdá být tedy v pořádku.
Na Zemi pokračovaly zkoušky vyprošťování simulátoru SSTB z materiálu, který už byl nehomogenní a lépe odpovídal skutečnému prachu, v němž Spirit uvázl. Začalo se už uvažovat o prvních pohybech na Marsu.
1980. solu (2009-07-29) vyrobily fotovoltaické články 914 Wh/sol. Atmosférická opacita byla změřena na tau=0.380 a prachový faktor 0.831. Celková překonaná vzdálenost se nezměnila a činila 7729.93 m.

Soly číslo 1981 až 1988 (2009-07-302009-08-06):
Jelikož je Spirit stále na stejném místě bez možnosti pohybu, věnuje se intenzivně geologickému výzkumu nejbližšího okolí. Mössbauerův spektrometr na konci robotické ruky IDD prováděl analýzy objekt "Cyclops Eye" a mikroskop prohlížel další cíl pojmenovaný "Penina". 1986. solu se připravila vrtačka RAT [=Rock Abrasion Tool] k práci na prvně jmenovaném místě, do níž se měla pustit následujícího dne.
Rover má k dispozici stále více energie, než by bylo nezbytně nutné, a proto může zkoumat Mars v různých denních dobách. Tak se například nyní uskutečnil experiment, při němž se sledovaly světelné podmínky na planetě. Panoramatická kamera fotografovala během dne terén a snímky se použily ke zhodnocení textury povrchového materiálu. I tyto informace se mohou využít pro plánování dalšího postupu.
Experimenty na zkušebním zařízení SSTB na Zemi ještě neskončily a pro první pokus o uvolnění skutečného vozítka zatím nebyl stanoven termín.
1988. solu (2009-08-06) dokázaly solární panely Spiritu vyrobit 907 Wh/sol při atmosférické opacitě tau=0.330 a prachovém faktoru 0.821. Celková překonaná vzdálenost se opět nezměnila.

Soly číslo 1989 až 1994 (2009-08-072009-08-12):
Spirit nadále zůstává ne stejném místě v lokalitě "Troy" poblíž západního okraje "Home Plate".
1990. solu pokračovala kampaň průzkumu vlastností písku a prachu, tvořícího okolní terén. Vrtačka RAT [=Rock Abrasion Tool] hloubila sondy do zeminy a přístroje kontaktních analýz postupně zkomaly materiál v různých hloubkách. Vrtací pokus se uskutečnil na místě "Cyclops_Eye_6" a následně byl výsledek zkontrolován panoramatickou kamerou PanCam a mikroskopem MI [=Microscopic Imager]. Mikroskop se ještě jednou podíval pod břicho vozítka, zda se zde nenacházejí další kamenné překážky, které by vadily při vyjíždění.
Při pokusu přiložit Mössbauerův spektrometr na vybraný cíl se vyskytla chyba v příkazové sekvenci ovládající pohyb robotické ruky IDD [=Instrument Deployment Device]. Problém byl vyhodnocen jako nevýznamná porucha, která se čas od času vyskytne při velice malých pohybech. Jakmile byla závada identifikována a odstraněna, manipulátor IDD se vrátil k normální práci a 1993. solu přiložil vrtačku na zvolené místo, kde se mělo brzy opět hloubit.
Na Zemi stále pokračovaly zkoušky na zařízení SSTB a připravoval se postup, jak Spirit uvolnit.
1994. solu (2009-08-12) produkovaly fotovoltaické články roveru 895 Wh/sol při atmosférické opacitě tau=0.352 a prachovém faktoru 0.844.

Soly číslo 1995 až 2001 (2009-08-132009-08-19):
Spirit se dočkal 2000. solu na povrchu Marsu. Třetí tisícovku zahájil dalším geologickým výzkumem stanoviště "Troy" na západní straně "Home Plate", v místě, kde již dlouhou dobu spočívá uvězněný v neprůchozím terénu.
1995. solu pokračoval rover v postupném zavrtávání nástroje RAT [=Rock Abrasion Tool] pod povrch zeminy a v různých hloubkách postupně prováděl detailnější studium nástroji na konci robotické ruky. Bruska RAT mimo to vyzkoušela ostří na cíli pojmenovaném "Polyphemus_Eye_2". Panoramatická kamera PanCam a mikroskop MI [=Microscopic Imager] toto místo vyfotografovaly a na očištěný povrch byl přiložen rentgenový spektrometr APXS [=Alpha Particle X-ray Spectrometer]. Následujícího dne byly vyměněny přístroje a do akce se dostal Mössbauerův spektrometr, jehož úkolem bylo analyzovat horninu přes noc. Dalšího solu snímkoval mikroskop strukturu povrchového materiálu na jiném místě, pojmenovaném "Olive_Leaf". Následně se na práci připravil rentgenový spektrometr. Jako v předešlém případě byl už po jednom dni vyměněn za Mössbauerův spektrometr, který měl naordinováno měření přes několik solů.
Na pozemním zařízení SSTB pokračovaly experimenty ve snaze najít ideální postup při vyprošťování Spiritu ze závěje.
Atmosférické podmínky na stanovišti roveru se poněkud zhoršily. Na vině je lokální prachová bouře, při níž vzrostla opacita atmosféry na tau=0.718. Produkce elektřiny činila 2001. solu (2009-08-19) 744 Wh/sol při stále skvělém prachovém faktoru 0.8315. Znamená to, že 83.15% světelné energie dopadající na solární panely proniklo vrstvičkou usazeného prachu až na vlastní plochu fotovoltaických článků.

Soly číslo 2002 až 2008 (2009-08-202009-08-26):
Spirit pokračoval ve studiu geologických podmínek na vynuceném stanovišti "Troy" poblíž západního okraje "Home Plate". Vědecká práce ale byla tentokrát poznamenána velkou prachovou bouří místního charakteru.
Pozorování z oběžné dráhy ukazují, že bouře slábne, obloha nad kráterem Gusev ale zůstane několik příštích dnů zaprášená. Důsledkem toho je, že řídící tým plánuje další operace velmi opatrně tak, aby zůstala spotřeba energie nízká a akumulátory na vysoké hladině nabití. Tak tomu bude až do doby, než se atmosféra vyčistí.
Tento týden navázal Spirit na dlouhodobou analýzu cíle "Polyphemus_Eye" Mössbauerovým spektrometrem. 2006. solu podnikl penetrační experiment, kterým se měřily fyzikální vlastnosti okolní zeminy přímou metodou. Pokus spočíval v tom, že byla do prachu zatlačována vrtací hlava RAT [=Rock Abresion Tool] třemi hodnotami tlaku. Po každé etapě bylo zaboření nástroje zdokumentováno na sérii snímků. Téhož solu změřil rentgenový spektrometr APXS obsah atmosférického argonu a nakonec byl Mössbauerův spektrometr umístěn k dalšímu několikadennímu rozboru.
Na Zemi mezitím probíhaly další pokusy v boxu s umělou marsovskou zeminou. Experimenty se prováděly jednak s roverem SSTB [=Surface System Testbed] o normální váze a jednak s vylehčenou verzí. Přitom byly použity dvě rozdílné směsi povrchového materiálu. Ověření na dvou strojích by mělo stanovit, jak se na pohybových schopnostech roveru projevuje rozdílná gravitace na Marsu a Zemi.
Počasí na stanovišti roveru se - jak už bylo uvedeno - zhoršilo. Prachová bouře způsobila, že se denní produkce elektrické energie 2007. solu (2009-08-25) snížila na 322 Wh/sol při atmosférické opacitě tau=2.61. Zaprášení se projevilo i na povrchu solárních panelů. Změřeno bylo, že už jen pouze 65.8% dopadající energie pronikne prachovou vrstvou a může být konvertováno na elektřinu. Před týdnem to bylo ještě asi 83%.

Soly číslo 2009 až 2014 (2009-08-272009-09-02):
Ani v dalším týdnu se Spirit nepohnul z místa na západní straně "Home Plate", kde už velice dlouhou dobu vězí v písečné pasti pojmenované "Troy". Dobrou zprávou ale bylo, že lokální prachová bouře nad kráterem Gusev ustoupila a nebe nad roverem se částečně pročistilo. Opacita atmosféry se snížila a výkon fotovoltaických článků odpovídajícím způsobem narostl.
Týdenní aktivity obou roverů na Marsu byly ovlivněny problémem s jinou kosmickou sondou, který způsobil, že na vozítka nevyšla spojová kapacita sítě DSN. Jelikož pro 2009. sol nebylo možno odvysílat nové instrukce, rover použil záložní program, který má pro takovéto příležitosti uložený v paměti. Druhá komplikace se dostavila koncem týdne a měla tentokrát původ na Zemi. V Kalifornii vypukly rozsáhlé lesní požáry a řídící středisko JPL, nacházející se nedaleko, bylo posledního srpna dočasně uzavřeno kvůli zhoršené kvalitě vzduchu. I v tomto případě si musel rover další den (sol 2013) vystačit s náhradním programem.
2014. solu obnovil rover normální činnost a pokračoval v analýzách horniny Mössbauerovým spektrometrem, tentokrát na místě "Ulysses Spear". Ještě před lesním požárem byly v JPL dokončeny pozemní zkoušky s dvěma rozdílně těžkými inženýrskými exempláři roverů ve dvou různých napodobeninách marsovské zeminy. Dne 2009-09-02 se pak uskutečnila porada, jak dál pokračovat v úsilí o vyproštění Spiritu.
2014. solu (2009-09-02) vyrobily solární baterie 564 Wh/sol. O den předtím byla změřena atmosférická opacita tau=0.890 a prachový faktor se vylepšil na 72%. Celková překonaná vzdálenost se pochopitelně nezměnila a zůstala na 7729.93 m.

Soly číslo 2015 až 2021 (2009-09-032009-09-09):
Spirit pokračoval v dálkovém i kontaktním studiu materiálů v okolí svého stanoviště u plošiny "Home Plate".
2015. solu skončil sběr dat z cíle "Olive Leaf" Mössbauerovým spektrometrem. Následujícího dne naordinovali technici roveru kalibraci brusky RAT [=Rock Abrasion Tool] a na místo "Olive Leaf" byl umístěn rentgenový spektrometr APXS, který přes noc uskutečnil analýzu horniny. Dalšího dne přemístila robotická ruka mikroskop tak, aby se mohly pořídit snímky permanentního magnetu na horní palubě. Na magnet se pak usadil spektrometr APXS, který měl studovat po několik solů zachycené částečky prachu.
Panoramatická kamera dostala pokyny k plně barevnému snímkování prostoru "Scamander Plains" a k zhotovení dokumentárních fotografií paluby roveru.
V pozemním řídícím středisku JPL pokračovaly zkoušky s vylehčeným modelem roveru (SSTB Lite) s těžištěm umístěným nad kamenem.
2021. solu (2009-09-03) dokázaly sluneční baterie Spiritu vyrobit 418 Wh/sol. Oproti minulému týdnu se znovu zhoršila opacita (stupeň zaprášení) atmosféry na tau=1.65 a prachový faktor na 66.9%. Celková překonaná vzdálenost zůstala na stejné hodnotě.

Soly číslo 2022 až 2028 (2009-09-102009-09-16):
Spirit zůstával na na stanovišti "Troy" bez možnosti pohybu, a proto pokračoval v průzkumu okolního terénu jak dálkovými metodami, tak kontaktními přístroji na konci robotické ruky.
Týdenní program začal rover rozborem prachu uchyceného na permanentním magnetu na palubě. Analýzu prováděl rentgenový spektrometr APXS [=Alpha Particle X-ray Spectrometer]. 2024. solu zhotovil mikroskop další záběr situace pod břichem vozítka a pak pořídil sadu snímků na cíli "Penina4" a na stejné místo míst byl bezprostředně nato umístěn rentgenový spektrometr. Dalšího dne byl na místo "Penina4" instalován Mössbauerův spektrometr.
2027. solu se vyskytla porucha na vysokoziskové anténě HGA [=High-gain Antenna]. Telemetrie vykázala neobvyklé chování dynamické brzdy u servopohonu antény. Rozběhly se diagnostické zkoušky a připravují se potřebná opatření. Jinak se Spirit nachází v dobrém stavu.
2028. solu (2009-09-15) produkovaly solární baterie 403 Wh/sol při atmosférické opacitě tau=1.21 a prachovém faktoru 0.631.

Soly číslo 2029 až 2034 (2009-09-172009-09-23):
Spirit se zotavuje po problému, který postihl vysokoziskovou anténu 2027. solu. Existuje podezření, že potíže antény HGA [=High Gain Antenna] s neobvyklým chováním dynamické brzdy souvisejí se servopohonem. Podobná závada se vyskytla již i na jiných servopohonech roveru a časem vymizela. Na anténě se provedly diagnostické testy a všechny pohony se pohybovaly volně v obou směrech a dynamická brzda se chovala normálně.
Potíže na vysokoziskové anténě zkomplikovala řídícímu týmu komunikaci s roverem. Sekvence příkazů souvisejících s opětovným zprovozněním antény byly odesílány přes anténu nízkoziskovou, ale přenosová rychlost je tak malá, že se je nepodařily všechny předat v časovém rozpětí, daném komunikačním oknem. Kvůli tomu se vedení týmu rozhodlo využít spojení přes družici Mars Odyssey v pásmu UHF. Tato cesta má ale nevýhodu ve značném zpoždění, než se potřebné povely dostanou až na místo určení. Návrat k normálnímu provozu HGA se očekává příští týden. Kromě těchto komplikací je rover v dobrém technickém stavu.
2033. solu (2009-09-21) vyráběly solární baterie 418 Wh/sol při atmosférické opacitě tau=0.972 a prachovém faktoru 0.626. Celková překonaná vzdálenost zůstávala na 7729.93 m.

Soly číslo 2035 až 2041 (2009-09-23 až 2009-09-29):
2037. solu čidla Spiritu znovu zaregistrovala závadu na dynamické brzdě servopohonu vysokoziskové antény HGA. Stalo se to v okamžiku, kdy už bylo rozhodnuto o obnovení normálního provozu antény. Znamená to, že závady jsou častější, než se čekalo, a je potřeba zvolit jiný postup na jejich překonání. Do opětovného zprovoznění HGA bude spojení pokračovat přes nízkoziskovou anténu LGA [=Low Gain Antenna] a prostřednictvím retranslační družice Mars Odyssey.
Nízká kapacita přenosu přes LGA a termínový limit spojení s Mars Odyssey jsou omezujícími faktory, které znesnadňují nastolení normálních pracovních podmínek. Řízení projektu zařadilo do plánu důkladnější diagnostické testy, které by měly objasnit příčiny potíží a měly by Spirit znovu vrátit do standardního režimu.
I přes potíže se spojením zhotovil mikroskop na robotické ruce rozšířenou mozaiku snímků situace pod břichem vozidla. Na povrch terénu byl také přiložen Mössbauerův spektrometr, pro něhož byl přichystán dlouhodobý sběr mineralogických dat. Až na výše uvedené závady se rover nachází ve vyhovujícím stavu.
2041. solu (2009-09-29) dokázaly sluneční články vyrobit 437 Wh/sol při atmosférické opacitě 0.727. Prachový faktor činil 0.614.

Soly číslo 2042 až 2049 (2009-09-302009-10-07):
Činnost Spiritu stále limitovala porucha spojení v pásmu X vinou anomálního chování dynamické brzdy u servopohonu vysokoziskové antény HGA [=High-Gain Antenna]. Závada se poprvé projevila 2027. solu a znovu se opakovala 2037. solu. Veškerou komunikaci v pásmu X bylo nutno vést přes nízkoziskovou anténu LGA [=Low-Gain Antenna], u níž je k dispozici jen malá přenosová kapacita. Výpadek HGA se dá jen omezeně kompenzovat v pásmu UHF signálem vedeným přes družici 2001 Mars Odyssey. Takto se dají přenášet především obsáhlé sekvence jako např. příkazy týkající správy dat nebo povely pro provádění vědecké činnosti.
2044. solu dokončil Spirit další mozaiku snímků mikroskopem MI [=Microscopic Imager] situace pod spodkem vozítka, které mají posloužit k vypracování metody, jak rover uvolnit ze současné pozice. Kromě toho se uskutečnily další zkoušky s problematickou dynamickou brzdou. Výsledky ukázaly, že se chová v podstatě normálně. Podle současného plánu by se mělo 2050. solu provést dlouhodobé ověření pohyblivosti antény HGA a bezprostředně nato by se měl obnovit její normální provoz. Kromě této závady je Spirit jinak v dobrém technickém stavu.
2049. solu (2009-10-07) dokázaly solární články vyrobit 423 Wh/sol při atmosférické opacitě tau=0.657 a prachovém faktoru 0.603.

Soly číslo 2050 až 2055 (2009-10-092009-10-14):
Spojení Spiritu v pásmu X i nadále zůstalo v nouzovém režimu. Závada na dynamické brzdě servopohonu vysokoziskové antény HGA, která se poprvé vyskytla 2027. solu, se opakovala i 2052. solu. Přenos přes nízkoziskovou anténu LGA nestačí zprostředkovat výměnu všech dat, jak by bylo zapotřebí.
Rover se měl vrátit do normálního provozu přes HGA 2054. solu. Výpadek na sledovací stanici DSN [=Deep Space Network] - bez možnosti převést její úkoly na záložní anténu - na poslední chvíli zmařil odvysílání povelů, které měly HGA opět aktivovat. Spirit se teď bude muset řídit předem připravenou sekvencí příkazů až do solu číslo 2057. Tohoto dne se už očekává, že se konečně podaří obnovit normální spojení v pásmu X přes vysokoziskovou anténu. Stav dynamické brzdy byl mezitím softwarově ošetřen obvyklým způsobem - chybové hlášení bude ignorováno.
Stav Spiritu je, kromě uváděné závady, uspokojivý. Znamená to, že má dostatek elektrické energie, teplota se udržuje v přípustných mezích a komunikuje se Zemi přes nízkoziskovou anténou a v pásmu UHF. V rámci náhradního programu pokračují dálková měření. Mössbauerův spektrometr spočívá na povrchu měřeného cíle a 2057. solu znovu obnoví sběr dat.
2054. solu (2009-10-13) produkovaly solární baterie 427 Wh/sol při atmosférické opacitě tau=0.605. Prachový faktor činil 0.6075.

Soly číslo 2056 až 2062 (2009-10-152009-10-21):
Spirit překonal potíže spojení v pásmu X a bylo obnoveno natáčení vysokoziskové antény HGA normálním způsobem.
Závada na anténě měla být původně ukončena už 2056. solu, odvysílání příslušného povelu na Mars bylo ale na poslední chvíli znemožněno výpadkem pozemní stanice DSN. 2058. solu se už rádiové spojení povedlo a v paměti roveru byla vymazána chybová hlášení a provoz v pásmu X se vrátil do původních kolejí. Spirit okamžitě přešel k vědeckým aktivitám a zahájil několikadenní sběr dat Mössbauerovým spektrometrem na povrchovém cíli "Thoosa". Navigační kamera vyhlížela prachové čertíky.
2059. solu zhotovila panoramatická kamera několik záběrů ve směru "Scamander Plains". Infračervený spektrometr měřil tepelné vyzařování cíle "Pioneer". Časně zrána 2061. solu byl rover probuzen, aby bylo možno změřit charakteristiky skříně termostatů (Tstat box). Mikroskop pořídil další jedenáctidílnou mozaiku situace pod břichem vozítka a poté pokračoval Mössbauerův spektrometr v práci na původním místě.
2062. solu (2009-10-21) produkovaly fotovoltaické články 410 Wh/sol při znečištění atmosféry (opacita) tau=0.570. Prachový faktor byl vypočítán na 0.594.

Soly číslo 2063 až 2069 (2009-10-222009-10-28):
Na Spirit se valí jedna pohroma za druhou. 2065. solu (2009-10-24) se resetoval řídící počítač a současně se vyskytl problém s pamětí, která se po odpojení napájení nemaže (flash). Rover obnovil činnost bez použití paměti flash. Místo toho používá k uchovávání telemetrie paměť RAM [=Random-access Memory]. Znamená to, že jakmile se rover uloží ke spánku, jsou telemetrická data uložená v RAM nenávratně ztracena. Řízení projektu se proto rozhodlo udržovat rover v provozu až do odpoledních hodin, kdy nad stanovištěm prolétá družice Mars Odyssey, na kterou jsou data z paměti odvysílána.
Řídící středisko má v plánu zformátovat systém souborů v paměti flash a očekává, že poté bude obnoven normální stav. Kromě této závady je vozítko v solidním technickém stavu.
2069. solu (2009-10-28) činila produkce elektřiny ve fotovoltaických článcích 411 Wh/sol. 2064. solu byla změřena opacita atmosféry tau=0.599. Spirit se nepohybuje a celková překonaná vzdálenost zůstává na 7729.97 m.

Soly číslo 2070 až 2076 (2009-10-292009-11-04):
Provoz Spiritu zůstal i nadále poznamenán závadou, které nedovoluje používat paměť typu flash palubního počítače. Řídící tým ale vyvinul metodu, jak alespoň částečně pokračovat ve vědeckém programu mise.
Aby bylo zaručeno, že se vědecká data dostanou na Zemi, zůstává rover každého dne v bdělém stavu od ranního komunikačního okna až do chvíle, kdy se odpoledne uskuteční rádiová relace s prolétající družicí Mars Odyssey. Po tuto dobu jsou soubory uložené v paměti RAM, z níž jsou ale, tak jak je pro RAM typické, vždy po vypnutí napájení, když je systém ukládán na noc ke spánku, nenávratně vymazány.
Řídící středisko se rozhodlo co nejdříve zformátovat část paměti flash, která je odpovědná za správu dat, a doufá, že tímto zásahem se paměť opět stane použitelnou. K podobnému zásahu došlo již jednou krátce po přistání na Marsu. Pro připomenutí - již 18. solu se na Spiritu vyskytla porucha, která hrozila dokonce předčasným ukončením mise. 32. solu byla "fleška" zformátována a od té doby fungovala normálně.
2076. solu (2009-11-04) vyrobily solární baterie Spiritu 359 Wh/sol při atmosférické opacitě tau=0.599 a prachovém faktoru 0.633.

Soly číslo 2077 až 2083 (2009-11-052009-11-11):
Spirit se chystal na první pokusy o uvolnění z prostoru "Troy" na západní straně "Home Plate".
Technici 2083. solu úspěšně zformátovali systém souborů v palubní paměť typu flash. Rover je nyní znovu připraven používat "flešku" k ukládání telemetrických dat.
2078. solu srovnal Spirit kola - první vyprošťovací operací bude pokus o jízdu v přímém směru. Vozítko by mělo po dlouhé době roztočit kola 2088. solu. 2081. solu zhotovil rover pomocí mikroskopu MI [=Microscopic Imager] další mozaiku snímků situace pod vlastním spodkem.
2082. solu (2009-11-10) produkovaly solární baterie 368 Wh/sol při atmosférické opacitě tau=0.569 a prachovém faktoru 0.5995. Celková překonaná vzdálenost zůstávala na 7729.97 m.

Soly číslo 2084 až 2090 (2009-11-132009-11-19):
Spirit započal s dlouho očekávanými pokusy o vyproštění z pískové závěje.
První pokyn k pohybu byl vydán 2088. solu (2009-11-17). Naprogramována byla sekvence o dvou krocích, při nichž se měl rover posunout v přímém směru vždy na vzdálenost 2.5 m. Při pohybu byl ale nastaven velice přísný limit náklonu vozítka a v důsledku tohoto omezení jízda předčasně skončila, aniž se Spirit prakticky pohnul.
Stejný pokus - s poněkud změněným limitem náklonu - se uskutečnil 2090. solu. První krok proběhl úspěšně. Druhý krok byl zrušen, protože již v první etapě bylo dosaženo deklarovaného cíle - posunu o 1 cm tak, jak to vyhodnotil počítač metodou vizuální odometrie z třídimenzionálních snímků terénních detailů. Střed vozítka změnil polohu přesně o 12 mm ve směru dopředu, 7 mm doleva a 4 mm dolů. Náklon se změnil asi o 0.1° Malý posun dopředu byl pozorován u pravého předního kola, které je již dlouhou dobu zablokované. Levé přední kolo, zdá se, se mírně zvedlo.
Je třeba zdůraznit, že uvedené pohyby jsou příliš malé na to, aby se už teď dal odhadnout příští vývoj. V plánu je pokračovat v jízdě dopředu až se provedou a ověří potřebné analýzy.
2090. solu (2009-11-19) dokázaly solární baterie vyrobit 346 Wh/sol. Atmosférická opacita byla stanovena na 0.517 a prachový faktor na 0.588. Celková překonaná vzdálenost činila 7729.97 m.

Soly číslo 2091 až 2095 (2009-11-202009-11-24):
Tým Spiritu pokračoval v pokusech o uvolnění roveru z místa "Troy" na západním okraji "Home Plate".
2092. solu dostal rover povel popojet ve dvou krocích po 5 metrech přímo vpřed. Poté, co kola vykonala otáčky odpovídající jízdě na vzdálenost přibližně 4 m, pravé zadní kolo se zastavilo. Telemetrie naznačovala, že se zahrabalo do písku.
2095. solu se prováděla série diagnostických testů na postiženém pravém zadním kole. Výsledky ukazovaly, že kolo je zcela funkční a není blokováno žádnou překážkou. Součástí diagnostiky byl i povel na krátký přesun 1.5 m. Rover se posunul dopředu asi 2 mm. Bylo proto rozhodnuto pokračovat ve vyprošťování původním postupem. Na dlouhý víkend spojený s tradičním Dnem díkuvzdání (od 2009-11-26) byly naordinovány další dva posuny o 5 m.
2095. solu (2009-11-24) vyráběly sluneční panely 325 Wh/sol. Atmosférická opacita byla stanovena na tau=0.590 a prachový faktor 0.575. Celková překonaná vzdálenost byla udávána na 7730.00 m.

Soly číslo 2096 až 2099 (2009-11-252009-11-28):
Snaha o uvolnění Spiritu z písečné závěje "Troy" na západním okraji "Home Plate" se zkomplikovala opakujícími se potížemi s pravým zadním kolem.
Po diagnostických prověrkách 2095. solu, které ukazovaly, že se kolo volně otáčí, byl na 2099. sol přichystán další přesun ve dvou krocích, z nichž každý představoval otočení kol odpovídající jízdě na 5 m. Bohužel po 1.4 m hlásilo pravé zadní kolo, že je opět zablokované. U téhož kola se podobný problém objevil již 1837. solu, ještě v době, než rover uvázl v písku. Odborníci se tudíž domnívají, že závada s charakterem terénu nesouvisí. V podezření je vlastní motor nebo převodovka. Aby se tento předpoklad ověřil, jsou na 2104. a 2105. sol (2009-12-04) přichystány tři série měření elektrického odporu ve vinutí za studeného stavu, při normální teplotě okolí a po ohřátí. Mělo by se ověřit, zda je v pořádku vinutí a kartáčky motoru. 2104. solu by se rovněž kolo mělo mírně pootočit, aby se zjistilo, zda zablokování trvá.
Výsledky těchto testů budou známy nejdříve koncem týdne, v pátek 2009-12-04 a přes víkend bude probíhat jejich analýza a Spirit by se mohl pokusit o další jízdu nejdříve v pondělí 2009-12-07.
2099. solu (2009-11-28) dokázaly fotovoltaické články vyrobit 316 Wh/sol. Atmosférická opacita byla stanovena na tau=0.572 a prachový faktor na 0.567. Celková překonaná vzdálenost zůstala na hodnotě 7730.00 m.

Soly číslo 2100 až 2110 (2009-11-292009-12-09):
Spirit stále zůstává uvězněn v lokalitě "Troy" na západní straně "Home Plate".
Diagnostické testy, které absolvovalo pravé zadní kolo 2109. solu, (2009-12-08) ukazují, že má velké problémy. Při všech zkouškách byl naměřen vysoký elektrický odpor rotoru pohonu. Při pokusu otočit kolem ve zpětném směru se motor vůbec nepohnul. Elektrický odpor ostatních funkčních kol přitom zůstává na nominální hodnotě.
Další plán počítá s ještě dalším měření odporu, na pravé zadní kolo by mělo přivedeno vyšší napětí a uvidí se, zda se kolo pohne. Rovněž by se mělo prozkoušet již dlouho nepohyblivé pravé přední kolo, aby se zjistilo, zda se jedná o podobnou závadu a zda by se tohoto faktu nedalo nějak využít.
2110. solu (2009-12-09) vyráběly solární panely 298 Wh/sol. Atmosférická opacita byla stanovena na tau=0.517 a prachový faktor na 0.563. Překonaná vzdálenost na Marsu zůstala beze změny.

Soly číslo 2111 až 2117 (2009-12-102009-12-16):
I další týden vězel Spirit na lokalitě "Troy" západně od "Home Plate". Jelikož přetrvávaly nedávné problémy s pravým zadním kolem, 2113. solu proběhlo několik zkoušek, aby se přišlo na kloub potíží. Pravé přední kolo naproti tomu přestalo fungovat už 779. solu (2006-03-13), k všeobecnému překvapení se ale nyní chovalo normálně.
Technici objevili jistou anomálii v místě označovaném jako uzemnění v jednom bodě. V místě, kde by nemělo být žádné napětí, bylo zjištěno záporné napětí. V klidovém stavu zde bylo -5 V a ve chvíli, kdy se zapnul jakýkoliv motor, se zvětšilo napětí na -25 V. To by ukazovalo na nějaký elektrický zkrat na šasi roveru. Změna chování uzemnění v jednom bodě je v souladu se začátkem problémů na pravém zadním kole a s používáním ostatních pohonů. Podezřelou se jeví ovládací deska motorů.
Pravá kola byla zkoušena znovu 2117. solu, tentokrát během dalšího vyprošťovacího manévru. Celkem dostal počítač za úkol otočit koly na teoretickou vzdálenost jízdy 10 m. Pravé přední kolo v průběhu prvních tří etap operace fungovalo normálně a zastavilo se až při posledním čtvrtém kroku. Celkem vykonalo asi 10 otáček. Pravé zadní kolo se ani nepohnulo. Rover se posunul jen zcela nepatrně. Ve směru dopředu popojel asi 2 mm a o 4 mm se snížilo jeho těžiště. Snížení bylo dosaženo i s pomocí pravého předního kola, které se mírně zahrabalo do terénu.
Řídící tým pokračuje v analýzách elektrických potíží a bude dále zkoušet funkčnost pravého předního kola. Není jasné, zda se je opět podaří rozpohybovat, nebo zda zastavení v poslední etapě zkoušky neznamená definitivní stop. V plánu jsou další testy pravých kol s nízkým napětím a další čtyřetapová jízda.
2117. solu (2009-12-16) klesla produkce solárních článků na 277 Wh/sol při atmosférické opacitě tau=0.503 a prachovém faktoru 0.557. Celková překonaná vzdálenost na Marsu činila 7730.01 m.

Soly číslo 2118 až 2124 (2009-12-172009-12-24):
Spirit zůstával nepohyblivý v lokalitě "Troy" na západ od plošiny "Home Plate".
2118. solu, předtím než dostal rover pokyn k přemístění, byla prověřena kola na pravé straně. Test ukázal, že pravé přední kolo je pouze omezeně funkční a jeho otáčení je přerušované. Pravé zadní kolo naopak zůstalo zcela nepohyblivé. Z původně plánovaných čtyř etap jízdy se nakonec uskutečnila jen první. Výsledná změna polohy nebyla prakticky pozorovatelná.
Pokus o jízdu 2120. solu byl určen k získání dalších údajů o stavu podvozku. Nebylo dosaženo žádného viditelného pokroku, ale u závěsu kol na levé straně se zvětšil náklon. Má se za to, že se levé střední kolo nadzvedlo. Snaha o srovnání podvozku 2122. solu nebyla úspěšná - kola se více zahrabala do prachu místo toho, aby stroj táhla na stranu.
Další jízda 2126. solu byla navržena tak, že se jednotlivá kola otáčela různou rychlostí. Předpokládalo se, že se zavěšení kol srovná a tím se zlepší trakční účinek levého středního kola.
Anomálie u elektrického napětí, související patrně s uzemněním, které byly poprvé zaznamenány 2104. solu, přetrvávaly a zdá se, že jsou již trvalým jevem.
2124. solu (2009-12-24) dokázaly fotovoltaické články vyrobit 270 Wh/sol. Atmosférická opacita byla stanovena na tau=0.450 a prachový faktor na 0.544. Celková překonaná vzdálenost činila 7730.01 m.

Soly číslo 2125 až 2130 (2009-12-252009-12-30):
Spirit zůstal další týden upoután na lokalitě "Troy" západně od "Home Plate". Pokusy o uvolnění byly komplikovány nepohyblivým pravým zadním kolem a nespolehlivým pravým předním kolem.
2126. solu dostal rover pokyn ke spuštění pohonů všech šesti kol, i když od pravého předního a zadního kola se neočekávala žádná adekvátní odezva. Všechna kola se měla v pěti krocích otočit tak, jak by to odpovídalo jízdě pokaždé na desetimetrovou vzdálenost ve volném terénu. Rover přerušil operaci v pátém úseku, když bylo zaznamenáno výrazné snížení paluby. Ve vodorovném směru bylo dosaženo jen velice malého pokroku.
2130. solu byla zvolena jiná strategie. Koly bylo otočeno zpět a znovu dopředu a teprve potom měl následovat pokus o jízdu dopředu. Operace nebyla dokončena, protože jedno z kol narazilo při otáčení na vysoký odpor, patrně je už hodně zahrabané do prachu. Technici se rozhodli v dalším pokusu srovnat kola a pak pokračovat ve snaze o vyproštění.
2130. solu (2009-12-30) vyrobily solární baterie vozítka 260 Wh/sol při atmosférické opacitě 0.480 a prachovém faktoru 0.557. Celková překonaná vzdálenost činila 7730.04 m.

Soly číslo 2131 až 2136 (2009-12-312010-01-05):
Spirit zůstal i nadále uvězněn v prachovém poli "Troy" na západ od plošiny "Home Plate". Pokusy o vyproštění komplikovalo nefunkční pravé přední a zadní kolo.
2132. solu (2010-01-01) bylo levé přední a zadní kolo a pravé zadní kolo natočeno o 60° do strany. Technici doufali, že tímto pohybem se uvolní materiál před koly a částečně zasype příkop, který kola časem vyhloubila. Poté se kola znovu nastavila do přímého směru. Tím se měl zřícený prach natlačit na stranu. Hlavním cílem celé operace bylo uvolnit místo před koly a ulehčit jim při dalším pokusu o přesun. Počítač dostal pokyn otočit koly ve čtyřech krocích po 2.5 m dopředu. Pravé přední kolo bylo otočeno o 60° dovnitř, aby se skutečný směr pohybu více kryl se zamýšleným. Jízdní operace byla přerušena hned při úvodním natáčení kol, protože software usoudil, že se levé zadní kolo zablokovalo. Kolo pokračovalo v natáčení, ale odpor okolního materiálu je přibrzdil natolik, že software pohyb nerozpoznal.
Během soku 2136 pokračovala operace ve stejném bodě, v jakém ji počítač přerušil 2132. solu. Levé přední, levé zadní a pravé zadní kolo dostalo příkaz k otočení do přímého směru. Následovaly čtyři otáčky kol o 2.5 m. Pravé přední kolo pak dostalo příkaz natočit se o 60° dovnitř. Navíc byl vyžadován další 2.5 metrový krok. Proces byl přerušen, protože palubní měření zaznamenalo pokles paluby o 1 cm. Za celou operaci se rover posunul dopředu o 2.28 cm.
2136. solu (2010-01-05) vyráběly solární články 243 Wh/sol při atmosférické opacitě tau=0.482 a prachovém faktoru 0.545. Celková překonaná vzdálenost činila 7730.08 m.

Soly číslo 2137 až 2143 (2010-01-062010-01-12):
Uběhl další týden, v němž byl Spirit nucen setrvat na lokalitě "Troy" západně od "Home Plate". Vyjet se pokusil třikrát - v solech číslo 2138, 2140 a 2142. Pokaždé se použila nová technika, spočívající v tom, že před jízdou se kola pootočí zpět a dopředu. Ukázalo se to do jisté míry účinné - z brázdy se vynese něco materiálu a nový materiál, zlepšující trakční schopnosti kol, se do koleje oddrolí. Ve dvou případech byla rovněž vyzkoušena pomalejší rychlost otáčení. Všechna tato opatření ale přinesla jen malý pokrok směrem dopředu. Každým pokusem se naopak rover zahrabal více do regolitu.
Pravé přední a pravé zadní kolo zůstávalo nadále nefunkční. V dalších dnech vyzkouší Spirit změnit směr jízdy, aby se zjistilo, zda cestování pozpátku nepřinese lepší výsledky.
2143. solu (2010-01-12) produkovaly sluneční baterie Spiritu 225 Wh/sol při atmosférické opacitě tau=0.490 a prachovém faktoru 0.539. Celková překonaná vzdálenost se změnila na 7730.12 m.

Soly číslo 2144 až 2150 (2010-01-132010-01-19):
Neprůchodný terén způsobil, že Spirit zůstal další týden na lokalitě "Troy" západně od plošiny "Home Plate".
Řízení projektu zahájilo útok v opačném směru než doposud s nadějí, že couváním dosáhne lepší výsledky při vyprošťování z prachového pole. 2145. solu dostal rover první příkaz k jízdě pozpátku; všechny dosavadní pokusy směřovaly dopředu. Couvání zahrnovalo dodatečnou techniku řízení kol. Před každou etapou se kola natočí ze strany na stranu. Mělo by to mít dva účely. Jednak se odstraní materiál ležící před kolem a do brázdy padne nová zemina, po níž by měla být jízda snazší. Zmáčknutý regolit na boku kola navíc poskytuje do jisté míry kolům oporu.
Jízda pozpátku se prozatím ukázala jako nadějnou metodou. Při přesunech 2145., 2147. a 2050. solu se rover pohnul vždy o 3 až 4 cm a zároveň se zvedal. A to vše při pouhých čtyřech funkčních kolech.
Během posledního pokusu o jízdu se zastavil motor u levého prostředního kola. Příčina zablokování nebyla zatím identifikována. Může se jednat o vnější překážku (např. kámen) nebo o problém vlastního pohonu. Před dalším pohybem byla naplánována série diagnostických zkoušek.
2150. solu (2010-01-19) vyrobily solární články roveru 211 Wh/sol při atmosférické opacitě tau=0.400 a prachovém faktoru 0.542. Celková překonaná vzdálenost se zvětšila na 7730.24 m.

Soly číslo 2151 až 2158 (2010-01-202010-01-28):
Další týden byl nucen Spirit čekat na lokalitě "Troy" západně od plošiny "Home Plate". S přibližující se zimou rychle klesalo množství vyráběné elektrické energie. Aby zůstala šance na překonání několika nejbližších zimních měsíců, podnikl řídící tým jisté akce, které měly za účel upravit náklon roveru, aby se maximalizovalo osvětlení solárních panelů.
Nejnadějnější způsobem, jak dosáhnout požadovaného náklonu, je popojet směrem dozadu. Používá se přitom stejné techniky, jaká byla úspěšně vyzkoušena před několika dny - kromě normálního otáčení se kola občas stranově natáčejí a rover plave jako žabák ve vodě. Aby se snížilo riziko zablokování kol v tomto těžkém terénu, byl do sekvence povelů vložen ještě příkaz k automatické diagnostice. Vždy, když se kolo zastaví, provede se na něm kontrola a pokud není zjištěna žádná závada, jízda pokračuje. Je to jeden ze způsobů, jak popojet dále, než při předchozím postupu, kdy se čekalo s diagnostickými testy na povel ze Země.
Spiritu se podařilo zdolat dalších několik centimetrů dozadu a zároveň se nemusel více zahrabat do písku. V několika případech se paluba dokonce zvedla. Bohužel se náklon slunečních baterií nezvětšil, především proto, že se rover při jízdě otáčel proti směru hodinových ručiček. Popojíždění zpět bude pokračovat s nadějí, že se přece jen podaří náklon upravit a maximalizovat energii zachycovanou fotovoltaickými články.
2158. solu (2010-01-28) vyráběly sluneční baterie 182 Wh/sol. Opacita (stupeň zaprášení) atmosféry byla stanovena na tau=0.379 a prachový faktor dosáhl hodnoty 0.522. Celková překonaná vzdálenost byla změřena na 7730.46 m.

Soly číslo 2159 až 2165 (2010-01-292010-02-04):
Spiritu se ani další týden nepodařilo výrazněji změnit stanoviště a zůstal na lokalitě "Troy" u okraje "Home Plate".
Jak se blíží zima, prudce klesá množství vyráběné elektrické energie. Aby se zvýšila účinnost fotovoltaických článků a vzrostly naděje na přežití dlouhé zimy, veškeré úsilí se soustřeďuje na vylepšení náklonu roviny solárních panelů směrem ke slunci.
2161. solu otáčel rover koly dozadu a používal přitom techniku průběžné diagnostiky, jak byla popsána již dříve, aby se vyloučily zbytečné přestávky způsobené zdánlivou ztrátou pohyblivosti. Tento způsob jízdy se osvědčil a dovolil plynulejší pojíždění, než tomu bylo dříve. Spirit se posunul zpátečním směrem o několik centimetrů a - což je důležité - už se nezahrabával do písku. Sklon paluby k severu se zlepšil asi 0 1°. Každý stupeň náklonu ve správném směru znamená zvýšení denní produkce energie asi o 5 Wh.
2165. solu byla naordinována další jízda. Tentokrát se vozítko posunulo o něco méně a i náklon se příliš nezvětšil. Příštím postupem by se měla především zvednout jedna strana a tím by se mělo dosáhnout dalšího vylepšení náklonu. Bude to možná poslední pohyb před zimou, protože úroveň vyráběné energie už nedovolí další pokusy. V očekávání zimy upravuje řídící tým nastavení komunikačních procedur a mění parametry chybových stavů.
2165. solu (2010-02-04) vyrobily solární baterie 188 Wh/sol při atmosférické opacitě 0.359 a prachovém faktoru 0.523. Celková překonaná vzdálenost činila 7730.48 m.

Soly číslo 2166 až 2170 (2010-02-052010-02-09):
Spirit zaujal patrně definitivní polohu před zimou. V dalších měsících zůstane jeho stanovištěm prachové pole "Troy" západně od plošiny "Home Plate".
Poslední povel k úpravě pozice byl vykonán 2169. solu (2010-02-08). Na pravé straně vozítka byla snížena výška závěsu kol a naopak na levé straně se rover nadzvednul. Tím se poněkud zvětšil náklon paluby k severu, ale velká změna nebyla možná. V situaci, v jaké se rover nachází, může ale každý watt vyrobený navíc hrát rozhodující roli.
V současné době se upravují nejrůznější parametry vozítka a robotická ruka se přesune do pozice nejvýhodnější pro zimní periodu nečinnosti. Plánuje se interval komunikačních oken pro různé nouzové podmínky, přičemž je důležité vzít ohled na optimální denní čas v nejchladnějším období zimy. Byla sestavena tabulka komunikačních možností v pásmu UHF, pokrývající celou zimu i období po ní.
2170. solu (2010-02-09) vyrobily solární baterie 185 Wh/sol při atmosférické opacitě tau=0.292 a prachovém faktoru 0.527. Opacita říká, že v současné době je atmosféra na Marsu velmi čistá a jen nepatrně pohlcuje sluneční paprsky. Vrstva prachu na povrchu fotovoltaických článků propouští bohužel jen 52.7% energie. Celková překonaná vzdálenost na Marsu byla stanovena na 7730.50 m.

Soly číslo 2171 až 2176 (2010-02-10 až 2010-02-15):
Spirit se chystá na zimu, kterou prožije na lokalitě "Troy" západně od plošiny "Home Plate".
2174. solu byla robotická ruka orientována do pozice, která by měla být pro zimní podmínky nejvýhodnější. Okolní terén a samotné části roveru jsou zaznamenávány na snímcích pro dokumentační účely. Obsah palubní paměti flash se daří postupně uvolňovat, důležitá data jsou vysílána k Zemi. Pro celou zimní periodu i pro jistý časový interval poté byla vypracována tabulka komunikačních oken v pásmu UHF. Jak postupně klesá produkce elektrické energie, jsou zkracovány intervaly, kdy se rover probouzí, a mnohé z možných komunikačních relací byly vypuštěny.
2176. solu (2010-02-15) vyrobily solární panely 173 Wh/sol. Atmosférická opacita byla změřena na tau=0.361 a prachový faktor činil 0.526. Celková překonaná vzdálenost zůstala již patrně na definitivní hodnotě 7730.50 m.

Soly číslo 2177 až 2184 (2010-02-16 až 2010-02-23):
Spirit je zaparkovaný na lokalitě "Troy" západně od "Home Plate". Pokračují přípravné práce před nástupem zimy.
Kvůli nízké úrovni zásob elektrické energie byly vypracovány plány omezené komunikační aktivity na více solů. V těchto skupinách solů se předpokládá jen jediné vysílání ze Země k roveru a několik relací v opačném směru v pásmu UHF, kterými by se na Zemi dostala zaznamenaná data. Na palubě Spiritu je již instalovaná tabulka komunikačních oken v pásmu UHF a pro zimní období bylo vypracováno několik možných scénářů.
Spojová síť DSN [=Deep Space Network] provedla zkoušku, při níž bylo ověřeno, že je schopna zachytit i nejslabší signály z Marsu. Může detekovat vysílání Spiritu i v případě, že bude ve stejném okamžiku přijímat signály z družice MRO [=Mars Reconnaissance Orbiter].
2184. solu (2010-02-23) vyráběly solární články roveru 163 Wh/sol. Atmosférická opacita byla stanovena na tau=0.367 a prachový faktor 0.518.

Soly číslo 2185 až 2191 (2010-02-242010-03-02):
Spirit pokračuje v přípravě na zimu, kterou stráví na lokalitě "Troy" poblíž plošiny "Home Plate".
Činnosti před zimním odpočinkem se blíží ke konci. Kvůli nouzi o elektrickou energii je připraven komunikační úsporný režim, rozvržený na několik dní. Týdně se uskutečňují jen jeden nebo dva cykly. V plánu je jediné vysílání povelů na rover a několik relací na frekvenci UHF, při nichž se posílají data z Marsu do řídícího střediska. V palubní paměti je uložena nová tabulka komunikace v pásmu UHF a dokončují se různá nastavení pro zimní období.
2191. solu (2010-03-02) dokázaly vyrobit sluneční články 153 Wh/sol při atmosférické opacitě tau=0.331 a prachovém faktoru 0.510.

Soly číslo 2192 až 2199 (2010-03-032010-03-11):
Spirit přešel na zimní režim. Až do příchodu jara, pokud zimu přežije, bude zaparkován na lokalitě "Troy" poblíž plošiny "Home Plate".
Momentální činnosti jsou vykonávány podle plánu, který se tvoří na celý týden. Obsahuje jediný termín na odvysílání nových pokynů ze Země na Mars v pásmu X a jediný downlink telemetrie a získaných vědeckých dat v opačném směru. Rover je každého solu krátce probuzen, aby změřil atmosférickou opacitu, a pak je po zbytek dne a na noc opět odpojen. Poslední vysílání na Zemi bylo přijato 2195. solu (2010-03-07). Další relace nebyla zatím naplánována, ale očekává se, že se uskuteční o víkendu. Energie vyráběná nyní fotovoltaickými články odpovídá právě spotřebě a nestačí na jiné rozsáhlejší aktivity. Vyhlídky nejsou příliš optimistické. Bilance spotřeby energie bude stále kritičtější, jak se bude postupně snižovat výška slunce nad obzorem a jak bude nutno více zapínat topení, aby se eliminoval pokles okolních teplot. Riziko poškození akumulátorů, jestliže se zásoba energie v nich sníží pod určitou minimální hodnotu, a následně i dalších komponent Spiritu se každým dnem zvětšuje.
2195. solu (2010-03-07) činila produkce energie 151 Wh/sol při atmosférické opacitě tau=0.339 (měřeno 2193. solu) a prachovém faktoru 0.506 (údaj rovněž z 2193. solu).

Soly číslo 2200 až 2203 (2010-03-122010-03-15):
Spirit, zaparkovaný na svém vynuceném zimním stanovišti "Troy" západně od "Home Plate", přešel na jednoduchý týdenní (7 solů) plán a bude ho udržovat, dokud to umožní energetické podmínky.
Sedmisolový plán obsahuje jeden uplink (vysílání ze Země na Mars) v pásmu X přímo na vysokoziskovou palubní anténu a jeden downlink (směr Mars - Země) v pásmu UHF přes retranslační družici Mars Odyssey. Každého dne je rover krátce probuzen, změří atmosférickou opacitu a znovu je na zbytek dne a noc vypojen.
Prozatím poslední signály odvysílal Spirit 2203. solu. Vyplývá z nich, že rover se chová přesně podle zadaného programu a všechny systémy jsou v pořádku. Produkce energie poklesla na 139 Wh/sol. Zásoby v akumulátorech se výrazně nesnížily, což znamená, že v posledních několika solech si rover udržoval víceméně neutrální energetickou bilanci. Přesto je zřejmé, že výroba elektřiny ze solárních baterií bude postupně klesat a nároky na vytápění narostou. Postupně se bude deficit životadárné energie zvětšovat.
Zesilovač SSPA [=Solid-state Power Amplifier], který je součástí modulu elektroniky REM [=Rover Electronics Module], zaznamenal rekordní nízkou teplotu -41°C. Spirit je vymrzlý, jak nikdy před tím. Není vyloučeno, že by už v nejbližších dnech - při standardní činnosti - mohlo dojít k poklesu napětí pod bezpečnou mez a podpětí by následně ohrozilo systémů vozítka. Potom by nemohl být dokončen další naordinovaný týdenní rozvrh a rover by zůstal vypojen delší dobu, než by se zase baterie dobily.
2203. solu (2010-03-15) vyráběly fotovoltaické články 139 Wh/sol při atmosférické opacitě tau=0.379 (změřeno 2202. solu) a prachovém faktoru 0.507.

Soly číslo 2204 až 2210 (2010-03-162010-03-22):
Spirit očekává příchod své čtvrté zimy na Marsu a - dokud to dovolí zásoby elektřiny - bude pokračovat v činnosti dané tzv. sedmisolovým týdenním plánem. Ten sestává z jediné rádiové relace v pásmu X, v níž rover přijímá instrukce ze Země, a jednoho vysílání v pásmu UHF, kdy posílá naměřená data na prolétající retranslační družici. Každého dne je Spirit krátce probuzen a změří atmosférickou opacitu. V ostatním čase je v klidu.
Prozatím poslední downlink byl na pořadu 2210. solu. Během něho bylo potvrzeno, že rover dodržuje program daný hlavní sekvencí povelů a všechny systémy jsou v normálu. Denní produkce elektřiny klesla na 134 Wh/sol, což znamená, že se mírně snižuje rezerva v akumulátorových bateriích. Teplota SSPA [=Solid-state Power Amplifier] v modulu elektroniky REM [=Rover Electronic Module] se snížila na rekordní hodnotu -41.5°C. Spirit dále chladne. 2203. solu byla zaznamenána jistá změna v chování topných článků v bateriích. Souvislosti nejsou známé, ale jsou předmětem šetření. I pro další týden jsou v plánu stejné aktivity jako doposud.
Spiritu hrozí, že by každou chvíli mohl přejít do poruchového stavu daného nedostatkem elektrického napájení. Pak by se odmlčel na delší dobu, po níž by dobíjel akumulátory. 2210. solu (2010-03-22) činila produkce elektrické energie ze solárních článků 134 Wh/sol při atmosférické opacitě tau=0.353 (měřeno o den dříve).

Soly číslo 2211 až 2218 (2010-03-232010-03-30):
Plánovaný downlink Spiritu 2218. solu (2010-03-30) ve frekvenčním pásmu UHF přes družici Mars Odyssey sledovací stanice nezaznamenaly. Družice přitom pracovala normálně. Přesto nezachytila žádnou telemetrii z roveru a ani žádné náznaky signálu UHF z povrchu Marsu v kráteru Gusev. Řídící tým usoudil, že u Spiritu došlo někdy v uplynulých dnech k závadě vyvolané nízkou zásobou elektrické energie. Nejpravděpodobnějším vysvětlením ztráty signálu je, že mezi posledním downlinkem 2210. solu (2010-03-22) a zmíněným termínem 2218. solu byly akumulátorové baterie kvůli nízké úrovni napětí odpojeny.
Při tomto typu závady přechází Spirit do fáze hlubokého spánku, zastavuje se veškerá činnost včetně komunikace a pod napětím zůstávají jen hlavní palubní hodiny. Hodiny budou ve zvolených intervalech kontrolovat, zda se již akumulátory dostatečně nabily a zda je možné Spirit znovu oživit. Pokud ne, zůstane rover v hlubokém spánku a solární baterie se budou nadále snažit zvýšit zásobu energie v akumulátorech. V řídícím středisku mezitím začali sledovat Mars v obdobích vyhrazených pro nouzovou komunikaci v pásmu X - zatím bez výsledku. Pásmo X monitoruje přímo rádiový přijímač napojený na síť DSN [=Deep Space Network]. Pokud by se rover navíc neprobudil poruchou časovacího zařízení, mohl by být časový spínač resetován pozemním příkazem. Po jisté zadané době, bude Spirit přijímat i signály v pásmu UHF z retranslační družice. Řídící tým neočekává, že by se Spirit v brzké době ozval, pokusy o zachycení signálu se budou přesto konat každý den.

Soly číslo 2219 až 2226 (2010-03-312010-04-07):
Druhý týden nepřišly ze stanoviště Spiritu žádné signály. Naposledy navázal rover spojení 2210. solu (2010-03-22).
Ve zprávě o průběhu mise uvádí řídící středisko znovu informaci o tom, že pravděpodobnou příčinou rádiového ticha je vypojení všech subsystémů včetně rádiového vysílače kvůli nedostatečně nabitým akumulátorům. Rover využívá veškerou sluneční energii, aby doplnil zásoby v bateriích a teprve tehdy, až k tomu dojde, zahájí pokusy o obnovení komunikace. Nikdo neví, kdy k tomu dojde, proto se síť stanic DSN snaží zachytit signál z Marsu v pásmu X každodenně při každé příležitosti. Druhou spojovou cestu v pásmu UHF kontroluje během průletů nad stanovištěm roveru družice Mars Odyssey. Spirit může nicméně zůstat v hibernaci i několik měsíců.

Soly číslo 2227 až 2232 (2010-04-082010-04-14):
Spirit, uvězněný v lokalitě "Troy" na západě plošiny "Home Plate", o sobě už třetí týden nedal vědět. Poslední signály vyslal 2210. solu (2010-03-22).
Řídící středisko je stále přesvědčeno, že příčinou rádiového ticha je hibernace, do níž rover přešel vinou nízké úrovně energie v akumulátorech. Spirit zastavil veškeré aktivity a všechny zachycené sluneční paprsky konvertuje na elektřinu na dobíjení baterií. Jestliže se podaří obnovit dostatečnou zásobu energie, palubní počítač rover probudí a ten obnoví vysílání. Kromě běžné cesty, při níž putují rádiové signály v pásmu X přímo na Zemi, bude k dispozici i vysílání v pásmu UHF přes retranslační družici Mars Odyssey.
Protože není jisté, kdy by se Spirit mohl ozvat, naslouchají obří antény sítě DSN i přijímací aparatura Mars Odyssey při každé myslitelné příležitosti. Zima je na postupu. Slunovrat nastane až za měsíc a do té doby se bude výška slunce nad obzorem stále snižovat.

Soly číslo 2233 až 2239 (2010-04-152010-04-21):
Spirit setrval už čtvrtý týden na stanovišti "Troy" bez jakéhokoliv kontaktu s řídícím střediskem. V pravidelné týdenní zprávě o stavu roveru se opakují stále stejné úvahy o možných příčinách odmlky a podmínkách, za kterých by se mohl rover vrátit do služby.
Do data slunečního slunovratu (2010-05-13 - sol 2261) zbývají ještě tři týdny. Teprve pak se bude slunce postupně zvedat nad obzor a solární články budou mít větší šanci generovat elektrickou energii. Úsilí o zachycení signálů z roveru nicméně pokračuje každodenní kontrolou rádiových pásem X a UHF při každé myslitelné příležitosti.

Soly číslo 2240 až 2247 (2010-04-222010-04-29):
V týdenní zprávě o stavu roveru Spirit se opakují stejné formulace jako minule. Spirit se od solu číslo 2210 neozývá a řídící středisko doufá, že se znovu ohlásí, až se začne zvyšovat výška slunce nad obzorem. Do data zimního slunovratu zbývají dva týdny.

Soly číslo 2248 až 2253 (2010-04-302010-05-05):
Stav roveru Spirit je i nadále neznámý. Od 2210. solu (2010-03-22) se neozývá a, podle názoru řídícího střediska, čeká, až sluneční články s ustupující zimou vyrobí dostatek energie na ukončení hibernace. Do zimního slunovratu, tj. okamžiku, kdy slunce začne opět vystupovat výše nad obzor, zbývá ještě jeden týden. Pátrání po případných signálech z Marsu pokračuje každý den.

Soly číslo 2254 až 2259 (2010-05-062010-05-11):
Spirit i další týden neprojevil žádné známky aktivních činností. Stále mlčí a pravděpodobně čeká v hibernaci na dobu, kdy se zvýší výroba elektrické energie. V tomto stavu prožil poslední týden před zimním slunovratem. Od příštího týdne se začne slunce zvedat více nad obzor a šance na oživení se budou zvětšovat.

Soly číslo 2260 až 2266 (2010-05-122010-05-19):
Mlčící Spirit zaparkovaný v lokalitě "Troy", ležící na jižní polokouli Marsu, se konečně dočkal data zimního slunovratu. Znamená to, že od nynějška se začne slunce zvedat každý den stále více nad obzor a produkce elektřiny fotovoltaickými články se bude zvětšovat. Jestliže je rover ještě funkční, je šance, že se za určitý čas dobijí akumulátory a Spirit se přihlásí řídícímu týmu na Zemi. Zatím k tomu nedošlo a nezbývá než stále opakovat pokusy o navázání spojení při každé vhodné příležitosti.

Soly číslo 2267 až 2273 (2010-05-202010-05-26):
Spirit stále mlčí a veškeré pokusy o zachycení vysílání z kráteru Gusev prozatím skončily bez pozitivního výsledku. Tento stav trvá již více než dva měsíce od 2010-03-22 (sol číslo 2010). Slunovrat nastal před dvěma týdny a situace roveru by se měla teoreticky zlepšovat.

Soly číslo 2274 až 2280 (2010-05-272010-06-02):
O situaci Spiritu od 2210. solu (2010-03-22), kdy se naposled ozval, nejsou žádné nové informace. Řídící tým si udržuje naději, že výpadek rádiového vysílání je dán pouze momentálním nedostatkem elektrické energie. Situace se po zimním slunovratu (2010-05-13) může teoreticky zlepšovat. Středisko proto pokračuje v pokusech o obnovení spojení při každé vhodné příležitosti.

Soly číslo 2281 až 2285 (2010-06-032010-06-07):
Spirit o sobě od 2210. solu (2010-03-22) nedává vědět a podle mínění specialistů zůstává v hibernaci a čeká, až se zlepší světelné podmínky a solární baterie začnou produkovat dostatek energie. Za uplynulý týden nebyly zveřejněny žádné nové informace.

Soly číslo 2286 až 2294 (2010-06-082010-06-16):
Od zimního slunovratu už uplynul měsíc, světelné podmínky na jižní polokouli se teoreticky zlepšují, ale Spirit se stále neozývá. Řídící tým nemůže dělat nic jiného než pokračovat v pravidelném monitorování signálů od Marsu a doufat, že se rover po zlepšení energetické bilance sám ohlásí.

Soly číslo 2295 až 2300 (2010-06-172010-06-22):
Spirit zaparkovaný v lokalitě "Troy" na západě plošiny "Home Plate" stále mlčí. Tento stav trvá už od 2210. solu (2010-03-22), tedy již tři měsíce.
Jak již bylo řečeno dříve, je pravděpodobné, že v okamžiku, když se snížila výroba elektrické energie pod stanovenou mez, zasáhl ochranný program, vypojil všechny systémy, včetně komunikace se Zemí a Spirit přešel do tzv. hlubokého spánku. Fotovoltaické články převáděly veškerý výkon na dobíjení akumulátorových baterií. Pokud by se stav zásob energie zlepšil, měl by se Spirit podle předprogramované sekvence probudit a zahájit pokusy o navázání spojení.
Energetická situace by se mohla teoreticky zlepšovat, protože vrchol zimy už je přibližně měsíc za námi a slunce stoupá výš nad obzor a setrvává tam delší dobu. To je parametr, který je exaktně vyčíslitelný. Co nelze přesně odhadnout, jsou konkrétní povětrnostní podmínky na místě. Výrobu elektřiny ovlivňuje výrazně prach v ovzduší (opacita) a stupeň zaprášení panelů solárních článků. V posledním případě se mohl stav od posledního spojení zhoršit, ale i zlepšit, pokud náhodný poryv větru dokázal panely očistit. Nelze dělat nic jiného, než čekat a doufat, že se Spirit sám přihlásí.

Soly číslo 2301 až 2307 (2010-06-232010-06-30):
Další týden uplynul a o Spiritu nejsou k dispozici žádné zprávy. Stojí vedle plošiny "Home Plate" a jeho stav je neznámý. V lepší variantě čeká, až se zvýší výkon fotovoltaických baterií, v nejhorším případě vydá NASA po jisté době prohlášení, že končí pokusy o obnovení rádiového spojení.

Soly číslo 2308 až 2314 (2010-07-012010-07-07):
V řídícím středisku postrádají už více než tři měsíce informace o stavu roveru Spirit. Poslední vysílání bylo zachyceno 2210. solu (2010-03-22). Pravidelně se ve vhodných okamžicích uskutečňují pokusy o navázání spojení, zatím bez konkrétních výsledků.

Soly číslo 2315 až 2320 (2010-07-082010-07-13):
Ani v dalším týdnu nebyla zachycena žádná známka života z roveru Spirit. Vozítko mlčí od 2210. solu (2010-03-22). Pokud byl příčinou přerušení normální činnosti skutečně jen pokles denní produkce energie, je stále ještě naděje, že se Spirit po změně podmínek znovu ohlásí. Z čistě astronomického hlediska se v těchto dnech osvětlení panelů fotovoltaických článků zlepšilo na úroveň, při níž došlo před čtyřmi měsíci k přerušení komunikace.

Soly číslo 2321 až 2329 (2010-07-142010-07-22):
Řídící středisko mise MER zůstalo další týden bez jakýchkoliv údajů o aktuálním stavu vozítka Spirit. Robot na Marsu se od 2010-03-22 (sol 2210) neozývá, ačkoliv snahy o zachycení rádiového signálu pokračují při každé vhodné příležitosti.

Soly číslo 2330 až 2334 (2010-07-232010-07-27):
Situace roveru Spirit je i po dalším týdnu beze změny. Rover mlčí a řídící středisko doufá, že se ještě někdy po vylepšení energetických podmínek ozve. Prozatím nezbývá než čekat a zkoušet zachytit signály od Marsu při každé vhodné příležitosti.

Soly číslo 2335 až 2341 (2010-07-282010-08-04):
Vozítko uvězněné v pískové pasti "Troy" západně od plošiny "Home Plate" se neozvalo ani další týden. Řídící tým se stále domnívá, že příčinou přerušení komunikace byl nedostatek elektrické energie. Rover přešel do fáze hlubokého spánku a měl čekat, až se světelné podmínky zlepší natolik, aby zásoby v akumulátorech stačily k navázání spojení. Při tomto stavu existuje ale další nebezpečí spočívající v narušení práce hodin v palubním počítači. Pokud by k tomu skutečně došlo, Spirit by ztratil časovou orientaci a nevěděl by, kdy má vysílat. Proto by po probuzení zůstal pasivní a jen naslouchal. Operátoři vzali tuto skutečnost na vědomí a od 2333. solu (2010-07-26) změnili poněkud strategii.
Každého dne od tohoto data vysílá soustava DSN [=Deep Space Network] sérii signálů v pásmu X, nazvanou "Sweep & Beep". Jestliže má rover skutečně poruchu palubních hodin a je přes den v bdělém stavu, vždy 20 min z každé hodiny má zkoušet zaregistrovat vysílání. Aby se pozemní technika strefila do intervalu, kdy rover poslouchá, vysílá DSN sérii "Sweep & Beep" opakovaně. Jakmile by Spirit výzvu zaregistroval, odpověděl by krátkým pípnutím (beep) rovněž v pásmu X. Na stanovišti roveru je momentálně časné jaro a je možné, že na reakci z Marsu bude nutno čekat ještě delší dobu.

Soly číslo 2342 až 2349 (2010-08-052010-08-12):
Po týdnu pokusů o navázání kontaktu se Spiritem, kdy ze Země odcházejí pravidelně signály, které by měly vyvolat požadovanou reakci roveru, se řídící tým nedočkal očekávaného výsledku. Je však stále ještě naděje, že se vozítko ohlásí, až se momentální časné jarní podmínky na Marsu zlepší s nadcházejícím létem.

Soly číslo 2350 až 2355 (2010-08-132010-08-18):
Metoda "Sweep & Beep", uplatňovaná právě druhý týden, nepřinesla prozatím žádný výsledek. Spirit mlčí už od 2210. solu (2010-03-22) s počítadlem ujeté vzdálenosti stojícím na čísle 7730.50 m. Ačkoliv se světelné podmínky na jižní polokouli Marsu z astronomického hlediska zlepšují, zkušenosti z minulých let i porovnání se situací Opportunity říkají, že se v tomto ročním období zvyšuje opacita atmosféry (zaprášení) a nepříznivě ovlivňuje produkci elektrické energie. Řídící středisko proto ani neočekává, že by se Spirit ozval v nejbližších dnech.

Soly číslo 2356 až 2361 (2010-08-192010-08-24):
Spirit, spočívající západně od "Home Plate", stále mlčí. Řídící středisko pokračuje v úsilí navázat spojení, výsledky se nicméně mohou dostavit i za několik týdnů.

Soly číslo 2362 až 2368 (2010-08-252010-08-31):
Pravidelný týdenní status report roveru Spirit nepřinesl žádné nové informace. Vozítko mlčí a jeho stav je neznámý. Ačkoliv se z astronomického hlediska zlepšují světelné podmínky, v tomto ročním období bývá v ovzduší více prachu (zhoršuje se opacita atmosféry) a řídící tým předpokládá, že případné signály by mohly být zachyceny až později.

Soly číslo 2369 až 2375 (2010-09-012010-09-08):
Ani na začátku září se situce s vozítkem Spirit nezměnila. Týdenní status report v podstatě týmiž slovy opakuje známá fakta. Rover se neozývá a pokusy o zachycení signálů z Marsu pokračují.

Soly číslo 2376 až 2382 (2010-09-092010-09-15):
Zprávy z řídícího střediska Spiritu už dlouho nepřinášejí žádné nové informace. Technici pokračují v pokusech navázat spojení a používají při tom metodu "Sweep & Beep", která by měla aktivovat vysílání z roveru ve správný čas i v případě, že v zimě došlo k závadě na palubních hodinách. Světelné podmínky na Marsu se s nastupujícím jarem teoreticky zlepšují. Skutečnou situaci však může podstatně ovlivnit zaprášení atmosféry, které bývá v tuto roční dobu značné.

Soly číslo 2383 až 2389 (2010-09-162010-09-22):
Spirit o sobě už půl (pozemského) roku nedává žádné zprávy. Od solu číslo 2210 (2010-03-22) stojí na stanovišti "Troy" západně od plošiny "Home Plate", nevysílá a nereaguje na signály ze Země.

Soly číslo 2390 až 2396 (2010-09-232010-09-29):
Další týden uplynul a od Spiritu nepřišly žádné známky života. Rover stále mlčí, nicméně řídící tým doufá, že se po zlepšení světelných podmínek na Marsu ještě někdy ozve.

Soly číslo 2397 až 2402 (2010-09-302010-10-05):
Řízení projektu pravidelně, i když prozatím bezvýsledně, zkouší zachytit vysílání Spiritu. V úsilí je angažována družice Mars Odyssey i síť obřích teleskopů DSN. Používá se nadále strategie "Sweep & Beep", která by měla aktivovat rover i v případě, že vinou nízkého napětí v bateriích došlo k poruše na palubních hodinách.

Soly číslo 2402 až 2409 (2010-10-052010-10-12):
Spirit, zaparkovaný západně od "Home Plate", stále mlčí. Od solu číslo 2210 (2010-03-22) nebylo zachyceno žádné vysílání.
Řízení projektu používající síť DSN [=Deep Space Network] i družici Mars Odyssey čeká, zda se rover dokáže sám přihlásit po závadě vyvolané nedostatkem elektrické energie. Pokračuje strategie Sweep & Beep, která by měla Spiritu pomoci v případě, že mu správně nefungují palubní hodiny. Světelné podmínky na Marsu se stále zlepšují a solární články mohou vyrábět více energie. Zvětšuje se tak pravděpodobnost, že o Spiritu ještě uslyšíme.
Celková překonaná vzdálenost Spiritu se - pochopitelně - nemění a zůstává na hodnotě 7730.50 m.

Soly číslo 2410 až 2416 (2010-10-132010-10-20):
Ani další týden se zprávy o stavu Spiritu nelišily od předchozích. Rover se neozývá a jeho stav je neznámý. Jedinou jistotou je současná poloha na okraji plošiny "Home Plate".

Soly číslo 2417 až 2423 (2010-10-212010-10-27):
Spirit stojící na stanovišti západně od "Home Plate" se neozývá. Poslední rádiové signály byly zachyceny 2210. solu (2010-03-22). Vedení projektu nicméně ještě nevzdalo pokusy o zachycení známek života vozítka na Marsu a pokračuje ve strategii "Sweep & Beep", která by mohla situaci vyřešit, pokud by došlo k závadě na palubních hodinách.

Soly číslo 2424 až 2430 (2010-10-282010-11-03):
Ačkoliv se světelné podmínky na stanovišti Spiritu stále zlepšují a naděje, že rover začne opět vysílat, se zvětšuje, ani další týden nebyl žádný rádiový signál z kráteru Gusev na Zemi zachycen. Řídící středisko využívá každé příležitosti a sleduje oblast jak družicí Mars Odyssey, tak i pozemní sítí velkých teleskopů DSN.

Soly číslo 2431 až 2437 (2010-11-042010-11-10):
Spirit nacházející se na stanovišti "Troy" na západ od "Home Plate" stále mlčí. Poslední komunkace s řídícím střediskem proběhla 2210. solu (2010-03-22).
Řízení projektu prostřednictvím sítě Deep Space Network a družice Mars Odyssey stále naslouchá pro případ, že by se rover ohlásil a ukončil předpokládaný nouzový stav, vyvolaný nedostatkem energie. Pokračuje se ve strategii "Sweep & Beep", která by měla pomoci počítači na Marsu v případě, že došlo k závadě na palubních hodinách.
Spirit se nepohybuje a celková překonaná vzdálenost zůstává pochopitelně nezměněná 7730.50 m.

Soly číslo 2438 až 2444 (2010-11-112010-11-17):
Snaha o zachycení signálů Spiritu zůstala dosud bez výsledku. Tuto situaci ilustrují i pravidelné týdenní status reporty řídícího střediska, které se již delší dobu - až na nepodstatné odchylky - podobají jako vejce vejci. Spirit mlčí a naděje na jeho oživení je po více než půlročním úsilí značně nejistá.

Soly číslo 2445 až 2449 (2010-11-182010-11-22):
Další týden zůstalo úsilí o zachycení signálů ze Spiritu bez výsledku. Řídící středisko pokračuje v rutinních pokusech o navázání spojení nezměněnými postupy.

Soly číslo 2450 až 2457 (2010-11-232010-11-30):
Zachytit signály Spiritu z rudé planety se stále nedaří. Řídící středisko zatím nemá jinou možnost, než pokračovat v pravidelném monitorování stanoviště roveru družicí Mars Odyssey nebo pozemními anténami DSN [=Deep Space Network] a doufat, že Spirit zareaguje na zlepšené světelné podmínky a eventuelně i na krátké rádiové impulsy vysílané ze Země metodou "Sweep & Beep", aplikovanou ovšem bezvýsledně již několik měsíců. Příznivé světelné podmínky by měly vydržet až do poloviny března 2011. Spirit má ještě šanci.

Soly číslo 2458 až 2464 (2010-12-022010-12-08):
Zdá se, že řídící tým nemá k dispozici žádné nové zázračné prostředky, jak přimět Spirit, aby ukončil mlčení trvající už od března. Rádiová aparatura na družici Mars Odyssey i obří antény sítě DSN ve vhodných okamžicích naslouchají, rover ale nadále nejeví známky života. Týdenní zpráva o stavu Spiritu jen kopíruje předchozí reporty.

Soly číslo 2465 až 2470 (2010-12-092010-12-15):
Spirit se ani v dalším týdnu neprobudil a na Zemi nedorazily žádné rádiové signály. Příznivé světelné podmínky na stanovišti vydrží nicméně ještě několik měsíců a nejméně po tu dobu zůstává naděje, že se spojení podaří obnovit.

Soly číslo 2471 až 2477 (2010-12-152010-12-21):
Spirit na západním okraji "Home Plate" zachovává mlčení. Od solu 2210 (2010-03-22) nedorazily z roveru žádné zprávy.
Řízení projektu pokračuje v dosavadní strategii. Naslouchá prostřednictvím sítě Deep Space Network a družice Mars Odyssey, zda se samočinně neobnoví komunikace po výpadku pravděpodobně způsobeného nedostatkem elektrické energie. Pomáhá si rovněž technikou "Sweep & Beep", která by mohla situaci vyřešit, pokud by zároveň došlo k poruše na palubních hodinách. Období příznivých světelných podmínek na stanovišti roveru potrvá až do poloviny března, takže má Spirit ještě relativně dost času, aby začal reagovat.
Celková překonaná vzdálenost na Marsu zůstává pochopitelně nezměněna a obnáší 7730.50 m.

Soly číslo 2478 až 2485 (2010-12-22 až 2010-12-29):
Další týden uplynul, aniž by se Spirit přihlásil a aniž by reagoval na rádiové impulsy vysílané v rámci strategie "Sweep & Beep". Časový interval věnovaný jmenované metodě se nyní rozšířil, aby se zvýšila šance, že rover bude právě v okamžiku vysílání v bdělém stavu. Žádné další nové informace řídící středisko nezveřejnilo.

Soly číslo 2486 až 2491 (2010-12-312011-01-05):
Spirit se stále neozývá, nicméně řídící středisko stále doufá, že se ještě přihlásí. Světelné podmínky na stanovišti roveru by se měly až do poloviny března zlepšovat, a tudíž se zvětšuje šance, že Spirit překoná poruchu způsobenou nedostatkem energie. Pro všechny případy rozšířilo vedení projektu dobu sledování i rozsah kontrolovaných frekvencí. Mohlo by se tak eliminovat riziko, že palubní hodiny "nejdou" správně i ta možnost, že vlivem drsných zimních podmínek se "rozladil" rádiový vysílač.

Soly číslo 2492 až 2497 (2011-01-062011-01-11):
Pravidelná týdenní zpráva nepřinesla žádné nové informace. Spirit mlčí a řídící tým pokračuje v pokusech zachytit signály, přičemž se Mars monitoruje v širším rozsahu frekvencí i ve větším časovém rozpětí.

Soly číslo 2498 až 2504 (2011-01-122011-01-18):
O Spiritu nejsou žádné nové informace. Tento stav trvá již od 2210. solu (2010-03-22), kdy na Zemi dorazilo poslední rádiové vysílání. Jestliže byla příčinou odmlky snížená produkce elektrické energie, je naděje, že by se vše mohlo vrátit do normálu, protože v současné době se situace zlepšuje a tento trend bude pokračovat až do poloviny března 2011.

Soly číslo 2505 až 2511 (2011-01-192011-01-25):
Naděje na opětovné zprovoznění Spiritu se časem zmenšují, i když řídící středisko neustále vydává stejná týdenní prohlášení, v nichž nechybí věta o tom, že energetická situace se má do poloviny března zlepšovat. Pokud by se rover skutečně ozval, bylo by to přibližně po jednom roce odmlky. Nezbývá než čekat a doufat že rádiová relace z 2210. solu dne 2010-03-22 nebyla posledním projevem života Spiritu.

Soly číslo 2512 až 2519 (2011-01-262011-02-02):
Žádné signály ze Spiritu nebyly zachyceny už od 2210. solu (2010-03-22). Kromě toho právě začalo období sluneční konjunkce, které se protáhne přibližně do 2011-02-07. V této době je spojení mezi Marsem a Zemí rušeno, protože se přesně mezi oběma planetami nachází Slunce. Perioda, během níž se zlepšuje osvětlení na stanovišti roveru, vyvrcholí v polovině března 2011.
Celková odometrie (součet délek projetých úseků) zůstává beze změny 7730.50 m.

Soly číslo 2520 až 2526 (2011-02-032011-02-10):
Týdenní status report Spiritu zopakoval do posledního písmene zprávu z předchozího týdne. Stav roveru je neznámý a naděje na navázání spojení v období právě probíhající sluneční konjunkce je nepatrná.

Soly číslo 2527 až 2532 (2011-02-112011-02-16):
Spirit se naposledy ozval 2210. solu (2010-03-22). V minulých dnech se Mars nacházel v konjunkci se Sluncem a podmínky pro navázání spojení se silně zhoršily. Období konjunkce už nicméně skončilo a pokusy o obnovení komunikace mohou pokračovat.
V první řadě se navázalo na metodu "Sweep & Beep", kterou provozují stanice DSN [=Deep Space Network] ve vlnovém pásmu X. Tato strategie však doznala mírných modifikací. Trvání povelu "Sweet & Beep" bylo zkráceno na 10 minut, ale se zvýšila četnost odvysílaných příkazů. Teoreticky by se měla zlepšit šance, že se podaří strefit do dvacetiminutového okna, ve kterém se Spirit má probouzet a lovit příkazy ze Země, a to i v případě, že palubní hodiny "jdou špatně".
Druhým opatřením bylo další rozšíření rádiového pásma; je možné, že rádiové zařízení na roveru už nedokáže udržet původní frekvenci. Stanice DSN také rozšířily vysílání a příjem signálu do jiných denních hodin - to pro případ, že se údaje palubních hodin Spiritu za rok od poslední kontroly rozešly se skutečností velmi podstatně. Osvětlení na stanovišti roveru se stále zlepšuje a bude tomu tak až do slunovratu v polovině března.

Soly číslo 2533 až 2539 (2011-02-172011-02-23):
Ani po dalším týdnu aplikace modifikované metody "Sweep & Beep" nezveřejnilo řídící středisko žádné nové informace o osudu roveru Spirit. Vozítko zarputile mlčí od 2010-03-22, přesto, že letní sluneční slunovrat nastane až v  polovině letošního března a světelné podmínky se teoreticky stále ještě zlepšují. Bohužel, technici nemají k dispozici žádné jiné prostředky a postupy a nezbývá jen čekat a doufat.

Soly číslo 2540 až 2545 (2011-02-242011-03-01):
Jaro na stanovišti Spiritu je na postupu. Slunovrat, kdy je slunce nejvýše nad obzorem, což je situace odpovídající našemu konci června, nastane na Marsu v polovině března. Do té doby se podmínky z astronomického hlediska mohou stále zlepšovat. Ani pak není ještě nic ztraceno, protože účinnost přeměny slunečního záření na elektrickou energii závisí - kromě úhlu dopadu slunečních paprsků na plochu solárních článků roveru - ještě na stupni zaprášení (průhlednosti) atmosféry a tloušťce prachu na povrchu slunečních panelů. Tyto faktory se mohou velmi rychle změnit - příznivě ale i nežádoucím směrem. Řídící středisko proto stále pokračuje v pokusech o obnovení rádiového spojení.

Soly číslo 2546 až 2552 (2011-03-022011-03-08):
Poslední signály Spiritu byly zachyceny 2010-03-22 (sol 2210). Řídící středisko pokračuje ve strategii "Sweep & Beep" v širším frekvenčním pásmu a ve zvětšeném časovém rozpětí. Mají se provádět pokusy o oživení záložního vysílače pro případ, že hlavní transmiter selhal. Dále se má rozšiřovat rozsah prověřovaných vlnových délek.

Soly číslo 2553 až 2559 (2011-03-092011-03-16):
Od 2210. solu (2010-03-22) nedorazily na Zemi žádné rádiové signály. Radioteleskopy sítě stanic DSN pokračují ve sledování stanoviště Spiritu a vysílají povely v pásmu X, které by měly mlčící stroj znovu oživit. Systematicky je pokrýváno větší pásmo frekvencí a větší časové rozpětí. Rozšíření rozsahu v obou parametrech by mělo vyřešit situaci, pokud došlo k rozladění přijímače roveru nebo jestliže se palubní hodiny výrazně od posledního spojení odchýlily od skutečného času.
Řídící tým začal tento týden pokusy s obzvlášť dlouhými relacemi v pásmu UHF. Vysílá rovněž povely, které by měly aktivovat záložní vysílač (solid-state power amplifier) určené k náhradě možná vadného primárního vysílače v pásmu X. Maximální výroby elektrické energie mělo být teoreticky dosaženo kolem 2011-03-10.

Soly číslo 2560 až 2566 (2011-03-172011-03-23):
NASA se pomalu začíná smiřovat s mlčením vozítka Spirit. Pokusy o navázání spojení sice nadále pokračují, rover na svém stanovišti už má ale letní slunovrat od poloviny března za sebou. Osvětlení solárních baterií se bude od tohoto data dalšího půl roku (na Marsu) zhoršovat. Pravidelný týdenní Status Report nepřinesl žádné nové informace. Na webu se ale na jiném místě objevila informace, že za další měsíc až dva by byl, pokud se do té doby neohlásí, prohlášen Spirit za ztracený a středisko by se zcela věnovalo už jen druhému stroji - Opportunity.

Soly číslo 2567 až 2573 (2011-03-242011-03-30):
Ačkoliv jsou naděje na znovuoživení po roce mlčení už jen teoretické, pokračují pokusy o zachycení jakýchkoliv projevů života Spiritu se stejnou strategií i nadále. NASA je připravena v tomto úsilí vytrvat ještě nějaký čas a pak, pokud se situace nezmění, se již plně věnovat práci s druhým marsovským vozítkem.

Soly číslo 2574 až 2579 (2011-03-312011-04-05):
Po dalším týdnu neúspěšných pokusů o zachycení signálů ze Spiritu nezbývá než konstatovat, že se situace nezměnila, stav roveru je stále neznámý a úsilí o probuzení systémů vozítka, které mlčí už více než rok, nepolevuje.

Soly číslo 2580 až 2586 (2011-04-062011-04-12):
Od solu číslo 2210 (2010-03-22) nabylo zachyceno žádné vysílání ze Spiritu. O převažující skepsi v řídícím středisku svědčí i nejnovější týdenní status report, který se tentokrát poprvé omezil na několik strohých vět. Země pokračuje ve vysílání jednoduchých povelů v pásmu X prostřednictvím sítě DSN a naslouchá, zda rover zareaguje. Navázat komunikaci se pokouší na různých vlnových délkách a v různých denních dobách. Na některých přeletech družic Marsu nad stanovištěm Spiritu zkouší řízení projektu navázat spojení ve frekvenčním pásmu UHF.

Soly číslo 2587 až 2593 (2011-04-132011-04-19):
Aktuální oficiální týdenní status report zopakoval do posledního písmene všechny čtyři věty z minulé zprávy. Spirit mlčí a pokusy o navázání spojení pokračují.

Soly číslo 2594 až 2601 (2011-04-212011-04-28):
Ani další týden nepřinesl nové informace o stavu vozítka Spirit. Rover zarytě mlčí a aktivity řídícího střediska se nemění.

Soly číslo 2602 až 2607 (2011-04-292011-05-04):
Od solu číslo 2210 (2010-03-22) nebyla zaznamenána žádná komunikace mezi řídícím střediskem a Spiritem. Řízení projektu pokračuje v pokusech o navázání spojení jak prostřednictvím síte DSN [=Deep Space Network] v pásmu X, tak přes retranslační družice Marsu v pásmu UHF.

Soly číslo 2608 až 2614 (2011-05-052011-05-11):
Pravidelný týdenní status report - už podle očekávání - nepřinesl žádné nové informace. Řídící středisko udržuje stejnou strategii vysílání aktivačních signálů na Mars a pravidelně sleduje, zda se Spirit neozve.

Soly číslo 2615 až 2620 (2011-05-122011-05-17):
Spirit na Marsu zachovává nadále mlčení. Řídící středisko se nevzdává a pokračuje v pokusech o navázání spojení.

Soly číslo 2621 až 2627 (2011-05-182011-05-24):
Od chvíle, kdy se 2210. solu (2010-03-22) Spirit odmlčel, bylo k Marsu vysláno více než 1300 povelů, které měly rover znovu oživit. Úsilí se nesetkalo s úspěchem. Řízení projektu se proto ke dni 2011-05-25 rozhodlo ukončit veškeré záchranné práce. Pro družici Mars Odyssey byla nicméně již dříve vyslána tabulka s komunikačními okny v pásmu UHF pro stanoviště Spiritu, proto v tomto vlnovém rozsahu budou pokusy o spojení dobíhat až do 2011-06-08.

Plánovaný další průběh letu

Začátkem dubna 2004, po skončení základní tříměsíční mise, bylo rozhodnuto pokračovat ve výzkumech na Marsu dalších pět měsíců. Poté došlo k dalšímu prodloužení na základě úspěšného postupu výzkumů a dobrého technické stavu vozítka.

Parametry dráhy

Epocha Typ i P hp ha Pozn.
2003-06-10.76 G 28.5° 87.82 min 167 km 167 km 1. vyčkávací dráha. Plán.
2003-06-10.77 G 28.5° 137.87 min 163 km 4761 km 2. vyčkávací dráha. Plán.

Vysvětlivky:

Typ: G - geocentrická

Fotogalerie

Fotogalerie obsahuje celkem 89 obrázků, nejnovější byl přidán 2006-07-16.

Reakce čtenářů (číst/přidat)

Počet reakcí: 27
Poslední: 2010-07-23 14:31:00

Verze pro tisk

 

Související články

(originál je na https://spaceprobes.kosmo.cz/index.php?cid=37)

Stránka byla vygenerována za 0.189836 vteřiny.