Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Pilotované lety > Program Artemis
tisk 

Program Artemis (poster)
Program obnovení pilotovaných letů na Měsíc

Znak programu ArtemisCílem amerického programu Artemis je obnovit pilotované lety na Měsíc (ve dvacátých letech 21. století). Jeho inspirací je program Apollo (z období kolem roku 1970) a navazuje na zrušený program Constellation (z let 2004 - 2010).

Hlavním nosičem bude velká raketa SLS (Space Launch System) a kosmickou lodí bude kabina Orion (s evropským servisním modulem). Na Měsíc se bude létat přes mezinárodní stanici Gateway, umístěné na speciální oběžné dráze kolem Měsíce, a přistávat se bude v lunárním modulu, postaveném komerčními firmami. Celý systém je navhován jako udržitelný tak, aby umožnil pravidelné a dlouhodobé pobyty lidí na Měsící a v jeho okolí. Mají také být získány zkušenosti a ověřeny technologie, potřebné pro budoucí pilotované lety na Mars (s těmi se počítá po roce 2030). Artemis je tak součastí dlouhodobějšího NASA programu Moon to Mars.

Program Artemis byl zahájen v roce 2017 a v roce 2019 bylo upřesněno, že na Měsíci lidé znovu přistanou v roce 2024. V posádce by měla být i první žena na Měsíci. Místo přistání by mělo být poblíž jižního pólu Měsíce (protože by se tam měly nacházet využitelné zásoby vodního ledu).

První mísí programu Artemis bude v roce 2020 nebo 2021 nepilotovaný let Artemis 1, kdy se loď Orion dostane na vysokou oběžnou dráhu kolem Měsíce (DRO - Distant Retrograde Orbit) a pak zpět na Zemi.

Druhou misí bude pilotovaný let Artemis 2 v roce 2022 nebo 2023 při kterém posádka obletí Měsíc a přistane zpět na Zemi.

K obnovení pilotovaných přistání na Měsíci má dojít v roce 2024 při misi Artemis 3.


Aktualizováno: 08.10.2019

[ Obsah | Pilotované lety | Přehled lodí a kosmonautů ]


Pokud není uvedeno jinak, jsou použité fotografie z NASA (viz. Using NASA Imagery) a dalších volně přístupných zdrojů.


(originál je na https://mek.kosmo.cz/pil_lety/usa/artemis/index.htm)

Stránka byla vygenerována za 0.166989 vteřiny.