Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Pilotované lety > Program Artemis
tisk 

Program Artemis (poster)
Program obnovení pilotovaných letů na Měsíc

Znak programu ArtemisCílem amerického programu Artemis je obnovit pilotované lety na Měsíc (ve dvacátých letech 21. století). Jeho inspirací je program Apollo (z období kolem roku 1970) a navazuje na zrušený program Constellation (z let 2004 - 2010).

Hlavním nosičem je velká raketa SLS (Space Launch System) a kosmickou lodí je kabina Orion (s evropským servisním modulem ESM). Na Měsíc se později bude létat přes mezinárodní stanici Gateway, umístěné na speciální NRHO oběžné dráze kolem Měsíce, a přistávat na Měsíci se bude v lunárním modulu, postaveném komerčními firmami (v první fázi firmou SpaceX). Celý systém je navhován jako udržitelný tak, aby umožnil pravidelné a dlouhodobé pobyty lidí na Měsící a v jeho okolí. Mají také být získány zkušenosti a ověřeny technologie, potřebné pro budoucí pilotované lety na Mars (s těmi se počítá po roce 2030). Artemis je tak součastí dlouhodobějšího NASA programu Moon to Mars.

Program Artemis byl zahájen v roce 2017 a v roce 2019 bylo upřesněno, že na Měsíci lidé znovu přistanou v roce 2024 (později byl ale tento termín odložen na rok 2025 nebo 2026). V posádce by měla být i první žena na Měsíci. Místo přistání by mělo být poblíž jižního pólu Měsíce (protože by se tam měly nacházet využitelné zásoby vodního ledu).

První mísí programu Artemis bude v roce 2022 nepilotovaný let Artemis I, kdy se loď Orion dostane na vysokou oběžnou dráhu kolem Měsíce (DRO - Distant Retrograde Orbit) a pak zpět na Zemi. Cílem této mise je ověřit na Zemi i v kosmu všechna zařízení, nově vyvinutá a postavená pro létání lidí k Měsíci.

Druhou misí bude pilotovaný let Artemis II v roce 2024, při kterém posádka obletí Měsíc a přistane zpět na Zemi.

K obnovení pilotovaných přistání na Měsíci má dojít v roce 2025 nebo 2026 při misi Artemis III.


Aktualizováno: 03.09.2022

[ Obsah | Pilotované lety | Přehled lodí a kosmonautů | Program Artemis na webu NASA ]


Pokud není uvedeno jinak, jsou použité fotografie z NASA (viz. Using NASA Imagery) a dalších volně přístupných zdrojů.


(originál je na https://mek.kosmo.cz/pil_lety/usa/artemis/index.htm)

Stránka byla vygenerována za 0.109392 vteřiny.