Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma ><<  46    47    48    49    50    51    52  >>
Téma: Plány pro návrat na Měsíc
11.9.2017 - 13:47 - 
citace:
Čímž se opět dostáváme k mé původní otázce: K čemu, proboha, má být za těchto okolností miniITS dobrý? Přiznám se, že žádný rozumný smysl nevidím, takže všechno bude asi trochu (hodně) jinak.

Zřejmě nechápeš smysl PR
Každý 1/2 rok je potřeba něco veřejnosti představit, aby se o tom mluvilo .Je potřeba být stále ve středu zájmu. Dáme termíny, aby se bylo na co těšit. No a za půl roku to bude zase jinak a zase se o tom bude mluvit jako o "hotové" věci . A třeba přijde i sponzor
 
11.9.2017 - 15:01 - 
Řešení „ hodně jinak“ může být zcela klasické:
Pokud se SpX podaří vyvinout methanvý motor Raptor s tahem cca 200 tun SL (původně hlásili 300 tun ) , pak 21 motorů Mini ITS bude mít tah cca 4200 tun – víc než Saturn 5. Nosnost na LEO ve 2 stupňové variantě odhaduji cca 75 tun v nenávratné versi (pan Holub to může pro upřesnění „hodit do stroje“). Kdyby si někde koupili 3-tí stupeň na LOX/LH2 , nebo vyvinuli 3-tí methanový stupeň, byla by raketa pro lety k Měsíci velmi užitečná. Pro přistání na Měsíci a vhodném rozdělení hmot by stačily 2 starty k němu. Stále to bude lepší, než 5x doplňovat palivo na LEO. Tedy MiniITS by se mohl stát konkurentem SLS a možná levnějším konkurentem. [Upraveno 11.9.2017 PinkasJ]
 
11.9.2017 - 16:08 - 
Pokud se SpX podaří vyvinout methanvý motor Raptor s tahem cca 200 tun SL (původně hlásili 300 tun ) , pak 21 motorů Mini ITS bude mít tah cca 6000 tun – víc než Saturn 5.

Není 21 x 200 = 4200?
Ale i to by bylo víc než Saturn 5; pokud se nepletu, tak pět F1 mělo tah cca 3300 tun.
 
11.9.2017 - 16:32 - 
Děkuji za upozornění, již jsem to opravil. Omylem jsem vynásobil plánovaný tah 300 tun, místo předpokládaného nižšího - 200 tun. Ale skutečný může být ještě nižší, musíme si počkat. 
11.9.2017 - 17:29 - 
citace:
Dokázal by někdo ještě před Muskovým vystoupením koncem září odhadnout nosnost miniITS? A schopnost vynést náklad a měkce s ním přistát na Měsíci? .............


miniITS může být prakticky cokoli co splňuje avizované funkce
- tj. nebude to 1/2 ani 1/3 ani 1/5 avizované velikosti
- odhaduji jen že to bude opravdu mini a to o velikosti nutnosti napasování letových testovacích exemplářů na FH 9 případně FH
- mám tušení že prostě výroba tak velkých konstrukcí a v tak velkém množství komponent není v současné době možné ( a to ani 1/2,1/3 )
- vyrábět / vymýšlet / testovat obrovské komponenty je prostě finančně neúnosné - ( zde můžete odhadovat ceny, to nás také může posunout někam do reálnosti )
- tedy odhaduji velikost max 2x-4x větší než RD
R.
 
18.9.2017 - 21:57 - 
Ruská Akademie věd oživuje původně sovětské plány na měsíční průzkum.

https://www.rbth.com/science_and_tech/2016/12/19/russias-lunar-rover-will-help-stake-a-claim-on-the-moon_661818
 
21.9.2017 - 19:18 - 
Tak to jsem zvědav. Když mají takové problémy s MLM...

Russia Will Team Up with NASA to Build a Lunar Space Station

http://www.popularmechanics.com/space/moon-mars/news/a28304/russia-nasa-cis-lunar/
 
23.9.2017 - 01:22 - 
Ellen Ochoa: Pokud Trump nasměruje NASA na Měsíc, jsme schopni to udělat. (velmi, velmi volný překlad velmi, velmi unaveného človíčka)

https://arstechnica.com/science/2017/09/nasa-center-director-if-trump-pivots-to-the-moon-were-set-up-to-do-it/
 
23.9.2017 - 18:15 - 
Ellen Ochoa: Pokud Trump nasměruje NASA na Měsíc, jsme schopni to udělat. (velmi, velmi volný překlad velmi, velmi unaveného človíčka)

Velmi, velmi diskutabilní tvrzení. Bush nasměroval NASA na Měsíc - a kde jsou?
V 60. letech měli Američani kliku jednak v tom, že měli tvrdou konkurenci v SSSR, kterou dokonce museli nejdřív klopotně dohánět, a že po Kennedym, tvůrci Měsíčního programu, přišel na dlouhé roky jako pokračovatel jeho viceprezident Johnson. Taková shoda okolností se sotva kdy bude opakovat (a teď si zkusme představit, jak by to vypadalo, kdyby Kennedy přežil atentát, dělal prezidenta 8 let a po něm dalších 8 Johnson).
 
25.9.2017 - 23:15 - 
Jan Woerner dál propaguje Moon Village.

http://www.iafastro.org/events/iac/iac-2017/global-networking-forum/esas-jam-session-moon-village-kick-off/
 
29.9.2017 - 07:55 - 
citace:

Vidím v budoucnosti (mini)ITS, který by měl mít schopnost přistávat na Měsíci, takže SpaceX do toho podniku bude moci být zapojeno. Nevěřím, že by nebyla poptávka ani nabídka. Krom toho SpaceX možnost zapojení do návratu na Měsíc potvrdili(teď si nemůžu vzpomenout při jaké příležitosti).


Ehm.

 
30.9.2017 - 18:56 - 
citace:
Tak to jsem zvědav. Když mají takové problémy s MLM...

Russia Will Team Up with NASA to Build a Lunar Space Station

http://www.popularmechanics.com/space/moon-mars/news/a28304/russia-nasa-cis-lunar/

MLM brzdia úmyselne ak by chceli tak je dávno hore. Inak spravil som preklad o oficialnej dohode roscosmosu a nasa čo sa týka cislunárnej stanice zaujímavosť je, že čína a india dostali zelenú... http://nfos.eu/2017/09/30/835/ [Upraveno 30.9.2017 pmd1980]
 
30.9.2017 - 19:03 - 
MLM brzdia úmyselne ak by chceli tak je dávno hore. Inak spravil som preklad o oficialnej dohode roscosmosu a nasa čo sa týka cislunárnej stanice zaujímavosť je, že čína a india dostali zelenú... http://nfos.eu/2017/09/30/835/

To bude sranda, až na Měsíci začnou závody SpaceX versus zbytek světa.
 
30.9.2017 - 20:44 - 
Ještě jsem na tu jeho řeč kouknul znova v té pasáži, kde mluví o měsíci/financování a není tam zmínka, že přistání na měsíci je jejich cílem. Měsíc má uveden jako "zdroj" příjmů, ale když se o měsíci rozpovídá, tak uvede pouze to, že "můžou".... a pak že "BY umožnilo" - tak se ještě opravil a dodal ono "BY". Rozhodně je to zajímavé a už samotný oblet měsíce by s tímto "autobusem" by jim mohl generovat dost peněz. Jsem zvědavý na další informace v tomto směru, ale pro zatím není potvrzené, že chtějí přistávat natož vytvářet nějakou základnu, když jí nikdy nechtěli dělat na Marsu. Uvidíme jako informace vyplynou z AMA. 
01.10.2017 - 08:17 - 
Cílem Muska není, aby za své peníze budoval nějaké cislunární, měsíční nebo marťanské základny.
Jeho cílem je poskytovat nosič pro takové činnosti, tedy dopravu všeho druhu, samozřejmě za peníze. Co se týče jeho „autobusu“, ten by byl perfektní pro výpravy turistů na LEO, ale oblet Měsíce nebo přistání na něm by nezvládl bez doplnění paliva na LEO, neboť jeho suchá hmota je 85 tun a nemá pochopitelně ani zdaleka takové konstrukční číslo jako 2. stupeň Falconu 9.

Doplnění paliva na LEO do plné kapacity 1100 tun by znamenalo cca 6 tankovacích letů a to je pro operace u Měsíce velmi nepraktické a zbytečně drahé. Proto jsem přesvědčen, že další postupný Muskovo krok bude vyvinutí třetího stupně pro BFR (může být i návratový), který vynese k Měsíci cca 50 tun a to je dostatečné a bude mnohem praktičtější i pro těžké GTO satelity. Znamenalo by to i úpravu 2, stupně. Pro supertěžké náklady 150 tun k Měsíci nebo Marsu zůstane doplňování vždy v reservě. [Upraveno 01.10.2017 PinkasJ]
 
01.10.2017 - 10:42 - 
citace:
Ještě jsem na tu jeho řeč kouknul znova v té pasáži, kde mluví o měsíci/financování a není tam zmínka, že přistání na měsíci je jejich cílem. Měsíc má uveden jako "zdroj" příjmů, ale když se o měsíci rozpovídá, tak uvede pouze to, že "můžou".... a pak že "BY umožnilo" - tak se ještě opravil a dodal ono "BY".

Ja som presvedčený že prachy sa dajú "narobiť" - "nadělat" aj z vákuua..
 
01.10.2017 - 13:44 - 
Ještě jsem na tu jeho řeč kouknul znova v té pasáži, kde mluví o měsíci/financování a není tam zmínka, že přistání na měsíci je jejich cílem. Měsíc má uveden jako "zdroj" příjmů, ale když se o měsíci rozpovídá, tak uvede pouze to, že "můžou".... a pak že "BY umožnilo" - tak se ještě opravil a dodal ono "BY". Rozhodně je to zajímavé a už samotný oblet měsíce by s tímto "autobusem" by jim mohl generovat dost peněz. Jsem zvědavý na další informace v tomto směru, ale pro zatím není potvrzené, že chtějí přistávat natož vytvářet nějakou základnu, když jí nikdy nechtěli dělat na Marsu. Uvidíme jako informace vyplynou z AMA.

Musk nikdy neříkal, že jeho cílem je Měsíc, za svůj cíl vždycky považoval Mars. Na ten Mars ale potřebuje spoustu peněz, a ty může získat dvojím způsobem:
1. Dotace od NASA, resp. dary a subvence od dalších subjektů (vítaný, ale neovlivnitelný a tudíž nejistý zdroj příjmů).
2. Vlastní zisky. Že jako zdroj pro financování Marsu uvedl Měsíc, asi nebude náhodou, Měsíc jako takový, resp. měsíční turistika je potenciální zdroj pohádkových příjmů. Možná že i vyslání Dragona v příštím roce na oblet Měsíce s tím souvisí jakožto propagace nových netušených destinací. Karibik, Nový Zéland apod. už je pro pracháče pasé, zajímavá je toho času Antarktida, ale kdo kdy byl na Měsíci? 100 lidí po, řekněme, 10 milionech dolarů, to máme jednu miliardu, a na rozdíl od Marsu s jeho dvouletými okny se může lítat kdykoliv, dokud bude zájem. Ten asi hned tak nepoleví, což si uvědomují i další subjekty po světě, které Měsíc vyhlašují za svůj cíl.
A k té základně na Marsu: Jestliže Musk tvrdí, že se na Mars chce k stáru odstěhovat, jestliže se už víckrát vyjádřil, že by tam chtěl vybudovat kolonii pro 80 tisíc, ale snad i pro milion lidí, tak nemá o základnu na Marsu zájem? A kdo by ji tam vybudoval, když ne on, aspoň za jeho života? Navzdory všem pindům o výpravách SLS, NASA se na Mars nedostane ještě celá dlouhá desetiletí, o zbytku světa nemluvě. To znamená, že kdo tam včas vybuduje relativně životaschopnou kolonii s potřebných zázemím a infrastrukturou, tomu bude Mars patřit. A kus za Marsem je pás asteroidů se všemi jeho zdroji, přičemž lety z Marsu do pásu a potřebné delta vé k tomu je úplně jiné kafe než ze Země.
Musk zkrátka kouká na desítky let dopředu, čímž se liší od tzv. "demokracií", jejichž obzor končí nejbližšími volbami a někdy ani to ne (jestli si např. pitomci v Madridu myslí, že Katalánce zpacifikují a zajistí Španělsku dlouhodobé perspektivy, tak mají seno v hlavě; ve skutečnosti tím, co v minulých dnech a zejména dneska provádějí, rozpad Španělska akorát urychlí).
 
01.10.2017 - 14:22 - 
Pro ty, kteří nepochopili můj příspěvek - napsal jsem to sem proto, aby si někde nemyslel, že se tam Musk chce dostat sám od sebe. Né všichni sledují zahraniční zdroje a umí anglicky. Asi jsem to měl napsat jasněji. 
06.10.2017 - 14:16 - 
Americký viceprezident se vlastně přiklonil k původní myšlence - nejdříve Měsíc a pak Mars. Za Obamy to byla Gateway, teď už povrch Měsíce nebo Gateway. Doufám, že povrch vyhraje a Obamových 8 let přešlapování bude pryč...

https://spaceflightnow.com/2017/10/05/pence-calls-for-return-to-the-moon-as-stepping-stone-to-mars-increased-military-capability-in-space/
 
06.10.2017 - 18:33 - 
@Martin Kostera
Neviem či tomu niekto venoval pozornosť.. Ale pán viceprezident akosi "zabudol" spomenúť nejaký konkrétny finančný obnos, ktorý chce vláda na dosiahnutie tých "veľkohubých" plánov venovať..
Ja s toho predikujem.. Že z veľkých plánov zostanú len veľmi malé reálne výsledky..
..
Apropó v USA majú také "ľudové řčení":
Ten má tlamu jak kapor.. Jedným kútikom tlamy dokáže vravieť to.. Druhým pravý opak toho.. A stredom si do toho ešte aj pohvizduje!"
Vraj v takých prípadoch treba najväčšiu pozornosť venovať tomu o čom rečník vôbec nechce hovoriť..
Takže tak..
 
06.10.2017 - 18:44 - 
Oprava.. Stratil som sa v preklade..
Nie kapor.. Ale sumec..
"Ten má tlamu jak sumec" tak vravia Američania
 
06.10.2017 - 20:41 - 
No tak samozřejmě - je to politické prohlášení. Taky z toho nemusí být vůbec nic... 
18.10.2017 - 18:00 - 
http://nfos.eu/2017/10/18/japonsky-vedci-objavili-vhodny-tunel-na-mesacnu-zakladnu/
Plány na Deep space gateway sa možno trochu upravia
 
19.10.2017 - 10:54 - 
http://nfos.eu/2017/10/18/japonsky-vedci-objavili-vhodny-tunel-na-mesacnu-zakladnu/
Plány na Deep space gateway sa možno trochu upravia

Ten článek je zajímavý, i když o různých podpovrchových dírách na Měsíci se ví již delší dobu. Ovšem za jediný racionální způsob "úpravy" plánů na DSG bych považoval její zrušení a nahrazení základnou na Měsíci, třeba právě v tom uváděném tunelu.
Ještě jedna věc. Poslední roky se pořád mluví o trvale (skoro) osluněných korunách kráterových valů v okolí pólů jako ideálních místech pro základnu. Otázka ale je, jak na těch místech přistát a nerozflákat se, dále jak zařídit trvalé spojení se Zemí a konečně, co se vším tím přebytečným teplem, když bude základna třeba celých půl roku 24 hodin denně dostávat 120 stupňů Celsia, jak to ve vzduchoprázdném prostředí odvádět.
Někde okolo rovníku uprostřed přivrácené strany by se přistávalo daleko líp. Výpadek vyhřívání během Měsíční noci by snad mohly vyřešit moderní superbaterie, akumulující sluneční energii během dvoutýdenního dne. Spojení se Zemí (vysoko nad obzorem v blízkosti zenitu) naprosto bezproblémové a bez psychologického významu pro fungování posádky by přitom nebyl ani fakt, že úplná tma by v těchto místech nebyla nikdy, protože uprostřed noci by Země byla v úplňku, což by znamenalo osvit v intenzitě skoro padesáti úplňků Měsíčních. [Upraveno 19.10.2017 NovýJiřík]
 
19.10.2017 - 11:01 - 
https://www.space.com/38490-private-lunar-space-station-bigelow-ula.html?utm_source=sdc-newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=20171018-sdc 
19.10.2017 - 11:22 - 
citace:
Ovšem za jediný racionální způsob "úpravy" plánů na DSG bych považoval její zrušení a nahrazení základnou na Měsíci, třeba právě v tom uváděném tunelu.

Ekonomika.. Konkurencia.. Cena..
Rozbiť akýkoľvek prieskum, alebo ťažiť tam suroviny teleoperačne, bez trvalej prítomnosti človeka na povrchu, bude jednoducho lacnejšie a rýchlejšie..
 
19.10.2017 - 11:32 - 
Ekonomika.. Konkurencia.. Cena..
Rozbiť akýkoľvek prieskum, alebo ťažiť tam suroviny teleoperačne, bez trvalej prítomnosti človeka na povrchu, bude jednoducho lacnejšie a rýchlejšie..

To jako fakt? Aby se na Měsíci zavedla těžba, tak se stejně musí pro tu těžbu vytvořit povrchová infrastruktura, dovézt tam stroje a tedy i vybudovat aspoň provizorní základna včetně podpory života pro případ, že se něco rozbije a budou muset přiletět opraváři. Navíc ta těžba se dá řídit i ze Země, jak od doby Lunochodů víme, a to tehdy přitom neexistovala zařízení, schopná autonomního provozu.
DSG je zbytečný výdaj navíc - a k vzteku.
 
19.10.2017 - 13:00 - 
@Nový Jiřík
To je všetko irelevantné..
My to neplatíme.. Môže nám to byť fuk

Inak vzhľadom k tomu že ja chcem letieť nielen na Mesiac ale aj na Mars, na Ceres.. A možno aj na Jupiter..
Tak sa mi výstavba DSH alebo DSG.. Proste "tam kde nič neni..", pretože práve pri takej expanzii ako si predstavujem ja, sa treba s tým "tam kde nič nie je" potýkať furt. (například pri ceste na Mars sa tým treba trepať pol roka v kuse) Zdá celkom logickým a žiadúcim krokom.
 
19.10.2017 - 17:26 - 
citace:

Rozbiť akýkoľvek prieskum, alebo ťažiť tam suroviny teleoperačne, bez trvalej prítomnosti človeka na povrchu, bude jednoducho lacnejšie a rýchlejšie..


fíha, to je krásna predstava. Bohužiaľ ja žijem v realite, kde aj pospájanie relatívne jednoduchej orbitálnej stanice vyžadovalo desiatky výstupov astronautov-montérov.

Teleoperačná samoposkladaná rafinéria, teleoperačné bagre a teleoperačné transportéry, všetko krásne funkčné vysadené rovno na povrch, bezchybne a dlhodobo fungujúce... to nie je sci-fi, ale fantasy
 
19.10.2017 - 21:55 - 
Jen bych rád připomněl indický výzkum...

http://www.thelivingmoon.com/43ancients/02files/Moon_Images_A35_Giant_Chamber.html
 
<<  46    47    48    49    50    51    52  >>  


Stránka byla vygenerována za 0.241877 vteřiny.